kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Bangladesz WYCIECZKA
*Rash Mela Festival
*Rakher Upobash Festival
11.11.2024-27.11.2024
potwierdzony
17
dni
CENA:
3400 USD + bilety lotnicze ok. 5000 PLN

BANGLADESZ WYCIECZKA POZA TRASĄ

Bangladesz Wycieczka z Poza Trasą Adventure to podróż do jednego z nielicznych już wciąż nieskażonym turystyką miejsc na świecie. Bangladesz odwiedza corocznie zaledwie kilkanaście tysięcy turystów. To przysłowiowa kropla w porównaniu z milionami odwiedzających atrakcje sąsiednich krajów. Bangladesz ma zdecydowanie do zaoferowania coś, czego nie mają już inni – autentyczność, wspaniałe krajobrazy i przyrodę - w tym największy na świecie las namorzynowy (dzielony z sąsiednimi Indiami), który jest ostoją najgroźniejszego drapieżnika tej części świata - tygrysa bengalskiego oraz wielu innych gatunków zwierząt. Mowa tu o Parku Narodowym Sundarbans, bezkresnym i dzikim obszarze pełnym kanałów, bagien, szuwarów i wąskich przesmyków. W trakcie naszej podróży Bangladesz Wycieczka z Poza Trasą Adventure oprócz przepięknej przyrody zwiedzać będziemy także najciekawsze zabytki kraju. Dotrzemy między innymi do jednej ze średniowiecznych stolic Wschodniego Bengalu - miasta Sonargaon. Zwiedzimy starą część miasta Dhaka - stolicy kraju oraz portowe miasto Chittagong. Długa historia portu w Chittagong sięga jeszcze czasów starożytnej Grecji i Rzymy. Obejrzymy także Meczet z Sześćdziesięcioma Kopułami (Sixty Dome Mosque) w Bagerhat. Niezapomnianymi przeżyciami podczas podróży będzie z pewnością uczestnictwo w lokalnych hinduistycznych świętach - Rakher Upobash Festival - z niezwykłym klimatem i wręcz malarską scenerią oraz Rash Mela Festival - festiwalu poświęconemu miłośni Kriszny i bogini Radha. Bardzo interesującą częścią Bangladesz Wycieczka z Poza Trasą Adventure będą spotkania z mieszkańcami. Na terenie Bangladeszu żyje około trzynastu grup etnicznych. W dystrykcie Rangamati Hill gościć będziemy w wiosce ludności Czakma, która wywodzi się z grup tybetańsko-birmańskich. To największa grupa wyznawców buddyzmu w Bangladeszu, który zdominowany jest przez muzułmanów. Spotkań z ciekawymi świata, pełnymi uprzejmości, serdecznymi i gościnnymi mieszkańcami będzie wiele. Z całą pewnością będą to chwile szczególnie miłe podczas naszej podróży przez Bangladesz. Na południu Bangladeszu dotrzemy do miasta Cox’s Bazar (Koks Badźar), położonego u wybrzeży Zatoki Bengalskiej. Tam też wybierzemy się w rejs na niewielką wyspę koralową - Saint Martin’s. Wyspa położona jest w pobliżu wybrzeża Birmy i jest najbardziej na południe wysuniętą częścią Bangladeszu. Zapraszamy na wyjazd Bangladesz Wycieczka z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

BANGLADESZ WYCIECZKA - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Dhaki w Bangladeszu. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na lotnisku na trzy godziny przed wylotem.

Dzień 2. Bangladesz - Dhaka - *Rakher Upobash Festival (termin listopad 2024)

Przylot do Dhaki. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym banglijskim przewodnikiem Poza Trasą Adventure. Transfer do hotelu i wczesne zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie Dhaki, które kontynuować będziemy w kolejnym dniu. Obejrzymy Uniwersytet w Dhace założony w 1921 roku. Następnie przejazd na tereny targowe i krótka relaksująca wycieczka - rejs łodzią po rzece Meghan, podczas którego zobaczymy jedną z rzecznych wysp i przyjrzymy się wiejskiem życiu jej mieszkańców. To jedna z najważniejszych rzek Bangladeszu, jedna z trzech tworzących deltę Gangesu. Meghna uchodzi do Zatoki Bengalskiej.

Bangladesz Andamany

Późnym popołudniem uczestniczyć będziemy w Rakher Upobash Festival, gdzie tysiące wyznawców hinduizmu gromadzi się przed świątynią. Poszczący wierni siadają przed zapalonymi świecami, nazywanymi Prodip, małymi lampkami i specjalnymi kadzidłami. Pogrążeni w modlitwie żarliwie modlą się do swych bogów o łaski. Rakher Upobash Festival ma niezwykły klimat i wręcz niepowtarzalną malarską scenerię. Czas wolny na kontemplację i poczucie atmosfery święta oraz zdjęcia. Powrót do hotelu i czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Dhaka. W cenie śniadanie, lunch i kolacja. 

Bangladesz Andamany

Dzień 3. Dhaka City Tour 

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie stolicy Bangladeszu - Dhaki. To ogromne, hałaśliwe i zatoczone miasto z populacją ponad 12 milionów, pełne samochodów, riksz i powszechnych korków. Samo poruszanie się po Dhaka jest prawdziwym wyzwaniem i przygodą. Wizyta na Targu Kwiatowym i Kawran Bazar - największym w mieście Dhaka i jednym z największych rynków w Azji Południowej. W czasach panowania Mogołów w pobliżu dzisiejszego Kawran Bazar znajdował się punkt kontroli celnej. Początki bazaru sięgają XVII wieku. Następnie obejrzymy świątynię hinduistyczną Dhakeswari, pochodzącą prawdopodobnie z XI wieku. To najstarsza świątynia, która poświęcona jest dziesięcioramiennej bogini Dhakeśwari i prawdopodobnie od niej miasto Dhaka wzięło swoją nazwę. Wizyta na New Market, gdzie wytwarzane i sprzedawane są tradycyjne tkaniny z nadrukiem blokowym, tworzonym przy użyciu naturalnych barwników. Tkaniny mają zazwyczaj złożone geometryczne i kwiatowe wzory. Spacer Old Dhaka - starą część miasta z zabytkową architekturą, małymi sklepikami i bazarami. Przejście słynną hałaśliwą i zatłoczoną Hindu Street w kierunku Ahsan Manzil, położonego nad rzeką Buriganga. Ahsan Manzil oznacza Różowy Pałac i jest to XIX-wieczna rezydencja, która należała do jednej z najbardziej wpływowych i majętnych rodzin z Dhaki. Następnie rejs łodzią po rzece Buriganga, podczas którego zatrzymamy się w miejscu naprawy statków - Chowdary Dock. Podczas wycieczki będziemy mogli przyjrzeć się także życiu mieszkańców toczącego się na rzece i jej brzegach. Buriganga jest ekonomicznie niezwykle ważna dla Dhaki, stanowi ważny węzeł komunikacyjny łączący stolicę z innymi częściami Bangladeszu. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Dhaka. W cenie śniadanie, lunch i kolacja. 

Dzień 4. Dhaka / Srimangal (Sreemangal)

Po śniadaniu wyjazd do Srimangal. Podróż poprowadzi nas trasą od nizinnych równin Dhaki na pofałdowane zalesione wzgórza Srimongal. Podczas podróży mijać będziemy tętniące życiem kolorowe miasteczka i wsie oraz bujne zielone lasy tropikalne. Na trasie zatrzymamy się aby poznać tajniki rzemieślników i lokalnych wytwórców. Odwiedzimy wioskę znaną z rzemieślniczych tradycji barwienia tkanin. Na miejscu zobaczymy jak powstają batiki i będziemy mogli podziwiać farbiarzy przy pracy. Zatrzymamy się także w manufakturze cegieł, gdzie będziemy mogli zobaczyć proces produkcji tego materiału budowlanego.

Bangladesz Andamany

Kontynuacja podróży do Srimangal. Srimangal to niewielkie miasteczko słynące z położonych w jego okolicach malowniczych plantacji herbaty, należących do jednych z największych na świecie. Plantacje ciągną się kilometrami wśród okolicznych wzgórz i lasów tworząc niezwykły krajobraz. Przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek i spacer w herbacianym ogrodzie. Zachód słońca w punkcie widokowym. Powrót do hotelu. Nocleg w hotelu w Srimangal. W cenie śniadanie, lunch i kolacja.

Bangladesz

Dzień 5. Srimangal (Sreemangal) / Rezerwat Leśny Lawachara / Srimangal - *Rash Mela Festival (termin listopad 2024)

Po śniadaniu wizyta i spacer w Rezerwacie Leśnym Lawachara. Ten chroniony obszar leśny słynie z gęstych lasów tropikalnych, w których żyją liczne gatunki ptaków, naczelnych i innych dzikich zwierząt. Jest to również ważne siedlisko dla krytycznie zagrożonego gibona Hoolock, który jest jednym z niewielu gatunków naczelnych występujących w Bangladeszu. Następnie powrót do Srimangal i udział w obchodach święta Rash Mela. To wyjątkowy festiwal, poświecony miłośni Kriszny i bogini Radha, którzy mieli poznać się w lesie namorzynowym Sundarbans. Całe miasto przybrane jest kolorowymi wstęgami, figurami bóstw i specjalnie zbudowanymi na tę okazję dekoracjami. To radosne święto, wypełnione muzyką i tańcem. Dzisiejszy dzień poświęcimy na świętowanie wraz z mieszkańcami Srimangal. W ciągu dnia przerwa na odpoczynek. Wieczorem ciąg dalszy uroczystości. Powrót do hotelu około północy. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Srimangal. W cenie śniadanie, lunch i kolacja.

Dzień 6. Srimangal / Dhaka / Sonargaon / Dhaka 

Po śniadaniu wyruszymy w podróż powrotną do Dhaki. Tym razem skorzystamy z pociągu, co będzie niewątpliwie ciekawym lokalnym doświadczeniem, zarówno dzięki bezpośredniemu kontaktowi z podróżującymi mieszkańcami jak i obserwacją mijanych na trasie krajobrazów Bangladeszu. Po dotarciu do Dhaki przejazd do Sonargaon - jednej ze średniowiecznych stolic i portów rzecznych Wschodniego Bengalu. Sonargaon położone jest w pobliżu starego biegu rzeki Brahmaputra. Początki miasta, zwanego niegdyś Suvarnagram, sięgają XIII wieku. Miasto było jednym z centrów administracyjnych niezależnego Sułtanatu Bengalu aż do 1610 roku, kiedy to stolica przeniesiona została do Dhaki (czyli czasów Mogołów - muzułmańskich władców Indii Północnych pochodzenia turecko-mongolskiego). Spacer starą zabytkową częścią Panam City (Panam Nagar), który utworzony został przez bogatych indyjskich kupców w pierwszej połowie XIX wieku. Panam Nagar składa się z około pięćdziesięciu zabytkowych budynków. W architekturze dostrzegalne jest połączenie charakterystycznych wpływów tradycji Mogołów oraz sztuki europejskiej. Choć zabytkowe budynki wymagają renowacji, wciąż robią niesamowite wrażenie. Położony jest tu między innymi Meczet Goaldi, wybudowany w 1519 roku na planie zamkniętego kwadratu. Jest to jeden z niewielu zachowanych średniowiecznych zabytków w Bangladeszu. Wizyta w zabytkowym budynku Sardar Bari, poddanym pieczołowitej renowacji. Powrót do Dhaki i zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Dhaka. W cenie śniadanie, lunch i kolacja.

Bangladesz Andamany

Dzień 7. Dhaka / Otter Fishing / Khulna

Po wczesnym śniadaniu wyjazd w kierunku miasta Khulna, bramy do Parku Narodowego Sundarbans. W trakcie podróży zatrzymamy się na zdjęcia w pobliżu Rzeki Ganges oraz krótkie postoje w innych ciekawych punktach na trasie. Wizyta w wiosce położonej nad rzeką Chitra, słynącej z nietypowej metody połowów ryb. Od ponad dwóch stuleci rybacy podczas łowienia wspierają się pomocą oswojonych rzecznych wydr. W dzisiejszych czasach tradycja ta niestety pomału przechodzi do historii i staje się coraz rzadsza. Podczas wizyty w wiosce rybacy zaprezentują nam ich tradycyjne metody połowów. Kontynuacja podróży do Khulna, gdzie dotrzemy popołudniu. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Wieczorem wizyta na lokalnym nocnym targu w Khulna. Powrót do hotelu. Nocleg w hotelu w Khulna.  W cenie śniadanie, lunch i kolacja.

Andamany i Bangladesz

Dzień 8. Khulna / Wycieczka Rejs Park Narodowy Sundarbans / Khulna 

Po śniadaniu wyjazd do portu rzecznego, skąd rozpoczniemy rejs statkiem po Parku Narodowym Sundarbans. Park Sundarbans to największy na świecie obszar lasów namorzynowych, położony w delcie Gangesu przy ujściach rzek Ganges, Brahmapcutra i Meghna do Zatoki Bengalskiej. Sundarbans leży na pograniczu Indii i Bangladeszu. Dżungla mangrowcowa zajmuje teren ponad 10 000 km2, mocno poprzecinanych setkami odgałęzień Świętej Rzeki Brahmaputry. Jest to obszar pełen kanałów, szuwarów, bagien i wąskich przesmyków, zamieszkiwany przez wiele gatunków zwierząt. Poza licznym ptactwem i jeleniowatymi spotkać można tu również krokodyle, leopardy, kobry, małpy, delfiny rzeczne oraz tygrysy bengalskie, które są największą atrakcją okolic.

Park Narodowy Sundarbans w Bangladeszu

Podczas rejsu eksplorować będziemy obszary bujnych lasów zatopione w wodach rzeki, wąskie kanały, strumienie i odnogi rzeki. W ciągu dnia wizyta w leśnej stacji Harbaria Eco Park i spacer po lesie w poszukiwaniu dzikich zwierząt. Następnie odwiedzimy lokalne wioski rybackie. Spotkanie z mieszkańcami. Powrót do hotelu w Khulna. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Khulna. W cenie śniadanie, lunch i kolacja.

Dzień 9. Khulna / Bagerhat / Hinduistyczna Świątynia Kodla Math / Barisal 

Po śniadaniu wyjazd do miasta Bagerhat, gdzie obejrzymy Meczet z Sześćdziesięcioma Kopułami (Sixty Dome Mosque) wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Meczet pochodzi z XV wieku i znany jest jako „Shat Gombuj Masjid”, co w języku Bangla oznacza Meczet Sześćdziesięciu Kopuł, jednak w rzeczywistości znajduje się tu 77 kopuł, wspartych na 60 kamiennych filarach. Wnętrze podzielone smukłymi kolumnami ma wiele naw i przęseł, których zwieńczeniem są liczne łuki podtrzymujące dach. Jest to jeden z najbardziej imponujących meczetów w południowej Azji i największy ceglany meczet w Bangladeszu. W pobliskiej wiosce Ayodhya obejrzymy hinduistyczną terakotową świątynię Kodla Math, o ciekawej architekturze w stylu nagara. Kodla Math pochodzi z XVII wieku. Na uwagę zasługują ozdoby zewnętrznych ścian. Dalsza podróż do Barisal, portowego miasta położonego nad rzeką Kirtankhola. Po dotarciu do Barisal zakwaterowanie w hotelu. Miasto zwane było kiedyś Wenecją Bengalską, otaczają go liczne wysepki i „pływające wioski”. Spotkanie z rybakami - grupą rzecznych nomadów, podczas którego poznamy bliżej ich wyjątkowy styl życia. Wieczorna wizyta w porcie w Barisal. Powrót do hotelu w Barisal. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Barisal. W cenie śniadanie, lunch i kolacja.

Dzień 10. Barisal / Pływający Targ w Banoripara / Barisal

Po wczesnej pobudce wyjazd do Banoripara, skąd łodzią wyruszymy na tradycyjny poranny pływający targ, który odbywa się w tych okolicach od ponad dwustu lat. Odwiedzimy między innymi targ warzyw sezonowych i targ drewna. W trakcie rejsu łodzią obserwować będziemy zarówno zawierane transakcje jak i codzienne życie mieszkańców okolicznych wiosek. Z pewnością będzie można również spróbować lokalnej kuchni oraz kupić tradycyjne wyroby. Następnie przejazd do Lahathat promem Ghat i spotkanie z rybakami - grupą rzecznych nomadów, podczas którego poznamy bliżej ich wyjątkowy styl życia. Popołudniu zwiedzanie Barisal. Miasto zwane było kiedyś Wenecją Bengalską, otaczają go liczne wysepki i „pływające wioski”. Wieczorem czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Barisal. W cenie śniadanie (w formie box), lunch i kolacja.

Dzień 11. Barisal / Rejs po delcie Gangesu / Cmentarzysko statków / Chittagong 

Po śniadaniu udamy na rejs po największej rzecznej delcie na świecie - Delcie Gangesu i Brahmaputry. Podczas rejsu będziemy mogli zrelaksować się podziwiając krajobraz potężnej rzeki. Na trasie wycieczki łodzią znajdzie się także jedno z wielu cmentarzysk statków, z których znana jest ta okolica. Choć stocznia złomowa nie jest udostępniona dla zwiedzających, przepływając będziemy mogli zobaczyć proces rozbierania statków oraz ich wraki. Ta kontrowersyjna działalność jest szalenie niebezpieczna zarówno dla pracowników stoczni, jak i środowiska. Jednak ze względu na niskie standardy ochrony środowiska oraz praw pracowników w Bangladeszu, właściciele statków z całego świata decydują się na ich złomowanie właśnie w tym regionie. Popołudniu wyjazd do Chittagong, uważanego za businessową stolicę Bangladeszu. Chittagong jest głównym portem i drugim co do wielkości miastem w Bangladeszu. Długa historia portu w Chittagong sięga czasów starożytnej Grecji i Rzymy. Ten naturalny port znajdował się już na Mapie Świata Ptolemeusza. Chittagong położony był na południowej odnodze Jedwabnego Szlaku. Po dotarciu do Chittagong zakwaterowanie w hotelu. Nocleg w hotelu w Chittagong. W cenie śniadanie, lunch i kolacja.

Dzień 12. Chittagong / Rangamati - Lud Czakma

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Rangamati, położonego w Dystrykcie Rangamati Hill. Miasteczko Rangamati położone jest nad Jeziorem Kaptai - największym jeziorem w Bangladeszu. Kaptai to sztuczny zbiornik, który powstał w wyniku budowy tamy na rzece Karnaphuli. Po utworzeniu Jeziora Kaptai duży obszar pól uprawnych oraz lasów znalazł się pod wodą. Zalane zostały tereny zamieszkiwane przez lud Czakma, z którym spotkamy się w tej okolicy. Znaczna populacja Czakma zamieszkujących te tereny zmuszona została do emigracji na wschód - na tereny Indii. Czakma stracili ziemie, a tradycyjnie od wieków zajmowali się oni głównie rolnictwem. Wywołało to niepokoje. Po wodą znalazł się także były pałac króla Czakma. Lud Czakma wywodzi się z grup tybetańsko-birmańskich. Do dziś zachowali oni odrębność kulturową i religijną, własny folklor, sztukę oraz ciekawe tradycje. Są oni największą grupą buddyjską w Bangladeszu, który zdominowany jest przez muzułmanów. W swoją wiarę wplatają oni także elementy hinduizmu, a część Czakma wyznaje dziś chrześcijaństwo. Współcześnie zamieszkują oni tereny Bangladeszu, Indii oraz Mjanma (Birma). W ciągu dnia spotkania z ludnością Czakma i ich kulturą. Wizyta w świątyni buddyjskiej. Spotkania z mieszkańcami lokalnych górskich wiosek (m.in. wioska Tripura). Wizyta na targu z tradycyjnymi wyrobami i rzemiosłem artystycznym Czakma. Z pewnością będzie można obejrzeć i kupić tradycyjne materiały tkane przez kobiety Chakma. Wycieczka łodzią po Jeziorze Kaptai, położonym w wyjątkowo malowniczej okolicy. Przejazd do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Rangamati.  W cenie śniadanie, lunch i kolacja.

Dzień 13. Rangamati / Cox’s Bazar (Koks Badźar)

Po śniadaniu kolejna wizyta na lokalnym targu i spotkanie z mieszkańcami. Następnie wyjazd do miasta Cox’s Bazar (Koks Badźar), położonego u wybrzeży Zatoki Bengalskiej. Cox’s Bazar (Koks Badźar) to popularny w Bangladeszu nadmorski kurort wypoczynkowy z niewielkim portem. Okolica słynie z najdłuższej na świecie nieprzerwanej piaszczystej plaży o długości 125 kilometrów. Na trasie w wiosce Ramu obejrzymy buddyjską świątynię z posągami Buddy Gautama. W Cox’s Bazar (Koks Badźar) wizyta w porcie oraz na na plaży Inani Beach. Czas na spacer, obserwację rybaków i ich kolorowych łodzi, spotkania z mieszkańcami i wspólne barwne fotografie. Wieczorem wizyta na lokalnym nocnym bazarze. Czeka nas degustacja lokalnej kuchni i zakupy. Przejazd do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Cox’s Bazar. W cenie śniadanie, lunch i kolacja.

Bangladesz Andamany

Dzień 14. Coxs Bazar (Koks Badźar) / Wyspa Saint Martin’s Island 

Po wczesnej pobudce transfer do portu Teknaf, a następnie rejs na Wyspę St. Martin’s. Po przybyciu na wyspę transfer tuk tukami do hotelu i zakwaterowanie. Po czasie wolnym na krótki odpoczynek wybierzemy się na wycieczkę tuk tukami po wyspie. Saint Martin’s to niewielka wyspa koralowa, o powierzchni zaledwie kilku kilometrów kwadratowych i zamieszkana przez około 4000 osób. To najbardziej na południe wysunięta część Bangladeszu, położona w pobliżu wybrzeża Birmy. Mieszkańcy St. Martin’s Island żyją głównie z rybołówstwa, a także uprawy ryżu i kokosów. To przepiękne miejsce słynące z piaszczystych plaż, występujących tu żółwi oraz rafy koralowej. Spacer po lokalnych osadach, podczas którego poznamy i przyjrzymy się codziennemu życiu mieszkańców wyspy. Wizyta na najpiękniejszych plażach wyspy. Wieczorem czeka nas program kulturalny - posłuchamy lokalnej muzyki, zobaczymy pokaz lokalnych tańców i tradycji. Kolacja w formie BBQ. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu na Saint Martin’s Island. W cenie śniadanie (w formie box), lunch i kolacja (BBQ).

Dzień 15. Wyspa Saint Martin’s Island / Cox’s Bazar (Koks Badźar)

Po śniadaniu czas wolny na odpoczynek lub czas na opcjonalny snorkeling. Następnie wycieczka łodzią motorową wokół wyspy, podczas której podziwiać będziemy krajobraz, a przy odrobinie szczęścia, także żyjące w Zatoce Bengalskiej zwierzęta. Popołudniu transfer do portu i rejs powrotny do Teknaf. Dalszy przejazd do hotelu w Cox’s Bazar. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Cox’s Bazar. W cenie śniadanie, lunch i kolacja.

Dzień 16. Coxs Bazar (Koks Badźar) / Dhaka 

Po śniadaniu transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Wylot z Coxs Bazar (Koks Badźar) do Dhaka. Po przylocie do Dhaka przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na ostatnie zakupy i na odpoczynek przed podróżą powrotną. Nocleg w hotelu w Dakha. W cenie śniadanie, lunch i kolacja.

Dhaka

Dzień 17. Dhaka / Warsaw

Nocny transfer na lotnisko w Dhaka zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Bangladeszu. Wylot z Dhaki do Warszawy. Przylot do Warszawy.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 3400USD

+ bilety lotnicze ok. 5000 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Dhaka - Warszawa ok. 5000 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Bilety lotnicze na lot wewnętrzny Cox’s Bazar - Dhaka (w cenie: bagaż rejestrowany do 20 kg / bagaż podręczny do 7 kg)
 • Noclegi w hotelach 4* (lokalna standaryzacja), hotel resortowy na Saint Martin’s Island w pokojach dwuosobowych. Pokoje jednosobowe dopłata ok. 375 USD. /Uwaga - na Saint Martin’s Island niedostępne są hotele 4*. Wybrany hotel w standardzie najbardziej zbliżonym do 4* (w hotelu brak dostępu do Wi-Fi)/
 • Śniadania, lunche i kolacje (Uwaga - w dniach 10. i 14. śniadanie w formie box)
 • Transport i transfery na całej trasie zgodnie z opisem w programie
 • Przejazd pociągiem Srimangal (Sreemangal) - Dhaka
 • Transport wodny łodziami i promami zgodnie z opisem w programie
 • Wszystkie wycieczki i atrakcje zgodnie z opisem w programie
 • Całodniową wycieczkę łodzią po Parku Narodowym Sundarbans
 • Bilety wstępy do atrakcji zgodnie z opisem w programie oraz programy kulturalne zgodnie z opisem w programie
 • Pozwolenia i opłaty za wjazd do dystryktów Rangamati i Bandarban Hill
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do innych miejsc tam gdzie są wymagane
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Opiekę polskiego pilota
 • Usługi lokalnych przewodników angielskojęzycznych
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wizy on arrival Bangladesz  okolo 50 USD
 • Opłat za korzystanie z aparatu/kamery w zwiedzanych obiektach i muzeach
 • Kosztów dodatkowego wyżywienia oraz napojów
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp.

 

BANGLADESZ WYCIECZKA NA ZDJĘCIACH

BANGLADESZ WYCIECZKA - AZJA

Bangladesz Wycieczka Azja - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Wagha - Granica Indie - Pakistan

Bangladesz Wycieczka - Poznaj nasze pozostałe wyprawy do Azji