fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

PERU PÓŁNOCNE - EKWADOR
05.10.2019
-
26.10.2019
22
dni
CENA:
2100USD + bilety lotnicze

PERU PÓŁNOCNE - EKWADOR

Ekwador i Peru to propozycja dla wymagających! W październiku zabierzemy Was do Ameryki Południowej.

Tym razem odkryjemy północną część Peru oraz Ekwador.

Zobaczymy pozostałości jednej z najbardziej zagadkowych kultur — indian Chachapoyas, czyli „ludzi z chmur”.

Przez gąszcze selwy będziemy się przebijać do tajemniczych wodospadów. Na naszej trasie są między innymi peruwiański La Catarata Gocta — jeden z najwyższych wodospadów świata oraz Cascada de Peguche — w Ekwadorze, uważany za miejsce ceremonialne — jego wody mają moc oczyszczania.

W Chachapoyas będziemy pić przepyszne likiery ziołowe i próbować koktajlu z mrówek gigantów, w Cajamarce jeść najlepsze na świecie ceviche oraz moczyć się w gorących źródłach — tych samych co pojmany i zamordowany przez Hiszpanów Inka Atahualpa. 

Ekwador to aleja wulkanów, huśtawka nad przepaścią oraz stada alpak po drodze. Zobaczymy też niesamowicie błękitną lagunę Quilotoa i majestatyczny, czynny wulkan Cotopaxi, przymierzymy kapelusze Panama i staniemy w samym środku świata!

Na koniec poleżymy na plaży. Z zamkniętymi oczami będziemy chłonąć zapach oceanu, czystego powietrza i wolności!

Wyprawa do Peru i Ekwadoru to wyjazd pełen przepięknych krajobrazów, opowieści o tajemniczych kulturach i spotkania z najlepszą kuchnią świata!

 

Autorka programu Wioleta Szczudlińska. Copyright © Poza Trasą Adventure

 

Plan podróży:

Dzień 1 - Przylot do Limy

Wylot od razu do Chachapoyas – tam zakwaterowanie i spacer po miasteczku. (Jeśli przylot do Limy będzie w godzinach popołudniowych czy wieczornych – nocleg będzie w Limie a przelot do Chachapoyas w dniu następnym rano). Tutaj spróbujemy pysznego kurczaka marynowanego w lokalnych ziołach i cytrusach pieczonego na ogniu, słodkiego koktajlu z mrówek gigantów oraz miejscowego specjału – likierów na bazie lokalnych ziół i owoców z dżungli.

Dzień 2 - Chachapoyas

Całodniowy wypad nad wodospad Gocta. Jeden z najwyższych na świecie wodospadów, odkryty dopiero w 2002 r. Związanych jest z nim wiele legend. Ponoć według Inków nie miał prawa pod karą śmierci zobaczyć go żaden człowiek, ponieważ jego okolice były ulubionym miejscem przebywania bogów. Trekking to ok. 3 h w obie strony, ubitą ścieżką – raz pod górę, raz w dół. Jednak moc i szum spadającej wody wynagradza wszystko. Widoki na szlaku również są przepiękne. W tym dniu zapewniony jest lunch.

ekwador wyprawa

Dzień 3 - Chachapoyas

Wyjazd do ruin Kuelap. El Fortaleza de Kuelap jest pozostałością po kulturze Chachapoyas, która istniała tu długo przed pojawieniem się Inków. Kuelap nazywane jest Macchu Picchu północy. Położone na szczycie są niemal niewidoczne z doliny. Otaczają ja bowiem mgły, pojawiające się codziennie w dżungli. Chachapoyas w keczua znaczy ludzie chmur.

peru wyprawa

Dzień 4 - Całodzienny przejazd do Cajamarca

Droga jest bardzo kręta i spektakularna. Jedna z piękniejszych w Peru. Dystans nie jest stosunkowo długi, jednak autobusy jadą bardzo wolno, ponieważ droga jest usiana serpentynami, a jej jakość pozostawia wiele do życzenia. Niemniej jednak jest bezpieczna. Oczywiście, po drodze nie zabraknie przystanków i przerwy na lunch w miejscowych barach. Autobusy są zawsze wyposażone w toalety.

Dzień 5 - Cajamarca

Tutaj zjemy przepyszne śniadanie u lokalnej kucharki – będzie to syta zupa dnia, którą wszyscy tutaj jedzą zwyczajowo. Taki posiłek daje moc na cały dzień. Po zakwaterowaniu będziemy zwiedzać miasto. Cajamarca podobna jest bardzo do Cuzco. Jednak sławna jest z obrzydliwego oszustwa, jakiego dopuścił się Pizarro, zabijając Inkę Atahualpę. O szczegółach opowiemy sobie już na miejscu – oglądając słynną komnatę, którą Inka wypełnił złotem – co miało to go uratować. Przejdziemy się po parku w pobliżu Santa Apolonia. Góra Santa Apolonia, dawniej nazywana „Rumi Tiana” (kamienne siedzenie w keczua), jest strategiczną pozycją, z której można zobaczyć miasto i dolinę Cajamarca – Oczywiście teraz jest tam kaplica poświęcona Matce Bożej Fatimskiej. W pobliżu znajdują się ruiny przedhiszpańskich budynków, takich jak „Tron Inków”, wykonanych z monolitycznego kamiennego bloku wystającego z gór i skrupulatnie wyrzeźbionego, by nadać mu swoją obecną formę. Zajrzymy też do licznych kościołów, zbudowanych oczywiście za czasów konkwisty.

peru wyprawa

Dzień 6 - Wyjazd do Cumbe Mayo

Rano czeka nas wyjazd do Cumbe Mayo. Kilkugodzinny lekki trekking pośród niezwykłych skał, zwanych „kamiennym lasem". Formacje owe noszą nazwę Los Frailones – „Kamienni Mnisi". Pośród nich biegnie doskonale zachowany preinkaski akwedukt o długości 8 km. Do Cajamarki wracamy na lunch, a po południu udamy się do Las Ventanillas de Otuzco. W kulturze Caxamarca zmarłych umieszczano w niszach wykutych w skalach. Miejsce to nazwano Ventanillas de Otuzco – czyli okna z Otuzco. Nisze mają kształty kwadratów bądź prostokątów, o wysokości od 50 do 60 cm, wyrzeźbione na ścianach wzgórza przypominają okna i mogą osiągnąć do 8 i 10 metrów głębokości.

peru wyprawa

Dzień 7 - Żegnamy Cajamarcę

Cajamarcę pożegnamy kąpielami w gorących źródłach, zwanych Banos de Inca. W nich to zażywał kąpieli i nabierał sił Inka Atahualpa, czekając na nieznanych przybyszów, zupełnie nieświadomy nadciągającej zagłady na Jego imperium. Po wzmocnieniu czeka nas noc w wygodnym autobusie do Chiclayo.

Dzień 8 - Chiclayo, Ekwador

O poranku jesteśmy w Chiclayo. Samo miasto jest głośne, brudne i mało interesujące, dlatego po południu ok. 17 wyruszamy w drogę do Ekwadoru do miasta Cuenca. W tym dniu mamy do wyboru zostawienie bagaży na dworcu i spacer po starej części, ok. 30-minutowy przejazd colectivo nad ocean do Pimentel bądź przejazd colectivo do muzeum w Lambayeque (wstęp 10 soli Museum Tumbas Reales de Sipan – jedno z najlepszych w całym Peru. Pokazuje kulturę Moche. Niektórzy archeolodzy uważają odkrycie grobowca Pana z Sipan za jedno z najważniejszych odkryć archeologicznych w Ameryce Południowej w ciągu ostatnich 30 lat, ponieważ główny grobowiec został znaleziony nietknięty i nietknięty przez złodziei. Do 2007 roku w Huaca Rajada zlokalizowano 14 grobowców.).

peru wyprawa

Dzień 9 - Cuenca

Rano jesteśmy w mieście. Po zakwaterowaniu idziemy na spacer wąskimi uliczkami Cuenci, oglądając – nie inaczej tylko liczne kościoły m.in. Katedrę Inmaculada Concepcion, Plac i kościół Św. Sebastiana, kościół i Plac San Blas. Oczywiście nie zabraknie pysznej kawy i posiłków na lokalnych bazarach-mercado oraz spacerów po placach i parkach m.in. zobaczymy Plazoleta del Carmen i Park Calderon, oraz zobaczymy, jak się wyrabia słynne kapelusze panama. Zwiedzamy spokojnie, bez pośpiechu-po latynosku. Nie wypada nie zapominać, że Cuenca jest wpisana na listę UNESCO.

ekwador-cuenca-panama

Dzień 10 - Banos de Agua Santa

Po zakwaterowaniu spacer po mieście oraz wizyta w miejscowych wodach termalnych-Las Piscinas de la Virgen tuż przy wodospadzie Cabellera de la Virgen. Wprawdzie wieczorem jest dość tłoczno, jednak widoki są zachwycające.

ekwador-banos

Dzień 11 - Banos de Agua Santa

Śniadanie zabieramy ze sobą i jedziemy rano do Casa de arbol, czyli domu na drzewie, gdzie nad przepaścią zawieszona jest słynna huśtawka. Jedziemy bardzo rano, żeby móc zobaczyć wulkan Tungurahua w pełnej okazałości, a nie domyślać się, że jest gdzieś za chmurami. Z zależności od pogody, drogę powrotną można przejść spacerem, mijając wodospady i miejsca widokowe na miasteczko i dolinę (ok. 3h).

 

Dzień 12 - Banos de Agua Santa

W tym dniu jedziemy zdobyć Pailon del Diablo. Jest to spektakularny wodospad o wysokości 80 m. Aby się do niego dostać, będziemy wspinać się po schodach oraz przeciskać pomiędzy skałami. Przejdziemy też przez wiszący most. Kompleks został nazwany tak przez Indian, ponieważ ponoć na skałach widać twarze związane z królem ciemności.

Dzień 13 - Quito

Rano wsiadamy w autobus i jedziemy do stolicy kraju-Quito (3,5h). Po zakwaterowaniu – idziemy na spacer po mieście. Quito to drugie co do wielkości miasto po Guayaquil. Leży w północnej części Ekwadoru w Andach na wysokości ok. 2700-2850 m n.p.m. (druga najwyżej położona stolica państwowa po La Paz w Boliwii) na wschodnich stokach czynnego wulkanu Pichincha, ok.40 km na południe od równika. Nazwa Quito pojawiła się w 1533 od wymarłego dzisiaj plemienia Kwitu. Starówka Quito znajduje się na liście UNESCO.

ekwador-quito

Dzień 14 - Laguna Quilotoa

Całodniowy wyjazd do przepięknej laguny Quilotoa. Wycieczkę rozpoczynamy od wizyty na lokalnym targu w Saquisilli (tylko w czwartki) lub w Pujili (tylko w niedziele). Następnie jedziemy do Laguny Quilotoa – jest to niesamowita szmaragdowa laguna w kraterze wulkanu na wysokości około 3800 m. Roztacza się z niej piękny widok na Andyjskie góry. W drodze mijamy starożytny kanion Zumbahua i wiele lokalnych miasteczek i pól uprawnych. Podróż przez wioski w okolicy daje fantastyczną szansę zobaczenia jednej z najbardziej autentycznych części kraju. Zapewnione śniadanie i lunch.

wyprawa peru ekwador

Dzień 15 - Park Narodowy Cotopaxi

Park Narodowy Cotopaxi z najbardziej znanym wulkanem Cotopaxi. Trekking a dla chętnych dodatkowo downhill. Zapewnione śniadanie oraz lunch. Wieczorem powrót do Quito.

Dzień 16 - Park Peguche i droga wodospadów

Wodospad Peguche jest uważane za miejscowe miejsce ceremonialne ze względu na kąpiele oczyszczające. Jest prawdopodobne, że napotkamy miejscowych dokonujących obrzędów. Wodospad pochodzi z podgórza wulkanu Imbabura, na północnym krańcu jeziora San Pablo, położonego 4 km na południe od Otavalo, na wysokości 2 670 m. Ten święty wodospad znajduje się w obrębie 40 hektarów lasu chronionego „Las ochronny Cascada de Peguche” i jest znany jako jeden z najpiękniejszych lasów na północy Ekwadoru.

ekwador-peguche

Dzień 17 - Mitad del Mundo

Mitad del Mundo – czyli słynny środek świata. Muzeum Intinan Solar – tutaj możemy przeprowadzić różne doświadczenia fizyczne, pokazujące działanie sił Coriolisa. Późnym wieczorem wsiadamy do nocnego autobusu, który zawiezie nas nad ocean do miasteczka Same.

wyprawa-peru-ekwador-mitad_del_mundo

Dzień 18 - Same

Przy dobrych wiatrach, o ile autobus się nie spóźni, dzień powitamy wschodem słońca na plaży. W tym dniu totalny relaks. Zakwaterowanie. Plaża. Odpoczynek. Same to malutkie miasteczko z przepięknymi plażami. Turystów raczej tam nie ma wcale, zatem baza noclegowa jest skromna.

Dzień 19 - Same

Plażowanie, relaks. Powrót nocnym autobusem do Quito.

Dzień 20 - Quito

Czas wolny. Dla chętnych wyjazd do Otavalo (jeśli będzie to dzień targowy-sobota, to obejrzymy targ, jeśli nie można pospacerować po miasteczku).

wyprawa-peru-otavalo

Dzień 21 - Wylot do Europy

Peru PN Ekwador wyprawa : trasa podróży

Peru na zdjęciach:

2.100USD

+ bilety lotnicze

Cena obejmuje:

 • Przelot Lima-Chachapoyas
 • Noclegi w hotelach lub pensjonatach w pokojach 2-osobowych lub guesthouse
 • Transport: autobusy, taksówki, promy, łodzie, ryksze
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Bilety wstępów do odwiedzanych miejsc
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Opiekę polskiego pilota leadera wyprawy
 • Wszelkie permity
 • Ubezpieczenie Signal Iduna KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 200.000 EUR, NNW 50.000 PLN, OC 60.000 EUR)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Przeloty Warszawa-Lima, Quito — Warszawa (około 4.500PLN)
 • Kosztów wyżywienia ok. 15USD/dzień
 • Potencjalnych zajęć fakultatywnych