fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Borneo i Celebes
Wycieczka
Malezja Brunei Indonezja
zamów
sobie termin
18
dni
CENA:
Skontaktuj się z nami!

BORNEO I CELEBES

WYCIECZKA MALEZJA - BRUNEI - INDONEZJA

Borneo i Celebes to wyspy, które odwiedzimy podczas wyjątkowej Wycieczki Malezja - Brunei - Indonezja. Nie ma chyba w Polsce bardziej popularnego przedstawiciela „małpiego rodu” niż nosacz sundajski. Gwiazdy polskich memów, ośmieszających nasze przywary, spotkamy podczas wyprawy na wyspę Borneo. Atrakcji będzie jednak znacznie więcej, ponieważ prócz malajskich stanów Sabah i Sarawak – powalających na kolana wspaniałą przyrodą, zwiedzimy również jeden z najbogatszych krajów świata – Sułtanat Brunei. Na chwilę zajrzymy też na Kalimantan - indonezyjską część Borneo oraz na Celebes (Sulawesi) – słynący z przebogatej kultury ludu Toradżów (Toraja). Nie zabraknie też czasu na odwiedzenie najciekawszych miejsc w „mieście u zbiegu bagnistych rzek” jak przetłumaczyć można malajską nazwę Kuala Lumpur.

Największym skarbem Borneo jest niewątpliwie przepiękna przyroda. Nic więc dziwnego, że aż roi się tu od parków narodowych, rezerwatów przyrody i wielu innych miejsc, gdzie podziwiać można niespotykane gdzie indziej okazy świata fauny i flory: nosacze sundajskie, orangutany, największe kwiaty świata – śmierdzące raflezje o średnicy często przekraczającej metr czy dzbaneczniki – mięsożerne rośliny o dzbankach – pułapkach w najróżniejszych kształtach i barwach. W trakcie pobytu na Borneo odwiedzimy Sandakan - portowe, nowoczesne miasteczko będące bazą wypadową do odwiedzin Stacji Rehabilitacji Orangutanów w Sepilok oraz prywatnego Rezerwatu Labuk Bay, gdzie ujrzymy stada charakterystycznych i zabawnych nosaczy. W czasie podróży dotrzemy też do Kota Kinabalu, miasta leżącego u podnóża najwyższej góry Borneo – Mt. Kinabalu ze wspaniałym ogrodem botanicznym oraz nocnym targiem, gdzie spróbować można potraw z najdziwniejszych morskich stworzeń. By dotrzeć do zachodniej części malajskiego Borneo, będziemy musieli przejechać przez terytorium Brunei, sułtanatu o niezwykle rygorystycznym prawie ale również obfitującym w wiele turystycznych atrakcji, między innymi: miasto na wodzie – Ayer Kampung, Wielki Meczet Sułtana Omara, dziesiątki większych i mniejszych meczetów czy znów Nocny Targ, na którym spróbujemy niezliczonych przysmaków z tej części świata. Wyspę pożegnamy wizytą w Kuching – mieście kotów oraz w Parku Narodowym Bako – zanurzymy się w dżunglę, by wśród skaczących po drzewach małp, namorzynów z tysiącami jednorękich krabów dotrzeć do rezerwatu dzbaneczników na szczycie parkowego płaskowyżu. W drodze, którą odbędziemy motorową łodzią, towarzyszyć nam będą również słonowodne krokodyle.

O ile Borneo to królestwo przyrody, to indonezyjska wyspa Celebes, zwana również Sulawesi, słynie z niesamowitej architektury oraz obyczajów jej mieszkańców – górskiego ludu Toradża (Toraja). Mieszkańcy wyspy to w większości chrześcijanie. Żyją oni w rzeczywistości, w której życie nieustanie przeplata się ze śmiercią. Najważniejszym wydarzeniem jest pogrzeb – kolorowa ceremonia, która w zależności od statusu majątkowego zmarłego trwa od kilku dni do kilku tygodni. Pogrzeb jest wydarzeniem niezwykle kosztownym. Aby dusza mogła zaznać spokoju, niezbędne jest i konieczne rytualne zabicie wołów – ich liczbę również wyznacza bogactwo rodziny. Często też trudno zgromadzić na ceremonii całą rodzinę, która mieszka często w różnych zakątkach świata. Pogrzeby odbywają się więc nierzadko nawet wiele miesięcy, a nawet lat po śmierci! W oczekiwaniu na pogrzeb zmarli cały czas „mieszkają” w swych domach – są regularnie myci, przebierani, sadzani przed… telewizorem. Codzienne obcowanie ze zmarłymi nie jest traktowane jako coś dziwnego - po prostu uważa się ich za „trochę chorych". Skoro są zmarli, to muszą być i cmentarze. A te w krainie Toradżów (Toraja) są wyjątkowe. Ciała zmarłych chowane są najczęściej w wykutych w skałach grotach. W otworach wejściowych do grot, już po pogrzebie, ustawiane są drewniane rzeźby przedstawiające wizerunki zmarłych. Podczas wycieczki będziemy mieli okazje poznać zwyczaje i obejrzeć nagrobki skalne kilkakrotnie, między innymi w słynnym na cały świat Lemo w okolicy Rantepao – głównego ośrodka administracyjnego regionu. Ale Celebes to również niesamowita architektura i budownictwo – kolorowe spichlerze na ryż o osobliwym kształcie z dachami przypominającymi odwrócone łodzie. Ujrzymy je w Kete-Kesu oraz wielu mijanych podczas spacerów wioskach. Przy okazji ujrzymy dojrzewającą kawę i  olbrzymie strąki kakaowców, spróbujemy również znakomitych rambutanów – słodkich owoców pokrytych skórą z długimi włosami, magostyn i salaków, nie zabraknie też okazji do zrobienia wyjątkowych zdjęć na malowniczych tarasach ryżowych.

Borneo i Celebes Wycieczkę Malezja - Brunei - Indonezja zakończymy w stolicy Malezji – Kuala Lumpur. To jedno z najnowocześniejszych miast Azji Południowo-Wschodniej. Na szczęście oprócz nowoczesności zachowało się nieco tradycyjnego i kolonialnego budownictwa - kolorowe targowiska, świątynie i meczety. Na wszystko będziemy mogli spojrzeć jeszcze raz z góry, wjeżdżając windą na taras widokowy ulokowany na Petronas Twin Towers – jeszcze do niedawna był to jeden z najwyższych budynków świata. Zapraszamy w podróż Borneo i Celebes Wycieczka Malezja - Brunei - Indonezja! 

Autor programu Michał Woźniak. Copyright © Poza Trasą Adventure

BORNEO I CELEBES WYCIECZKA MALEZJA BRUNEI INDONEZJA - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy lub Berlina do Kuala Lumpur w Malezji. Dalsza podróż na wyspę Borneo do Sandakan.

Dzień 2. Malezja / Borneo - Sandakan

Wieczorem przylot do Sandakan, transfer do hostelu, kolacja w kafejce na brzegu morza, nocleg.

Dzień 3. Malezja - Rezerwat Labuk Bay 

Wyjazd do Rezerwatu Labuk Bay. Zwiedzanie prywatnego rezerwatu z nosaczy sundajskich. Podróż powrotna na nocleg do Sandakan.

Dzień 4. Malezja - Sepilok

Całodzienna wizyta w Sepilok i spotkanie z mieszkającymi tu orangutanami. Podróż powrotna na nocleg do Sandakan.

Dzień 5. Malezja - Kota Kinabalu

Rano wyjazd do Kota Kinabalu. Podróż około 6-8 godzin. Spacer i zwiedzanie miasteczka Kota Kinabalu. Nocleg.

Dzień 6. Malezja - Kota Kinabalu

Wizyta w Ogrodzie Botanicznym Mount Kinabalu. Popołudniu odpoczynek i relaks na plaży. Nocleg.

Dzień 7. Brunei - Bandar Seri Begawan

Całodzienna przeprawa promami do Brunei (via Labuan), transfer z portu do stolicy Bandar Seri Begawan. Nocleg.

Dzień 8. Brunei - Bandar Seri Begawan

Zwiedzanie Bandar Seri Begawan – Ayer Kampung – miasto na wodzie, wielki meczet sułtana Omara, stadion narodowy, wieczorna wizyta na nocnym targu, gdzie spróbujemy specjałów kuchni lokalnej.

Dzień 9. Malezja - Kuching

Wyjazd autobusem do Miri w Malezji i dalej na lotnisko. Przelot do Kuching – miasta kotów. Popołudniowo-wieczorne zwiedzanie i spacer po mieście. Wizyta w Court Food – olbrzymiej jadłodajni serwującej doskonałe owoce morza. Nocleg.

Dzień 10. Malezja - Park Narodowy Bako

Całodzienne zwiedzanie Parku Narodowego Bako połączone z rejsem łodzią motorową. W parku obejrzeć można między innymi rezusy, jednorękie kraby i nosacze a także rosnące tu mangrowce i dzbaneczniki – mięsożerne rośliny. Podróż powrotna na nocleg do Kuching.

Dzień 11. Indonezja / Celebes (Sulawesi) - Makassar

Przelot do Pontianak w Indonezji i dalsza podróż do Makassar – głównego ośrodka administracyjnego na wyspie Celebes (Sulawesi). Nocleg.

Dzień 12. Indonezja / Celebes (Sulawesi) - Makassar

Zwiedzanie - spacer po centrum Makassar. Wieczorem wyjazd autobusem do Rantepao – miasteczka będącego stolicą krainy Toradża (Toraja).

Dzień 13. Indonezja / Celebes (Sulawesi) - Rantepao

Podróż do Rantepao. Transfer do hotelu a następnie zwiedzanie regionu. O ile dopisze nam szczęście, już pierwszego dnia będziemy mieli okazję uczestniczyć w tradycyjnym pogrzebie Toradża. Uroczystość trwa od kilku do kilkunastu dni i jest niezwykle kolorowa. Niestety w jej trakcie dochodzi również do składania zwierząt w ofierze (głównie wołów). Nocleg.

Dzień 14. Indonezja / Celebes (Sulawesi) - Lemo - Rantepao

Zwiedzanie Lemo – skały z wydrążonymi komorami grobowymi i umieszczonymi na zewnątrz rzeźbami – wizerunkami zmarłych. Następnie odwiedzimy Kete-Kesu wioskę z tradycyjnymi domami i spichrzami o wysokich, wygiętych dachach oraz cmentarzysko. Całość wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wizyta na targu w Rantepao – możliwość spróbowania i kupienia doskonałej świeżo palonej kawy. Nocleg.

Dzień 15. Indonezja / Celebes (Sulawesi) - Batutumonga

Wycieczka do Batutumonga, malowniczej wioski położonej w górskiej okolicy wśród tarasów ryżowych, plantacji kawy i kakaowców. Dzisiejszy dzień to prawdziwa gratka dla miłośników fotografii i pieszych wędrówek. Po drodze mijać będziemy również wykute w skale grobowce oraz drzewa, pod których korą chowane są niemowlęta pijące tylko mleko matki. Podróż powrotna na nocleg do Rantepao.

Dzień 16. Indonezja / Celebes (Sulawesi) - Malezja - Kuala Lumpur

Całodzienny przejazd do Makassar. Wieczorem wylot do Kuala Lumpur - stolicy Malezji. Nocleg w okolicach bazaru Petaling.

Dzień 17. Malezja - Kuala Lumpur

Zwiedzanie Kuala Lumpur. Rano wyjazd do jaskiń Batu Caves położonych w okolicy Kuala Lumpur. Zwiedzanie jaskiń Batu Caves.  Popołudniu obejrzymy dawny ratusz miejski, meczety, Petronas Twin Towers oraz bazar Petaling. Nocleg w Kuala Lumpur.

Dzień 18. Malezja - Kuala Lumpur

Rano czas wolny na zakupy i samodzielne zwiedzanie miasta. Popołudniu transfer na lotnisko i wylot do Warszawy lub Berlina.

TRASA WYCIECZKI:

CENA:

Skontaktuj się z nami!

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa / Berlin - Kuala Lumpur - Warszawa / Berlin  ok. PLN.  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi hotele 3* i  hotele klasa turystyczna - pokoje dwuosobowe typu twin
 • Transfery i transport taxi, jeep, autobusy, statek, prom, i wszelką możliwą komunikacją na trasie zgodnie z programem
 • Zwiedzanie miejsc zgodnie z programem (transport i bilety wstępu)
 • Pozwolenia na trekking
 • Permity i pozwolenia na wjazdy do miejsc gdzie są wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Opiekę polskiego pilota
 • Ubezpieczenie podróżne
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Koszulkę firmową
 • Relację fotograficzną z wyjazdu

Szczegółowe informacje:

 • Przelot Kuala Lampur -Sandakan
 • Sandakan 3 noclegi i transfery  
 • Zwiedzanie Labuk Bay
 • Zwiedzanie Sepilok
 • Przejazd do Kota Kinabalu z transferem do centrum
 • Kota Kinabalu 2 noclegi 
 • Wycieczka do Botanical Garden (transport plus wstęp) 
 • Przeprawa do Brunei 
 • Transfer do hostelu i 2 noclegi, zwiedzanie
 • Przejazd do Miri i transfer na lotnisko
 • Przelot Miri – Kuching
 • Transfer do miasta i 2 noclegi
 • Zwiedzanie Parku Narodowego Bako
 • Przelot do Pontianak
 • Przelot do Makassar
 • Transfer do miasta, nocleg
 • Przejazd do Rantepao (RT)
 • Rantepao – 3 noclegi i zwiedzanie (transport i wstępy)
 • Kuala Lumpur – transfer lotniskowy (RT)
 • Kuala Lumpur 2 noclegi i zwiedzanie

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wyżywienia i napojów (około 20 USD dziennie / osoba)
 • Zwyczajowych napiwków (około USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

Borneo na zdjęciach:

Celebes (Sulawesi) na zdjęciach:

Brunei na zdjęciach:

BORNEO I CELEBES - MALEZJA BRUNEI INDONEZJA - AZJA:

Borneo Celebes Malezja Brunei Indonezja Azja - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Borneo – Największe atrakcje malezyjskiej części wyspy,  Malezja Jaskinie Batu,  Indonezja - Celebes. Obrzędy pogrzebowe Toradża