fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Indonezja – Jawa, Celebes
zamów
sobie termin
10
dni
CENA:
skontaktuj się z nami

Indonezja - Jawa, Celebes

Naszą wyprawę rozpoczniemy od stolicy Indonezji – Jakarty. Tu zatrzymamy się w samym centrum miasta, tuż przy placu Merdeka, na podróżniczej uliczce Jalan Jaksa. Najwięcej uroku mega-miasta ma jego portowa część – zwłaszcza Stara Batawia, gdzie można ujrzeć statki z niemal wszystkich zakątków tego wyspiarskiego kraju, a także budowle, które postawili tu mieszkający jeszcze kilkadziesiąt lat temu Holendrzy… Nie zabawimy tu jednak długo.

Na Jawie odwiedzimy jeszcze jedno magiczne miejsce – Yogyakartę. To z kolei stolica batiku – sposobu barwienia, czy wręcz malowania tkanin woskiem i ich późniejszego wybarwiania. Manufaktury, galerie spotkamy tu na każdym kroku. Będzie też okazja do zakupów – za batik możemy zapłacić 5 dolarów, ale równie dobrze możemy wydać i kilka tysięcy dolarów – wszystko zależy od klasy twórcy i miejsca, w którym będziemy je kupować. Chwilę odetchnienia da nam wizyta na ptasim targu. To również wyjątkowe miejsce – Indonezyjczycy kochają ptaki, niemal przy każdym domu wisi klatka ze śpiewającym przyjacielem. Niektóre z nich można za dobrą opłatą wypuścić na wolność – zrobimy wtedy dobry uczynek, a właściciel ptaszka nieco zarobi. To nic, że ptaki wrócą do klatek – liczy się nasz gest! Yogyakarta to jednak również wspaniałe zabytki – między innymi buddyjska świątynia Borobodur, na której tarasach będziemy oczekiwać wschodu słońca i oglądać liczne posągi Buddy w setkach ażurowych stup, a także hinduistyczna Prambanan ze wspaniałymi płaskorzeźbami.

Z Jawy przeniesiemy się na Celebes, zwane również Sulawesi. Wyspa słynie z niesamowitej architektury oraz obyczajów jej mieszkańców – górskiego ludu Toraja. Mieszkańcy, w większości chrześcijanie, żyją w krainie, w której życie nieustanie przeplata się ze śmiercią. Najważniejszym wydarzeniem  jest pogrzeb – kolorowa ceremonia, która w zależności od statusu majątkowego zmarłego trwa od kilku dni do kilku tygodni. By dusza mogła zaznać spokoju, konieczne jest rytualne zabicie wołów – ich liczbę również wyznacza bogactwo rodziny. Pogrzeb jest wydarzeniem niezwykle kosztownym, trudno też zebrać na ceremonii rodzinę, która często mieszka w różnych zakątkach świata – pogrzeby odbywają się więc nawet wiele miesięcy, a nawet lat po śmierci! Przez ten czas zmarli cały czas „mieszkają” w swych domach – są regularnie myci, przebierani, sadzani przed… telewizorem. Codzienne obcowanie ze zmarłymi nie jest traktowane jako coś dziwnego, po prostu uważa się ich za „trochę chorych"
.
Skoro są zmarli, to muszą być i cmentarze. A te w krainie Torajów są wyjątkowe – w większości ciała chowane są w wykutych w skałach grotach, a w otworach wejściowych, już po pogrzebie, ustawiane są drewniane rzeźby – wizerunki zmarłych. Będziemy mieli okazje ujrzeć je wielokrotnie, w tym słynne na cały świat Lemo w okolicy Rantepao – głównego ośrodka administracyjnego regionu. Ale Celebes to również niesamowite budownictwo – setki kolorowych spichlerzy na ryż o osobliwym kształcie z dachami przypominającymi odwrócone łodzie. Ujrzymy je w Kete-Kesu oraz wielu mijanych podczas spacerów wioskach. Przy okazji ujrzymy dojrzewającą kawę i  olbrzymie strąki kakaowców, spróbujemy również znakomitych rambutanów – słodkich owoców pokrytych skórą z długimi włosami, magostyn i salaków, nie zabraknie okazji do zrobienia zdjęć na malowniczych tarasach ryżowych…

 

Program wyprawy:

Dzień 1

Przelot do Dżakarty, transfer do hotelu w Jalan Jaksa w pobliżu placu Merdeka - głównego placu stolicy Indonezji, nocleg

Dzień 2

Zwiedzanie Jakarty - Stara Batawia, Monas, Istilqal - Meczet Niepodległości - jeden z największych na świecie, nocleg

dzień 3

Przejazd do Yoyakarta – kulturalnej stolicy Jawy, wieczorny spacer po dzielnicy Joga, nocleg

dzień 4

Spacer po centrum miasta, Ptasi Targ i wytwórnie batiku (który właśnie stąd pochodzi), ruiny pałacu sułtana, nocleg.

Dzień 5

Wschód słońca przy świątyni Borobodur, jednego z najważniejszych ośrodków kultu buddyjskiego w regionie, zwiedzanie hinduistycznych świątyń Prambanan, po południu przelot do Makassar na Celebes, wieczorem wyjazd autobusem do Rantepao – miasteczka będącego stolicą krainy Toraja.

Dzień 6

Przyjazd do Rantepao, transfer do hotelu i rozpoczynamy zwiedzanie regionu. O ile dopisze nam szczęście, już pierwszego dnia będziemy mieli okazję uczestniczyć w tradycyjnym pogrzebie, z których słynie kraina Torajów. Uroczystość trwa od kilku do kilkunastu dni, jest niezwykle kolorowa, ale niestety, dochodzi w jej trakcie również do składania zwierząt w ofierze (głównie wołów), nocleg.

Dzień 7

Zwiedzanie Lemo – skały z wydrążonymi komorami grobowymi i umieszczonymi na zewnątrz rzeźbami – wizerunkami zmarłych, Kete-Kesu tradycyjna wioska z domami i spichrzami o wysokich, wygiętych dachach oraz cmentarzysko - całość–wpisana na listę UNESCO, targ w Rantepao – możliwość spróbowania i kupienia świeżo palonej kawy, nocleg

Dzień 8

Wycieczka do Batutumonga – malowniczej wioski położonej w górach, wśród tarasów ryżowych, plantacji kawy i kakaowców – dzień dla miłośników fotografii i pieszych wędrówek. Po drodze również wykute w skale grobowce oraz drzewa, pod których korą chowane są niemowlęta pijące tylko mleko matki, nocny powrót do Makassar.

Dzień 9

Przelot do Kuala Lumpur, stolicy Malezji, Petronas Towers, Petaling Pesar, dawny ratusz miejski, nocleg w okolicach bazaru Petaling.

Dzień 10

Rano wylot do Warszawy (przylot wieczorem tego samego dnia)

 

Cena obejmuje:

 • Noclegi
 • Transport
 • Miejscowi przewodnicy na Bali i Sumbie
 • Wstępy do świątyń i wsi
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Opiekę polskiego pilota
 • Ubezpieczenie Signal Iduna KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 200.000 EUR, NNW: 50.000 zł, OC 60.000 Eur
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

 

Cena NIE obejmuje:

 • Biletów lotniczych Warszawa-Denpasar-Warszawa
 • Biletów lotniczych Denpasar - Tambulaka - Denpasar
 • Wyżywienia - ok 20 USD dziennie
 • Napiwki (max 70usd)