fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Celebes Jawa Indonezja Wyjazd POZA TRASĄ
zamów
sobie termin
10
dni
CENA:
Skontaktuj się z nami!

CELEBES JAWA INDONEZJA WYJAZD POZA TRASĄ

Celebes Jawa Indonezja Wyjazd z Poza Trasą rozpoczniemy od Wyspy Jawa i stolicy Indonezji – Dżakarty. Tu zatrzymamy się w samym centrum miasta, tuż przy Placu Merdeka, na popularnej wśród podróżników uliczce Jalan Jaksa. Najwięcej uroku w tym ogromnym mieście znaleźć można w jego portowej części. Obejrzymy część zwaną Stara Batawia, gdzie cumują statki z niemal wszystkich zakątków tego wyspiarskiego kraju, a także budowle, które postawili tu mieszkający jeszcze kilkadziesiąt lat temu Holendrzy. Na Jawie odwiedzimy też Yogyakartę - magiczną stolicę batiku. Batik to sposób barwienia, czy wręcz malowania tkanin woskiem i ich późniejszego wybarwiania. Tradycyjne manufaktury i galerie spotkamy tu na każdym kroku, będzie też okazja do zakupów. Za batik możemy zapłacić kilka dolarów, ale również i kilka tysięcy - wszystko zależy od klasy twórcy i miejsca, w którym będziemy je kupować. Następnie udamy się na ptasi targ. Indonezyjczycy kochają ptaki, niemal przy każdym domu wisi klatka ze śpiewającym przyjacielem. Yogyakarta to również wspaniałe zabytki – między innymi buddyjska świątynia Borobodur, gdzie oglądać będziemy liczne posągi Buddy w setkach ażurowych stup i na której tarasach oczekiwać będziemy wschodu słońca. W okolicy znajduje się także hinduistyczna świątynia Prambanan ze wspaniałymi płaskorzeźbami.

Z Jawy przeniesiemy się na Celebes, zwane inaczej Sulawesi. Celebes słynie z niesamowitej architektury oraz obyczajów jej mieszkańców – górskiego ludu Toradża (Toraja). Mieszkańcy w większości chrześcijanie, żyją w świecie, gdzie życie nieustanie przeplata się ze śmiercią. Najważniejszym wydarzeniem życia jest pogrzeb – niezwykle kolorowa ceremonia, która w zależności od statusu majątkowego zmarłego trwa od kilku dni do kilku tygodni. Aby dusza mogła zaznać spokoju w życiu po śmierci, konieczne jest rytualne zabicie wołów. Im więcej zabitych wołów tym lepiej dla duszy zmarłego, jednak ich liczbę również wyznacza bogactwo rodziny. Pogrzeb więc to wydarzenie niezwykle kosztowne. Na ceremonii trudno też zebrać całą rodzinę, mieszkającą nierzadko w odległych zakątkach świata. Pogrzeby na Celebes odbywają się więc często wiele miesięcy, a nawet lat po śmierci! Co dzieje się w tym czasie z ciałem zmarłego? Zmarli „mieszkają” w swych domach – są regularnie myci, przebierani, sadzani przed… telewizorem. Codzienne obcowanie z nimi nie jest traktowane jako coś dziwnego, po prostu uważa się ich tylko za „trochę chorych". Skoro są zmarli, to muszą być i cmentarze, a te w krainie Toradża są również wyjątkowe. Ciała zmarłych najczęściej chowane są w wykutych w skałach grotach. W otworach wejściowych do grot, już po pogrzebie, ustawiane są drewniane rzeźby przedstawiające wizerunki zmarłych. Podczas podróży po Celebes będziemy mieli okazje ujrzeć je wielokrotnie, w tym te najsłynniejsze - w Lemo w okolicy Rantepao – głównego ośrodka administracyjnego regionu. Wyspa Celebes to również niesamowita lokalna architektura - setki kolorowych spichlerzy na ryż o ciekawym kształcie z dachami przypominającymi odwrócone łodzie. Ujrzymy je w Kete-Kesu oraz wielu innych mijanych podczas spacerów wioskach. Przy okazji ujrzymy dojrzewającą kawę i olbrzymie strąki kakaowca. Spróbujemy również znakomitych rambutanów – słodkich owoców pokrytych skórą z długimi włosami, magostyn i salaków. Podczas wycieczek nie zabraknie również okazji do zrobienia zdjęć na malowniczych tarasach pól ryżowych. Zapraszamy na wycieczkę Celebes Jawa Indonezja Wyjazd z Poza Trasą !

Autor programu Michał Woźniak. Copyright © Poza Trasą Adventure.

PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy lub Berlina do Dżakarty. Transfer do hotelu na Jalan Jaksa w pobliżu Placu Merdeka - głównego placu stolicy Indonezji. Czas wolny na odpoczynek po podróży i nocleg.

CELEBES JAWA INDONEZJA WYJAZD

Dzień 2. Jawa - Dżakarta

Zwiedzanie Dżakarty - Stara Batawia, Monas, Istilqal - Meczet Niepodległości - jeden z największych na świecie. Nocleg.

Dzień 3. Jawa - Yogyakarta

Wyjazd do Yogyakarta – kulturalnej stolicy Jawy. Wieczorny spacer po dzielnicy Joga. Nocleg.

Dzień 4. Jawa - Yogyakarta

Spacer po centrum miasta, Ptasi Targ i wytwórnie batiku, który właśnie stąd pochodzi. Obejrzymy też ruiny pałacu sułtana. Nocleg.

CELEBES JAWA INDONEZJA WYJAZD

Dzień 5. Jawa - Świątynia Borobodur / Świątynia Prambanan

Wschód słońca przy świątyni Borobodur, jednego z najważniejszych ośrodków kultu buddyjskiego w regionie. Następnie zwiedzanie hinduistycznych świątyń Prambanan. Popołudniu przelot do Makassar na Wyspie Celebes i dalsza podróż autobusem do Rantepao – miasteczka będącego stolicą krainy ludu Toradża (Toraja).

Borobodur wycieczka

Prambanan wycieczka

Dzień 6. Celebes - Rantepao

Przyjazd do Rantepao. Transfer do hotelu a następnie rozpoczniemy zwiedzanie regionu. Jeśli tylko w okolicy będzie odbywał się tradycyjny pogrzeb Toradża, będziemy w nim uczestniczyć już w pierwszym dniu naszej wizyty. Uroczystości pogrzebowe trwają od kilku nawet do kilkunastu dni i są one niezwykle barwne. Niestety jednak dochodzi w ich trakcie do składania zwierząt w ofierze - głównie wołów. Nocleg.

Dzień 7. Celebes - Lemo / Kete-Kesu 

Zwiedzanie Lemo – skały z wydrążonymi komorami grobowymi i umieszczonymi na zewnątrz rzeźbami przedstawiającymi wizerunki zmarłych. Następnie zwiedzanie Kete-Kesu - tradycyjnej wioski z domami i spichrzami o wysokich, wygiętych dachach oraz cmentarzyska. Całość wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wycieczka na targ w Rantepao. Zakupy pamiątek oraz możliwość degustacji i zakupu świeżo palonej kawy. Nocleg.

Celebes Toradża (Toraja)

Dzień 8. Celebes - Batutumonga

Wycieczka do Batutumonga – malowniczej wioski położonej w górach wśród tarasów ryżowych, plantacji kawy i kakaowców. Gratka dla miłośników fotografii i pieszych wędrówek. W trakcie wycieczki zobaczymy również wykute w skałach grobowce oraz drzewa, pod których korą chowane są niemowlęta pijące tylko mleko matki. Wyjazd i nocny dojazd do Makassar.

CELEBES JAWA INDONEZJA WYJAZD

Dzień 9. Malezja - Kuala Lumpur 

Wylot do Kuala Lumpur - stolicy Malezji. Zwiedzanie. Obejrzymy Petronas Towers, Petaling Pesar, dawny ratusz miejski. Nocleg w okolicach bazaru Petaling.

Dzień 10. 

Rano wylot do Warszawy lub Berlina. Powrót do Polski

CENA: Skontaktuj się z nami!

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa / Berlin - Dżakarta - Kuala Lumpur - Warszawa / Berlin  ok.  PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Bilety lotnicze na loty wewnętrzne ok.  PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3*, hotelach klasy turystycznej, pensjonatach lub obiektach typu Guest House w pokojach dwuosobowych
 • Transfery i transport na trasie zgodnie z programem
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę i usługi miejscowych przewodników angielskojęzycznych na Jawie i Celebes
 • Realizację programu i zwiedzanie miejsc zgodnie z programem
 • Wstępy do świątyń i wiosek
 • Pozwolenia na trekking
 • Permity i pozwolenia na wjazdy do miejsc gdzie są wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NWW/OC podróżne
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wyżywienia (ok 20 USD dziennie / osoba)
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

CELEBES JAWA INDONEZJA WYJAZD NA ZDJĘCIACH

CELEBES JAWA INDONEZJA - AZJA:

Indonezja Azja - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw:  Indonezja - wyspa Lombok,  Indonezja - wyspa Jawa. Świątynia Borobudur,  Indonezja - Celebes. Obrzędy pogrzebowe Toradża,  Borneo – Największe atrakcje malezyjskiej części wyspy,  Malezja Jaskinie Batu