fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

SAMOA TONGA FIDŻI
zamów
sobie termin
21
dni

SAMOA TONGA FIDŻI

Samoa Tonga Fidżi to jedna z naszych wypraw po wyspach Oceanii, podczas której poznamy miejsca będące kolebką polinezyjskiej kultury. Gdyby chcieć wskazać na mapie jakiś konkretny punkt na Południowym Pacyfiku i stwierdzić: "to jest kolebka polinezyjskiej kultury" - nasz wybór panie z pewnością na Samoa. To właśnie stąd niezwykłe obyczaje, stroje i umiejętności rozprzestrzeniły się na obszarach tej części świata. Nic więc dziwnego, że Samoa uważana jest przez Polinezyjczyków za "wyspę-matkę" i traktowana jest z olbrzymim szacunkiem. Wizyta w tym miejscu będzie szczególnym punktem naszej podróży po wyspach OceaniiZanim jednak tam dotrzemy - odwiedzimy przepiękne archipelagi Fidżi oraz nieustępujące im urodą krajobrazy Tonga - ostatniego królestwa na Pacyfiku. A właściwie wicekrólestwa, bowiem głową państwa jest tu królowa Anglii.

Trzytygodniowa wycieczka po tej części Południowego Pacyfiku to ostatni z etapów naszej "Odysei - Pacyfik 2020", podczas której odwiedzamy większość państw i najciekawszych zakątków tej części świata. Naszą podróż rozpoczniemy na Fidżi. W trakcie naszej wycieczki po tej części Oceanii odwiedzimy jeden z najpiękniejszych archipelagów na świecie – wyspy Yasawa i Mamanuca. Oprócz niesamowitych kolorowych raf, wysepek porośniętych palmami i oblanych turkusową wodą oceanu , czekają nas spotkania z niezwykle gościnnymi Fidżyjczykami. Mieszkańcy zapoznają nas ze swoją kulturą, muzyką, historią oraz kuchnią. Obejrzymy też oczywiście ceremonię picia kavy – czyli lekko sfermentowanego napoju z zeschniętych i sproszkowanych korzeni pieprzu metystynowego – rośliny powszechnie występującej w tej części świata. Podczas naszej podróży będziemy nocować w ośrodkach prowadzonych przez fidżyjskie rodziny, zazwyczaj są to tradycyjne domostwa zwane „bure”, ze wspólnymi pokojami noclegowymi, wspólną łazienką i ubikacją. Na wyprawie będziemy mogli poczuć się też, choć przez kilka godzin, jak rozbitkowie na bezludnej wyspie. Popłyniemy bowiem na wysepkę Monuriki, która stanowiła scenerię filmu „Cast away — poza światem”.

Uczestnictwo w nabożeństwie z monarchą? Takie rzeczy możliwe są w Nuku'alofa - stolicy Wicekrólestwa Tonga. Król Tupou VI lubi pojawiać się publicznie, często jada posiłki w stołecznych knajpkach i prawie zupełnie nie przypomina typowego szacownego władcy. Zresztą jego pałac również odbiega od tego, co zwykliśmy określać mianem architektury pałacowej. Niestety, nie dane nam będzie zobaczyć wnętrz pałacu bowiem król Tonga akurat w tej kwestii bardzo szanuje swoją prywatność. Niemniej podczas spaceru po stolicy zobaczymy najważniejsze obiekty królewskie, w tym między innymi królewską nekropolię oraz wiele innych miejsc, w których Król Tupou VI lubi się pojawiać. Tongatapu - główna wyspa Tonga ma jednak znacznie więcej do zaproponowania niż sama stolica. Objeżdżając ją odwiedzimy stanowisko archeologiczne Ha'amonga'a Maui Trilithon - określane mianem polinezyjskiego Stonehenge, miejsce lądowania kapitana Jamesa Cooka, Mapu'a 'a Vaeanaturalne otwory skalne przez które tryska woda z przybijających fal, tworząc olbrzymie fontanny oraz plażę Ha'atafu. Drugą część naszej wizyty w tym morskim królestwie spędzimy na rzadziej odwiedzanej przez turystów, a co za tym idzie, bardziej autentycznej Wyspie Vava'u. Tu obejrzymy tradycyjne wioski, w których podobnie jak na Fidżi zapraszani będziemy na ceremonię picia kavy. Tu napój ten nazywa się 'ava. Odpoczywać będziemy na wspaniałych plażach a tutejsza przepiękna rafa, z pewnością przypadnie do gustu najbardziej wybrednym miłośnikiem snorkelingu. A jeśli dopisze nam szczęście - być może ujrzymy oceaniczne giganty - wieloryby, które migrują wśród wysp archipelagu. Na Wyspie Vava'u pożegnamy się z gościnnym królestwem, stąd bowiem polecimy bezpośrednio na Samoa.

Już w momencie wylądowania na Samoa usłyszymy tradycyjne pozdrowienie "Talofa" - będzie nam ono towarzyszyło na każdym kroku. Podczas przejazdu z lotniska do stolicy Apia poczujemy, że to miejsce zupełnie inne od tych, które już wcześniej widzieliśmy na wyspach Południowego Pacyfiku. To miejsce, w którym czas nie ma najmniejszego znaczenia, co oczywiście początkowo może nas nieco denerwować. Jednak w zamian otrzymamy wszystko to, co może zaoferować Oceania - białe plaże z cieniem rzucanym przez palmy kokosowe, kolorową rafę koralową, tradycyjne budownictwo, wulkany, wodospady, góry i malownicze doliny. Najważniejsza jest jednak stworzona i dobrze zachowana lokalna kultura. To tu narodziła się m.in. sztuka tatuażu czy taniec ognia - w którym wojownicy popisywali się swą zręcznością. Podczas naszej wizyty w Polinezji na Samoa zwiedzimy stolicę kraju - Apia i jej atrakcje. Przejedziemy się tradycyjnym autobusem komunikacji publicznej - często przy tym "goszcząc" Samoańczyków na własnych kolanach, bowiem nam, jako "palagi" (bladym twarzom) należy okazywać szacunek, objawiający się choćby ustąpieniem miejsca w zatłoczonym pojeździe. Tutaj też będziemy mieli okazję zobaczyć największe centrum kultury polinezyjskiej na Pacyfiku. Prezentowana tu jest nie tylko kultura, sztuka i obyczajowość Samoa ale również pozostałych krajów regionu. Oczywiście nie zabraknie czasu na odwiedziny cudów przyrody, a więc pięknych plaż, nietypowych kąpielisk stworzonych w wulkanicznych nieckach oraz górskich wodospadów. Spróbujemy też oczywiście miejscowych przysmaków. Zapraszamy w podróż Samoa Tonga Fidżi z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Michał Woźniak. Copyright © Poza Trasą Adventure.

PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. i 2.

Wylot z Warszawy lub Berlina do Nadi na Fidżi.

Dzień 3. Fidżi - Nadi

Transfer do bungalowów usytuowanych nad brzegiem oceanu. Zwiedzanie: świątynia hinduistyczna Sri Siwa Subramaniya poświęcona bogu Siwie, Ogród Śpiącego Olbrzyma - Sleeping Giant Garden, jest to jeden z najpiękniejszych ogrodów botanicznych na Fidżi ze wspaniałą kolekcją storczyków. Wizyta w lokalnym markecie. Kąpiel w basenach z leczniczymi błotami. Nocleg.

Dzień 4. Rejs dzień 1 

Wczesnoporanny transfer do Port Denarau. Wypłynięcie na pokładzie katamaranu Yasawa Flyer w rejs wśród rajskich lagun i wysepek archipelagu Yasawa i Mamanuca. Dziś dopłyniemy na Wyspę Nacula, która będzie bazą na kolejne dni rejsu. Relaks na rajskiej plaży z białym piaskiem, wśród kokosowych palm. Dla chętnych wycieczka do pobliskiej tradycyjnej wioski fidżyjskiej. Nocleg.

Dzień 5. Rejs dzień 2

Snorkeling wśród przepięknych kolorowych raf Błękitnej Laguny (Blue Lagoon) lub wycieczka na bezludną, górzystą wyspę Sawa-I-Lau z podziemnymi jaskiniami. Powrót na nocleg na Wyspę Nacula.

Dzień 6. Rejs dzień 3 

Przed południem wycieczka kajakiem wśród pobliskich wysepek lub snorkeling. Około południa opuścimy wyspę na pokładzie Yasawa Flyer i popłyniemy na kolejną wyspę archipelagu Yasawa – Wyspę Naviti. Poznamy tu życie codzienne mieszkańców wyspy – ich tradycje, zwyczaje, historię oraz muzykę. Na wyspie spędzimy kolejne dwie noce w tradycyjnym resorcie prowadzonym przez lokalną rodzinę.

Dzień 7. Rejs dzień 4 

Snorkeling (lub opcjonalnie nurkowanie) na przepięknej rafie wśród tysięcy kolorowych ryb. Przy odrobinie szczęścia pływać będziemy z rekinami rafowymi – groźnie wyglądającymi, jednak niegroźnymi dla ludzi. Dla chętnych nauka gotowania fidżyjskich potraw i przygotowania tradycyjnej polinezyjskiej uczty. Ceremonia picia napoju kava. Nocleg.

Dzień 8. Rejs dzień 5

Ostatni dzień wycieczki po archipelagu. Beztroskie lenistwo na plaży, w hamaku rozwieszonym między palmami lub opcjonalnie - wyprawa żaglowcem Seaspray na bezludną wysepkę Monuriki, która „wystąpiła” w filmie z Tomem Hanksam w roli głównej - „Cast away – poza światem”. Powrót na nocleg do Nadi.

Dzień 9. Tonga - Nuku’alofa

Wylot do Wicekrólestwa Tonga do stolicy Nuku’alofa. Transfer do hotelu. Czas wolny na wypoczynek na plaży. Nocleg

Tonga Samoa Fidżi

Dzień 10. Nuku’alofa

Zwiedzanie stolicy. Obejrzymy Pałac i grobowce królewskie. Msza w miejscowej katedrze z udziałem Króla Tupou VI (jeśli będzie obecny w kraju). Spacer po centrum miasteczka. Nocleg.

Dzień 11. Wyspa Tongatapu

Wycieczka po Wyspie Tongatapu. Zwiedzimy stanowisko archeologiczne Ha'amonga'a Maui Trilithon. Obejrzymy miejsce lądowania kapitana Jamesa Cooka, Mapu'a 'a Vaea Blowholes – naturalne otwory skalne przez które tryska woda tworząc olbrzymie fontanny. Wizyta na plaży Ha'atafu. Powrót na nocleg do Nuku’alofa.

Tonga Samoa Fidżi

Dzień 12. Wyspa Vava’u

Podróż samolotem na Wyspę Vava’u. Transfer do pensjonatu na brzegiem oceanu. Wypoczynek na plaży.

Tonga Samoa Fidżi

Dzień 13. Wyspa Vava’u

Wycieczka po wyspie. Zwiedzimy malownicze wioski. Rejs na wysepki tworzące najpiękniejszą lagunę archipelagu. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy migrujące w tym czasie wieloryby. Nocleg.

Dzień 14. Wyspa Vava’u

Ostatni dzień na Tonga. Snorkeling na rafie koralowej. Ewentualnie wyprawa do wraku statku. Nocleg.

Dzień 15. Samoa - Apia

Przelot z Vava’u do Apia – stolicy Samoa. Transfer do pensjonatu. Spacer po centrum i czas wolny na odpoczynek.

Dzień 16. Apia

Poranna wizyta na targu rybnym. Następnie ceremonia wciągnięcia flagi narodowej przy wieży zegarowej z akompaniamentem policyjnej orkiestry dętej. Zwiedzanie katedry i wizyta w Centrum Kultury Samoa – żywym muzeum, w którym ujrzymy wszystkie aspekty życia na wyspie, poznamy też rzemiosło. Popołudniu odwiedzimy główne targowisko w Apia - Maketi Fou a zaraz potem Flea, gdzie będzie można kupić pamiątki z wyspy. Wizyta w Papaseea Sliding Rocks, gdzie użyjemy wyszlifowanej skały jako zjeżdżalni do utworzonego w wulkanicznej niecce basenu. Kolacja w Food Court na targowisku w Apia.

Tonga Samoa Fidżi

Dzień 17. Lalomanu - Piula Cave Pool / Wodospad Fuipisi

Przejazd lokalnym autobusem widokową trasą do wioski Lalomanu usytuowanej nad brzegiem oceanu. Wycieczka do Piula Cave Pool – kolejnego wulkanicznego obiektu kąpielowego oraz do wodospadu Fuipisi. Wieczorem pokazy słynnego samoańskiego fire-show. Nocleg.

Dzień 18. To-Sua Ocean Trench 

Wycieczka do najsłynniejszej atrakcji przyrodniczej Samoa - To-Sua Ocean Trench. Jest to głęboka wulkaniczna niecka wypełniona turkusową wodą – idealne miejsce na kąpiel i sesję fotograficzną. Powrót do Lalomanu. Wypoczynek na plaży. Nocleg.

Dzień 19. Apia 

Popołudniu powrót do Apia drogą prowadzącą wnętrzem wyspy. Nocleg.

Dzień 20. 

Przelot z Apia do Brisbane w Australii i dalej do Warszawy lub Berlina.

Dzień 21. 

Powrót do Polski i zakończenie wyprawy.

CENA: Skontaktuj się z nami!

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa / Berlin - Nadi - Brisbane - Warszawa / Berlin  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Bilet lotniczy Nadi - Tongatapu  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Bilet lotniczy Tongatapu - Vava'u  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Bilet lotniczy Vava'u - Apia   *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Bilet lotniczy Apia - Brisbane   *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych, bungalowach i pensjonatach (tradycyjne "bure" na Fidżi)
 • Transfery i transport na miejscu (autobusy, promy, taksówki) zgodnie z programem
 • Wycieczki i atrakcje zgodnie z programem
 • Rejs po archipelagu Yasawa i Mamanuca
 • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
 • Opiekę polskiego pilota
 • Usługi lokalnych przewodników
 • Wszelkie opłaty trekkingowe i lokalne
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie podróżne
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wyżywienia (ok. 40 USD / dziennie/ osoba)
 • Zwyczajowych napiwków (ok. USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

SAMOA TONGA FIDŻI NA ZDJĘCIACH

SAMOA TONGA FIDŻI - OCEANIA

Tonga Samoa Fidżi Oceania - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Fidżi – Rajski archipelag na Pacyfiku i kanibale, Fidżi – Rajski archipelag na Pacyfiku i kanibale,  Fidżi - Rytuał picia Kavy,  Fidżi - ciekawostki,  Papua New Guinea CANOE & KUNDU