fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Etiopia Erytrea
WYPRAWA RÓG AFRYKI
20.11.2023
-
10.12.2023
21
dni
CENA:
2400 EUR + bilety lotnicze ok. PLN

Etiopia Erytrea

WYPRAWA RÓG AFRYKI

Etiopia Erytrea to podróż podczas której poznamy dwa kraje Rogu Afryki. Wyprawa ta, to propozycja dla osób spragnionych przygód, kochających podróże po Afryce i spotkania z jej mieszkańcami  a także przyrodę i afrykańską kulturę. W trakcie naszej podróży po Erytrei zobaczymy niesamowitą architekturę w stylu art deco w Asmarze, jednym z najbardziej urokliwych miast na kontynencie afrykańskim. Odwiedzimy także położone wysoko w górach miasto Karima i jego słynny targ wielbłądów. W czasie podróży po Erytrei dotrzemy nad Morze Czerwone, by w portowym mieście Massawa zetknąć się z jego osmańskim dziedzictwem. To jednak nie koniec atrakcji, gdyż nasza wycieczka to również wyprawa po fascynującej Etiopii. Etiopia to dodatkowa dawka emocji, gdyż wyruszymy w przeszłość aż do początków chrześcijaństwa. W Etiopii, kraju słynącym z prawdopodobnie najlepszej kawy na świecie, zobaczymy słynne i zachwycające Lalibelę i Aksum. To miejsca, gdzie wiara jest wciąż żywa, jak przed wiekami. Zapraszamy na wyjazd Etiopia Erytrea z Poza Trasą Adventure! 

Wyjazd Etiopia Erytrea pilotowany będzie przez Konrada Piskałę, eksperta od wypraw do krajów Rogu Afryki 

Copyright © Poza Trasą Adventure.

ETIOPIA ERYTREA - program PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy lub Berlina do Addis Abbeba w Etiopii.

Dzień 2.  ETIOPIA - ADDIS ABEBA

Zwiedzanie Etiopii rozpoczniemy od stolicy kraju - Addis Abeby. Addis Abeba czyli „nowy kwiat” założona została pod koniec XIX wieku i była prezentem cesarza Menelika II dla jego żony Taitu Betul. Obecnie jest to czwarty co do wielkości ośrodek miejski w Afryce. Jest to miasto bardzo zróżnicowane etnicznie, mieszkają tu przedstawiciele 80 narodowości, głównymi religiami jest chrześcijaństwo i islam.

Zwiedzimy centrum miasta i najważniejsze zabytki. Na początku XX wielu Etiopia okupowana była przez Włochów. Obejrzymy założoną przez nich dzielnicę Piazza, gdzie widoczne są silne wpływy architektury włoskiej. Następnie złożymy wizytę w galerii sztuki małżeństwa polsko-etiopskiego od lat mieszkającego w Addis Abebie, absolwentów krakowskiego ASP - Barbary i Worku Goshu. Tworzą oni sztukę przesiąkniętą duchowością, religią i etiopską tradycją. Popołudniową kawę wypijemy w lokalnej palarni kawy etiopskiej - gatunku szczególnie cenionego na całym świecie. Po chwili odpoczynku pójdziemy na gigantyczne targowisko Mercato, gdzie ponoć kupić można wszystko poza duszą. Ostatnim punktem zwiedzania będzie Muzeum Pamięci Ofiar „Czerwonego Terroru” reżimu Derg Mengistu Haile Mariam, etiopskiego wojskowego i polityka komunistycznego.  W latach 1977–1987 był on przewodniczącym Dergu, junty wojskowej, która obaliła ostatniego cesarza Hajle Sellasje. Nocleg w Addis Abebie.

Mieszkańcy Etiopia

Dzień 3. LALIBELA

Dziś wyjazd do Lalibeli (przejazd lub podróż samolotem). Po przyjeździe na miejsce, w zależności od pory, udamy się na lokalny targ lub rozpoczniemy zwiedzanie części zabytków Lalibeli. Nocleg w Lalibeli.

Lalibela to bez wątpienia najbardziej znana atrakcja Etiopii. Znajduje się tu jedenaście monolitycznych kościołów, wykutych pod powierzchnią ziemi w litej wulkanicznej skale. Wszystkie z nich wybudowane są na planie krzyża, ale każdy według innego projektu. Kościoły pełne pięknych zdobień są przykładami wyrafinowania, kunsztu i niezwykłej precyzji budowlanej. Dachy kościołów znajdują się na powierzchni gruntu, a budowle tworzone były metodą od góry w dół. Kościoły w Lalibeli wybudowane zostały za panowania cesarza Lalibeli (1185-1225). Miały być afrykańską Jerozolimą. Legendy mówią, iż przy budowie robotnikom pomagali aniołowie. Lalibela jest świętym miejscem Ortodoksyjnego Kościoła Etiopskiego. Od ośmiuset lat to cel licznych pielgrzymek chrześcijan. W 1978 roku miejsce to wpisano się na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dzień 4. LALIBELA

Po bardzo wczesnym śniadaniu rozpoczynamy zwiedzanie kościołów w Lalibeli. Zabytki te warto zwiedzić o wschodzie i zachodzie słońca, kiedy okolica wygląda niesamowicie malowniczo i fotogenicznie. Jeśli będzie taka możliwość, udział w tradycyjnej etiopskiej mszy świętej. Nocleg w Lalibeli.

Dzień 5. AKSUM

Dziś wyruszamy do Aksum (przelot samolotem). Po przylocie zakwaterujemy się w hotelu a następnie rozpoczniemy zwiedzanie zabytków Aksum.

Aksum założone zostało około V w. p.n.e. Było stolicą pierwszego państwa etiopskiego, tu koronowano cesarzy królestwa aż do XX w. Miejsce to jest jednocześnie kolebką chrześcijaństwa etiopskiego, które przyjęte zostało w IV wieku przez króla Ezanę I.

Obejrzymy granitowy Obelisk z Aksum, który wzniesiony został na polecenie Ezany I, około 1700 lat temu. Waży on blisko 200 ton, mierzy 24 metry wysokości i jest uważany za najwyższy obelisk świata. Pokrywają go płaskorzeźby, przedstawiające miedzy innymi ślepe drzwi i okna, swoją budową przypomina dom mieszkalny. W 1947 r. obelisk wywieziony został do Włoch a do Aksum powrócił dopiero w 2005 r. Obelisk wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Na Placu Steli zobaczymy między innymi stelę króla Ezana I pokrytą inskrypcjami i płaskorzeźbami opisującymi dokonania władcy. Jest to jedna z wielu monolitycznych steli, które zostały tu wzniesione przez kolejnych władców między III a IV w.

Zwiedzimy Kościół Najświętszej Marii Panny z Syjonu, którego korzenie sięgają IV wieku p.n.e. To tu według tradycji koronowano kolejnych cesarzy. Na terenie kościoła w bocznej Kaplicy Tablic przechowywana jest ponoć najcenniejsza etiopska relikwia - Arka Przymierza. Według legendy przywiózł ją do Etiopii pierwszy król Etiopii Menelik I, syn królowej Saby i króla Salomona.

Aksum miało być miejscem narodzin legendarnej królowej Saby, obejrzymy ruiny jej pałacu i łaźni. Na wzgórzu za miastem obejrzymy ruiny pałacu i grobowca króla Kaleba. Nocleg w Aksum.

miasteczka Afryki

Dzień 6. AKSUM

Dziś kontynuujemy zwiedzanie zabytków Aksum. Nocleg w Aksum.

Dzień 7. MEKELE

Po śniadaniu wyjazd do miasta Mekele. (kilkugodzinna podróż liniowym autobusem). Po dotarciu na miejsce czas na odpoczynek po podróży  lub wspólne wyjście na wieczorny posiłek w lokalu z regionalną kuchnią. Nocleg w Mekele.

Dzień 8. MEKELE / GHERALTA - ABUNA YEMATA GUH

Bardzo wczesne śniadanie, wyjazd na całodzienną wycieczkę w góry Gheralta, gdzie znajduje się wiele wykutych w skałach kościołów. Zwiedzimy kościół Abuna Yemata Guh, który znajduje się na wysokości 2580 metrów i wydrążony jest w skale na wysokim klifie. Trasa prowadząca do kościoła jest stroma i dość trudna, a zgodnie z tradycją kapłani opiekujący się świątynią pokonują ją na boso i bez żadnych zabezpieczeń. Wewnątrz kościoła zachowały się kolorowe freski pochodzące z okresu początków chrześcijaństwa w Etiopii. W kościele od wieków chowani są kapłani, którzy opiekowali się świątynią. Wyruszymy wcześnie rano, ponieważ podejście trwać będzie około dwóch godzin (prosimy o włożenie odpowiedniego obuwia). Nocleg w Mekele.

mieszkańcy Afryki

Dzień 9. ZALAMBESA lub ADDIS ABEBA

Dziś wyjazd w stronę przejścia granicznego z Erytreą w Zalambesa. W przypadku jeśli granica będzie zamknięta, powrót do Addis Abeby i przelot samolotem do Asmary. Nocleg w Asmarze.

Dzień 10. ERYTREA - ASMARA

Wizytę w Erytrei rozpoczniemy od stolicy państwa - Asmary.

Miasto położone jest na Wyżynie Abisyńskiej na wysokości 2340 m n.p.m. Jest to stare Etiopskie miasto. Na przełomie XIX i XX wieku zajęte zostało przez Włochów a w latach 30-tych zostało na nowo zaprojektowane przez włoskich architektów. Wybudowane zostały wówczas szerokie bulwary obsadzone palmami oraz liczne budowle utrzymane w stylu art deco. Dziś o Asmarze mówi się że jest perłą modernizmu. Jednym z najwybitniejszych zabytków w mieście jest Fiat Tagliero, budynek stacji benzynowej zaprojektowany w formie przypominającej samolot. Podczas zwiedzania miasta obejrzymy interesujące budynki wzniesione w tym okresie, wśród nich kina: „Capitol”, „Impero”, „Roma” oraz „Odeonw”, budynek dawnej opery. Zwiedzimy rownież zbudowany przez Włochów meczet Al Khulafa Al Rashiudin, koptyjski kościół św. Marii oraz katolicką katedrę św. Józefa. W jednej z licznych kawiarnii wypijemy doskonałą kawę w stylu włoskim.

Kolejnym punktem zwiedzania będzie cmentarzysko czołgów znajdujące się na przedmieściach Asmary, pozostałość po trwającej 30 lat wojnie z Etiopią. Nocleg w Asmarze.

Erytrea

Dzień 11. ASMARA

Dziś kontynuować będziemy pobyt w Asmarze. Czas na odpoczynek, dalsze zwiedzanie miasta i wizytę na lokalnym targu. Nocleg w Asmarze.

Dzień 12. MASSAWA

Po śniadaniu ruszamy w kierunku Morza Czerwonego do Massawa. Fragment trasy, o ile będzie to możliwe pokonamy zabytkowym parowym pociągiem (koszt dodatkowo około 350 USD).

Linia kolejowa łącząca Asmarę z Massawą jest jedyną działającą na terenie Erytrei. Wybudowana została przez Włochów na przełomie XIX i XX w. Ze względu na duże różnice wysokości między Wyżyną Abisyńską a wybrzeżem Morza Czerwonego oraz trudnościami w poprowadzeniu trasy górskimi odcinkami, zaprojektowanie oraz budowa lini było ogromnym osiągnięciem w ówczesnych czasach. W latach 60-tych XX w. z powodu zniszczeń wojennych linia wyłączona została z użytku, a ponownie uruchomiona w roku 2003. Linia Asmara - Massawa biegnie niezwykle malowniczymi terenami Erytrei, prowadzi licznymi tunelami i mostami.

Po dotarciu na miejsce czas na odpoczynek po podróży lub wspólne wyjście na wieczorny posiłek w lokalu z regionalną kuchnią. Nocleg w Massawie.

Dzień 13. MASSAWA

Od rana zwiedzać będziemy portowe miasto Massawa, które położone jest na stałym lądzie i dwóch wyspach - Taulud i Wyspie Portowej - połączonych ze sobą groblami. Jest to historyczne miasto, gdzie przez wieki mieszały się wpływy etiopskie, egipskie, osmańskie, włoskie i brytyjskie. W Massawie miała miejsce jedna z największych bitew podczas wojny między Etiopią a Erytreą. Do dziś widoczne są tu ślady zniszczeń wojennych. Większość budynków w mieście wybudowana jest w stylu włoskim i osmańskim. Obejrzymy między innymi przepiękny lecz mocno zniszczony stary budynek Banku Włoskiego, Pałac Gubernatora oraz hotel „Torino” wybudowany w 1938 r. Na obrzeżach starego miasta obejrzymy, wciąż nieodbudowany pałac ostatniego cesarza Hajle Sellasje.

Popołudnie spędzimy na niewielkiej, obrośniętej lasami  namorzynowymi wysepce Green Island, która znajduje się w niewielkiej odległości od wybrzeża Massawy. Rejs na wyspę trwać będzie kilkanaście minut. Na wysepce znajdują się ruiny małego meczetu oraz piaszczysta plaża. Odpoczynek i relaks na plaży. Nocleg w Massawie.

portret Dzieci

Dzień 14.  MASSAWA - PLAŻA  lub  ARCHIPELAG DAHLAK

Dzisiejszy dzień spędzimy na lokalnej plaży Massawy lub płyniemy na jedną z wysp Archipelagu Dahlak.

Wyspy Archipelagu Dahlak położone są w odległości 20 do 100 km od wybrzeży Erytrei. Archipelag tworzy około 220 wysp koralowych, które słyną ze wspaniałych warunków do nurkowania i snorkelingu. Odpoczynek i relaks na plaży. Nocleg w Massawie.

Dzień 15.  ADULIS

Po śniadaniu wyjeżdżamy do Adulis zwanego „afrykańskimi Pompejami”. Miasto znane było już w I w. jako ważny port handlowy na Morzu Czerwonym. W VII w. prawdopodobnie w wyniku tsunami, zostało ono w całości pokryte mieszaniną błota i mułu. Dziś to znane stanowisko archeologiczne. Prowadzone prace są bogatym źródłem wiedzy o starożytności i codziennym życiu na tych terenach, które zamieszkałe były prawdopodobnie już w czasach prehistorycznych. Nocleg w Massawie.

Dzień 16.  ASMARA

Dziś wyruszamy autobusem liniowym w podróż powrotną do Asmary. Po dotarciu na miejsce czas na odpoczynek po podróży lub wspólne wyjście na wieczorny posiłek w lokalu z regionalną kuchnią. Nocleg w Asmarze.

Dzień 17. KARIMA

Wcześnie rano wyruszymy do miasta Karima. Po drodze podziwiać będziemy surowe krajobrazy okolicy oraz sceny z codziennego życia mieszkańców małych wiosek na prowincji. W Karimie odbywa się targ z niepowtarzalną atmosferą. Wizyta na targu to możliwość zakupu pamiątek ale także spotkania z mieszkańcami - ich zwyczajami, kulturą, codziennym życiem, barwnymi strojami i uśmiechem. Tereny te zamieszkałe są przez plemiona Tigre i Bilen. Nocleg w Asmarze.

Erytrea krajobraz

Dzień 18. ETIOPIA - ADDIS ABEBA

Wylot z Asmary do Addis Abeby. Po dotarciu na miejsce czas na odpoczynek po podróży lub wspólne wyjście na spacer i posiłek w lokalu z regionalną kuchnią.

Dzień 19.  ADDIS ABEBA

Dzień spędzimy w Addis Abebie. Czas wolny na odpoczynek, zakupy lub kontynuowanie zwiedzania miasta.

Wizyta w Muzeum Narodowym ukazującym historię i współczesność Etiopii. Znajduje się tu między innymi replika szkieletu człowieka sprzed 3,4 mln lat, który odkryty został w 1974 r. Zwiedzimy katedrę Świętej Trójcy, w której spoczywa ostatni cesarz Hajle Sellasje wraz ze swoją żoną. Wjedziemy na górę Entoto (3200 m n.p.m.) skąd podziwiać będziemy panoramę miasta. Nocleg w Addis Abebie.

Dzień 20.

Wylot do Warszawy lub Berlina. Powrót do Polski. 

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2400EUR

+ bilety lotnicze ok. PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa /Berlin - Etiopia - Warszawa / Berlin ok.  PLN   *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3*, hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych oraz obiektach typu Guest House
 • Transport autobusami, jeepami, motorami na całej trasie podróży zgodnie z programem
 • Loty wewnętrzne Etiopia - Erytrea
 • Przejazd do Massawy, jeżeli się uda to przejazd prywatnym pociągiem (do ceny 350 USD za wynajem pociągu)
 • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów w Etiopii i Erytrei
 • Opiekę polskiego pilota
 • Permity na wjazdy do miejsc gdzie są wymagane
 • Trekkingi (łatwe)
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN)
 • Koszty polisy od rezygnacji w przypadku sytuacji nadzwyczajnej (w przypadku Covid)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie zawiera:

 • Kosztów wiz: Etiopia - 2x50 USD , Erytrea 50 EUR + opłaty za pośrednictwo 50 EUR
 • Kosztów wyżywienia (ok. 15 EUR dziennie / osoba)
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 50 EUR)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych