fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

BANGLADESZ -
niesamowita przyroda i tajemnicze zabytki
01.03.2023-
15.03.2023
15.11.2023-
29.11.2023
15
dni
CENA:
2800 USD + bilety lotnicze ok. 3300 PLN

BANGLADESZ WYJAZD POZA TRASĄ

NIESAMOWITA PRZYRODA TAJEMNICZE ZABYTKI BANGLADESZU

Bangladesz to wciąż mało znany turystycznie azjatycki kraj oferujący niesamowite krajobrazy i tajemnicze zabytki. Najbardziej znaną przyrodniczą atrakcją Bangladeszu jest Park Narodowy Sundarbans, którego teren porasta jeden z największych na świecie lasów namorzynowych. Bujne zatopione w wodzie lasy tworzące gęstą dżunglę, to bezkresny i dziki obszar pełen kanałów, bagien, szuwarów i wąskich przesmyków. Park zamieszkiwany jest przez wiele gatunków zwierząt. Poza licznymi gatunkami ptaków i jeleniowatymi spotkać można tu także krokodyle, małpy, delfiny rzeczne, kobry, leopardy oraz tygrysy bengalskie, które są największą okoliczną atrakcją. Przyrodę Bangladeszu obserwować będziemy również podczas trekkingu w Parku Narodowym Lawachhara, gdzie wyruszymy na trekking w malowniczym pagórkowatym terenie. Wędrować będziemy zielonymi wzgórzami porośniętymi krzewami herbaty oraz gęstym lasem deszczowym.

W trakcie naszej podróży przez Bangladesz oprócz przepięknej przyrody będziemy mieli także możliwość obejrzenia najpiękniejszych zabytki kraju. Dotrzemy między innymi do miasta Sonargaon, jednej ze średniowiecznych stolic Wschodniego Bengalu. Zwiedzimy także wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ruiny buddyjskiego klasztoru Somapura Mahavihara w Paharpur, cytadelę Mahasthangarh, która jest najstarszym stanowiskiem archeologicznym w Bangladeszu oraz Meczet z Sześćdziesięcioma Kopułami (Sixty Dome Mosque) w Bagerhat. 

Bardzo interesującą częścią naszej wyprawy będą liczne spotkania z mieszkańcami Bangladeszu. W wiosce Manipuri Para gościć będziemy u społeczności Manipuri. W Haluaghat poznamy zwyczaje, historię, tradycje i kulturę ludu Garo wywodzącego się z plemion tybetańsko-birmańskich. Spotkań z ciekawymi świata, pełnymi uprzejmości, serdecznymi i gościnnymi mieszkańcami będzie wiele. Z całą pewnością będą to chwile szczególnie miłe podczas naszej podróży po Bangladeszu. Zapraszamy na wyjazd Bangladesz z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

BANGLADESZ - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy lub Berlina do Dhaki w Bangladeszu. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na lotnisku na trzy godziny przed planowanym wylotem.

Dzień 2. Dhaka

Przylot do Dhaki, stolicy Bangladeszu. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Bangladeszu. Transfer do hotelu. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w hotelu w Dhaka. 

Andamany Bangladesz

Dzień 3. Dhaka / Sonargaon / Panam Nagar

Po śniadaniu wyjazd do Sonargaon - jednej ze średniowiecznych stolic i portów rzecznych Wschodniego Bengalu (trasa około 30 km). Sonargaon położone jest w pobliżu starego biegu rzeki Brahmaputra. Początki miasta, niegdyś zwanego Suvarnagram, sięgają XIII wieku. Miasto było jednym z centrów administracyjnych niezależnego Sułtanatu Bengalu aż do 1610 roku, kiedy to stolica przeniesiona została do Dhaki (czyli czasów Mogołów - muzułmańskich władców Indii Północnych pochodzenia turecko-mongolskiego). Spacer starą zabytkową częścią miasta. Wizyta w Panam City (Panam Nagar), który utworzony został przez bogatych indyjskich kupców w pierwszej połowie XIX wieku. Panam Nagar składa się z około pięćdziesięciu zabytkowych budynków. W architekturze dostrzegalne jest połączenie charakterystycznych wpływów tradycji Mogołów oraz sztuki europejskiej. Choć zabytkowe budynki wymagają renowacji, wciąż robią niesamowite wrażenie. Następnie przejazd do portu rzecznego Paglaghat River, skąd rozpoczniemy trzygodzinny rejs rzeką Buriganga. Podczas wycieczki przyjrzeć będziemy mogli się życiu mieszkańców toczącego się na rzece i jej brzegach. Buriganga jest ekonomicznie niezwykle ważna dla Dhaki, stanowi ważny węzeł komunikacyjny łączący stolicę z innymi częściami Bangladeszu. Podczas rejsu na łodzi serwowany będzie lunch. Dopłynięcie do portu Sadarghat w Dhace, który istnieje od czasów Imperium Mogołów i jest największym pasażerskim portem Bangladeszu. Spacer po tłocznym, tętniącym życiem kolorowym Sadarghat. Powrót do hotelu. Nocleg w hotelu w Dhaka. 

Dzień 4. Dhaka / Srimangal

Po śniadaniu wyjazd do Srimangal. Około 4,5-godzinna podróż poprowadzi nas trasą od nizinnych równin Dhaki na pofałdowane, zalesione wzgórza Srimongal. Podczas podróży mijać będziemy tętniące życiem kolorowe miasteczka i wsie oraz bujne, zielone lasy tropikalne. Srimangal to niewielkie miasteczko słynące z położonych w jego okolicach malowniczych plantacji herbaty, należących do jednych z największych na świecie. Plantacje ciągną się kilometrami wśród okolicznych wzgórz i lasów tworząc niezwykły krajobraz. Popołudniu wizyta w plemiennej wiosce Manipuri Para, w której mieszka społeczność Meitei, zwani również Manipuri. Ludność Manipuri jest pochodzenia mongolskiego i używa języka Meithei. Choć większość Manipuri żyje w północno-wschodnich Indiach, duża ich grupa zamieszkuje również Bangladesz. Manipuri przeszli na hinduizm w XVI wieku, ale wierzenia ludowe - przedhinduistyczne wciąż mają duży wpływ na ich życie religijne. Oprócz czczenia oficjalnie uznanych hinduskich bogów, Manipuri nadal oddają cześć wielu bogom natury, zwłaszcza temu, który przypuszczalnie przybył na ziemię w postaci węża. Manipuri podejmując ważne decyzje mają zwyczaj obserwacji pozycji nóg koguta. Mają nawet stare przysłowie, które mówi: „Wszelka mądrość wywodzi się z nogi koguta”. Większość Manipuri wciąż pozostaje w izolacji językowej, kulturowej i religijnej od reszty muzułmańskiego Bangladeszu. W dalszej części podróży zatrzymamy się w lokalnej herbaciarni, aby spróbować wyjątkowej, siedmiowarstwowej herbaty. Łączy ona siedem różnych gatunków uprawianej tu herbaty. Dojazd do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Srimangal.

Bangladesz

Dzień 5. Srimangal / Park Narodowy Lawachhara / Jezioro Madhabpur 

Po wczesnym śniadaniu wyjazd do Parku Narodowego Lawachhara, który jest głównym parkiem narodowym i rezerwatem przyrody w Bangladeszu. Trekking lasem deszczowym rosnącym na pofałdowanym pagórkowatym terenie. Podczas wędrówki poznamy faunę i florę charakterystyczną dla północno-wschodniego Bangladeszu. Na terenie parku żyje między innymi zagrożony wyginięciem unikalny gatunek gibonów hulok. Krótka wizyta w wiosce społeczności plemiennej Khashia, położonej na terenie parku Lawachhara. Podczas trekkingu dotrzemy również nad malowniczo położone Jezioro Madhabpur, które otoczone jest zielonymi wzgórzami porośniętymi krzewami herbaty. Powrót do Srimangal. Nocleg w hotelu w Srimangal.

Dzień 6. Srimangal / Haluaghat / Mojmonszinho (Mymensingh)

Wczesne śniadanie i wyjazd do Haluaghat, które zamieszkałe jest przez ludność z plemienia Garo. Podróż trwać będzie około 6 godzin. Po dotarciu na miejsce wizyta w wiosce społeczności Garo, gdzie poznamy ich zwyczaje, historię, tradycje i kulturę. Etnicznie Garo pochodzą z plemion tybetańsko-birmańskich i są jednym z nielicznych społeczeństw matrylinearnych na świecie. Język Garo pochodzący z grupy języków tybetańskich, nie jest zwyczajowo spisywany, a zwyczaje, tradycje i wierzenia przekazywane są ustnie. Garo łączą chrześcijaństwo ze starszymi religiami animistycznymi. Społeczność Garo nadal nosi tradycyjne kolorowe stroje, ozdoby i wyszukaną biżuterię. Mężczyźni tradycyjnie okrywają biodra szerokim pasem tkaniny, na głowie noszą nakrycie w formie szerokiej opaski lub turbanu. Kobiety Garo noszą tradycyjną chustę znaną Dakmanda. Następnie dalsza podróż do miasta Mymensingh, położonego nad brzegiem Brahmaputry. Nocleg w hotelu w Mymensingh. 

Bangladesz

Dzień 7. Mojmonszinho (Mymensingh) / Muktagacha / Park Narodowy Madhupur / Bogra

Po śniadaniu wyjazd do Muktagacha. Zwiedzimy tu kompleks pałacowy, należący do arystokratycznej rodziny Zamindar, która w przeszłości władała znaczną częścią dzisiejszego Bangladeszu. W obecnie opuszczonych już zabudowaniach pałacowych, znajdują się budynki pochodzące z XVI wieku. Architektura pałacu wykazuje wyraźne wpływy stylu Mogołów. Następnie przejazd do Parku Narodowego Madhupur. Jest to duży rezerwat leśny z bogatą fauną i florą. Około 40% powierzchni lasów porastają drzewa sal, które w mitologii hinduskiej uważane są za świętą roślinę. Spacer po terenie parku Madhupur. Dalsza podróż do miejscowości Bogra, podczas której przekroczymy potężną rzekę Jamuna. Nocleg w hotelu w Bogra.

Dzień 8. Bogra / Paharpur / Mahasthangarh

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie dwóch najważniejszych zabytków Bangladeszu. Pierwszym z nich jest buddyjski klasztor Somapura Mahavihara w Paharpur. Klasztor wybudowany został pod koniec VIII wieku i użytkowany był do XII wieku. Ponownie odkryto go dopiero w 1807 roku, po czym stopniowo poddawano długoletniej renowacji. Układ architektoniczny i odkryte tu rzeźby, wykazują niezwykłe podobieństwo do późniejszych świątyń Angkor w Kambodży i Prambanam na indonezyjskiej Jawie. Czworokątna konstrukcja składa się z centralnie usytuowanej tradycyjnej buddyjskiej stupy oraz 177 pomieszczeń bocznych, które wykorzystywane były przez mnichów do medytacji i zakwaterowania. Zewnętrzne ściany świątyni zdobią dekoracyjne cegły i terakotowe opaski i tablice przedstawiające faunę, florę oraz ludzkie sylwetki. Charakter ozdób łączy wpływy buddyjskie i hinduskie. Oprócz dużej liczby stup i kapliczek o różnych rozmiarach i kształtach odkryto tu również kamienne rzeźby, napisy, monety i ceramikę. Klasztor Somapura Mahavihara wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1985 roku. Następnie przejazd do cytadeli Mahasthangarh, najstarszego stanowiska archeologicznego w kraju, którego historia sięga IV wieku p.n.e. Mahasthangarh w okresie świetności znany był jako Pundravardhana. Z artefaktów archeologicznych wynika, iż miejsce to było jednym z najważniejszych miast okresu guptyńskiego, pala i późniejszego okresu hinduskiego. Umieszczona na niewielkim wzgórzu cytadela, otoczona jest imponującym murem o długości około półtora kilometra z północy na południe oraz kilometr ze wschodu na zachód. Wewnątrz cytadeli znajdują się pozostałości hinduskich świątyń, zespołu pałacowego oraz różnego rodzaju pomieszczeń mieszkalnych i infrastruktury miejskiej. Powrót do Bogra. Nocleg w hotelu w Bogra.

Dzień 9. Bogra / Puthia / Kusztija (Kushtia)

Po śniadaniu wyjazd do Puthia, gdzie zwiedzimy kompleks hinduistycznych świątyń i pałaców wybudowany w XIX wieku przez hinduskiego filantropa pochodzącego z pobliskiego miasta Rajshahi. Ulokowane wokół jeziora świątynie prezentują różnorodne lokalne style architektoniczne. Szczególnie godne uwagi są wielka świątynia Govinda z pięknymi ornamentami z terakoty oraz przypominająca świątynie północnych Indii, duża pięcioramienna świątynia Bubaneshwar Shiva, która malowniczo odbija się w tafli jeziora. Imponujący jest również duży pałac Rajbari Pałac Radży z Puthii, zaprojektowany w stylu tradycji lokalnej i klasycznej architektury europejskiej. Następnie dalsza podróż do miasta Kushtia. Nocleg w hotelu w Kushtia. 

Bangladesz

Dzień 10. Kusztija (Kushtia) / Khulna

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie miasta Kushtia, zwanego banglijską stolicą kultury. To tu mieszkał i tworzył swoje dzieła pisarz Rabindranath Tagore, laureat Nagrody Nobla. Obejrzymy rezydencję w której mieszkał, a także poznamy bliżej jego życie i twórczość. Zwiedzimy mauzoleum Lalona, znanego również jako Fakir Lalon Shah. Lalon był wybitnym bengalskim filozofem, autorem, mistykiem, świętym Baulem, reformatorem społecznym, myślicielem i twórcą piosenek. Uważany za ikonę kultury bengalskiej, zainspirował i wywierał wpływ na wielu poetów, myślicieli społecznych i religijnych. Lalona odrzucał wszelkie różnice kastowe i wyznaniowe. Popołudniu wyruszymy w podróż do miasta Khulna, bramy do Parku Narodowego Sundarbans. Podróż trwać będzie około 5,5 godziny. Nocleg w hotelu w Khulna. 

Dzień 11. Khulna / Rejs Park Narodowy Sundarbans

Po śniadaniu wyjazd do portu rzecznego, skąd rozpoczniemy rejs statkiem wycieczkowym po Parku Narodowym Sundarbans. Przez dwa kolejne dni podróżować będziemy po największym na świecie obszarze lasów namorzynowych położonym na pograniczu Bangladeszu i Indii. Podczas rejsu eksplorować będziemy bujne lasy, zatopione w wodzie położone w delcie Gangesu przy ujściach rzek Ganges, Brahmaputra i Meghna do Zatoki Bengalskiej. Dżungla mangrowcowa zajmuje teren 10 000 km2 mocno poprzecinanych setkami odgałęzień Świętej Rzeki Brahmaputry. Jest to obszar pełen kanałów, bagien, szuwarów i wąskich przesmyków, zamieszkiwany przez wiele gatunków zwierząt. Poza licznym ptactwem i jeleniowatymi spotkać można tu również krokodyle, kobry, leopardy, małpy, delfiny rzeczne oraz tygrysy bengalskie, które są największą okoliczną atrakcją. W trakcie dnia zatrzymamy się na kilku wyspach. Wybierzemy się na piesze wycieczki po lasach i plażach, podczas których, być może uda nam się odnaleźć trop tygrysa bengalskiego. W czasie rejsu płynąć będziemy statkiem wycieczkowym, a w trakcie wycieczek na wysepki oraz wąskimi kanałami i odnogami rzeki - mniejszymi łódkami. Nocleg na pokładzie statku wycieczkowego w dwu- lub wieloosobowych kabinach ze wspólną łazienką. 

Bangladesz

Dzień 12. Rejs Park Narodowy Sundarbans / Khulna

Po śniadaniu kontynuacja rejsu po rozlewiskach i strumieniach Parku Narodowego Sundarbans. Późnym popołudniem powrót do Khulna. Przejazd do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Khulna. 

Bangladesz Andamany

Dzień 13. Khulna / Bagerhat / Dhaka 

Po śniadaniu wyjazd do miasta Bagerhat, gdzie zwiedzimy Meczet z Sześćdziesięcioma Kopułami (Sixty Dome Mosque) wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to jeden z najbardziej imponujących meczetów w południowej Azji i największy ceglany meczet w Bangladeszu. Meczet pochodzi z XV wieku i znany jest jako „Shat Gombuj Masjid”, co w języku Bangla oznacza Meczet Sześćdziesięciu Kopuł, jednak w rzeczywistości znajduje się tu 77 kopuł, wspartych na 60 kamiennych filarach. Wnętrze podzielone smukłymi kolumnami ma wiele naw i przęseł, których zwieńczeniem są liczne łuki podtrzymujące dach. Następnie wyjazd do Dhaki. Podróż trwać będzie około 8 godzin i obejmować będzie przeprawę promową przez rzekę Padma w pobliżu stolicy. Nocleg w hotelu w Dhaka. 

Andamany Bangladesz

Dzień 14. Dhaka

Śniadanie. Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie z pilotem przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Bangladeszu. Wylot do Warszawy lub Berlina. 

Dzień 15. 

Przylot do Warszawy lub Berlina. 

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2800USD

+ bilety lotnicze ok. 3300 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa / Berlin – Dhaka – Warszawa / Berlin  ok. 3300 PLN   *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3* lub klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych  (do pokoju dla singla dopłata - ok. 350 USD)
 • Nocleg na statku wycieczkowym podczas rejsu w Parku Narodowym Sundarbans
 • Śniadania
 • 2 lunche i 2 kolacje na statku wycieczkowym podczas rejsu w Parku Narodowym Sundarbans
 • Transport i transfery na całej trasie zgodnie z opisem
 • Wszystkie atrakcje zgodnie z programem
 • Bilety wstępy do atrakcji zgodnie z programem
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Opiekę polskiego pilota
 • Usługi lokalnych przewodników angielskojęzycznych
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Relację fotograficzną z wyjazdu

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (o ile wymagane)
 • Kosztów wyżywienia poza wskazanymi w opisie
 • Zwyczajowych napiwków (ok. USD)
 • Napojów alkoholowych i napojów do posiłków
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp

BANGLADESZ WYJAZD NA ZDJĘCIACH

BANGLADESZ - AZJA

Bangladesz wyjazd Azja - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Wagha - Granica Indie - Pakistan

Bangladesz oraz Indie - Poznaj nasze pozostałe wyprawy:  Andamany i Bangladesz, Indie PółnocneIndie Północno-Wschodnie