kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

ETIOPIA PN. - DŻIBUTI - SOMALILAND
07.11.2019
-
27.11.2019
19
dni
CENA:
4900USD + 3300PLN

Zapraszam do podróży przez trzy państwa tzw. Rogu Afryki – Dżibuti, Somaliland i Etiopię

Wyprawa zapowiada się genialnie – trzy kraje prawdziwej Afryki, ale nie tej, którą proponują biura masowej turystyki. Nasza wyprawa będzie odbiegała od klasycznych wycieczek turystycznych po utartych szlakach, zarezerwowanych hotelach i zaplanowanych usługach.

Podróż do krajów tzw. Rogu Afryki wyjazd dla osób, które podczas swoich podróży pragną poznawać, doświadczać oraz aktywnie współtworzyć jej przebieg. Mimo zaplanowanej trasy, ze względu na specyficzne warunki afrykańskie – będziemy na bieżąco dopasowywać trasę i noclegi do możliwości. Niektóre części naszej wycieczki będą musiały być rozpoznawcze i elastyczne. Ciągle zmieniający się stan dróg, zła pogoda i bezpieczeństwo mogą korygować nasze plany. Taka elastyczność  będzie czynić podróż przygodą. W czasie wyprawy mogą też wyniknąć małe i często nieoczekiwane zmiany np. możemy skorzystać z zaproszenia, aby zobaczyć miejscowe obrzędy, święta itp. To dla nas wyzwanie, przygoda i niezapomniane chwile podróży w miłej atmosferze towarzyszących osób.

W trakcie wyjazdu odwiedzimy wiele odległych obszarów, gdzie nie ma infrastruktury turystycznej. Postaramy się jednak, aby podróż była możliwie komfortowa. Będziemy korzystać z dostępnych hoteli klasy turystycznej, ale często, zwłaszcza na prowincji, musimy zrozumieć, że jesteśmy w prawdziwej Afryce, a standard noclegów może być nie najwyższy.

To będą trzy tygodnie prawdziwej podróży. Warto będzie zmienić kilka nawyków, sposób myślenia, zapomnieć o zegarku i odmierzaniu czasu w tradycyjny sposób. Dlaczego? Bo Afrykanie postrzegają czas jako dzieło człowieka, który sam określa jego granice. Europejczyk jest od czasu zależny i całkowicie mu podległy.

Na wyjazd warto przygotować się. Konieczne jest m.in. zaszczepienie na żółtą febrę (przy szczepieniu przeciwko żółtej gorączce wydawane jest Międzynarodowe Świadectwo Szczepień (International Certificate of Vaccination) z wpisem dokumentującym przyjętą dawkę szczepionki). Pozostałe informacje zostaną przekazane członkom wyprawy bezpośrednio.

Plan podróży:

Dzień 1 - Europa – Addis Ababa
Europa – Addis Ababa.
Addis Ababa.
Wyjazd do Parku Awash.
Safari podczas którego mamy okazję spotkać wiele gatunków antylop (m.in. Kudu, Oryksy, Gazele). Atrakcją są ogromne termitiery, malownicze wodospady i strome wąwozy.
Udajemy na wschód Etiopii. Po południu wizyta w zabytkowej ponad stuletniej stacji kolejowej, pamiętającej lepsze, nieistniejące już połączenia kolejowe. Jest to muzeum ze starymi lokomotywami i wagonami.
Udajemy się do dawnej stolicy sułtanów i jednego z najświętszych miejsc Islamu. Harar po dziś dzień posiada autonomię w ramach państwa etiopskiego, swój własny rząd oraz odrębne przepisy prawa. Droga do Hararu w całości wiedzie przepiękne krajobrazy Wielkiej Doliny Ryftowej. Harar jest labiryntem wąskich uliczek, niezliczonych targów, zaułków i placów.
Rano jedziemy do rezerwatu słoni, a po południu do Jijiga. To miejsce plantacji czatu, czyli listków, które żuje większość mieszkańców tek części świata. Nie jest to narkotyk, ale wprowadza ciało w stan lekkiego pobudzenia.
Udajemy się w drogę do Hargeisa. Postój w miejscowości Babile, gdzie podziwiać będziemy tzw. Dolinę Cudów. To kamienne ostańce przybierające kształt grzybów, maczug itp. W Hergeisie bazar, targ wielbłądów i wizyta na placu wymiany walut z banknotami ułożonymi w ogromne stosy. Zwiedzamy miasto, kryjące wiele osobliwych pomników np. pomnik samolotu MIG, który w 1988 bombardował stolicę Somalilandu, inny, nie mniej ważny to nienaturalnej wielkości gołąb siedzący w koronie drzew.
Udajemy się do rysunków naskalnych w Laas Geel. Znajdują się one godzinę drogi od Hargejsy, niedaleko głównej szosy do Berbery. Namalowane co najmniej 5000 lat temu, zostały odkryte dla społeczności międzynarodowej dopiero w 2002 roku. Mimo braku jakiejkolwiek ochrony, z uwagi na korzystne warunki atmosferyczne i praktyczny brak turystów, malowidła są w świetnym stanie. Laas Geel to jeden z największych braków na liście UNESCO i chyba niestety tak pozostanie dopóki społeczność międzynarodowa nie zacznie uznawać Somalilandu jako niezależne państwo. Następnym kierunkiem podróży jest Burao, stolica regionu Togdheer.
Zwiedzanie Burao. A następnie udajemy się nad Zatokę Adeńską do Barbery. To główny port morski i drugie pod względem liczby mieszkańców miasto Somalilandu, zamieszkałe przez ponad 200.000 ludzi. Berbera to towarowe okno na świat zarówno Somalilandowi, jak i sąsiedniej Etiopii. W mieście są dwa punkty centralne – bazar i port, oba oddalone od siebie o mniej niż kilometr. Kilka kilometrów od Berbery znajduje się publiczna plaża, popularna wśród mieszkańców okolicy.
Udajemy się w drogę powrotną do Hargeisy. Po drodze liczne postoje.
Opuszczamy Somaliland i udajemy się do Dżibuti. Droga nie jest dobrej jakości a na znacznym odcinku pozbawiona asfaltu, dlatego przejazd zajmuje cały dzień. Dżibuti to stolica kraju i główne miasto portowe. Prawie cały towar eksportowy Etiopii, która nie ma dostępu do morza, przechodzi przez port w Dżibuti. W mieście znajdziemy sporo kolonialnych budynków, ciekawy i barwny bazar oraz wiele meczetów.
Zwiedzanie miasta – okolice Marche Central gdzie dominuje wieża Hamoudi Mosque – najstarszego meczetu miasta. Pod jego murami rozłożyły się dziesiątki kramów w których sprzedaje się warzywa i owoce. Inne zabytki architektury znajdziemy na Placu Menelika (znany również pod nazwą upamiętniającą odzyskanie niepodległości: Place du 27 Juin 1977).
Łodzią udajemy się do w zatoki Tadżura. na wyspy Moucha i Maskali. To miejsca położone około 30 kilometrów stolicy, kryjące wspaniałe, niezniszczone rafy koralowe oraz plaże. Cały dzisiejszy dzień spędzamy na snorkelingu, podziwiając przepiękny podwodny świat.
Odpoczynek i plażowanie.
Wyruszamy przez najbardziej pustynne i górzyste rejony Dżibuti. Kierujemy się na zachód w stronę Etiopii a w trakcie podróży zatrzymujemy się na zwiedzanie wsi Arta oraz miasta Ali Sabieh. Celem jest słone Jezioro Abhe. Abhe oraz Assai to dwa jeziora posiadające największy stopień zasolenia w Afryce). Z dna wyschniętego jeziora Abhe często strzelają w górę, opary oraz wyziewy, co w połączeniu z nieziemskim krajobrazem daje wrażenie pobytu na innej planecie. To teren niesamowitych wapiennych formacji o przeróżnych kształtach, niektóre wysokie nawet na 50 metrów. To wymarzony dzień dla fotografów.
Wstajemy bardzo wcześnie, tak aby zdążyć na wschód słońca w zapadlisku tektonicznym Afar. Ujrzymy o poranku wapienne kominy formowane przez erozję wietrzną, rozrzucone na bardzo dużej przestrzeni wokół jeziora. W dalszej części dnia, jedziemy do gorących źródeł, zamieszkałych przez różowe flamingi i żółte pelikany. Jezioro Assal jest najniższym punktem na kontynencie afrykańskim. Jezioro położone 153 metry poniżej poziomu morza, powstało w szczelinie tektonicznej. To drugi wymarzony dzień dla fotografów.
Udajemy się do Tadżury miejscowości nad zatoką o tej samej nazwie. Otoczona jest ona zielonymi górami Tadjoura. Palmy, bielone domy i mnóstwo meczetów tworzą wyjątkowy klimat. Przy krańcu zatoki, w Anse Goubet, znajduje się Diabelska Wyspa, której powstanie jest efektem bardzo dużej w tym regionie aktywności geologicznej. W tej okolicy przebiega także szczelina w płytach tektonicznych, która powiększa się o dwa centymetry rocznie, co może doprowadzić do oddzielenia Somalii i części Dżibuti od kontynentu afrykańskiego. Resztę dnia spędzamy pływając w przejrzystych i ciepłych wodach Morza Czerwonego.
Stolica Dżibuti i powrót do Europy.

Dżibuti, Somaliland i Etiopia na zdjęciach:

4.900USD

+ 3.300PLN
(bilet lotniczy*)

Cena obejmuje:

 • Zakwaterowanie w hotelach 3-2*, hotelach klasy turystycznej (w miejscach, gdzie nie ma dobrej bazy noclegowej) oraz na campingu nad Jeziorem Abbeh
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę anglojęzycznego przewodnika ( różne osoby)
 • Transfery hotel – lotnisko – hotel
 • Transport na trasie podróży ( samochodem 4X4, autobus, promy, samolot)
 • Jeśli będzie konieczne i możliwe – przelot wewnętrzny: Hargeisa – Dżibuti
 • Łódź podczas rejsu na wyspy w Dżibuti
 • W razie potrzeby eskortę wojskową podczas pobytu w Somalilandzie
 • Wszystkie wymagane pozwolenia (Somaliland i Dżibuti)
 • Ubezpieczenie KL, NNW i BP

Cena nie obejmuje:

 • Wizy do Etiopii – 40USD, Somalilandu – ok.30USD i Dżibuti – 120USD
 • Wyżywienia ( 15-20 usd za dobę)
 • Opłat za wstępy do zwiedzanych obiektów (ok. 60USD)
 • W przypadku wylotu samolotem z Somalilandu – opłaty wylotowej z Somalilandu (ok. 45USD)
 • Zwyczajowych napiwków ( max 60 usd)