fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Burkina Faso - Mali
30.11.2019
-
18.12.2019
19
dni
CENA:
2200EUR + 2800PLN

Podróż na Festiwal Masek i do Mali - Kraju Dogonów

Zapraszam do podróży przez dwa kraje – Burkinę Faso oraz Mali, gdzie odkryjemy magię Zachodniej Afryki. Po drodze odwiedzimy wiele wiosek, zapoznamy się z życiem mieszkańców Afryki. Uwiodą nas: różnorodność krajobrazów, ludzi i środowisk a także niezwykłe dziedzictwo kulturowe Mali i Burkiny Faso.

W Burkinie Faso poznamy między innymi bogaty świat afrykańskich masek. Maski mówią wiele na temat afrykańskiej kultury. Używane są głównie podczas ważnych rytuałów i ceremonii. Maski reprezentowały dusze zwierząt, przodków i najczęściej przypominają ludzkie twarze, pyski zwierząt, zwierzęta, często mocno wyeksponowane są na nich kobiece piersi i ozdobne blizny. Podczas festiwalu można obejrzeć setki tradycyjnych masek z sześciu krajów – Beninu, Wybrzeża Kości Słoniowej, Mali, Togo, Senegalu i 50 wiosek Burkina Faso. Maski wykorzystywane są od wieków jako pośrednicy z Bogami.

W Mali odwiedzamy kraj Dogonów – turystyczną dumę Mali. Będzie to również jeden z najbardziej ekscytujących momentów tej trasy. Kraj Dogonów znajduje się na liście światowego dziedzictwa Unesco. Wioski Dogonów zbudowane są u stóp klifu Bandiagara. Najlepszym sposobem, żeby do nich dotrzeć jest około godzinny spacer po płaskowyżu Bandiagara, a następnie zejście na spotkanie z tą unikalną grupą etniczną. Wiosek Dogonów nie ma nigdzie indziej poza Mali. Trekking na klifie Batndiagara, nie wymaga specjalnego przygotowania – droga jest łatwa, przyjemna i nie tak długa (ok. 1 godzina 30 minut). W Kraju Dogonów poznamy tradycyjne rzemiosło (rzeźbione drzwi) i unikalną architekturę (zwłaszcza spichlerze prosa), oraz słynne dogońskie maski. W Mali odwiedzimy również największy na świecie meczet błotny w Djenne, poczujemy nastrój rejsu po rzece Niger, oraz poznamy afrykańską Wenecję czyli Mopti.

Wyprawa zapowiada się unikalnie – dwa kraje Afryki ale nie tej którą proponują biura masowej turystyki. Jest to wyprawa podróżnicza i wyjazd dla osób, które podczas swoich podróży pragną poznawać i doświadczać podróży. Podczas podróży będziemy korzystać z najlepszych dostępnych hoteli klasy turystycznej ale często zwłaszcza na prowincji musimy zrozumieć ze jesteśmy w prawdziwej Afryce.

Plan podróży:

Dzień 1 - Bamako
Po przybyciu do Bamako, zakwaterowaniu i spacer po mieście.
Poranny wyjazd z Bamako do Djenné klimatyzowanym busem. Przejedziemy przez piękne błotne wioski i spotkamy się z farmerami, zobaczymy tradycyjne stroje. Po drodze obiad, kolacja i nocleg w obozie/hotelu **
Rano wycieczka po mieście z jego bogatą historią oraz największym i najpiękniejszym meczetem błotnym na świecie. Poniedziałek to dzień barwnego cotygodniowego targu, na którym można znaleźć piękne tradycyjne tkaniny. Przechodząc przez wąskie zaułki można zwiedzić majestatyczne budynki błotnistej sudańskiej architektury. Za każdymi drzwiami czeka na Ciebie ciepłe powitanie. Djenné jest idealnym miejscem, aby podziwiać różnorodność grup etnicznych zamieszkujących dolinę rzeki Niger i deltę śródlądową. Obiad w lokalnej restauracji, po południu można wybrać się na targ.
Rano wyjazd do kraju Dogonów przez klify Bandiagara. Obiad na trasie. Zmiana scenerii na 4 dni, wśród wiosek Dogonów z ich unikalna kultura i wieloletnimi tradycjami. Spotkamy mieszkańców wioski i zobaczymy starożytne domy Tellem. Odkryjemy tradycję tkania bawełny, metodę tworzenia bogolanu (tkaniny błotnej), a także rzeźbienia drewnianych masek i bóstw płodności. W każdej wiosce znajduje się Tougouna, miejsce wymiany (dla starszych mieszkańców wioski) zwane “domem słów”. Podczas trekkingu zobaczymy także klify Dogon, płaskowyże i równiny. Noce spędzamy w bezpiecznych, wygodnych obozowiskach we wsi. Trekking na Dogonie prowadzi przez Songho, Bandiagara, Kani Kombole, Telli, End, Wabatalou i Begne Matou. Siódmego dnia wyruszamy do Mopti. Zaobserwujemy proces budowy kajaków i łodzi sosnowych. Każdą łódź cechuje elegancja i niepowtarzalne kolory. Dzięki temu miasto Mopti zyskało prestiżową nazwę “Wenecja Mali”.Koniecznie trzeba spróbować szaszłyków kapitańskich, soczystej białej ryby i innych specjałów Mopti.
Po śniadaniu przejazd do Sikasso. Sikasso uważa się za zielony pas Mali. Miasto przedstawia pozostałości Tata, starożytnej palisady, która okrążała miasto i przez pewien czas powstrzymywała francuską armię kolonialną. Zobaczymy również rezydencję królów Sikasso i świętego miejsca, które mieściło duchy opiekuńcze miasta. Później odwiedzimy meczet Missirikoro (około 15 km od Sikasso), grobowiec króla Mansa Daoula (założyciela Królestwa Kenedougou) i wodospad Farako.
Rano opuszczamy Sikasso i przekraczamy granicę z Mali do Burkina Faso. Zakwaterowanie w hotelu w Bobo, a następnie krótka wycieczka po mieście. Bobo Dioulasso to bardzo relaksujące miejsce, ma bulwary i ciekawe rynki cechujące się luźnym klimatem i spokojem, nawet w Grand Marché. Jest tu kilka interesujących zabytków. Do najważniejszych atrakcji należy Musée Provincial du Houet, ale bez wątpienia najciekawszym zabytkiem jest Grande Mosquée.
Wycieczka po Bobo Dioulasso (“dom kupców Bobo”), drugim co do wielkości mieście Burkina Faso, odwiedzimy stary meczet i starą dzielnicę rzemieślników Kibidwe. Warto zobaczyć tę część miasta (świetne miejsce na spacery), gdyż można spotkać muzyków, którzy są jej mieszkańcami. Po południu wyjazd z Bobo do Dedougou na festiwal masek FESTIMA.
Poznajemy okolice Dedougou.
Po śniadaniu – przejazd do Wagadugu, stolicy Burkina Faso. Ouaga jest domem dla Mossi, największej grupy etnicznej w kraju. Atmosfera miasta jest spokojna, a mieszkańcy sa bardzo gościnni i przyjazni. Odwiedzimy Wielki Rynek z interesującą kolekcją regionalnych ubrań, masek, naczyń i rodowych posągów; odwiedzimy również targi rzemiosła w Centrum Rzemiosła, gdzie znajdziemy wyroby wiklinowe, batikowe, drewniane rzeźby i maski, biżuterię, wyroby skórzane i odlewy z brązu.
Żegnaj przygodo…

Burkina Faso i Mali na zdjeciach:

2.200EUR

+ 2.800PLN
(bilet lotniczy z Berlina)

Cena obejmuje:

 • Przelot Berlin-Bamako i Wagadugu-Berlin ( alternatywnie Warszawa-Bamako i Wagadugu-Warszawa -wówczas bilet 4.500PLN)
 • Noclegi w hotelach klasy turystycznej na prowincji oraz w hotelach 3* 4* w miastach a podczas trekingu u Dogonów w ich domach
 • Treking po Kraju Dogonów
 • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
 • Ubezpieczenie KL/NWW podrożne ( Koszty leczenia: 50.000 euro, NNW: 15 000 zł)
 • Transport autobusami, jeepami i motorami na całej trasie podróży
 • Opiekę polskiego pilota
 • Permity na wjazdy do miejsc gdzie są one wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Wizy do Mali i Burkiny Faso (2*60EUR)
 • Wyżywienia ( max 12 euro max za dobe)
 • Zwyczajowych napiwków (max 50EUR)

Inne informacje:

 • Grupa 6-9 osób
 • Na wyjazd konieczne jest zaszczepienie na żółta febrę.

*Cena biletu do rozliczenia