kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

ARABIA SAUDYJSKA BAHRAIN POZA TRASĄ
20.01.2025-30.01.2025
08.12.2025-18.11.2025
11
dni
CENA:
4400 USD + bilety lotnicze ok. PLN

ARABIA SAUDYJSKA BAHRAJN WYCIECZKA POZA TRASĄ

Arabia Saudyjska i Bahrajn Wycieczka z Poza Trasą Adventure to podróż do dwóch wciąż mało znanych i rzadko odwiedzanych krajów Bliskiego Wschodu. Wspólnie odkryjemy ten fascynujący, nieznany świat. Arabia Saudyjska, największe państwo na Półwyspie Arabskim, jeszcze do niedawna była całkowicie zamknięta dla ruchu turystycznego. Nazwa kraju - Arabia Saudyjska - wywodzi się od panującej obecnie dynastii Saudów i została nadana na jej cześć. Arabia Saudyjska kojarzona jest głównie z surowymi normami i zasadami obyczajowymi, ogromnymi zasobami ropy naftowej, bogactwem i postępem w dziedzinie technologii. Od momentu zjednoczenia kraju 23 września 1932 roku pozostawała niedostępna dla turystów. Dopiero pod koniec 2019 roku Saudowie postanowili otworzyć granice tego niemal nieznanego państwa dla wszystkich miłośników bliskowschodnich podróży. Arabia Saudyjska oferuje dziś szeroki wachlarz atrakcji: od historycznych pałaców, zabytkowych meczetów i wielowiekowych fortów, przez ultranowoczesne wieżowce i centra handlowe, aż po rozległe pustynie, zielone oazy ukryte wśród piaskowych oceanów, malownicze górskie miasteczka i nadmorskie krajobrazy. Serdeczność mieszkańców, autentycznie ciekawych przybywających tu gości, tylko dodaje uroku tej podróży. Odwiedzimy nowoczesny, a zarazem bardzo tradycyjne miasta takie jak Rijad oraz Dżudda (Jeddah). Niezwykle interesująca architektonicznie starówka Dżudda (Jeddah) wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zawitamy do Medyny - drugiego po Mekce najświętszego miejsca islamu. W planie mamy również bezkresne pustynie i niezwykłe formacje skalne w okolicach Al-Ula, a także wspaniałe grobowce Nabatejczyków w Madain Saleh (Hegra). W prowincji Al Ahsa, położonej na wschodzie Arabii Saudyjskiej czekają na nas bajeczne krajobrazy rozległej i bezkresnej pustyni podczas safari w okolicach Al Hofuf. Dotrzemy nad Jezioro Al-Asfar, które jest jednym z najważniejszych płytkich jezior podmokłych w regionie Zatoki Perskiej. Zwiedzimy jedną z największych na świecie naturalnych oaz - Al Ahsa, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W drugiej części podróży udamy się do Bahrajnu, kraju o długiej i bogatej historii. Królestwo Bahrajnu, położone na archipelagu w Zatoce Perskiej między Katarem a północno-wschodnim wybrzeżem Arabii Saudyjskiej, łączy w sobie fascynujące zabytki z nowoczesnością. Stolicą Bahrajnu jest Manama. Tu zobaczyć można ciekawe połączenie lokalnych arabskich targów, muzeów prezentujących historię, sztukę, kulturę i tradycje oraz nowoczesnych awangardowych drapaczy chmur i centrów handlowych. Zamożny, bowiem w latach 30-tych XX wieku odkryto tu ropę naftową, a zarazem tradycyjny Bahrajn ma wiele do zaoferowania i warto się o tym przekonać. Zapraszamy w podróż Arabia Saudyjska i Bahrajn Wycieczka z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

ARABIA SAUDYJSKA BAHRAJN WYCIECZKA - PROGRAM PODRÓŻY: 

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Jeddah. Na lotnisku spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed wylotem. Przylot to Jeddah. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Arabii Saudyjskiej. Po dopełnieniu formalności transfer do hotelu w Jeddah i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w hotelu w Jeddah. 

Dzień 2. Dżudda (Jeddah) city tour

Po śniadaniu zwiedzanie miasta Dżudda (Jeddah).  Rozpoczniemy od krótkiej wizyty na bulwarze Jeddah Corniche - ulubionym miejscu spotkań mieszkańców Jeddah, gdzie przespacerujemy się po nadmorskiej promenadzie i zobaczymy panoramę miasta. Z bulwaru Jeddah Corniche widoczny jest Pływający Meczet Masjid Al Rahma - jedna z najbardziej charakterystycznych wizytówek miasta. Ciekawy architektonicznie biały meczet to połączenie tradycyjnej regionalnej architektury i nowoczesnej technologii. Meczet zbudowany został na filarach, dzięki którym zdaje unosić się na wodzie. Szczególnie atrakcyjnie meczet prezentuje się o wschodzie oraz zachodzie słońca i podczas przypływów, kiedy to zdaje się  „pływać na wodzie”. 

Następnie odwiedzimy Muzeum Tayebat, które pozwoli nam odkryć bogatą, 2500-tysiącletnią historię miasta. Muzeum zlokalizowane jest w dzielnicy Al Faisaliyah i mieści się w kilkupiętrowym kompleksie, którego architektura nawiązuje do tradycyjnego, lokalnego budownictwa. W muzeum znajduje się szereg ekspozycji, które opowiadają o początkach miasta Dżudda (Jeddah), Arabii Saudyjskiej oraz całego Półwyspu Arabskiego. Następnie odwiedzimy Dom Sztuki Islamskiej. Znajdziemy tam dzieła pochodzące zarówno z całego obszaru oddziaływania tej religii, m.in. Bliskiego Wschodu, Chin i Indii, jak i z krajów Maghrebu oraz Andaluzji. Muzeum posiada ponad tysiąc eksponatów, które obejmują piętnaście wieków historii sztuki islamskiej z różnych regionów świata muzułmańskiego. Popołudniu udamy się na zwiedzanie Al-Balad, historycznej części Dżudda (Jeddah), której nazwa w języku lokalnym oznacza „miasto”. Al-Balad powstało w VII wieku i przez kolejne stulecia stanowiło centrum miasta. Obecnie Al-Balad jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a stare budynki z ich unikalnymi oknami i drzwiami są objęte ochroną. Część z nich została zbudowana z muszli i koralowców. Podczas spaceru wąskimi uliczkami opowiemy o historycznym znaczeniu wybranych miejsc, wyjaśniając, jak dawniej kupcy sprzedawali tam swoje towary, a pielgrzymi zaopatrywali się w odzież i jedzenie, zanim wyruszyli do Mekki przez Bramę Mekki. Wieczorem powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Dżudda (Jeddah).

Arabia Saudyjska wycieczka

Dzień 3. Dżudda (Jeddah) / Medyna (Al-Madīna)

Po śniadaniu transfer na dworzec kolejowy, skąd rozpoczniemy podróż pociągiem do Medyny. Przejazd potrwa około 2 godzin. W Medynie według tradycji w 622 roku schronił się Mahomet po opuszczeniu Mekki (stąd obecna nazwa miasta Madinat al-Nabi co znaczy Miasto Proroka). Medyna stała się drugim po Mekce świętym miejscem islamu. Po dotarciu na miejsce odwiedzimy dwa słynne meczety o ogromnym znaczeniu w historii islamu – Meczet Proroka (Al-Masdżid an-Nabawi)) oraz Meczet Quba (Masjid Qubā). Pierwszy z nich, Meczet Proroka, to miejsce, w którym niegdyś mieszkał prorok Mahomet i gdzie znajduje się jego grób, odwiedzany przez miliony pielgrzymów rocznie. Drugi, Meczet Quba, to pierwszy w historii meczet, który został wybudowany tuż po narodzinach islamu. Uwaga - zarówno Meczet Proroka, jak i Meczet Quba będziemy zwiedzać tylko z zewnątrz. W pobliżu meczetów znajduje się wiele tradycyjnych sklepów i restauracyjek z lokalną kuchnią, gdzie zatrzymamy się na odpoczynek. Następnie odwiedzimy typowy tradycyjny dom mieszkańców Medyny. Dzięki temu doświadczymy prawdziwej saudyjskiej gościnności i spróbujemy tradycyjnych, domowych potraw. Będzie to również doskonała okazja, aby zapytać mieszkańców Medyny o tradycje, kulturę i zwyczaje saudyjskie, które są mocno związane z życiem rodzinnym. Wieczorem przejazd do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Medynie. 

Medyna w Arabii Saudyjskiej

Dzień 4. Medina (Al-Madīna) / Al-Ula / Madain Saleh - Hegra / Elephant Rock / Al-Ula

Po śniadaniu przejazd do Al-Ula. Po dotarciu na miejsce wizyta w Madain Saleh, znanej również jako Hegra. Jest to największy zachowany zespół zabytków cywilizacji nabatejskiej na południe od Petry w Jordanii. Do naszych czasów dotrwał kompleks 111 monumentalnych grobowców królewskich, datowanych na okres między I wiekiem p.n.e. a I wiekiem n.e. Hegra słynie z imponujących grobowców wykutych w skałach, które ukazują mistrzostwo rzemiosła Nabatejczyków. Złożoność detali i precyzyjne wzory na fasadach robią ogromne wrażenie. To niezwykłe stanowisko archeologiczne łączy w sobie naturalne piękno oraz bogactwo dziedzictwa kulturowego. Stanowisko to jest położone w urzekającym pięknem krajobrazie pustynnym, otoczone piaskowcowymi klifami i skalistymi ostańcami. Połączenie naturalnego piękna pustyni i starożytnej architektury sprawia, że wizyta w tym wyjątkowym miejscu stanowi wyjątkowe przeżycie. Następnie udamy się do Elephant Rock, znanej również jako Jabal AlFil, jednego z wielu geologicznych cudów Al-Ula. W przeciwieństwie do misternie rzeźbionych fasad grobowców nabatejskich w Hegra, "trąba" oraz "ciało" tej monolitycznej skały zostały uformowane przez naturalne zjawiska, w wyniku erozji wiatrowej i wodnej trwającej tysiące lat. Morze drobnego piasku i znajdujące się tam skalne formacje tworzą doskonałą scenerię do podziwiania zachodu słońca. Wieczorem transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w lodge w okolicy AlUla.

Dzień 5. Al-Ula / Kanion Wadi Al Dissah / Tabuk

Po śniadaniu wyruszamy do Kanionu Wadi Al Dissah, leżącego w masywie Jebel Qaraqir. To wyjątkowy cud natury, który przez długi czas był dobrze strzeżoną tajemnicą natury. Zanim wybudowano drogę do pobliskiego miasteczka Dissah, kanion był miejscem trudno dostępnym i rzadko odwiedzanym. Kanion Wadi Al Disah posiada imponujące rozmiary - pionowe skalne ściany mierzą od 100 do 500 metrów wysokości! To właśnie w jego zachodniej części, gdzie ściany kanionu osiągają wysokość pół kilometra, można podziwiać najbardziej imponujące widoki na to magiczne miejsce. Przez Wadi Al Dissah przepływa rzeka, która nawadnia glebę i pozwala rosnąć tu licznym palmom, kępom traw i krzewom. Po dotarciu na miejsce rozbijemy obóz z widokiem na kanion. Lokalny kucharz przygotuje dla nas lunch w formie pikniku. Po krótkim odpoczynku wyruszymy na spacer wzdłuż kanionu. Następnie przejazd do Tabuk. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Tabuk. 

Dzień 6. Tabuk / Rijad

Po śniadaniu transfer na lotnisko w Tabuk. Wylot do Rijadu. Po przylocie rozpoczniemy zwiedzanie Rijadu. Stolica Arabii Saudyjskiej to dziś tętniąca życiem metropolia łącząca nowoczesność i zabytkową historyczną zabudowę, która tradycyjnie wznoszona jest z suszonej gliny. Wizyta w Muzeum Narodowym w Rijadzie. Odkrywanie bogatej historii Arabii Saudyjskiej to podróż, która w rzeczywistości wymagałaby pokonania tysięcy kilometrów po całym królestwie. Znacznie prostszym sposobem na jej poznanie i zrozumienie jest wizyta w Centrum Historycznym Króla Abdula Aziza (Abd al-Aziz ibn Su’uda) w Rijadzie - twórcy państwa saudyjskiego i króla Arabii Saudyjskiej w latach 1932–1953. W miejskim muzeum poznać można historię islamu i Królestwa Arabii Saudyjskiej. Eksponowane są tu artefakty z różnych epok, wraz z objaśnieniami ich historycznego znaczenia. Następnie zwiedzanie Fortu Al-Masmak pochodzącego z około 1865 roku. To tutaj w 1902 roku włócznia rzucona przez Abd al-Aziz ibn Sauda utknęła w drewnianych wrotach fortecy. Na pamiątkę odzyskania Rijadu jako stolicy przez Saudów, grot strzały do dziś tkwi w tym samym miejscu. Wśród najciekawszych eksponatów muzeum znajdują się mapy oraz liczne fotografie ukazujące Arabię Saudyjską w pierwszej połowie XX wieku. Następnie spacer na pobliski Souk Al-Zal, jeden z najstarszych tradycyjnych bazarów Rijadu. Na targu można znaleźć tradycyjne stroje, antyki, perfumy z oudem oraz biżuterię. Wieczorem transfer do hotelu i zameldowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Rijadzie.

Arabia Saudyjska

Dzień 7. Rijad / Ad-Dirijja / Oaza Al-Ahsa / Al Hofuf

Po śniadaniu wyjazd do Ad-Dirijja. Odwiedzimy tam kolebkę pierwszego państwa saudyjskiego, historyczny punkt spotkań pielgrzymów i kupców. Zabytkowa dzielnica Turaif w Ad-Dirijja, która wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, słynie z doskonale zachowanych budynków z cegły adobe. Okolica ta bardzo dobrze ukazuje styl architektoniczny regionu Najd. Była to pierwsza stolica dynastii Saudów, w związku z czym posiada ona ogromne znaczenie kulturowe oraz historyczne w dziejach Arabii Saudyjskiej. Następnie wyruszymy w kierunku Al Hofuf do Al-Ahsa, jednej z największych na świecie naturalnych oaz. Z uwagi na bogactwo wody na tym terenie, będące ewenementem w tym pustynnym regionie, oaza zamieszkała jest stale od czasów prehistorycznych. Jest to największa oaza na świecie, gdzie uprawiane są palmy daktylowe. Oaza, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, słynie z ponad 3 milionów palm oraz licznych gorących i zimnych źródeł. Jest to jeden z najbardziej zielonych regionów w Arabii Saudyjskiej, kontrastujący z otaczającymi go pustyniami. Zwiedzanie oazy Al Ahsa z typowo arabską zabudową, licznymi zabytkami poświadczającymi bogatą historię regionu, ogrodami, kanałami, studniami. Wizyta na Qaisariya Souk. Pierwsze wzmianki na jego temat znajdziemy w dziennikach podróżników z początku XIX wieku. To jeden z najstarszych rynków w Arabii Saudyjskiej, liczący około dwustu lat. Następnie wizyta w Pałacu Ibrahima, niegdyś ważnym budynku administracyjnym obecnie służącym jako muzeum. Nieopodal oazy położna jest góra Jabal Qarah. Malownicze wzgórza, otoczone gajami palmowymi i małymi wioskami tworzące wyjątkowo piękny krajobraz. Stały się one popularnym celem wieczornych wypadów dla mieszkańców okolicy. Wieczorem przejazd do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Al Hofuf.

podróż do Arabii Saudyjskiej

Dzień 8. Al Hofuf / Al-Omran - Jezioro Asfar / Dammam
Po śniadaniu wyruszymy na wschód w kierunku Al-Omran, gdzie znajduje się jezioro Al-Asfar. Jezioro Al-Asfar jest jednym z najważniejszych płytkich jezior podmokłych w regionie Zatoki Perskiej. Jezioro otoczone jest malowniczo wydmami i roślinnością. Zimą gromadzą się tu ptaki wędrowne, między innymi czaple squacco i perkozy. Dotarcie do jeziora z powodu wydm jest dość trudne, jednak wysiłek ten zdecydowanie wynagradza wyjątkowa malowniczość okolicy. Po wizycie nad jeziorem udamy się do Ithara - Centrum Kultury Światowej im. Króla Króla Abdula Aziza (King Abdulaziz Center for World Culture), którego nazwa w języku arabskim oznacza „wzbogacenie". Podczas wizyty obejrzymy jedną z wielu oferowanych przez muzeum wystaw, a także odwiedzimy imponującą bibliotekę. Wieczorem przejazd do Dammam, najszybciej rozwijającego się miasta w Arabii Saudyjskiej, co z pewnością ma związek z z przemysłem naftowym. To tutaj po raz pierwszy odkryto czarne złoto (w 1936 roku), po czym Arabia Saudyjska stała się największym producentem ropy naftowej na świecie. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Dammam.

Dzień 9. Dammam / Bahrain - Manama

Po śniadaniu wyjazd w stronę granicy z Bahrajnem. Most łączący te dwa kraje ma około 25 kilometrów długości i został oficjalnie otwarty w listopadzie 1986 roku. To najdłuższy most tej części świata. Jego konstrukcja wspiera się na kilku sztucznych wyspach. Najbardziej znana z nich nazywana jest „Środkową Wyspą”. Znajduje się na niej piękny meczet i niewielki ogród. Królestwo Bahrajnu położone jest w Zatoce Perskiej. Choć to niewielkie państwo to odgrywa ważną rolę na Bliskim Wchodzie. Bahrajn zbudowany został na 50 naturalnych i 33 sztucznie usypanych wyspach. Obszary te były zamieszkiwane w starożytności przez Fenicjan i Persów i były wówczas ważnym centrum handlowym znanym z handlu perłami. Od XVI wieku tereny dzisiejszego Bahrajnu znajdowały się pod kontrolą portugalską, a następnie perską. W XVIII wieku Bahrajn znalazł się pod wpływem dynastii Al Chalifa, która rządzi krajem do dziś. Stolicą i największym miastem Bahrajnu jest Manama, położona na północnym wschodzie wyspy Bahrajn. Zamożny, a zarazem tradycyjny Bahrajn ma wiele do zaoferowania, a jednocześnie nie jest oblegany przez turystów. Pomimo długiej historii i dbałości o tradycje, Bahrajn jest krajem dość liberalnym - normy dotyczące ubioru dla kobiet nie są tak rygorystyczne, jak w innych społeczeństwach w tym regionie. 

Bahrajn

W programie pierwszego dnia zwiedzania Bahrajnu znalazły się:

  • Muzeum Narodowe Bahrainu, założone w zbudowane w 1988 roku. Wśród najciekawszych eksponatów znajduje się starożytny kopiec grobowy datowany na około 2800 p.n.e. oraz obiekty z epoki Dilmun.
  • Wielki Meczet Al Fateh wybudowany w latach 80. XX wieku. Potężna budowla może pomieścić nawet do 7000 wiernych (podczas zwiedzania mężczyźni muszą założyć długie spodnie a kobiety nakryć głowę chustą oraz zasłonić ramiona i ręce).
  • Beit Al Qur'an - kompleks poświęcony muzułmańskiej kulturze i sztuce, znany ze swojego Muzeum Islamskiego. Założony w 1990 roku w dzielnicy Hoora.
  • Fort Bu Maher - zbudowany w 1840 r., pełnił niegdyś funkcję głównego portu rybackiego i tak zwanej bramy morza. To świadek historii żeglugi morskiej i połowu pereł, niezwykle ważnych dla historii tych ziem. W forcie znajduje się ekspozycja, która prowadzi widza przez historię szlaku i ludzi, którzy go tworzyli. 
  • Fort Bahrain - portugalski fort. Choć zbudowany został w XIV wieku przez Portugalczyków, to wykopaliska na tym terenie ujawniają sześć innych warstw archeologicznych, sięgających 3000 lat p.n.e. lub epoki Dilmun.
  • Athar - pomnik upamiętniający Bahrajńskie kobiety
  • Qala’at al Bahrain Village - od 2022 roku trwa tu projekt odnowy i promocji tradycyjnego rzemiosła. W wiosce Karbabad wyplatane są kosze, a utrzymanie tej tradycji jest obecnie priorytetem dla Qala’at al Bahrain Authority for Culture and Antiquities.
  • Bazar Manama - suk, pochodzący jeszcze z XIX wieku, znajduje się w sercu stolicy. Po labiryncie uliczek tego bazaru  najlepiej poruszać się pieszo. Można znaleźć tu wszystko, od ubrań po przyprawy, antyki i tradycyjne leki (wszystko w rozsądnych cenach).

Wieczorem przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Bahrajnie.

Bahrajn

Dzień 10. Bahrajn

Po śniadaniu kontynuować będziemy zwiedzanie Bahrajnu. W programie tego dnia znalazły się:

  • Centrum Rzemiosła Al Jasra, gdzie od 1990 roku prowadzony jest projekt mający na celu zachowanie i ożywienie dziedzictwa tradycyjnego rzemiosła i przystosowanie starych metod wytwarzania ceramiki, tkanin, itp., do potrzeb i gustu współczesnych odbiorców. 
  • Aali West - jeden z kilku tysięcy kopców grobowych, znanych jako Kurhany Dilmun. Nekropolia wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 
  • Drzewo Życia - stojące na wzgórzu po środku pustyni, rozłożyste, kilkusetletnie drzewo z gatunku jadłoszyn stanowi zagadkę zarówno dla turystów, jak i botaników i geologów. Nie wiadomo bowiem skąd czerpie wodę niezbędną do życia. 
  • Pierwszy historyczny odwiert naftowy, który dziś funkcjonuje jako muzeum upamiętniające odkrycie ropy w Bahrajnie w 1932 roku, jako w pierwszym kraju Zatoki Perskiej. 
  • Katedra Matki Boskiej Arabskiej, zlokalizowana w Awali, nieopodal Bahrajnu. To największa katedra w regionie Zatoki, która służy społecznościom katolickim zarówno w Bahrajnie, jak i Arabii Saudyjskiej, Katarze oraz Kuwejcie (Atrakcja nie zawsze dostępna. Jeżeli uda się podjechać do obiektu, będzie to zwiedzanie z zewnątrz i krótka przerwa na zdjęcia).
  • Bahrain International Circuit - tor wyścigowy, gdzie odbywają się m.in. wyścigi Formuły 1. 
  • Riffa Fort - jego pełna nazwa to Fort Sheikha Salmana bin Ahmed Al-Fateha i znajduje się tam ekspozycja upamiętniająca historię rodu Al Khalif (zwiedzanie w zależności od dostępności)
  • Dzielnica A’ali, znana za sprawą licznych manufaktur, gdzie znajdują się rodzinne wytwórnie i sklepiki z ceramiką. 
  • Block 338 - modna dzielnica handlowo-usługowa, gdzie zlokalizowane są najlepsze restauracje w mieście. 

Wieczorem powrót do hotelu. Czas na odpoczynek i przygotowanie do podróży powrotnej. Nocleg w hotelu w Bahrajnie.

Bahrajn

Dzień 11. 

Transfer na lotnisko w Bahrajnie zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Arabii Saudyjskiej i Bahrajnie. Wylot z Bahrajnu do Warszawy. Przylot do Warszawy.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 4400USD

+ bilety lotnicze ok. PLN

Cena obejmuje:

  • Bilety lotnicze Warszawa - Jeddah - Bahrajn - Warszawa ok. PLN   *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
  • Noclegi w hotelach 3*, 4* (lokalna standaryzacja) w pokojach dwuosobowych. Pokoje jednoosobowe dopłata ok 560 USD
  • Śniadania i 2 lunche
  • Transfery i transport zgodnie z programem
  • Opiekę polskiego pilota
  • Opiekę lokalnego angielskojęzycznego pilota
  • Usługi lokalnych angielskojęzycznych przewodników - tam gdzie wymagane
  • Opłaty wstępu do zwiedzanych obiektów
  • Zezwolenia i permity tam gdzie są wymagane
  • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
  • Wszelkie opłaty trekkingowe i pustynne safari
  • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN)
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

  • Bilety lotnicze na loty lokalne Tabuk - Rijad (ok. 120 USD)
  • Kosztów wizy (ok. 150 USD) oraz kosztów lokalnej polisy Arabii Saudyjskiej
  • Kosztów wyżywienia poza śniadaniami i dwoma lunchami (ok. USD/dzień)
  • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 USD)
  • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

*Grupa min. 8 osób

ARABIA SAUDYJSKA BAHRAJN WYCIECZKA NA ZDJĘCIACH

WYPEŁNIJ FORMULARZ REZERWACYJNY I SZYKUJ SIĘ NA PODRÓŻ!

A jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości - również napisz : )