fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Moto poradnik Podróżnika z Poza Trasą

Nasze wyprawy motocyklowe są tak zaplanowane, że uczestnicy nie muszą martwić się, czy uda im się spakować w kufry. Cały bagaż jedzie jeepem. Przy sobie motocykliści mają tylko podręczne, niezbędne rzeczy.

Jednak ekwipunek, jaki muszą zabrać na wyprawę, różni się od „zwykłego”.  Główna różnica to specjalne motocyklowe ubranie. Poniżej kilka naszych porad.

W CO SIĘ UBRAĆ?

1. Bielizna termoaktywna. 

Dobrze dobrana bielizna, zapewnia komfort w czasie wykonywania każdej aktywności i o każdej porze roku. Najważniejszym jej zadaniem jest odprowadzanie potu ze skóry oraz izolacja termiczna. Na rynku jest kilka jej rodzajów.

Pierwsze, na co trzeba zwrócić uwagę to pojęcia bielizny termicznej i termoaktywnej.

• Bielizna termiczna – ma za zadanie głównie chronić przed chłodem i pomóc w otrzymaniu optymalnej temperatury. Zatem przy zakupie należy zwrócić uwagę czy ma ona właściwości oddychające i odprowadzające wilgoć na zewnątrz.

• Bielizna termoaktywna – jej rolą jest z jednej strony dobra izolacja od zimna i czynników zewnętrznych, z drugiej zaś, ma zapewnić wentylację i odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Ten rodzaj wybierają zazwyczaj sportowcy. Taką też polecamy przy różnego rodzaju aktywnościach.

Kolejnym ważnym elementem jest rozmiar. Bielizna musi być odpowiednio dopasowana do ciała. Za mała będzie ograniczała ruchy, za duża nie zapewni odprowadzania wilgoci.

Grubość.  Producenci bielizny sportowej, starają się, aby była ona jak najlżejsza i najcieńsza — przy zapewnieniu odpowiednich parametrów.  Zatem najlepiej jest czytać opisy producenta umieszczone na metkach bądź opakowaniu, gdzie są informacje o przeznaczeniu bielizny oraz komforcie termicznych.

Bardzo ceniona jest bielizna i odzież z wełny merynosów. Jest ona nie tylko lekka i miękka, ale też nie powoduje alergii. Taka bielizna jest przewiewna, ciepła, dobrze odprowadza wilgoć. Ważną cechą jej jest to, że pomimo wchłonięcia znacznej ilości potu, zachowuje długo świeżość oraz neutralny zapach. Odzież i bieliznę z merynosów można nosić cały rok — ma ona niezwykłe właściwości chłodzenia latem i ogrzewania zimą.

Bielizna chłodząca – coolery. Nosi się ją głównie latem. Materiałem bazowym jest najczęściej nowoczesny poliester i poliamid, który często zawiera jony srebra, które mają właściwości antybakteryjne – hamują rozwój oraz eliminują istniejące bakterie, oraz nie wchłaniają brzydkich zapachów.

2. Odzież wierzchnia na motocykl.

Na trasy, gdzie pogoda bywa bardzo zmienna, najlepiej sprawdzi się dwuczęściowy komplet z cordury z warstwami ocieplającą i nieprzemakalną, oczywiście z długą kurtką. Cordura to rodzaj poliestrowej tkaniny, która cechuje się bardzo dużą wytrzymałością, a nieprzemakalność zapewnia warstwa z PCV.

Odzież z tego typu rozwiązaniem posiada w swojej ofercie bardzo wielu producentów. Jako że wodoodporność cordury jest dość umowna, na wyjazd warto zabrać dodatkowo płaszcz przeciwdeszczowy. Taki komplet to dobre rozwiązanie na rozmaite warunki pogodowe i temperatury.

3. Pas nerkowy sztywny

Szykując się na wyprawę motocyklową, warto pomyśleć o zakupie pasa nerkowego. Jego podstawowym zadaniem jest chronienie naszych nerek przed wychłodzeniem. Jednak przy długich przejazdach  – dobrze usztywnia kręgosłup, odciążając nieco mięśnie od całodniowego utrzymywania go w pozycji pionowej. W kilkudniowej trasie zmniejsza także poczucie zmęczenia i łagodzi ból kręgosłupa.

 

Co ze sobą zabrać?

Czy to wyjazd organizowany, czy samodzielny, zawsze są wątpliwości czy wszystko spakowane?

Aby uniknąć stresu z tego powodu, warto zrobić check-listę.  Do tego, jeśli wyjeżdżamy własnym motocyklem, lista rozszerza się o niezbędne dokumenty.

Dokładne informacje co i w ilu kopiach wziąć opisali dokładnie motopodróżni.pl  - sprawdźcie tu

 

 

chcesz przeżyć wspaniałą przygodę?