kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

KHORRAMSHAHR

Khorramshahr jest miastem w południowo-zachodnim Iranie, gdzie znajduje się lądowe przejście graniczne z Irakiem, oraz morskie do Kuwejtu. Mając wizy, można stąd wyruszyć w dalszą podróż do krajów Zatoki perskiej.

Miasto Khorramshahr w roku 1980 zostało zaatakowane przez wojska Saddama Huseina i stało się główną areną walk wojny Iraku z Iranem. Wojna trwała dziewięć lat.

Khorramshahr jest jednym z miast granicznych które pozwalają zrozumieć świat. Warto zdać sobie sprawę, jak często takie miasta lub wioski niemal niewidoczne na mapie, bywają istotnymi miejscami na podróżniczej mapie świata. Czasem takie miejsca, odkrywają przed nami historii odwiedzanego kraju i wiele mówią o jego sytuacji politycznej.

Takie właściwie jest Khorramshah, które odkrywa karty wojny Saddama Huseina z Chomeinim. W Chorramszahr znajduje się ujście rzeki Karun do Szatt al-Arab. To własnie walka o to tajemne miejsce spotykania dwóch strategicznych rzek, było przyczyną wojny którą rozpoczął Saddam Husein.

Dziś w rzece kapią się irańskie dzieciaki, stoi w niej wiele unieruchomionych i pordzewiałych dziś statków z okresu działań wojennych. W miejscowym meczecie ? miejscu spokoju i modlitwy – znajdują się dziury po kulach z karabinów irackich luf karabinów. Jest także muzeum tej najdłuższej wojny XX wieku.

autor: Łukasz Odzimek