fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

EGIPT - oazy i SOKOTRA (Jemen)
04.12.2019
-
19.12.2019
16
dni
CENA:
wariant 1: Egipt i Sokotra 3100 USD + bilety lot.
wariant 2: Sokotra 1800 USD + bilety lot.
wariant 3: Egipt 1500 USD + bilety lot.

Zapraszamy na niesamowitą wyprawę łączącą to, co nieznane w na pozór dobrze znanym Egipcie oraz to, co ma do zaoferowania Sokotra — najbardziej niezwykła, wyspa świata, która do tej pory pozostawała niedostępna. 

EGIPT

Nasza wyprawa do Kraju Faraonów odbiega od standardowych tras biur podróży. Będzie to podróż przez piaski pustyni do zapomnianych świątyń dawnych bogów. Szlakiem jednego z najbardziej niezwykłych ludzi – Aleksandra Wielkiego. Cofniemy się w przeszłość, odwiedzając ruiny dawnych miast – twierdz.

Odwiedzimy ukryte oazy, które dadzą nam cień i wytchnienie od palącego słońca. Zobaczymy, jak żyją ludzie, którzy od tysięcy lat pielęgnują swoje tradycje w odciętych przez morze pustyni wyspach zieleni. Zwiedzimy piramidy – niekoniecznie te, które wszyscy już znamy, ale te oddalone i nieco zapomniane, z dala od autokarów z turystami.

SOKOTRA

Jest to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na ziemi. Administracyjnie to część Jemenu, ale na wyspie jest zupełnie inaczej. Przede wszystkim jest bezpiecznie. Sokotra oddalona o 350 km od najbliższego lądu w pełni zasłużyła na miano „wyspy nie z tej ziemi”. Rozwijający się w izolacji ekosystem, wykształcił niezwykłe bogactwo form fauny i flory niespotykanej nigdzie indzie na świecie.

Sokotra należy do najważniejszych ośrodków bioróżnorodności na świecie, łącząc w sobie elementy Afryki, Azji i Europy w sposób, który do dziś zaskakuje biologów.

Zobaczymy tu smokowce, czyli słynne „dragonblood trees” o bardzo charakterystycznym kształcie, zawierające w sobie cenną substancję – smoczą krew. Sok o czerwonej barwie znany jest jako silny, naturalnie występujący antybiotyk. Wzmacnia odporność organizmu, jest używany także w leczeniu trudno gojących się ran oraz problemów skórnych. Obecnie jest wykorzystywany w przemyśle medycznym i kosmetycznym. Inne ciekawe gatunki to: drzewa butelkowe, drzewa ogórkowe czy figi z Sokotry o dziwnej formie. Większość rodzimych gatunków zwierząt: ptaki, gady, owady to także endemity.

Z bogactw świata przyrodniczego wyspy korzystały już starożytne cywilizacje. Sprowadzano z niej aromatyczne życice, kadzidło, leczniczy wyciąg z aloesu czy też cenny leczniczy sok ze smokowca. To drogocenne substancje, których zapachy wypełniały świątynie bogów starożytnego świata.

Niegdyś Sokotra stanowiła miejsce licznych ekspedycji badawczych, będąc przez swoją specyfikę rajem dla botaników i zoologów. Od 1990 wyspa i jej mieszkańcy notowali także wzrost liczby turystów, którzy mogli cieszyć się pięknymi plażami, unikalnymi widokami i klimatem. W ciągu kilku lat pojawiło się lotnisko, asfaltowe drogi, przybyło samochodów, poprawiła się także sytuacja finansowa i gospodarcza.

Niestety ostatnie czasy to czas kolejnej zapaści związanej z wojną w Jemenie. Wyspa, choć daleka od konfliktu została odcięta od ruchu turystycznego. Dla jej mieszkańców stan izolacji nie jest nowością – wypracowali formuły radzenia sobie i umiejętnego wykorzystywania istniejącego ekosystemu. Jednak i oni zaczęli w końcu odczuwać skutki konfliktu.

Od niedawna wznowiono połączenia lotnicze z Egiptu. Sokotra otwiera się ponownie na świat. Choć warunki na wyspie są raczej skromne, gościnność jej mieszkańców i bogactwo przyrody z pewnością wynagrodzą z nawiązką problemy z dostępem do wifi.

 

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

Program wyprawy

Wyprawa jest podzielona na 2 etapy. Można brać udział w dwóch lub jednym etapie podróży. Z uwagi, iż samolot na Sokotrę odlatuje 1 raz w tygodniu (w środę) i jest to bardzo drogie połączenie — PROGRAM I DATA PODRÓŻY NIE PODLEGAJĄ ZMIANIE.

 

EGIPT (4- 11 XII 2019)

Dzień 1. 4-XII-2019

Lot Warszawa- Kair. Przejazd do WADI NATRUN. W IV wieku oaza ta stała się kolebką ruchu monastycznego, mającym bardzo duży wpływ na oficjalną już wtedy w Imperium Rzymskim, nową religię - chrześcijaństwo. Powstało wtedy około 50 klasztorów stanowiących miejsce odosobnienia i modlitwy, ale także rodzącego się ruchu pielgrzymkowego. Do dziś pozostały cztery klasztory koptyjskie, które zobaczymy. Następnie przejazd do Al-Alamain. Nocleg.

Dzień 2. 5-XII-2019.

Przejazd w kierunku Marsa Matruh, a następnie Oazy Siwa. Oaza ta leżąca na uboczu turystycznych atrakcji to prawdziwa ukryta perła Egiptu. Około 200 źródeł, z których pozyskuje się najlepsze w Egipcie wody mineralne, daje życie roślinności i ludziom zmieniając pustynny, suchy teren w prawdziwy rajski ogród. Ślady osadnictwa w tym miejscu sięgają ponad dwóch tysięcy lat wstecz. Według jednej z legend to tu właśnie miał znajdować się grobowiec Aleksandra Macedońskiego. Zakwaterowanie w hotelu ekologicznym, który zbudowany został na wzór tradycyjnej wioski. Woda pochodzi z ekologicznego ogrodu należącego do hotelowego kompleksu. Wieczorem jedziemy do Źródeł Kleopatry (kąpiel w kamiennym basenie zasilanym naturalnym źródłem geotermalnym).

Dzień 3. 6-XII-2019

Rano zwiedzamy Shali - ruiny dawnego miasta-fortecy. To będzie prawdziwa podróż w czasie, dziś twierdza, choć opuszczona nadal porusza wyobraźnie i pozwala poczuć ducha przeszłości. Następnie pojedziemy do Gebel al Mawta — kompleksu grobowców wykutych w skale, nazywany Górą Umarłych. Zobaczymy też ruiny słynnej na cały starożytny świat Wyroczni Amona, w której to Aleksander Wielki otrzymał proroctwo o swoim boskim rodowodzie oraz zapowiedź przyszłej chwały. Wieczorem udamy się do Gebel Dakrour, czyli miejsca, które znane jest przede wszystkim z leczniczych kąpieli w gorącym piasku. Nocleg.

Dzień 4. 7-XII-2019

Zwiedzanie Bir Wahed, gdzie znajduje się studnia umiejscowiona pośród wydm. To idealne miejsce do kąpieli w wodach mineralnych. Następnie przejazd przez Czarną pustynię i Dolinę el Haiz z gorącymi źródłami i pozostałościami z okresu rzymskiego. Kierujemy się w stronę Oazy Bahariya, gdzie spędzimy noc.

Dzień 5. 8-XII-2019

Przejazd nad słone jezioro w Czarnych Górach, a następnie do Świątyni ain el-Mufftela – stanowisko archeologiczne z czasów faraona Amasisa. Następnie odwiedzimy Bawiti, stolicę oazy, która stała się znana dzięki znaleziskom w „Dolinie złotych mumii”. Odwiedzimy to miejsce, aby na własne oczy zobaczyć Dolinę Złotych Mumii, czyli nekropolię z epoki grecko-rzymskiej oraz Świątynię Aleksandra Wielkiego. Po południu przejedziemy jeepami na Białą Pustynie, gdzie będziemy mogli podziwiać niezwykłe formacje skalne. Kolacja – piknik na wydmie przy akompaniamencie arabskiej muzyki na żywo. Nocleg na pustyni.

Dzień 6. 9-XII-2019

Przejazd do Wadi Hittan - Doliny Wielorybów. Co robią wieloryby pośrodku pustyni? To wspomnienie Oceanu Tetydy sprzed 40 mln lat. W dolinie odkryto liczne skamieniałości zwierząt morskich, w tym prawaleni. Znajduje się tu blisko 400 szkieletów, z których wiele zachowanych jest w kompletnym stanie. Dokumentują one zmiany ewolucyjne następujące przy zmianie środowiska z lądowego na wodne. Dolina wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz objęta jest ochroną. Wieczorem ognisko i nocleg w namiotach.

Dzień 7. 10-XII-2019

Rano jedziemy do Oazy Fajum, a następnie do doliny Wadi el Rayan. To tu znajdują się jedyne w Egipcie wodospady. Ponieważ Egipt nieodmienne kojarzy się z piramidami, nie może ich zabraknąć również na naszym szlaku. Zwiedzimy piramidę Amenemhata III w Hawara i piramidę Sezostrisa II w AL LAHUN niedaleko Dahshur. Następnie dotrzemy do Sakkary, słynnej nekropolii, w której obszarze znajduje się słynna piramida schodkowa Dżesera, a także liczne mastaby oraz Serapeum, ruiny świątyni Serapisa. Na tym kończy się egipski etap naszej trasy. Wracamy do Kairu skąd mamy lot na Sokotrę.

Dzień 8. 11-XII-2019

Wylot do Polski dla uczestników zainteresowanych tylko Egiptem. Dla uczestników wyprawy na Sokotrę - lot do Hadibo o godz. 2.00 w nocy.

SOKOTRA (11 – 19 XII 2019)

Dzień 8. 11-XII-2019

Przylot na wyspę – Habido – Ayfat Canyon National Park – Plaża Delisha. Wylot z Kairu o 2.00 w nocy. Na miejscu w Habido lądujemy rano ok. 8.45. Spotkamy tam naszego przewodnika, który zabierze nas do Parku Narodowego Ayhaft Canyon. Kanion ukryty wśród skał zamieszkały jest przez niezwykłe gatunki zwierząt oraz porośnięty jest endemiczną roślinnością. Na końcu trasy znajduje się jezioro z czystą wodą, nad którym można odpocząć. Po południu jedziemy na piękną, piaszczystą plażę Delisha. Kolacja i nocleg w Dealish Tourist Complex.

Dzień 9. 12-XII-2019

Po śniadaniu wyruszamy do Homhil Nationa Park. Zobaczymy tam drzewa butelkowe, również niespotykane gdzie indziej drzewa ogórkowe i wiele innych ciekawych gatunków. Po obiedzie jedziemy do Arher. Arher to miejsce słynące z widoków piaszczystych wydm. Niektóre z nich mają nawet po 300 metrów! Kolacja i nocleg w Arher.

Dzień 10. 13-XII-2019

Arher – Jaskinia Hoqa/ Raw Eristel - Dihamri. Po śniadaniu mamy do wyboru wycieczkę do pobliskiej jaskini Hoqa (ok. 4 godziny), która jest jednym z ważniejszych miejsc na wyspie, albo spacer do punktu widokowego, gdzie można zaobserwować miejsce, w którym stykają się Morze Arabskie i Ocean Indyjski. Następnie jedziemy do Dihamri – rezerwatu życia morskiego, gdzie można podziwiać ogromną różnorodność podwodnej fauny i flory. Na miejscu jest możliwość wypożyczenia masek z rurką do nurkowania. Można też dołączyć do rybaków i na ich łódkach popłynąć na połów. Na kolacje świeża rybka złowiona w Dimahri, nocleg w Habido.

Dzień 11. 14-XII-2019

Dixsam. Zobaczymy tam słynne „dragonblood trees”, czyli smokowce, będące ikoną Sokotry. Czerwona posoka z ich pni, zwana smoczą krwią znana jest od dawna jako potężny naturalny antybiotyk. W miejscu tym można ujrzeć także wiele gatunków niespotykanych gdzie indziej ptaków, jaszczurek i owadów. Na miejscu spotkamy się także z ludźmi z wioski, którzy opowiedzą nam o życiu i pracy w tym miejscu. Następnie pojedziemy do Wadi Derhur. Niegdyś było to znane miejsce campingowe, niestety jeden ze sztormów zniszczył całą infrastrukturę. Spacer wśród lasu smoczych drzew i powrót do Dixam. Nocleg w homestay.

Dzień 12. 15-XII-2019

Zahek&Hayf – Dagub – Amak. Spacer po wiosce. Zobaczymy lokalny ogród, gdzie uprawiane są młode nasadzenia smokowców. Następnie jedziemy na południowe wybrzeże wyspy. Po drodze zatrzymamy się przy wydmach Zahek i Hayf, a także przy plaży Amak, gdzie będzie można wziąć odświeżającą kąpiel w morzu. Zobaczymy też jaskinię Dagub. Obiad w okolicach Amak, kolacja i nocleg w Dixam, w otoczeniu smoczych drzew.

Dzień 13. 16-XII-2019

Rano wyjeżdżamy do Qalansiya, a następnie płyniemy łódką do Shuaab. Jeżeli będziemy mieć szczęście, to po drodze spotkamy stadko delfinów. Relaks na najpiękniejszej plaży Sokotry, spotkania z lokalnymi mieszkańcami.  Noc spędzimy w eco-campie przy zatoce Detwah. Będziemy mogli się cieszyć spacerami wzdłuż laguny i podziwiać zapierające dech w piersi widoki.

Dzień 14. 17-XII-2019

Powrócimy do Hadibo, aby poznać życie największego miasta na wyspie i dowiedzieć się więcej o jego mieszkańcach. Odwiedzimy kobiecy bazar, bazar z przyprawami oraz miejsce, gdzie sprzedawane są świeże ryby. Zobaczymy, jak wytwarzane są tradycyjne drzwi. Będziemy mieć okazje, żeby porozmawiać z mieszkańcami o życiu na wyspie, a także dowiedzieć się jak sytuacja w Jemenie wpłynęła na gospodarkę Sokotry. Odwiedzimy też lokalną szkołę. Nocleg w Hadibo.

Dzień 15. 18-XII-2019

Hadibo – Kair. Pożegnanie z Sokotrą. O 9.45 wylatujemy do Kairu. Nocleg w Kairze

Dzień 15. 19-XII-2019

Kair. Rano ruszamy w dalszą podróż do Warszawy.

Sokotra na zdjęciach:

Oazy Egiptu na zdjęciach:

WARIANT 1: Egipt + Sokotra – 3.100 USD + bilety lotnicze do rozliczenia: Warszawa/Kair ok. 1.500 PLN, Kair/Sokotra 1.280 USD

WARIANT 2: Sokotra – 1.800 USD + bilety lotnicze do rozliczenia: Warszawa/Kair około 1.500 PLN, Kair/Sokotra 1.280 USD

WARIANT 2: Egipt – 1.500 USD + bilety lotnicze do rozliczenia: Warszawa/Kair ok. 1.500 PLN

Cena obejmuje:

 • Permity i wszystkie dokumenty uprawniające do odbywania podróży na Sokotrze
 • Przelot Warszawa- Kair – Warszawa, a dla grupy na Sokotrę dodatkowo bilet Kair – Habido – Kair
 • Wyżywienie: śniadanie, obiad, kolacja (poza Kairem)
 • Zakwaterowanie jak opisano w programie
 • Transport prywatny na trasie podróży
 • Wszystkie bilety wstępu do odwiedzanych obiektów i miejsc
 • Lokalni przewodnicy mówiący po angielsku
 • Na Sokotrze: lokalni górscy przewodnicy
 • Na Sokotrze: cały ekwipunek górski, survivalowy etc...
 • Wodę
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Opiekę polskiego pilota
 • Ubezpieczenie KL/NWW podróżne (Koszty leczenia:  200.000 EUR, NNW: 50.000 zł, OC 60.000 Eur)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Wizy wielokrotnego wjazdu do Egiptu – 60 USD (na lotnisku)
 • Jemeńska wiza i dokumenty administracyjne Sokotry otrzymywane na lotnisku - 150 USD