fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

NEPAL – TREKING
MANASALU I
03.03.2019
-
20.03.2019
17
dni
CENA:
3000PLN + 2000USD

Najlepszy sezon na trekking!

Od marca do maja - w tym czasie temperatura jest idealna. Nisko jest gorąco i wyżej jest zimno. Od czerwca zaczyna się pora deszczowa w Nepalu - Od połowy września do połowy listopada : październik to także najlepszy czas na zwiedzanie regionu Manasalu. Od grudnia do lutego jest zima i bardzo trudno jest przejść przełęcz Larke z powodu dużych opadów śniegu.

Plan podróży:

Dzień 1 - Przylot na międzynarodowe lotnisko w Tribhuwan
Transfer do hotelu. Nocleg Kathmandu. Wysokość nad poziomem morza: - 1335m
Dziś część dnia zajmą nam przygotowania do trekkingu w Manasalu, następnie po załatwieniu spraw administracyjnych udamy się na zwiedzanie. Najpierw zobaczymy Stupę Syambhunath, zwana także Świątynią Małp. Jest ona położona ok 2 km od obszaru Thamel, na szczycie wzgórza, skąd roztacza się widok na całą dolinę Katmandu. Układa się ona w kształt mandali i wygląda jak miska ryżu. Potem idziemy na bazar Endra Chowk i Ashan. Pierwsza cywilizacja doliny Katmandu wzięła się właśnie z tego obszaru. Tutaj nadal istnieją domy z błota z pięknie rzeźbionymi, drewnianymi oknami oraz ponad 100 letnie domostwa. Nocleg Kathmandu.
Po śniadaniu jedziemy do Satikhola prywatnym transportem, tj. ok. 135 km. Podczas przejazdy będziemy podziwiać krajobrazy Nepalu. Z Kathmandu do Dhading Bensi trasa prowadzi brukowaną drogą, natomiast z Dhanding Bensi do Arughat jest ona już wyboista. Po dotarciu do Arughat, głównego miasta w regionie, jedziemy dalej w kierunku Sotikhola Wysokość nad poziomem morza: - 1335-700. Czas trwania: - 8/9 godzin Nocleg Satikhola.
Około ósmej jemy śniadanie i zaczynamy trekking. Po przejściu przez most, wędrujemy przez piękne lasy salowe (damarzykowe), następnie wspinamy się na grzbiet ponad dużymi bystrzami na Budhi Gandaki. Po chwili docieramy do Khursane, po którym skalisty szlak wije się w górę i w dół, przez dwa tropikalne wodospady na stromym, skalistym szlaku przylegającym do zbocza. W końcu schodzimy mijając kilka tarasów ryżowych, potem znów wspinamy się i ruszamy do wsi Gurungów w Labubesi. Dalej wspinamy się za skalistym zboczem, gdzie dolina się otwiera, a Budhi Gandaki wije się wśród szerokich, żwirowych zboczy. Następnie szlak opada na piaszczyste koryto rzeki, przechodzimy po zaokrąglonych kamieniach, zanim wespniemy się na boczny grzbiet. Potem znów udajemy się do rzeki i przekraczamy kolejny most wiszący, by dotrzeć do wioski Machha Khola Wysokość nad poziomem morza: - 700-970. Czas trwania: -6/7 godzin Nocleg Khorlabensi.
Trekking zaczynamy wczesnym rankiem, po śniadaniu. Idziemy wzdłuż wąwozu i dalej w górę rzeki. Po drodze można zobaczyć małpy Langur, które zwykle bawią się w dżungli. Po kilku kolejnych wejściach i zejściach napotykamy małe gorące źródło w Tatopani. Mijamy je i dalej wspinamy się na inny grzbiet, a następnie przekraczamy Budhi Gandaki przechodząc przez wiszącą kładkę. W tym momencie wspinamy się po szerokich schodach, następnie przez osuwisko i przez grzbiet do Dobhan. Przechodząc przez most wiszący nad Yaru Khola, wspinamy się po kamiennych schodach, a następnie schodzimy do rzeki i ponownie wspinamy się po kamiennych schodach do Tharo Bharyang. Przechodząc przez zachodni brzeg Budhi Gandaki, wspinając się na grzbiet, wędrujemy wzdłuż rzeki, a następnie wspinając się w kierunku wioski Jagat, w końcu docieramy do wioski Gurungów Wysokość nad poziomem morza: - 970-1340. Czas trwania: - 7 godzin. Nocleg w Jagat.
Trekking zaczynamy od wspinania się na skalisty grzbiet, skąd można podziwiać wspaniały Sringi Himal (7187m). Potem idziemy przez wspaniałe pola kukurydzy, ziemniaków i prosa, by przez bambusowe lasy wejść do Nupri (Góry Zachodnie) i dotrzeć do buddyjskiej wioski. Wysokość nad poziomem morza: - 1340-1860. Czas trwania: - 6/7 godzin. Nocleg w Deng.
Podczas wędrówki będziemy mieli okazję zobaczyć liczne, oszałamiające, tybetańskie mury mani, są to kamienne mury, na których są ręcznie wyrzeźbione buddyjskie mantry. Zanim dotrzemy do Namrung, będziemy wchodzić i schodzić z kanionów, wędrować przez kolorowy las pełen jodeł, dębów i rododendronów (narodowy kwiat Nepalu). Namrung jest znane z najlepszego punktu widokowego na Siring i Ganesh Himal oraz Mt. Himalchuli. Wysokość nad poziomem morza: - 1860-2630. Czas trwania: - 6/7 godzin. Nocleg Namrung
Dziś wspinamy się stabilnie. Przechodzimy przez lasy i docieramy do Lihi, wspaniałej wioski z wieloma kortami i tarasami jęczmiennymi. Szlak spada i przecina boczną dolinę Simnang Himal z Ganesh Himal. Idziemy dalej przez wioski Sho, Lho i Shyala, aby na końcu dotrzeć do wioski Sama. Po drodze cieszymy się niezwykłymi widokami na Mt. Manasly z wioski Lho, a także odkrywamy słynną świątynię Ribung Gompa. W wiosce Shyala będziemy otoczeni wysokimi górami, takimi jak Himal Chuli i Peak 29 (Ngadi Chuli) po lewej, Manaslu i dużymi lodowcami na wprost, oraz innymi szczytami śnieżnymi po prawej stronie, a na drugim końcu stoi Ganesh Himal. Dzisiejsza podróż kończy się w Samagaon. Wysokość nad poziomem morza: -2630- 3517. Czas trwania: - 6-7 godzin. Nocleg w Samagaun
Samagaon jest idealnym miejscem na odpoczynek ze względu na wysokość. Także Manaslu Base Camp i Pungent Gompa to wspaniałe miejsca z widokami na lodowiec, jezioro i górę. W tym dniu zaczynamy trekking wczesnym rankiem. Podczas drogi będziemy podziwiać zielony las. Dotarcie do obozu bazowego na Manaslu zajmuje około 4 do 5 godzin. Podczas trekkingu zobaczymy jezioro polodowcowe i jezioro Birendra Tal, będziemy podziwiać ośnieżone szczyty, aż wreszcie dotrzemy do pięknej wioski Samagaon. Po tym pójdziemy na krótki spacer przez las, gdzie będziemy mogli zobaczyć Gompę, zniszczoną przez lawinę zimą 1953 roku. Wysokość nad poziomem morza: - 5980m. Czas trwania: - 4/5 godzin Nocleg w Samagaon.
Wcześnie rano, po śniadaniu, możemy zacząć trekking z Samagaon do Samdo który znajduje się w pobliżu granicy z Tybetem. Samdo leży na wysokości 3860m. Należy przejść około 5 godzin, aby tam dotrzeć. Podczas trasy zobaczymy długi mur mani i korten w Kermokharka, a następnie idziemy do Budi Gandaki, gdzie są różne zwierzęta, takie jak; kozy, owce i jaki. Większość mieszkańców Samdo to kupcy tybetańscy, można obejrzeć i nabyć tutaj chińskie i tybetańskie towary. W trakcie trekkingu będziemy podziwiać oszałamiające szczyty gór, a na koniec zatrzymamy się na noc w pięknym hotelu Samdo, gdzie skosztujemy tradycyjnego jedzenia. Wysokość nad poziomem morza : - 3520-3875. Czas trwania: - 6-7 godzin. Nocleg w Samdo.
Kontynuujemy naszą podróż, przekraczając drewniany most nad Budi Gandaki i zaczynamy iść w górę. Przechodząc przez dwa strumienie i obserwując lodowiec Larkya, chodzimy po dolinie Salka Khola i wspinamy się ponownie do kamiennego pensjonatu (4450 m), który nie jest lożą, ale rodzajem schronienia zwanego Dharmshala, znanego również jako Larke Phedi. Dzisiejszy krótki spacer daje dużo czasu na aklimatyzację i relaks po południu. Wysokość nad poziomem morza : - 3875-4460. Czas trwania: 6-7 godzin. Nocleg w Dharmasala.
Wyruszamy wczesnym rankiem przed śniadaniem - będzie to długi i wymagający trekking. Po drodze podziwiamy bliskie widoki Himalajów i oddychamy świeżym powietrzem. Gdy dotrzemy do Larkya La, zobaczymy wspaniałe Himlung Himal, Cheo Himal, Gyajj Kung, Guru i piękną Annapurnę II. Następnie wracamy do Bimthang. Wysokość nad poziomem morza : - 4460-3590. Czas trwania: - 6-7 godzin Nocleg Bhimthang.
Z grzbietu w Bimthang możemy podziwiać wspaniałe widoki na Mt. Manaslu, Lamjung Himal, Himlung Himal i Cheo Himal. Schodzimy dalej i przekraczamy wysokie pastwisko (Sangure Kharka), a następnie most nad Dudh Khola. Przechodzimy przez las rododendronów i podążamy szlakiem przez wąską dolinę, aż dotrzemy do najwyżej uprawianych pól w dolinie w Karche, 2785 metrów. Przechodzimy przez pola, a dalej szlak wychodzi z grzbietu w dużym, szerokim łuku do brzegu rzeki na 2580m. Niedaleko znajduje się wioska Gho. Ze względu na wczorajsze zmęczenie, możemy odpocząć w Gho, ale lepsze loże są dostępne w Tilije. Wysokość nad poziomem morza : - 3590-1965. Czas trwania: - 6-7 godzin. Noceg w Tilje/Gho.
Wspinamy się na niewielki grzbiet i idziemy kamiennym szlakiem, który przechodzi przez piękną wioskę. Przechodzimy przez most nad Dudh Khola i wspinając się przez łuk w kształcie korten, mijamy ścianę mani i docieramy do wioski Thonje. Tam musimy przejść przez policyjny punkt kontrolny i dalej maszerujemy do Dharapani. W tym momencie weszliśmy na odcinek obwodu Annapurna z Dharapani. Dziś, jeśli dotrzemy wcześniej do Dharapani i znajdziemy transport, jedziemy do Besi Sahar lub Kathmandu / Pokhara . Trasa zajmuje ok. 2 godziny i jest całkowicie off road. Wysokość nad poziomem morza: - 1965-1963. Czas trwania: - 6/7 godzin. Nocleg w Dharapani lub Besi Sahar.
Po śniadaniu jedziemy do Pokhary lub Katmandu. Pokhara jest oddalona o 80 km, a Katmandu o 135 km. Nocleg w Pokhara/Katmandu.
Kathmandu
Powrót.

3.000PLN

+ 2.000USD

Cena obejmuje:

Zakwaterowanie:

 • 3 noce w pokoju dwuosobowym w dolinie Katmandu
 • 13 noclegów w czasie trekingu w herbaciarniach

Transport:

 • Transfer do/na lotnisko
 • Transport prywatny z Katmandu do Satikhola
 • Dharapani do Pokhara lub Kathmandu

Pozwolenia:

 • Manasalu Special Permit
 • Pozwolenie na trekking na Manasalu
 • Pozwolenie na wejście do parku narodowego Annapurna Conversation Area
 • Karta TIMs

Oraz:

 • Ubezpieczenie KL 30000 Euro, NNW 15000 zł
 • Polskiego pilota
 • Doświadczonego, licencjonowanego przewodnika (1 przewodnik na 5 osób). Jego
  ubezpieczenie, wynagrodzenie, wyżywienie, zakwaterowanie.
 • 3 tragarzy (1 tragarz dla 2 osób). Opieka na ok. 25-30 km. Jego ubezpieczenie,
  wynagrodzenie, wyżywienie, zakwaterowanie
 • Obiad, kolacja i śniadanie podczas dni trekkingowych
 • Pierwszą pomoc
 • Wszystkie rządowe podatki i zezwolenie

Cena nie obejmuje:

 • Nepalskiej wizy 40usd, wydawanej na lotnisku
 • Napojów podczas trekkingu i w Katmandu
 • WiFi, wody butelkowanej, gorącego prysznica, pralnia,
 • Wyposażenia osobistego tj.: śpiwór (-15 stopni celsjusza), kurtka puchowa, buty
  trekkingowe, ręcznik, latarka, rękawice, kije trekkingowy, ciepłe ubrania, okulary
  przeciwsłoneczne, krem przeciwsłoneczny, skarpetki.
 • Obiadu i kolacji w Kathmandu lub Pokhara.
 • Napiwków dla przewodnika i tragarza.

*Cena biletu lotniczego do rozliczenia

Wyjazd dla grupy minimum 5 osób ( max 10)