fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Malezja (Borneo) – Brunei – Indonezja (Celebes)
01.06.2020
-
17.06.2020
18
dni
CENA:
2500 USD + bilety lotnicze

MALEZJA (BORNEO) - BRUNEI - INDONEZJA (CELEBES)

Nie ma chyba w Polsce bardziej popularnego przedstawiciela „małpiego rodu” niż nosacz sundajski. Gwiazdy polskich memów, ośmieszających nasze przywary, spotkamy podczas wyprawy na wyspę Borneo. Atrakcji będzie jednak znacznie więcej – oprócz malajskich stanów Sabah i Sarawak – powalających na kolana wspaniałą przyrodą — odwiedzimy bowiem jeden z najbogatszych krajów świata – Sułtanat Brunei, na chwilę zajrzymy na Kalimantan (indonezyjską część Borneo) i na Celebes (Sulawesi) – słynny z przebogatej kultury ludu Toraja. Nie zabraknie też czasu na odwiedzenie najciekawszych miejsc w „mieście u zbiegu bagnistych rzek” jak można przetłumaczyć malajską nazwę Kuala Lumpur.

Największym skarbem Borneo jest przyroda. Nic więc dziwnego, że aż roi się tu od parków narodowych, rezerwatów przyrody i wielu innych miejsc, gdzie możemy podziwiać  niespotykane gdzie indziej okazy świata fauny i flory. Nosacze sundajskie, orangutany, największe kwiaty świata – śmierdzące raflezje o średnicy często przekraczającej metr czy dzbaneczniczki – mięsożerne rośliny o dzbankach – pułapkach w najróżniejszych kształtach i barwach – to będzie nasza codzienność. W trakcie pobytu na wyspie odwiedzimy Sandakan - portowe, nowoczesne miasteczko będące bazą wypadową do odwiedzin stacji rehabilitacji orangutanów w Sepilok oraz prywatnego rezerwatu Labuk Bay, gdzie ujrzymy całe stada zabawnych nosaczy; Kota Kinabalu – miasto leżące u podnóża najwyższej góry Borneo – Mt. Kinabalu ze wspaniałym ogrodem botanicznym oraz nocnym targiem, gdzie spróbować można potraw z najdziwniejszych morskich stworzeń. By odwiedzić zachodnia część malajskiego Borneo, będziemy musieli przejechać przez Brunei, sułtanat o niezwykle rygorystycznym prawie, ale też obfitującym w wiele turystycznych atrakcji – miasto na wodzie – Ayer Kampung, Wielki Meczet Sułtana Omara, dziesiątki większych i mniejszych meczetów czy znów Nocny Targ, na którym spróbujemy niezliczonych przysmaków z tej części świata. Wyspę pożegnamy wizytą w Kuching – mieście kotów oraz w Parku Narodowym Bako – zanurzymy się w dżunglę, by wśród skaczących po drzewach małp, namorzynów z tysiącami jednorękich krabów dotrzeć do rezerwatu dzbaneczników na szczycie parkowego płaskowyżu. W drodze, którą odbędziemy motorową łodzią, towarzyszyć nam będą również słonowodne krokodyle.

O ile Borneo to królestwo przyrody, to indonezyjska wyspa Celebes, zwana również Sulawesi, słynie z niesamowitej architektury oraz obyczajów jej mieszkańców – górskiego ludu Toraja. Mieszkańcy, w większości chrześcijanie, żyją w krainie, w której życie nieustanie przeplata się ze śmiercią. Najważniejszym wydarzeniem  jest pogrzeb – kolorowa ceremonia, która w zależności od statusu majątkowego zmarłego trwa od kilku dni do kilku tygodni. By dusza mogła zaznać spokoju, konieczne jest rytualne zabicie wołów – ich liczbę również wyznacza bogactwo rodziny. Pogrzeb jest wydarzeniem niezwykle kosztownym, trudno też zebrać na ceremonii rodzinę, która często mieszka w różnych zakątkach świata – pogrzeby odbywają się więc nawet wiele miesięcy, a nawet lat po śmierci! Przez ten czas zmarli cały czas „mieszkają” w swych domach – są regularnie myci, przebierani, sadzani przed… telewizorem. Codzienne obcowanie ze zmarłymi nie jest traktowane jako coś dziwnego, po prostu uważa się ich za „trochę chorych".

Skoro są zmarli, to muszą być i cmentarze. A te w krainie Torajów są wyjątkowe – w większości ciała chowane są w wykutych w skałach grotach, a w otworach wejściowych, już po pogrzebie, ustawiane są drewniane rzeźby – wizerunki zmarłych. Będziemy mieli okazje ujrzeć je wielokrotnie, w tym słynne na cały świat Lemo w okolicy Rantepao – głównego ośrodka administracyjnego regionu. Ale Celebes to również niesamowite budownictwo – setki kolorowych spichlerzy na ryż o osobliwym kształcie z dachami przypominającymi odwrócone łodzie. Ujrzymy je w Kete-Kesu oraz wielu mijanych podczas spacerów wioskach. Przy okazji ujrzymy dojrzewającą kawę i  olbrzymie strąki kakaowców, spróbujemy również znakomitych rambutanów – słodkich owoców pokrytych skórą z długimi włosami, magostyn i salaków, nie zabraknie okazji do zrobienia zdjęć na malowniczych tarasach ryżowych…

Naszą wyprawę zakończymy w stolicy Malezji – Kuala Lumpur. To jedno z najnowocześniejszych miast Azji Południowo-Wschodniej. Na szczęście oprócz nowoczesności zachowało się nieco tradycyjnego i kolonialnego budownictwa, kolorowe targowiska, świątynie, meczety. Na wszystko będziemy mogli spojrzeć jeszcze raz z góry, wjeżdżając windą  na taras widokowy ulokowany na Petronas Twin Towers – jeszcze niedawno jednym z najwyższych budynków świata

Autor programu Michał Woźniak. Copyright © Poza Trasą Adventure

PROGRAM WYPRAWY:

Dzień 1

Przelot Warszawa – Kuala Lumpur - Sandakan.

Dzień 2

Wieczorem przylot do Sandakan, transfer do hostelu, kolacja w kafejce na brzegu morza, nocleg.

Dzień 3

Zwiedzanie Labuk Bay – prywatnego rezerwatu z nosaczami sundajskimi, powrót na nocleg do Sandakan.

Dzień 4

Całodzienna wizyta w Sepilok i spotkanie z orangutanami, powrót na nocleg do Sandakan.

Dzień 5

Rano przejazd do Kota Kinabalu (ok. 6-8 godzin), spacer po miasteczku, nocleg.

Dzień 6

Wizyta w Mount Kinabalu botanical garden, plaża, nocleg.

Dzień 7

Całodzienna przeprawa promami do Brunei (via Labuan), transfer z portu do stolicy Bandar Ser Begawan, nocleg.

Dzień 8

Zwiedzanie Bandar Seri Begawan – Ayer Kampung – miasto na wodzie, wielki meczet sułtana Omara, stadion narodowy, wieczorna wizyta na nocnym targu.

Dzień 9

Przejazd autobusem do Miri w Malezji i dalej na lotnisko. Przelot do Kuching – miasta kotów, popołudniowo-wieczorny spacer po mieście, wizyta w Court Food – olbrzymiej jadłodajni serwującej głównie owoce morza, nocleg.

Dzień 10

Całodzienne (połączone z rejsem łodzia motorową) zwiedzanie Parku Narodowego Bako (również można ujrzeć tam nosacze, rezusy, jednorękie kraby, mangrowce, także dzbaneczniki – mięsożerne rośliny rosnące w tym miejscu), powrót na nocleg do Kuching

Dzień 11

Przelot do Pontianak w Indonezji i dalej do Makassar – głównego ośrodka administracyjnego na Sulawesi, nocleg.

Dzień 12

Spacer po centrum Makassar, wieczorem wyjazd autobusem do Rantepao – miasteczka będącego stolicą krainy Toraja.

Dzień 13

Przyjazd do Rantepao, transfer do hotelu i rozpoczynamy zwiedzanie regionu. O ile dopisze nam szczęście, już pierwszego dnia będziemy mieli okazję uczestniczyć w tradycyjnym pogrzebie, z których słynie kraina Torajów. Uroczystość trwa od kilku do kilkunastu dni, jest niezwykle kolorowa, ale niestety, dochodzi w jej trakcie również do składania zwierząt w ofierze (głównie wołów), nocleg.

Dzień 14

Zwiedzanie Lemo – skały z wydrążonymi komorami grobowymi i umieszczonymi na zewnątrz rzeźbami – wizerunkami zmarłych, Kete-Kesu tradycyjna wioska z domami i spichrzami o wysokich, wygiętych dachach oraz cmentarzysko - całość–wpisana na listę UNESCO, targ w Rantepao – możliwość spróbowania i kupienia świeżo palonej kawy, nocleg

Dzień 15

Wycieczka do Batutumonga – malowniczej wioski położonej w górach, wśród tarasów ryżowych, plantacji kawy i kakaowców – dzień dla miłośników fotografii i pieszych wędrówek. Po drodze również wykute w skale grobowce oraz drzewa, pod których korą chowane są niemowlęta pijące tylko mleko matki, powrót na nocleg do Rantepao.

Dzień 16

Całodzienny przejazd do Makassar i wieczorny przelot do Kuala Lumpur, stolicy Malezji, nocleg w okolicach bazaru Petaling.

Dzień 17

Zwiedzanie Kuala Lumpur – rano wyjazd do jaskiń Batu Caves, po południu dawny ratusz miejski, meczety, Petronas Twin Towers, bazar Petaling, nocleg.

Dzień 18

Czas wolny, po południu transfer na lotnisko i wylot do Warszawy.

TRASA WYPRAWY:

Borneo na zdjęciach:

 

Brunei na zdjęciach:

 

2500 USD

+ bilety lotnicze ok. 2700 PLN

Cena obejmuje:

 • Przelot WAW-Kuala Lampur – Waszawa 
 • Przelot Kuala Lampur -Sandakan
 • Sandakan 3 noclegi i transfery  
 • Zwiedzanie Labuk Bay
 • Zwiedzanie Sepilok
 • Przejazd do Kota Kinabalu z transferem do centrum - 
 • Kota Kinabalu 2 noclegi 
 • Wycieczka do Botanical Garden (transport plus wstęp) 
 • Przeprawa do Brunei 
 • Transfer do hostelu i 2 noclegi, zwiedzanie
 • Przejazd do Miri i transfer na lotnisko
 • Przelot Miri – Kuching
 • Transfer do miasta i 2 noclegi
 • Zwiedzanie Parku Narodowego Bako
 • Przelot do Pontianak
 • Przelot do Makassar
 • Transfer do miasta, nocleg
 • Przejazd do Rantepao (RT)
 • Rantepao – 3 noclegi
 • Zwiedzanie (transport i wstępy)
 • Kuala Lumpur – transfer lotniskowy (RT)
 • Kuala Lumpur 2 noclegi i zwiedzanie
 • Transport taxi, jeep, autobusy, statek, prom, i wszelką możliwą komunikacją na trasie
 • Ubezpieczenie KL/NWW/OC podróżne (Koszty leczenia: 200.000 euro, NNW: 50.000 zł, OC 60.000 euro)
 • Pozwolenia na trekkingi
 • Permity na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Opiekę polskiego pilota
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena NIE obejmuje:

 • Napiwków (okolo 60 usd)
 • Wyżywienia i napoji – ok. 20 USD dziennie