kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Choqa Zanbil

Choqa Zanbil w Iranie – Tereny dawnej Mezopotamii.

Choqa Zanbil w Iranie położone jest w południowo-zachodniej części kraju, w prowincji Chuzestan. To tereny dawnej Mezopotamii. Zachowały się tu pozostałości elamickiego miasta, które założone zostało przez Untasznapirisza w XIII wieku p.n.e.

W Choqa Zanbil znajduje się zigurrat sprzed około 3400 lat, czyli światynia o zmniejszających się schodkowo ku górze kolejnych tarasach. Budowle takie były charakterystyczne dla sakralnej architektury Mezopotamii. Mimo, iż jest to olbrzymia budowla, to we współczesnych czasach odkryto ją przypadkowo dopiero w 1935 roku. Zigurrat wypatrzono z samolotu, podczas poszukiwań ropy na terenie Iranu.

Choqa Zanbil w Iranie

Jest to najlepiej zachowany Ziggurat na świecie i prawdopodobniej jest najstarszą budowlą, jaką można zobaczyć w Iranie. Zigurrat stoi na rozległej równinie a jego widok potrafi wprawić w zachwyt. Rdzeń jego wzniesiono z suszonych cegieł, a ściany zewnętrzne tarasów wykonywano z cegieł wypalanych. Konstrukcja jest przekładana co kilka rzędów cegieł warstwami mat trzcinowych.

Choqa Zanbil w Iranie

Zigurraty były pierwowzorem biblijnej wieży Babel. Inspiracją do ich budowy była wiara, że to Bogowie zamieszkują szczyty gór. To własnie zigguraty miały je symbolizować, a każdy ziggurat był siedzibą innego bóstwa.

Choqa Zanbil w Iranie

Choqa Zanbil w Iranie jest poświęcony elamickiemu bogu Inshushinak. W obrębie świątyni znajdują się pozostałości elamickiego miasta, założonego przez Untasznapirisza w XIII wieku p.n.e. Choqa Zanbil ma wymiary 105 na 105 metrów. Miasto podupadło po klęsce Elamu zadanej przez wojska babilońskie dowodzone przez Nabuchodonozora I. Jednak długo broniło się przed upadkiem, pozostając miejscem pielgrzymek religijnych do około 1000 p.n.e. Ostateczne zostało niemalże zmiecione z powierzchni ziemi w 640 roku p.n.e. przez wojska Asurbanipala. Z pięciostopniowego budynku zachowałasię do dziś jedynie połowa całej konstrukcji, częściowo odbudowanej przez archeologów.

Iran Zigurrat

Nie trzeba być archeologiem ani przesadnym miłośnikiem historii żeby miejsce to zapadło w pamięć. Dziś na świecie jest odsłoniętych 16 ziguratów. Podobne zigurraty znajdują się w Iraku w mieście Ur, Nasiriyah oraz okolicy Bagdadu w Aqar Quf. Na terenie Iranu znajduje się jeszcze inny zigurat – w okolicy miasta Kaszan w Sialk. Współczesne budowle w kształcie ziguratów, mieszczą się przy Teatrze Narodowym w Budapeszcie oraz przy wejściu na teren Metcalfe House w Delhi.

Iran – Szczegóły i programy wypraw do Iranu znajdują się stronie wyprawy 1 lub wyprawy 2  O Iranie czytaj w naszych artykułach:  Iran Pustynia Kalut,  Isfahan Iran,  Iran HafezIran Pustynia Lut,  Iran i Irańska taqija i tarof – czym są?,  Klucz do zrozumienia dzisiejszego Iranu: wojna z Irakiem,  Meszhed. Jak wygląda święte miasta Iranu?,  Jazd – czym jest pogrzeb powietrzny?,  Teheran – światowa metropolia czy bezduszny moloch?,  Iran. Kaluty i pustynia Dasz-E Lut,  Iran: ofiara czarnego PR Polityki

Autor: Łukasz Odzimek