kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Australia i Wyspy Salomona
04.07.2020
-
22.07.2020
18
dni
CENA:
13 000 PLN + 2200 USD

AUSTRALIA I WYSPY SALOMONA

Wyspy Salomona to powoli odkrywany, kolejny z turystycznych rajów. Co roku odwiedza je niespełna 15 tysięcy turystów. W trakcie naszej wyprawy odwiedzimy trzy wyspy – Nową Georgię, Guadalcanal oraz Malaitę. Poznamy kulturę i życie codzienne mieszkańców archipelagu, codziennie będziemy obcować z nieskażoną niczym przyrodą. Kolorowe rafy koralowe, wysepki z plażami o białym piasku – porośnięte palmami kokosowymi i pandanowcami będą miejscami naszych wycieczek i wypoczynku. W tradycyjnych wciąż żyjących wioskach poznamy też lokalne rzemiosło, muzykę, spróbujemy miejscowych potraw. Część noclegów spędzimy w hostelach prowadzonych przez wiejskie wspólnoty – cały dochód osiągany z ich prowadzenia jest przeznaczany na wspólny cel – na przykład remont kościoła. Na Nowej Georgii nie ujrzymy natomiast słynnych tańców wojowników, nie zatańczą też ich kobiety – to tabu, które na mieszkańców tej wyspy nałożyli misjonarze reprezentujący powszechny tu kościół Adwentystów Dnia Siódmego. Prawdziwy taneczny show czekać będzie na nas na Malaicie.

Cel naszej wyprawy to jedno z ostatnich, nie do końca odkrytych, miejsc na naszym globie. Jeszcze niedawno powszechnie praktykowany był tu kanibalizm (choć do końca nie wiadomo, czy w oddalonych prowincjach wciąż ten obyczaj nie jest żywy) – dziś najstarsi mieszkańcy z dumą opowiadają o swych odważnych przodkach i duchach, które pomagały im podczas wojennych wypraw na sąsiednie wyspy.

Pierwsi Europejczycy zawitali tu w 1568 roku. Za odkrywcę uznajemy hiszpańskiego żeglarza Álvaro Mendaña de Neyra poszukiwacza Ofiru — mitycznej krainy złota króla Salomona. To właśnie on nadał wyspom tę wywodzącą się z biblijnych opowieści nazwę. Hiszpanie, pewni, że odnależli złotą krainę próbowali tu jeszcze kilkukrotnie powrócić – nie potrafili ich jednak odnaleźć. Raz dotarli tu Francuzi, ale o wyspach zrobiło się głośno dopiero w XIX wieku, kiedy zaczęły się tu ścierać interesy dwóch ówczesnych potęg – Wielkiej Brytanii i Niemiec, które gorączkowo poszukiwały ostatnich „wolnych” ziem, które dałoby się jeszcze skolonizować. Tubylców jednak rozgrywki wielkich tego świata mało interesowały – kolonie, którymi stały się wyspy istniały jedynie na papierze – nikt nie miał odwagi zapuszczać się na groźne tereny, z których mało kto powracał żywy...

Po raz kolejny „Salomony” pojawiły się na ustach całego świata w 1943 roku. Tu rozpoczęła się kontrofensywa Amerykanów, 8 miesięcy po ataku Japończyków na Pearl Harbour. Do dziś niemal na każdej wyspie archipelagu można odnaleźć liczne pamiątki po walkach sprzed prawie 80 lat, jedna z bitew na stołecznej wyspie Guadalcanal doczekała się nawet głośnej książki „Cienka czerwona linia”, na podstawie której nakręcono jeden z najsłynniejszych filmów o wojnie na Pacyfiku.

Dla nas Wyspy Salomony będą niezapomnianą przygodą i okazją do ujrzenia miejsca nieskażonego jeszcze do końca współczesną cywilizacją. Nikogo więc niech nie zdziwią miejsca, w których prąd dostępny jest przez 2-3 godziny dziennie (tyle pracuje spalinowy agregat), a o dostępie do internetu będzie można zapomnieć na długie dni. To będzie doskonały czas nie tylko na wypoczynek, ale również na refleksję nad coraz szybszym codziennym życiem.

Autor programu Michał Woźniak. Copyright © Poza Trasą Adventure.

Program wyprawy:

Dzień 1

Wylot z Warszawy do Brisbane

Dzień 2

Po południu przylot do Brisbane transfer do hostelu, nocleg

Dzień 3

Spacer po centrum Brisbane – ze względu na położenie na wzgórzach miasto przypomina nieco San Francisco, wizyta w Koala Rehabilitation Center oraz na jednej z największych miejskich plaż świata, nocleg

Dzień 4

Wczesnym rankiem wylot do miasteczka Munda na wyspie Nowa Georgia na Wyspach Salomona, transfer do hotelu, spacer po osadzie, nocleg

Dzień 5

Półdniowa wycieczka po wysepkach laguny Roviana, zwiedzanie tradycyjnych wiosek, poznawanie historii i kultury mieszkańców wysp, plażowanie, nocleg

Dzień 6

Całodzienna wycieczka na wyspy laguny VonaVona, Skull Island – miejsce rytualnych pochówków, zwiedzanie tradycyjnych wiosek salomońskich, odpoczynek na wyspie Bikini, tropikalne ogrody i przechadzki po lesie deszczoym, obserwacja ptaków w resorcie Lolomo, powrót na nocleg do Munda.

Dzień 7

Całodzienna wyprawa na bezludną wyspę Hopei. Snorkeling na rafie, możliwość wynajęcia kajaka, relaks na plaży, połów ryb, późnym popołudniem powrót na nocleg do Munda.

Dzień 8

Przeprawa łodzią do miasteczka Sege (Seghe) – wrót do atrakcji laguny Marovo, nocleg

Dzień 9-10

Eksploracja laguny – snorkeling na rafach, wizyty w lokalnych wioskach, wycieczki kajakowe wśród wysepek

Dzień 11

Po południu niespełna godzinny przelot do Honiary – stolicy Wysp Salomona, transfer do hotelu, nocleg

Dzień 12

Zwiedzanie miasta, Central Market, Muzeum Narodowe ze skansenem budownictwa wyspiarskiego, nocleg

Dzień 13

Przeprawa statkiem do miasteczka Auki na wyspie Malaita, popołudniowy spacer do wioski Lilisiana, tradycyjne, kryte palmowymi liśćmi i słomą domy wyspiarskie z bambusa, powrót na nocleg do Auki

Dzień 14

Spacer po Auki, market z lokalnymi wyrobami i pamiątkami, spacer do wodospadu Kwaibala, powrót na nocleg

Dzień 15

Powrót do Honiary, popołudniowy spacer po centrum stolicy, nocleg

Dzień 16

Półdniowa wycieczka po wyspie Guadalcanal – odwiedzimy miejsca najsłynniejszych bitew na Pacyfiku podczas II wojny światowej (jedna z nich została opisana w głośnej książce „Cienka czerwona linia”, a później sfilmowana, nocleg.

Dzień 17

Ostatnie chwile w Honiarze, czas na zakup pamiątek i zdjęcia, przed południem wyjazd na lotnisko i powrót do Brisbane, wieczorem wylot do Dubaju i dalej do Polski.

Dzień 18

Około południa lądowanie w Warszawie

trasa WYPRAWY:

Wyspy salomona na zdjęciach

13 000 PLN

+ 2200 USD

Cena obejmuje:

 • Bilet lotnicze na trasie Warszawa – Brisbane (via Dubaj) , Brisbane – Munda, Honiara – Brisbane, Seghe – Honiara
 • Opiekę doświadczonego polskigo pilota,
 • 2 noclegi w Brisbane
 • transfery w Brisbane
 • wizyta w Lone Pine Koala Sanctuary
 • 4 noclegi w Munda
 • 4-dniowy program realizowany w Munda
 • Przeprawa łodzią do Seghe
 • 3 noclegi w ośrodku w Lagunie Marovo
 • Wycieczki po lagunie
 • Transport na lotnisko w Seghe
 • Transfery lotniskowe w Honiarze
 • 3 noclegi w Honiarze
 • Zwiedzanie Honiary
 • Przeprawa na Malaitę (i powrót)
 • 2 noclegi w Auki
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Wszelkie opłaty trekingowe
 • Opłata na Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny
 • Ubezpieczenie podróżne:  KL 200.000 EUR, NNW 50.000 PLN, OC 60.000 EUR

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienie (około 20usd dzień)
 • wiza do Australii