fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Wyprawa do dziewiczej dżungli: Republika KONGO
30.10.2020
-
15.11.2020
17
dni
CENA:
4900EUR + bilety lotnicze

wyprawa: Republika Kongo

Wyjazd do jednego z najbardziej „nieturystycznych” krajów Afryki Republiki Kongo, zachwycającego dziewiczą dżunglą i potężną, drugą co do długości rzeką w Afryce.

Podróż zaczniemy w stolicy Kongo Brazzaville, zobaczymy słynne katarakty na rzece, następnie przemieścimy się na północ.

Północ Konga to mało znany obszar trudno dostępnego lasu bagiennego, obejmującego m.in. Park Narodowy Nouabale Ndoki. Zespół National Geografic, który w połowie lat 90-tych ubiegłego wieku eksplorował tereny północnego Konga, określił je mianem ostatniego mitycznego raju (last eden). Od tego czasu niewiele się tam zmieniło. Po tym terenie poruszać się będziemy głównie rzekami, łodziami wykonanymi z jednego pnia drzewa, zatrzymując się na nocleg w wioskach i odległych miasteczkach. Zobaczymy szlaki i miejsca, których nie ma na mapach, znane tylko lokalnym przewodnikom. Smak prawdziwej przygody spotęgują noclegi w namiotach wśród dzikiej przyrody i rdzennych mieszkańców tych terenów, m.in. z plemienia Pigmejów.

W towarzystwie pigmejskich przewodników przez kilka dni będziemy eksplorować dżunglę na terenie parku w poszukiwaniu goryli nizinnych, leśnych słoni i bawołów, a także uczestniczyć w tradycyjnych lokalnych obrzędach. Nasza kongijska przygoda jest planowana w porze deszczowej, ponieważ tylko wtedy możliwa jest przeprawa rzekami. To dodatkowa atrakcja wyprawy.

Impreza typu „przecieranie szlaków” jest dla prawdziwych globtroterów, którym niestraszne są trudności i spartańskie warunki i którzy smak prawdziwej przygody z niezłym zastrzykiem adrenaliny przedkładają nad wygodę i przewidywalność typowych wyjazdów.

Na całej trasie mamy zapewnioną opiekę lokalnego zaprzyjaźnionego przewodnika/tłumacza doskonale znającego kraj, zwyczaje, miejsca warte zobaczenia, otwartego na propozycje uczestników wyprawy.

Uwaga:

 • ponieważ wyjazd jest planowany na pierwszą połowę listopada, w powyższym programie mogą nastąpić niewielkie zmiany, obejmujące także koszty pobytu w parku. Nie wiadomo, czy zarząd parku nie zmieni cen w roku 2020. Obecna kalkulacja sporządzona jest na podstawie cen z 2019 r. W miesiącach styczeń – luty 2020 powinno być, wszystko wiadomo.
 • warto wziąć pod uwagę powrót samolotem z Ouesso do Brazzaville (przynajmniej nie wykluczyć takiej możliwości), ponieważ droga, pomimo iż główna w Kongo, jest miejscami w bardzo złym stanie i przejazd nią w porze deszczowej może być utrudniony. Jednak z drugiej strony autobus to też przygoda, łącznie z walką o miejsca przy wsiadaniu.

Autor programu Zbyszek Kielian. Copyright © Poza Trasą Adventure.

Republika KOngo — Plan podróży:

Dzień 1

Wylot z Polski

Dzień 2

Przylot do Brazzaville, przejazd do hotelu, zakwaterowanie, zwiedzanie stolicy Konga, życie nocne, nocleg.

kongo miasto

Dzień 3

Przejazd na lotnisko, przelot do Impfondo, lunch w Impfondo, następnie przejazd do wioski Matoko (ok. 2 godz., matatu), zakwaterowanie w wiosce, możliwość kąpieli w rzece, kolacja, nocleg.

Dzień 4

Odpoczynek w wiosce, spacer, wizyta w szkole, możliwość kąpieli w rzece, dla chętnych wycieczka do Epeny – wioski, gdzie kończy się „cywilizacja”, pływanie pirogą po Likouala River.

kongo rzeka

Dzień 5 -6

Dwudniowy rejs rzeką Likouala z Matoko do wioski Mboua. Rejs częściowo przez prawdziwą dżunglę, miejsca absolutnie dzikie, gdzie nie docierają turyści. Tej trasy nie ma na mapach, znają ją tylko miejscowi przewodnicy. Nocleg w namiotach.

kongo rzeka

Dzień 7

Przejazd samochodem z Mboua do miejscowości Pokola. Trasa przebiega przez tereny zamieszkałe przez Pigmejów. Przystanek w wiosce. Odpoczynek i nocleg w namiotach w Pokola.

kongo 6

Dzień 8

Przepłyniecie z Pokola do Bomassa, gdzie znajduje się wejście do parku Nouabale Ndoki. Nocleg na campie w Bomassa (bugalowy lub namioty).

kongo wyprawa

Dzień 9 - 12

Park Nouable Ndoki – wędrówki po dżungli z pigmiejskim przewodnikiem, obserwacje zwierząt (leśne słonie, goryle, bawoły, małpy); pływanie pirogami, zbieranie owoców i miodu, wizyta w dwóch głównych punktach obserwacji zwierząt – Wali Bai i Mbeli Bai. Noclegi w bungalowach lub namiotach. Ostatniego dnia powrót do Bomassy i udział w tradycyjnych pigmejskich rytuałach połączonych z tańcami i śpiewem. Szczegóły mogą ulec zmianie – będą znane na początku 2020 r, kiedy park udostępni możliwość rezerwacji miejsc i określi ceny oraz warunki pobytu.

kongo wyprawa

Dzień 13

Wyjazd do miasta Ouesso. Lunch po drodze. Zakwaterowanie w hotelu.

Dzień 14

Rano zwiedzanie miasteczka, wizyta na targu. Po południu wyjazd autobusem do Brazzaville. Przejazd trwa ok. 20 godzin. (opcja – powrót samolotem).

kongo targ

Dzień 15

Ok. południa przyjazd do Brazzaville, zakwaterowanie w hotelu, odpoczynek.

Dzień 16

Dzień rezerwowy, zwiedzanie miasta, możliwość kąpieli w rzece Kongo w pobliżu katarakt, ostatnie zakupy, nocleg.

Dzień 17

Wylot do Polski

trasa podróży po republice kongo:

kongo mapa kongo mapa

 

4.900EUR

+ bilety lotnicze

Cena obejmuje:

 • Pobyt w parku Nouabale Ndoki – all inclusive, łącznie z opłatami wejściowymi, pozwoleniami,
 • Noclegi na całej trasie (hotele, bungalowy, namioty – namioty we własnym zakresie uczestników, wraz z materacami),
 • Wyżywienie w dniach 2-13,
 • Wszystkie przejazdy (autobusy, transfery do/z lotniska, bilet na lot Brazza-Impfondo, wynajęcie łodzi, samochodów),
 • Opiekę polskiego pilota
 • Wszelkie opłaty trekingowe
 • Permity na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NWW podróżne (Koszty leczenia: 200.000 EUR, NNW: 50.000 zł, OC 60.000 Eur)
 • Opłata na Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny
 • Opieka lokalnych przewodników/tłumacza na j. angielski.

Cena nie obejmuje:

 • Biletów lotniczych Polska – Brazza: 3 500 – 4000 zł/osoba,
 • opcjonalny przelot Ouesso – Brazza (opcja zamiast autobusu – dopłata ok. 100 EUR),
 • wizy – ok. 750 zł/osoba (razem z kosztem pośrednictwa, wiza załatwiana w Berlinie),
 • wyżywienia poza w/w – koszt ok. 15 EUR/dzień/osoba,
 • napiwków

Inne obowiązkowe:

 • szczepienia – żółta febra obowiązkowo, inne (wzw a, b, tężec, dur brzuszny)- opcjonalne
 • profilaktyka antymalaryczna – obowiązkowo