fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

SOMALILAND DŻIBUTI ETIOPIA PÓŁNOCNA WYPRAWA RÓG AFRYKI 
01.12.2022
-
19.12.2022
19
dni
CENA:
4500 USD + bilety lotnicze ok. 3300 PLN

SOMALILAND DŻIBUTI ETIOPIA PÓŁNOCNA

WYPRAWA RÓG AFRYKI Z POZA TRASĄ ADVENTURE

Somaliland Dżibuti Etiopia Północna to wyjątkowa wyprawa przez trzy kraje położone w tzw. Rogu Afryki. To wyjazd dla wszystkich, którzy podczas podróży pragną poznawać i doświadczać prawdziwej i autentycznej Afryki. Mimo z góry zaplanowanego programu, ze względu na specyficzne warunki afrykańskie – będziemy na bieżąco dopasowywać trasę i noclegi do lokalnych możliwości. Ciągle zmieniający się stan dróg, zła pogoda i bezpieczeństwo mogą lekko korygować nasze plany. Taka elastyczność  będzie czynić podróż prawdziwą przygodą. W czasie wyprawy Somaliland Dżibuti Etiopia Północna mogą też wyniknąć małe i często nieoczekiwane zmiany kiedy to skorzystamy z zaproszenia, aby zobaczyć miejscowe obrzędy, święta lub uroczystości rodzinne. To prawdziwa przygoda i niezapomniane chwile towarzyszące podróży. W trakcie wyjazdu Somaliland Dżibuti Etiopia Północna odwiedzimy wiele odległych obszarów, gdzie nie ma standardowej infrastruktury turystycznej jednak zrobimy wszystko aby podróż była możliwie jak najbardziej komfortowa. Będziemy korzystać z dostępnych na trasie hoteli ale często też, zwłaszcza na prowincji, spać będziemy w pokojach gościnnych u mieszkańców. To będą prawie trzy tygodnie prawdziwej przygody. Warto będzie zmienić kilka nawyków, sposób myślenia, zapomnieć o zegarku i odmierzaniu czasu w tradycyjny sposób. Dlaczego? Bo Afrykanie postrzegają czas jako dzieło człowieka, który sam określa jego granice. Europejczyk jest od czasu zależny i całkowicie mu podległy. Zapraszamy w podróż Somaliland Dżibuti Etiopia Północna z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

SOMALILAND DŻIBUTI ETIOPIA PÓŁNOCNA - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy lub Berlina do Addis Abeba w Etiopii. 

Dzień 2. ETIOPIA - Addis Abeba

Wyprawę rozpoczniemy od stolicy Etiopii - Addis Abeby, która założona została pod koniec XIX wieku i była prezentem cesarza Menelika II dla jego żony Taitu Betul. Obecnie Addis Abeba jest czwartym co do wielkości ośrodkiem miejskim w Afryce. Jest to miasto bardzo zróżnicowane etnicznie, mieszkają tu przedstawiciele 80 narodowości, głównymi religiami jest chrześcijaństwo i islam. Zwiedzanie centrum miasta i najważniejszych zabytków. Na początku XX wielu Etiopia okupowana była przez Włochów. Obejrzymy założoną przez nich dzielnicę Piazza, gdzie widoczne są silne wpływy architektury włoskiej. Wypijemy słynną doskonałą kawę etiopską w lokalnej palarni. Odwiedzimy gigantyczne targowisko Mercato, gdzie ponoć kupić można wszystko. Nocleg w Addis Abebie.

Somaliland Dżibuti Etiopia

Dzień 3. Park Narodowy Auasz (Awash National Park)

Wyjazd do Parku Narodowego Auasz położonego w środkowej Etiopii na południe od masywu wulkanicznego Mount Fantalle. W parku występują liczne formy wulkaniczne: sypki popiół wulkaniczny, gorące źródła i zastygłe potoki lawy. Przez tereny parku przepływa rzeka Auasz na której znajdują się liczne wodospady. Park przyciąga również ogromną różnorodnością występującej tu fauny, obejrzeć można tu między innymi hipopotamy, lamparty, lwy, pawiany, gepardy, szakale, marabuty afrykańskie, kudu. 

Somaliland Dżibuti Etiopia

Dzień 4. Park Narodowy Auasz (Awash National Park)

Wycieczka po Parku Narodowym Auasz (Awash National Park). Safari podczas którego mamy okazję spotkać między innymi wiele gatunków antylop (m.in. kudu, oryksy, gazele). Atrakcją są ogromne termitiery, malownicze wodospady i strome wąwozy.

Somaliland Dżibuti Etiopia

Dzień 5. Park Narodowy Auasz / Dire Dawa (Dyrie Daua)

Wyjazd na wschód Etiopii do miasta Dire Dawa (Dyrie Daua). Popołudniu wizyta w zabytkowej ponad stuletniej stacji kolejowej. Stacja to położona była na nieistniejącej już linii kolejowej łączącej Addis Abebę z Dżibuti. W muzeum znajdującem się na stacji obejrzeć można między innymi stare zabytkowe lokomotywy i wagony pasażerskie. 

Dzień 6. Harer

Podróż do dawnej stolicy sułtanów i jednego z najświętszych miejsc islamu. Harer po dziś dzień posiada autonomię w ramach państwa etiopskiego - swój własny rząd oraz odrębne przepisy prawa. W czasie podróży do Harer przepiękne krajobrazy Wielkiej Doliny Ryftowej. Ufortyfikowane miasto jest labiryntem wąskich uliczek, niezliczonych targów, zaułków i placów. Harer wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Dzień 7. Harer / Dżidżiga (Jijiga)

Rano wyjazd do rezerwatu słoni. Południu wizyta w mieście Dżidżiga, które znane jest między innymi z licznych tu plantacji czatu. Czat (khat, ghat) to roślina, której świeże liście mają właściwości stymulujące, wprowadzające ciało w stan lekkiego pobudzenia. Żucie czatu jest elementem tradycji narodów zamieszkujący tzw. Róg Afryki.

Dzień 8. SOMALILAND - Hargeisa

Wyjazd do Hargeisa. Postój w miejscowości Babile, gdzie podziwiać będziemy tzw. Dolinę Cudów. To kamienne ostańce przybierające kształt grzybów, maczug itp. W Hargeisa udamy się na bazar i targ wielbłądów. Wybierzemy się też na placu wymiany walut z banknotami ułożonymi w ogromne stosy. Zwiedzanie miasta, kryjącego wiele osobliwych pomników. Obejrzymy między innymi pomnik samolotu MIG, który w 1988 bombardował stolicę Somalilandu oraz pomnik nie mniej ważny aczkolwiek osobliwy to nienaturalnej wielkości gołąb siedzący w gnieździe.

Somaliland Dżibuti Etiopia

Dzień 9. Hargeisa / Laas Geel / Burao

Podróż w kierunku masywu skalnego Laas Geel, gdzie zachowały się prehistoryczne malowidła naskalne. Jaskinie w Laas Geel skrywają jedne z najwcześniejszych i najlepiej zachowanych dzieł sztuki prehistorycznej w Rogu Afryki i na całym kontynencie afrykańskim. Ich powstanie datuje się na okres od 3500 do 3000 lat p.n.e. Miejscowi koczownicy wykorzystywali jaskinie jako schronienie przed deszczem i wiedzieli o malowidłach, nie przywiązywali jednak do nich większej wagi. Dla społeczności międzynarodowej rysunki odkryte zostały dopiero w 2002 roku. Mimo braku jakiejkolwiek ochrony, z uwagi między innymi na korzystne warunki atmosferyczne malowidła zachowały się w doskonałym stanie. Przedstawiają przeważnie krowy i ludzi. Większość malowideł jest wielokolorowa, występuje czerwona ochra, biel i żółta ochra. Laas Geel to jeden z największych braków na światowej liście UNESCO i chyba niestety tak pozostanie dopóki społeczność międzynarodowa nie uzna Somalilandu jako niezależnego państwa. Następnie wyruszymy w podróż Burao, stolicy regionu Togdheer.

Somaliland Dżibuti Etiopia

Dzień 10. Burao / Barbera

Spacer i zwiedzanie oddalonego od typowo turystycznych szlaków miasta Burao, gdzie poznać można autentyczny klimat regionu. Następnie wyjazd w kierunku Zatoki Adeńskiej do Barbera. To główny port morski i drugie pod względem liczby mieszkańców miasto Somaliland, zamieszkałe przez ponad 200.000 ludzi. Berbera założona w IX-X wieku była w średniowieczu ważnym miastem-państwem. Od XVII wieku pozostawała pod zwierzchnictwem tureckim, od XIX wieku pod kontrolą egipską a potem brytyjską do 1960 roku. Berbera to towarowe okno na świat zarówno dla Somaliland jak i sąsiedniej Etiopii. W mieście obejrzymy dwa punkty centralne – bazar i port, oba położone w niewielkiej odległości. Kilka kilometrów od Berbery znajduje się publiczna plaża, popularna wśród mieszkańców okolicy.

Dzień 11. Barbera / Hargeisa

Podróż powrotna do Hargeisa. Po drodze liczne postoje na zdjęcia.

Dzień 12. Hargeisa / DŻIBUTI

Opuszczamy Somaliland i wyjazd do Dżibuti. Droga nie jest dobrej jakości a na znacznym odcinku pozbawiona asfaltu, dlatego przejazd zajmuje cały dzień. Dżibuti to stolica kraju i główne miasto portowe. Prawie cały towar eksportowy Etiopii, która nie ma dostępu do morza, przechodzi przez port w Dżibuti. W mieście znajdziemy sporo kolonialnych budynków, ciekawy i barwny bazar oraz wiele meczetów.

Dzień 13. Dżibuti

Zwiedzanie miasta Dżibuti. Obejrzymy okolice Marche Central, gdzie dominuje wieża Hamoudi Mosque – najstarszego meczetu miasta. Pod jego murami rozłożyły się dziesiątki kramów, w których sprzedaje się warzywa i owoce. Inne zabytki architektury znajdziemy na Placu Menelika (znany również pod nazwą upamiętniającą odzyskanie niepodległości: Place du 27 Juin 1977).

Dzień 14. Dżibuti / Wyspy Moucha i Maskali

Łodzią udamy się na wyspy Moucha i Maskali w Zatoce Tadżura. To miejsca położone około 30 kilometrów od stolicy, kryjące wspaniałe i niezniszczone rafy koralowe oraz przepiękne plaże. Cały dzisiejszy dzień spędzimy relaksując się i aktywnie wypoczywając podziwiając przepiękny podwodny świat (snorkeling).

Somaliland Dżibuti Etiopia

Dzień 15. Wyspy Moucha i Maskali

Odpoczynek i plażowanie.

Dzień 16. Jezioro Abhe

Wyruszamy przez najbardziej pustynne i górzyste rejony Dżibuti. Kierujemy się na zachód w stronę Etiopii a w trakcie podróży zatrzymujemy się na zwiedzanie wsi Arta oraz miasta Ali Sabieh. Dzisiejszym celem jest słone Jezioro Abhe. Jeziora Abhe oraz Assal to dwa jeziora posiadające największy stopień zasolenia w Afryce. Z dna wyschniętego jeziora często wystrzeliwują w górę opary i wyziewy co w połączeniu z nieziemskim wręcz krajobrazem robi ogromne wrażenie pobytu na zupełnie innej planecie. To teren wysokich nawet do 50 m, niesamowitych wapiennych formacji o przeróżnych kształtach. Dzisiejszy dzień to gratka dla amatorów fotografii. 

Somaliland Dżibuti Etiopia

Dzień 17. Jezioro Abhe / Jezioro Assal

Wczesna pobudka i wyjazd tak aby zdążyć na wschód słońca w zapadlisku tektonicznym Afar. O poranku ujrzymy wapienne kominy rozrzucone na bardzo dużej przestrzeni wokół jeziora formowane przez erozję wietrzną. Następnie podróż do gorących źródeł, zamieszkałych przez różowe flamingi i żółte pelikany. Jezioro Assal jest najniższym punktem na kontynencie afrykańskim. Jezioro położone 153 metry poniżej poziomu morza, powstało w szczelinie tektonicznej. To kolejny niezwykły dzień dla miłośników fotografii.

Somaliland Dżibuti Etiopia

Dzień 18. Tadżura (Tadjoura) / Dżibuti

Wyjazd do Tadżura, miejscowości nad zatoką o tej samej nazwie. Otoczona jest ona zielonymi górami Tadjoura. Palmy, bielone domy i mnóstwo meczetów tworzą wyjątkowo malowniczy obrazek i klimat. Przy krańcu zatoki, w Anse Goubet, znajduje się Diabelska Wyspa, której powstanie jest efektem bardzo dużej w tym regionie aktywności geologicznej. W tej okolicy przebiega także szczelina w płytach tektonicznych, która powiększa się o dwa centymetry rocznie, co może doprowadzić do oddzielenia Somalii i części Dżibuti od kontynentu afrykańskiego. Resztę dnia spędzimy pływając w przejrzystych i ciepłych wodach Morza Czerwonego.

Dzień 19. Dżibuti 

Transfer na lotnisko i wylot do Warszawy lub Berlina. Powrót do Polski.

UWAGA! - NA PODRÓŻ SOMALILAND DŻIBUTI ETIOPIA PÓŁNOCNA WYMAGANE JEST OBOWIĄZKOWE SZCZEPIENIE NA ŻÓŁTĄ FEBRĘ ODNOTOWANE W KSIĄŻECZCE SZCZEPIEŃ.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 4500USD

+ bilety lotnicze ok. 3300 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa / Berlin - Etiopia - Dżibuti - Warszawa / Berlin ok. 3300 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3*, hotelach klasy turystycznej, w miejscach, gdzie nie ma standardowej turystycznej bazy noclegowej w obiektach typu Guest House oraz na campingu nad Jeziorem Abhe
 • Transfery lotnisko - hotel - lotnisko
 • Transport na trasie podróży zgodnie z programem (jeśli będzie konieczne i możliwe – przelot wewnętrzny Hargeisa – Dżibuti)
 • Łódź podczas rejsu na wyspy w Dżibuti
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę i usługi anglojęzycznych przewodników lokalnych
 • W razie potrzeby eskortę wojskową podczas pobytu w Somalilandzie
 • Wszystkie wymagane pozwolenia (Somaliland i Dżibuti)
 • Miejscowe podatki turystyczne
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Koszty polisy od rezygnacji w przypadku sytuacji nadzwyczajnej (w przypadku Covid)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Koszulkę firmową
 • Relację fotograficzną z wyjazdu

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wiz: Etiopia - ok. 40 USD, Somaliland - ok. 30 USD, Dżibuti - ok. 120 USD
 • Kosztów wyżywienia (ok. 15 - 20 USD / doba / osoba)
 • Opłat za wstęp do zwiedzanych obiektów (ok. 60 USD)
 • W przypadku wylotu samolotem z Somaliland – opłaty wylotowej (ok. 45 USD)
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 60 USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp.

Somaliland Dżibuti Etiopia na zdjęciach: