fbpx
FILIPINY
07.11.2019
-
24.11.2019
18
dni
CENA:
11000PLN

Filipiny - Poza Trasą

Filipiny to doskonałe miejsce na egzotyczny urlop. To kraj o wielu atrakcjach turystycznych, z bogatą historią i pięknym kolorytem. Jest idealny do odpoczynku na plażach, ale w trakcie naszej trzytygodniowej podróży doświadczymy w nim znacznie więcej. Poznamy między innymi górskie wioski otoczone tarasami, zapierające dech w piersiach Czekoladowe Wzgórza, wiecznie zielony tropikalny las, wielu jego mieszkańców oraz białe, piękne plaże. W porównaniu z Tajlandią czy Wietnamem, Filipiny to wciąż mało popularny kierunek, choć z każdym rokiem, kraj zyskuje swoich miłośników. Nic dziwnego, bo to piękny kraj i idealne miejsce na ucieczkę od europejskiej codzienności. Filipińczycy, swoją gościnnością i dobrocią serca otaczają przyjezdnych od pierwszych chwil, tworząc z kraju idealne miejsce do odpoczynku. Filipiny to jedyny kraj w Azji z dominującą religią katolicką, zamiast świątyń hinduskich, buddyjskich i meczetów, można tu podziwiać kościoły, często z kilkusetletnią historią. Jest tutaj bezpiecznie i autentycznie. Nasz podróż na Filipiny jest dla każdego, a będzie niezwykle bogata w doświadczenia przygody. Filipiny to kraj, który trzeba poznać. Potrafi on zafascynować.

Co zwiedzimy na Filipinach:

1. O ile warunki pozwolą odwiedzimy wulkan Mayon - najaktywniejszy wulkan na Filipinach. Sięga on 2463 metrów nad poziom morza i jest uznawany za jeden z najpiękniejszych wulkanów na świecie z uwagi na niemal idealnie symetryczny stożkowy kształt. Treking na jego szczyt to 2 dni pięknej podróży (będziemy z nami tragarz i kucharza )

2. Obok Mayon jest Donsol jest niedużym miastem położonym na południowym krańcu wyspy Luzon. Miasto nie jest szczególnie piękne, za to jest uznawane za światową stolicę obserwacji rekinów wielorybich.

3. Banaue - to miejscowość położona w centralnej części Kordylierów Filipińskich, słynąca z liczących ponad 2 tys. lat tarasów ryżowych, wyrzeźbionych w zboczach gór przez lud Ifugao. To najpiękniejsze, tarasy ryżowe na Filipinach. Tarasy zostały umieszczone na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podobne tarasy wiele razy widziałem w Wietnamie w Sapa ale pomnoć tarasy Sri Lanki i Filipin są najpiękniejsze.

4. Sagada jest niedużą miejscowością położoną w górzystym regionie północnej części wyspy Luzon. Sagada słynie ze zwyczajów pogrzebowych lokalnej ludności. Wierzą oni, że po śmierci osoby jej ciało powinno być złożone jak najwyżej, aby uniknąć jakichkolwiek barier w podróży duszy do nieba. Po śmierci ciało jest zatem składane do trumny, a następnie trumna jest wieszana na skałach.

5. Pagsanjan Falls jest jednym z najsłynniejszych wodospadów na Filipinach. Ma 120 metrów wysokości i małe oczko wodne u podnóża. Aby zobaczyć wodospad należy wynająć łódź z wioślarzami i popłynąć nią w górę rzeki. Nad tą rzeką kręcono film "Czas Apokalipsy".

6. Taal jest bardzo popularnym, aktywnym wulkanem znajdującym się na środku jeziora Taal na wyspie Luzon, około godziny drogi na południe od Manili. Wulkan jest raczej nieduży, ale bardzo malowniczy, w jego kraterze znajduje się kolejne jezioro, a na nim wyspa (jest to więc wyspa na jeziorze znajdującym się wewnątrz wulkanu, znajdującego na wyspie na jeziorze (Taal) znajdującym się na wyspie (Luzon)).

7. Wyspa Palawan. Palawan. Jest jedną z najbardziej odizolowanych wysp archipelagu Filipin. Zamieszkiwana przez w miarę niewielką populację (ok 700 tyś osób), jest bardzo podłużna -425 km długości i 40 km szerokości. Cały obszar jest świetnym miejscem do nurkowania, snorkelingu oraz plażowania. Palawan, otoczony jest blisko 2,5 tys. wysepek i skał wulkanicznych, tworzących malowniczy archipelag. Jest to wyspa zupełnie inna od wszystkich innych filipińskich wysp  najbardziej tajemnicza. Mimo iż zjeżdża się na nią coraz więcej turystów, wciąż można odkryć zupełnie dzikie, nieskazitelnie czyste,a przy tym zupełnie nieznane jeszcze tak zwane sekretne plaże, na które da się dopłynąć tylko łodziami. Palawan jest najsłabiej zaludnionym regionem Filipin, jeszcze nie do końca odkrytym przez turystów, a przynajmniej nie na tyle, żeby luksusowe hotele przysłoniły piękno tamtejszych plaż. Centrum wyspy to dżungla ? w tym także przepiękne lasy namorzynowe oraz pola uprawne, na których rosną kokosy, kukurydza i ryż. Na wyspie, używa się kilkudziesięciu różnych jeżyków i dialektów, gdyż mieszka tu w harmonii kilkadziesiąt plemion i grup kulturowych. Palawan nazywa się ukrytą perłą Filipin i to stwierdzenie można rozumieć dosłownie, bo to właśnie tu w 1934 roku znaleziono największą na świecie perłę, o wadze 6,4 kg.

Co zobaczymy na Palawan?

a) Bajeczne krajobrazy - większość miejsc na wyspie i pobliskich łańcuchach wysepek wydaje się być wyjęta prosto z bajki. Tropikalne lasy. Parki z dzikimi zwierzętami. Małe wioski. Wodę tak przejrzystą, że z łodzi można obserwować pływające przy dnie ryby. Górzyste, porośnięte dżunglą wysepki wyrastające z tej przejrzystej wody.

b) Piaszczyste plaże z krystalicznie czystą wodą rozciągają się wzdłuż całej linii brzegowej. Przez wyspę przepływa rzeka, nie taka zwykła rzeka, ale ? podziemna. Można się wybrać na przejażdżkę po jej wodach, wśród skał otaczających łódź z każdej strony. Rafy koralowe pełne tropikalnych ryb są idealnym miejscem do nurkowania, ale nurkować można też w jaskiniach, nurkować można w japońskim okręcie wojennym zatopionym u wybrzeży wyspy, można nurkować wśród żółwi, które nie boją się ludzi, olbrzymich tuńczyków, krów morskich osiągających długość trzech metrów, nurkowanie jest także możliwe w jeziorach wśród skał wapiennych, gdzie temperatura wody dochodzi do 40 stopni. Idealnym sposobem na spędzanie czasu na Palawan jest island hopping ? całodzienna wycieczka łodzią i przemieszczanie się od jednej plaży do drugiej, z laguny do laguny, od głównej wyspy do wielu małych wysepek leżących tuż u jej wybrzeży. Bawić się tak można dzień, dwa, trzy, plaże, laguny, miejsca do nurkowania, lasy na wyspach są tak różne, że ten sposób zwiedzania czasu się nie nudzi.

c) El Nido jest większą wioską, która stała się bardzo popularnym resortem plażowym na wyspie Palawan. Największą atrakcją są położone nieopodal wysepki archipelagu Bacuit, wysepek jest kilkadziesiąt, a co jedna to piękniejsza. W El Nido można znaleźć wiele hoteli i pensjonatów, które w szczycie sezonu potrafią zapełniać się bardzo szybko, zwłaszcza te tańsze. Zdarza się również, że w porze obiadowej trudno znaleźć wolny stolik w restauracji. Ceny są proporcjonalne do popytu, czyli jak na Filipiny raczej wysokie.

d) Archipelagu Bacuit, to kilkadziesiąt małych wysepek położonych u wybrzeży Palawan. Są tu fantastyczne plaże z białym piaskiem, niezliczone palmy kokosowe, wysokie klify, ukryte wśród skał błękitne laguny i konstrukcje wapienne podobne do tych w okolicy Krabi, w zatoce Ha Long, czy w Yangshuo. Tutejsza woda jest bardzo przejrzysta, rafa koralowa jest niezwykłej jakości, a życie podwodne jest bardzo bogate i bajecznie kolorowe. Można tu spotkać wieloryby, rekiny wielorybie, manty, krowy morskie, delfiny oraz żółwie.

e) Port Barton jest małą wioską rybacką na wyspie Palawan. Ma piękną plażę, sielankową, wiejską atmosferę i kilkanaście koralowych wysepek w okolicy. Port Barton leży bardzo na uboczu, prowadząca do niego droga jest w fatalnym stanie, nie ma tu wielogwiazdkowych hoteli, a prąd jest dostępny tylko przez kilka godzin w ciągu dnia. Jest za to kilka prostych pensjonatów i domki przy plaży do wynajęcia, są także dwa centra nurkowe i kilka knajpek. Miejsce przyciąga głównie backpackerów, lokalni turyści tu nie zaglądają. Główną aktywnością w Port Barton jest plażowanie, snorkelowanie i nurkowanie. Można również wybrać się na trekking do dżungli w poszukiwaniu wodospadu. Zdaniem wielu, Port Barton jest równie piękny, jak El Nido ale jest pozbawiony tłumów turystów.

f) Sabang jest małą wioską położoną w pobliżu Parku Narodowego Puerto Princesa Subterranean River na wyspie Palawan. Większość turystów przyjeżdża tu na jednodniowych wycieczkach z Puerto Princesa by przepłynąć się podziemną rzeką, ale miejsce jest na tyle sympatyczne, że warto zatrzymać się na nieco dłużej. Jest tu piękna plaża z turkusową wodą i dużymi falami, jest wodospad, rzeka z namorzynami, dżungla z Monkey Trail, kilka pensjonatów i knajpek.

g) Honda Bay jest malowniczą zatoką na wschodnim wybrzeżu wyspy Palawan. W zatoce znajduje się wiele małych wysepek, co stanowi świetny materiał do uprawiania island hoppingu.

8.000PLN

+ 3.000PLN
(bilet lotniczy*)

Cena obejmuje:

 • Przelot na Filipiny
 • Przeloty wewnętrzne
 • Noclegi w hotelach klasy turystycznej i 3*
 • Trekingi (łatwe)
 • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
 • Ubezpieczenie KL/NWW podróżne ( Koszty leczenia: 50.000 euro, NNW: 15 000zł)
 • Transport autobusami, jeepami, motorami na całej trasie podróży
 • Opiekę polskiego pilota
 • Permity na wjazdy do miejsc gdzie są one wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wyżywienia (ok. 15$ dziennie)
 • Napiwków (max 50USD)

*Cena biletu lotniczego do rozliczenia