fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

MADERA I PORTO SANTO PORTUGALSKIE WYSPY KWIATÓW
01.05.2020
-
09.05.2020
9
dni
CENA:
4 200 PLN + bilety lotnicze

Madera często określana jest jako wyspa wiecznej wiosny. Ten żyzny wulkaniczny ogród zachwyca kolorowymi kwiatami, zielonymi wzgórzami, malowniczymi wodospadami, wysokimi klifami i urzekającymi przełęczami. Sąsiednie Porto Santo to przede wszystkim cudowna dzika plaża ze złotym piaskiem i bajkowe krajobrazy, ale również ciekawe zabytki.

Obie wyspy to idealne miejsca na tygodniowy aktywny wypoczynek połączony z plażowaniem, kontaktem z niezwykłą przyrodą, zwiedzaniem uroczych miasteczek i popołudniową chwilą lenistwa.

Podczas podróży z całą pewnością zachwycimy się tu nie tylko wspaniałymi widokami, ale również smaczną regionalną kuchnią. Wypijemy też lampkę znanego od ponad 200 lat maderskiego wina, spróbujemy tradycyjne Poncha.

Maderę warto odwiedzić szczególnie wiosną, kiedy odbywa się tu najbardziej kolorowa impreza na wyspie - Festiwal Kwiatów. Weźmiemy w niej udział, uczestnicząc w uroczystościach, paradach, koncertach i występach grup folklorystycznych. Będą to z całą pewnością niezapomniane chwile spędzone wśród życzliwych i uśmiechniętych mieszkańców.

Zapraszamy! Madera i Porto Santo czeka!

 

Autorka programu Dorota Przyborkiewicz. Copyright © Poza Trasą Adventure.

Program wyprawy: MADERA I PORTO SANTO PORTUGALSKIE WYSPY KWIATÓW

Dzień 1.

Wylot z Warszawy (lub Berlina). Powitanie grupy i zakwaterowanie w hotelu w Funchal. 

Dzień 2. FUNCHAL

Dzisiejszy dzień spędzimy w Funchal. Zwiedzimy Stare Miasto, które było pierwszym od czasów rzymskich, miastem zbudowanym przez Europejczyków poza granicami Europy. Odwiedzimy targ miejski Merrcado Dos Lavradores, gdzie począwszy od lat 40. ubiegłego wieku, mieszkańcy stolicy zaopatrują się w świeże warzywa, owoce i ryby a turyści odwiedzają stoiska z rzemiosłem i pamiątkami. Następnie przespacerujemy się ulicą Art Street Santa Maria. Drzwi domów ozdobione są tu kolorowymi obrazami, zlokalizowanych jest tu wiele restauracji, barów Poncha, sklepów z ręcznie robionymi pamiątkami i galerii sztuki.  Po południu czas wolny w Funchal.

madera

Dzień 3.  DZIEŃ WOLNY W FUNCHAL / FESTIWAL KWIATÓW

Dziś proponujemy wzięcie udziału w uroczystościach i słynnej paradzie Festiwalu Kwiatów lub odpoczynek i plażowanie.

Każdego roku wiosną odbywa się na Maderze festiwal, który ma długoletnią tradycję. Ulice miasta toną wtedy w kwiatach, a ich zapach unosi się w powietrzu. Odbywają się uroczyste parady, koncerty, wystawy i warsztaty. W czasie festiwalu w sobotę budowany jest Mur Nadziei, który wznoszą maderyjskie dzieci. Mur Nadziei symbolizuje pokój na świecie. Punktem kulminacyjnym jest wypuszczenie gołębi i występy artystyczne dzieciaków. Niedziela w czasie festiwalu to słynna parada. Mieszkańcy przebrani w stroje z elementami kwiatów paradują ulicami Funchal i świętują.

Opcjonalnie fakultatywnie w wolnym czasie w Funchal proponujemy:

Wjazd kolejką linową na Monte, gdzie z wysokości około 600 m n.p.m. można podziwiać amfiteatralne położenie Funchal (cena wjazdu w jedną stronę ok.11 Euro, w obie strony ok.16 Euro).

Ogród Botaniczny (Jardim Botanico) na powierzchni 35 tys. m kw. znajduje się ok. 2,5 tys. egzotycznych roślin z całego świata, w tym gatunki zagrożone wymarciem (cena wstępu ok.12,50 Euro).

Dla zwolenników silniejszych wrażeń jest zjazd z Monte wiklinowymi saniami TOBOGAN na odcinku około 2 km.

Dla fanów sportu proponujemy wizytę w muzeum pochodzącego z Madery, Christiano Ronaldo (cena wstępu ok. 5 Euro). Jego pomnik stoi na Praca do Mar.

Kąpiel w naturalnych basenach Doca das Cavacas

 

Dzień 4.  PICO DO ARIEIRO / PICO RUIVO

Dziś czeka nas przejście trasą łączącą dwa najwyższe szczyty Madery, Pico Ruivo (1861 m n.p.m) i Pico Arieiro (1817 m n.p.m.). Niezwykle malownicza  trasa prowadzi m.in. schodami wyrzeźbionymi w lawie i tunelami, po drodze tarasy widokowe: Ninho da Manta i Pedra Rija.

Odległość łącznie 14 km/ czas: ok. 6 h / poziom trudności: trudny.

Uwaga: na szlaku nie ma schroniska — prosimy o  zabranie ze sobą wody i lekkiego posiłku. Szlak prowadzi przez tunele — prosimy zabrać ze sobą latarkę.

Dzień 5.  POŁUDNIOWE WYBRZEŻE / PÓŁNOCNY- ZACHÓD WYSPY  / PRZEŁĘCZ BOCA DE ENCUMEADA

Dzisiejszy dzień rozpoczniemy od zwiedzania południowo-zachodniego wybrzeża wyspy, gdzie czekają nas niezapomniane widoki, tropikalna roślinność oraz urocze wioski rybackie ukryte u podnóży wysokich klifów.

Pierwszym przystankiem będzie Camara de Lobos, kiedyś tradycyjna wioska rybacka a dziś przyjemny kurort ze specyficzną rybacką atmosferą. Miejsce to w latach 50-tych ubiegłego wieku odwiedził Winston Churchill. Spędzał tu wakacje, malując okolicę z tarasu jednej z portowych restauracji.

Z Camara de Lobos widać kolejny punkt naszej podróży klif Cabo Girao. Na klifie znajduje się punkt widokowy z przeszkloną platformą, z której roztacza się niesamowity widok na okolicę. Następnie pojedziemy do jednego z najstarszych miasteczek na Maderze Ribeira Brava. Swoją historię wiąże ono z rozwojem produkcji cukru w XV w. Miasteczko zlokalizowane jest nad wpadającą do morza „Dziką Rzeką”, od której przejęło swoją nazwę. Kościół znajdujący się w centrum miejscowości posiada rzeźby z 1480 roku. Następnym przystankiem będzie niewielkie miasteczko Ponta De Sol z piękną kamienną plażą. Po krótkim spacerze udamy się w dalszą podróż na północne wybrzeże Madery do Porto Moniz, gdzie zatrzymamy się na odpoczynek i kąpiel w naturalnych basenach wulkanicznych. W drodze powrotnej do Funchal przejedziemy drogą wiodącą przez centrum wyspy, przełęczą Boca de Encumeada. Położona jest ona między dwiema najgłębszymi dolinami na wyspie, Z platformy widokowej w pogodny dzień widać zarówno południowe, jak i północne wybrzeże Madery.

W ciągu dnia przewidziana jest przerwa na obiad w regionalnej restauracji oraz degustację tradycyjnego trunku Poncha, w którego skład wchodzi rum, cytryna i miód (płatne dodatkowo).

madera

Dzień 6. WYCIECZKA NA WYSPĘ PORTO SANTO

Po wczesnym śniadaniu pojedziemy do portu. Promem popłyniemy na całodzienną wycieczkę na wyspę Porto Santo. Przeprawa trwać będzie około 2 godzin. Na wyspie obejrzymy najważniejsze atrakcje, a popołudnie spędzimy na pięknej dziewięciokilometrowej piaszczystej plaży lub w stolicy Vila Baleira (Ciudade do Porto Santo). W miasteczku tym mieszkał Krzysztof Kolumb. Znajduje się tu jego muzeum.Vila Baleira posiada typowo portugalską architekturę, białe domki i kręte uliczki. Znaleźć tu można mnóstwo barów i restauracji, które serwują lokalne potrawy i wino.

Lunch dodatkowo płatny. Wypożyczenie sprzętu wodnego dodatkowo płatne. Wieczorem wrócimy na Maderę.

madera

Dzień 7.  LEWADA RABAÇAL / WODOSPAD RISCO / KASKADY 25  ŹRÓDEŁ / LAS WAWRZYNOWY

Dzisiejszy dzień spędzimy, wędrując szlakami górskimi, ułożonymi wzdłuż lewad, czyli kanałów nawadniających wyspę. Czekają nas niezapomniane przeżycia, piękne krajobrazy gór i oceanu.

Po śniadaniu wyjazd do miejscowości Rabaçal. Przejdziemy trasą wzdłuż lewady do Wodospadu Risco (Cascada do Risco), a następnie trasą do Kaskady „25 Źródeł” (25 Fontes), które składają się z kilkudziesięciu mniejszych wodospadów. Obie trasy prowadzą przez reliktowy las wawrzynowy, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to miejsce unikatowe, lasy takie zachowały się bowiem tylko w kilku miejscach na świecie.

Odległość łącznie 10 km/ czas: ok. 4 h / poziom trudności: średni.

Uwaga: na szlaku nie ma schroniska - prosimy o zabranie ze sobą wody i lekkiego posiłku. Szlak prowadzi przez tunele - prosimy zabrać ze sobą latarkę.

Dzień 8.  PONTA DE SÃO LOURENÇO 

Dziś udamy się na wschodni kraniec wyspy w pobliże Zatoki Baia D’Abra. Przejdziemy szlakiem prowadzącym do punktu Sao Lourenço. Jest to najdalej wysunięty na wschód półwysep Madery. To miejsce wyróżnia półpustynny klimat, wulkaniczny pejzaż, brak drzew i piękne klify.

Odległość łącznie 8 km / czas: ok. 4 h / poziom trudności: średni.

Uwaga: na szlaku nie ma schroniska. Prosimy o zabranie ze sobą wody i lekkiego posiłku.

madera

Dzień 9.

Wykwaterowanie. Wylot do Warszawy (lub Berlina).

4.200PLN

+ bilety lotnicze 1500PLN

Cena obejmuje:

 • zakwaterowanie w hotelu 3 * (lub pensjonat) w Funchal ze śniadaniem
 • całodniowa wycieczka promem na Porto Santo
 • wycieczki i atrakcje zgodnie z programem
 • transfery i wszystkie przejazdy podczas trwania zwiedzania
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
 • wszelkie opłaty trekkingow
 • koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • opiekę polskiego pilota
 • lokalny guide,  usługi lokalnych przewodników,
 • opłata na Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny
 • ubezpieczenie podróżne: KL 200.000 EUR, NNW 50.000 PLN, OC 60.000 EUR

Cena nie obejmuje:

 • Biletów lotniczych Warszawa- Funchal-Warszawa - ok. 1.500 PLN do rozliczenia
 • innych posiłków oraz napojów do obiadów i kolacji (około 15 eur)