fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Gabon Kongo Brazzaville Wyjazd Poza Trasą
25.05.2024-06.06.2024
10.08.2024-22.08.2024
13
dni
CENA:
4900 EUR + bilety lotnicze ok. 5200 PLN

GABON KONGO BRAZZAVILLE

Gabon Kongo Brazzaville Wyjazd z Poza Trasą Adventure to kolejna nasza podróż w odległe rejony Afryki niezmiernie rzadko odwiedzane przez podróżników, gdzie typowa turystyka wciąż jeszcze nie dotarła. Gabon z ogromnymi obszarami wciąż dzikiej niesamowitej  przyrody często określany jest jako Ostatni Raj Afryki. Niemalże 70% powierzchni kraju pokryte jest przez lasy deszczowe z ogromnym bogactwem fauny i flory. Lasy Ganonu nadal pozostały dzikie i niedostępne a na ich obszarach żyją słonie leśne, goryle nizinne, hipopotamy, słonie, szympansy i mandryle, a także różnorodne gatunki ptaków. Poza dżunglą krajobrazy Gabonu tworzą rozległe otwarte sawanny, rwące rzeki i jeziora oraz wspaniałe dziewicze plaże z białym piaskiem. Duże obszary Gabonu - około 12% powierzchni kraju - to obszary chronione wchodzące w skład parków narodowych i rezerwatów. W trakcie podróży przez Gabon dotrzemy do serca lasów deszczowych, krainy pradawnych dżungli, terenów podmokłych i sawanny. Na trasie naszej podróży między innymi Park Narodowy Waka i Park Narodowy Lope, gdzie poznamy ogromne bogactwo tutejszej przyrody oraz spotkamy mieszkających tu Pigmejów. Wysłuchamy ciekawych opowieści o ich tradycjach, zwyczajach i rytuałach do których wykorzystywany jest między innymi rosnący w tej części Afryki halucynogenny krzak iboga. Zagłębimy się w sekrety Bwiti, unikalnego i fascynującego systemu animistycznych wierzeń. Określenie Bwiti odnosi się zarówno do samej religii, grona wyznawców oraz ceremonii. Bwiti związana była głównie z wierzeniami i tradycjami Pigmejów ale przejęta została także przez inne lokalne grupy etniczne. W Fougamou będziemy świadkami ceremonii Bwiti.

W drugiej części naszej podróży Gabon Kongo Brazzaville wyjazd z Poza Trasą Adventure dotrzemy do Kongo. Na trasie naszej podróży przez Kongo znalazł się między innymi Rezerwat Lesio Louna, słynący przede wszystkim z występujących na jego terenie goryli zachodnich nizinnych. W wiosce Mbe leżącej na obszarze historycznego Królestwa Téké spotkamy się z Królem Makoko a w pobliskim Ngabé - siedzibie królewskich małżonek - z panującą Królową Teke. Wybierzemy się także na wycieczkę łodzią po majestatycznej rzece Kongo, nad którą położona jest stolica Kongo - Brazzaville. Zapraszamy na podróż Gabon Kongo Brazzaville wyjazd z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

GABON KONGO BRAZZAVILLE - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Libreville w Gabonie. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na lotnisku na trzy godziny przed wylotem. Przylot do Libreville. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Gabonie (Afryka Centralna). Transfer do hotelu w Libreville. Nocleg w Libreville. 

Gabon Kongo Brazzaville wyjazd Portrety Kamerun 2022

Dzień 2. GABON - Libreville / Lambaréné - Misja Ngomo

Po śniadaniu wyjazd do Lambaréné. Podróż potrwa około 4 godziny. Trasa przebiega przez tereny częściowo pokryte deszczowym lasem równikowym a częściowo sawannami. Miasteczko Lambaréné położone jest na wyspie malowniczo otoczonej przez rzekę Ogooue. W Lambaréné na początku XX wieku mieszkał i prowadził szpital niemiecki teolog luterański i filozof Albert Schweitzer, do którego idei nawiązują współcześnie ruchy ekologiczne. W byłym domu Schweitzera znajduje się obecnie jego muzeum. Po dotarciu na miejsce, wycieczka łodzią do protestanckiej Misji NGOMO, założonej w 1898 roku przez alzackiego pastora Ernesta Haug. Zwiedzanie misji i spotkanie z mieszkańcami okolicy. Następnie powrót do Lambaréné. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Lambaréné. 

Dzień 3. GABON - Lambaréné / Ndjole / Lope

Po śniadaniu zwiedzanie muzeum i miejsc związanych z życiem i pracą Alberta Schweitzera. Następnie wyjazd do Lope. Przejazd samochodem potrwa około 6 godzin. Na trasie zatrzymamy się na odpoczynek i zwiedzanie Ndjole. Spacer w najciekawszych punktach miasteczka. Spotkania z mieszkańcami, wizyta na targu. Kontynuacja podróży do Lope. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w lodge i czas wolny na odpoczynek. Nocleg w lodge w Lope. 

Dzień 4. GABON - Lope / wioska Ramba / Park Narodowy Lope

Po śniadaniu wyjazd do wioski Ramba. Spotkanie z mieszkającymi tu Pigmejami, którzy oprowadzą nas po wiosce i przybliżą swoje życie. Pigmeje to rdzenni mieszkańcy lasów deszczowych w Afryce Centralnej, obejmującej tereny Gabonu, Konga, Republiki Środkowoafrykańskiej i Kamerunu. Często mówi się o nich jako ostatnich prawdziwych Ludziach Lasu. Współcześnie Pigmeje żyją już często w niewielkich osadach i wioskach prowadząc osiadły tryb życia, jednak ich prawdziwym domem zawsze była dżungla i koczownicze życie w lesie deszczowym. Mieszkańcy wioski pokażą nam swoje codziennie zajęcia. Podzielą się z nami wiedzą na temat lokalnej flory i fauny. Nie zabranie oczywiście ciekawych opowieści o tradycjach, zwyczajach i rytuałach, do których wykorzystywany jest między innymi rosnący w tej części Afryki halucynogenny krzak iboga. Do praktyk religijnych i szamańskich wykorzystywana jest kora z korzeni starszych krzewów iboga. Uzyskuje się z niej Ibogainę - alkaloid działający psychoaktywnie. Czas wolny na integrację z mieszkańcami i zdjęcia. Popołudniu powrót do Lope a następnie safari w Parku Narodowym Lope. Tereny parku obejmują lasy tropikalne, częściowo sawannę oraz lasy galeriowe. Żyją tu liczne populacje szympansy, goryli, mandryli, koczkodanów oraz liczne gatunki ptaków, między innymi turaki i dzioborożce. Park Narodowy Lope w pisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Powrót do lodge. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w lodge w Lope. 

Pigmeje Kamerun 2022

Dzień 5. GABON - Lope / Fougamou - Ceremonia Bwiti 

Po śniadaniu wyjazd do Fougamou. W okolicy Fougamou uczestniczyć będziemy w przygotowaniach, a następnie uroczystościach ceremonii Bwiti. Określenie Bwiti odnosi się zarówno do religii, grona praktykujących ją oraz do samych ceremonii. Bwiti związana była głównie z wierzeniami i tradycjami Pigmejów ale przejęta została także przez inne lokalne grupy etniczne (Babongo, Mitsogo i Fang). W Bwiti istnieją różne rodzaje obrzędów w zależności od grupy etnicznej. Ceremonie są zawsze prowadzone przez uzdrowiciela o imieniu N'ganga, który jest duchowym przywódcą społeczności. Jedną z ceremonii jest inicjacja chłopców i dziewcząt. Obrzędy składają się z kilku faz. Pierwszą z nich jest kilkudniowy taniec, po którym następuje wizyta w lesie. Tu odbywa się najważniejsza część obrzędu - kontakt z bóstwami Bwiti. Przechodzący inicjację wprowadzani są w trans za pomocą środków halucynogennych wytwarzanych z krzewu iboga. Jeśli według starszyzny kontakt z bóstwami miał właściwy przebieg, na ciele inicjowanych osób umieszczany jest symboliczny znak. Czasem jednak konieczny jest powtórny kontakt z bóstwami. Kolejną fazą inicjacji jest nauka tradycji oraz zasad życia w społeczności. Wizyta w wiosce i obserwacja obrzędów. Po ceremonii powrót do hotelu w Fougamou. Nocleg w Fougamou. 

Dzień 6. GABON- Fougamou / Park Narodowy Waka - Spotkanie z Pigmejami Babongo / Fougamou

Po śniadaniu wyjazd samochodem terenowym w głąb leśnej równiny do wioski Pigmejów Babongo. Trasa około 70 km. Wioska położona jest na terenie Parku Narodowego Waka, obejmującego obszary lasów deszczowych w masywie Chaillu. Ludzie Lasu - Pigmeje Babongo to jedna z grup Pigmejów Centralnej Afryki. Dziś żyją oni w niewielkich osadach i prowadzą bardziej osiadły tryb życia, wcześniej byli to typowi koczownicy żyjący na obszarach lasu deszczowego. Dzień spędzimy we wiosce. Uczestniczyć będziemy w typowych zajęciach - wybierzemy się na polowanie, poznamy jadalne rośliny oraz te których jeść nie powinniśmy. Z pewnością zobaczymy także rosnące w okolicy krzaki iboga, rośliny wykorzystywanej podczas obrzędów Bwiti. Babongo przekażą nam wskazówki jak przeżyć w dżungli.  Poinstruowani zostaniemy jak właściwie wybudować szałas. Poznamy także tradycyjną muzykę oraz obejrzymy typowe tańce Babongo. Powrót do hotelu w Fougamou. Nocleg w Fougamou. 

Gabon Kongo Brazzaville wyjazd Wędrówki po lesie Dzanga Sangha Republika Środkowoafrykańska RŚA i Kamerun 2022

Dzień 7. GABON - Fougamou / Libreville

Po wczesnym śniadaniu wyruszymy w podróż powrotną do Libreville. Przejazd samochodem potrwa około 6 godzin. Podczas podróży towarzyszyć będą nam przepiękne krajobrazy Gabonu. Po drodze zatrzymamy się na odpoczynek i zdjęcia w najciekawszych punktach trasy. Po dotarciu do Libreville zakwaterowanie w hotelu. Następnie czas wolny na relaks lub aktywny wypoczynek na plaży. Nocleg w hotelu w Libreville. 

Kribi - Dzanga Sangha Republika Środkowoafrykańska RŚA i Kamerun 2022

Dzień 8. GABON Libreville / KONGO - Brazzaville

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Libreville, stolicy i największego miasta Gabonu. Libreville to portowe miasto położone w Zatoce Gwinejskiej nad rzeką Komo. Mieszka tu około 40% populacji kraju. Zanim na tereny te dotarli Francuzi i w pierwszej połowie XIX wieku założyli miasto Libreville, obszary te zamieszkiwane były przez ludność z grupy etnicznej Mpongwe. Libreville było głównym portem Francuskiej Afryki Równikowej. Spacer najciekawszymi punktami miasta, wizyta na targu z lokalnymi produktami, wyrobami rzemieślniczymi, sztuką i rękodziełem artystycznym. Następnie transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów i wylot do Brazzaville w Kongo. Po dotarciu na miejsce transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Brazzaville. 

Dzień 9. KONGO Brazzaville / Rezerwat Lesio Louna / Mbe 

Po wczesnym śniadaniu wyjazd w kierunku północnym do wioski Abio, leżącej w Rezerwacie Lesio Louna. Przejazd samochodem potrwa około 4 godzin. W trakcie podróży przepiękne krajobrazy Kongo. Zatrzymamy się na zdjęcia i chwilę odpoczynku w najciekawszych punktach trasy. Rezerwat goryli nizinnych Lesio Louna położony jest w wyjątkowo malowniczej okolicy wśród dzikiej przyrody. Przez tereny te przepłyną rzeki Louna i Lefini. Czas na eksplorację okolicy i poznawanie lokalnej fauny i flory. Rezerwat Lesio Louna słynie przede wszystkim z występujących na jego terenie goryli zachodnich nizinnych. Poza gorylami w rezerwacie występują także inne gatunki zwierząt między innymi małpy i antylopy. W Rezerwacie Lesio Louna prowadzony jest sierociniec dla młodych osobników goryli nizinnych, który prowadzony jest w ramach projektu PLL (Project Lesio-Louna). Pod opieką ośrodka znajdują się młode osierocone goryle będące ofiarami kłusowników. Po okresie adaptacyjnym w ośrodku są one stopniowo wypuszczane na wolność na terenie Rezerwatu Lesio Louna. Project Lesio-Louna stworzony przez rząd Republiki Konga oraz angielską Fundację Aspinall. Za cel stawia sobie ona ponowne wprowadzenie do środowiska naturalnego populacji goryli zachodnich (nizinnych) w tym rejonie Konga. Dalszy przejazd na sawannowy płaskowyż w pobliżu Mount Ngaka lub Ipope. Po drodze być może uda nam się spotkać antylopy. Następnie wyjazd do wioski Mbe - historycznej wioski Królestwa Teke. Po dotarciu na miejsce instalacja w obozie namiotowym. Wieczorem spotkanie z mieszkańcami wioski przy ognisku. Przybliżą nam oni swoje tradycje i kulturę, opowiedzą ciekawe historie z życia wioski, być może zaprezentują też lokalne tańce i muzykę. Nocleg w namiotach w wiosce Mbe. 

Gabon Kongo Brazzaville wyjazd Dzanga Sangha do goryli Dzanga Sangha Republika Środkowoafrykańska RŚA i Kamerun 2022

Dzień 10. KONGO - Mbe / Spotkanie z Królem Makoko / Ngabé

Po śniadaniu wizyta w murowanej rezydencji Króla Makoko. W Mbe w 1880 roku francusko-włoski badacz Afryki Centralnej - hrabia de Brazza - Pierre Savorgnan de Brazza podpisał traktat z Królem Makoko Ilôo I. Na mocy traktatu król zezwolił na włączenie części ziem Królestwa Téké wraz ze stolicą Mfoa (obecnie Brazzaville) do Cesarstwa Francuskiego. Zapoczątkowało to francuską kolonizację Konga. Spotkanie z Królem Makoko - władcą Królestwa Téké, prezentacja i przekazanie prezentów. Poznanie tradycyjnych tańców Mantsièmè i kultury Téké. Następnie wyjazd do Doliny Motyli, położonej w pobliżu Mbe. Spacer w okolicy strumienia. Dalsze podróż do Ngabé. Trasa do pokonania około 40 km. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Ngabé. 

Dzień 11. KONGO - Ngabé / Brazzaville

Po śniadaniu spotkanie z Królową Teke. Powitanie i przekazanie prezentów. Udział w tradycyjnych obrzędach i tańcu Téké Mantsieme. Ngabé tradycyjnie jest siedzibą żon królów Teke. Jedną z dotychczasowych Królowych Teke była Ngalifourou - Pani Ognia, żona króla Makoko Ngankii. Była ona niezwykłą osobowością, szanowaną nie tylko wśród ludu Téké, ale również przez Francuzów, którzy przyznali jej Krzyż Kawalerski Legii Honorowej. Według legendy, Ngalifourou posiadała magiczne moce: potrafiła sprawić, iż spadnie deszcz, przemienić się w zwierzę i dowodzić dzikimi bestiami. Po wizycie u królowej spacer po Ngabé i okolicy. Następnie podróż powrotna do Brazzaville. Zakwaterowanie w hotelu i czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Brazzaville. 

Podróż via Kamerun Dzanga Sangha RŚA i Kamerun 2022

Dzień 12. KONGO Brazzaville

Po śniadaniu wycieczka łodzią po majestatycznej rzece Kongo, nad którą położone jest Brazzaville. To druga co do długości rzeka Afryki. Na drugim brzegu Kongo dostrzec można Kinszasę - stolicę sąsiedniej Demokratycznej Republiki Konga. To jedyny taki przypadek na świecie, kiedy stolice dwóch krajów położone są naprzeciwko siebie na dwóch przeciwnych brzegach rzeki. Podczas rejsu po rzece Kongo obserwacja życia mieszkańców toczącego się na jej brzegach i spotkanie z rybakami. Wizyta przy wodospadzie. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie miasta Brazzaville. Spacer po najciekawszych zakątkach stolicy Kongo. Obejrzymy najciekawsze zabytki Brazzaville i historyczne miejsca miasta. W Brazzaville znajduje się muzeum poświęcone hrabiemu de Brazza - Pierre Savorgnan de Brazza, francusko-włoskiemu badaczowi Afryki Centralnej, na którego cześć nazwane zostało miasto i stolica Kongo. W muzeum znajduje się także rodzinny grób hrabiego de Brazza. Wybierzemy się na lokalny targ z tradycyjną sztuką afrykańską i rzemieślniczymi wyrobami artystycznymi. Czas wolny na zakupy. Podczas spaceru z pewnością spotkamy członków stowarzyszenia Sapeurs - Stowarzyszenia Osób Eleganckich i Wprowadzających Dobry Nastrój (SAPE), którzy szczególną wagę przywiązują do wizerunku i odpowiedniego stylu. Czas na wspólne zdjęcia i poznanie trendów w lokalnej modzie. Następnie transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym angielskojęzycznym przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Kongo (Afryka Centralna). Wylot do Warszawy.

Rzeka Sangha - Dzanga Sangha Republika Środkowoafrykańska RŚA i Kamerun 2022

Dzień 13. 

Przylot do Warszawy. 

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 4900EUR

+ bilety lotnicze ok. 5200 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Libreville - Brazzaville - Warszawa  ok. 5200 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Bilety lotnicze Libreville (Gabon) - Brazzaville (Kongo Brazzaville) ok. 300 EUR
 • Noclegi w hotelach 3* (lokalna standaryzacja), klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych, lodgach oraz namiotach zgodnie z opisem w programie (pokój jednoosobowy dopłata na cały wyjazd ok. 350 EUR - oferta na zapytanie)
 • Śniadania
 • Transfery i transport zgodnie z opisem w programie
 • Przeprawy łodzią zgodnie z programem
 • Wycieczki łodzią zgodnie z programem
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnych pilotów angielskojęzycznych
 • Ceremonia Bwiti (500 EUR)
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Pozwolenia na trekkingi i usługi przewodników
 • Usługi miejscowych przewodników angielskojęzycznych
 • Zgody na zwiedzanie i bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (o ile wymagane)
 • Innych posiłków poza śniadaniami
 • Kosztów wiz (ok.  EUR)
 • Zwyczajowych napiwków (ok. EUR)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp.

*Grupa min. 6 osób

GABON KONGO BRAZZAVILLE NA ZDJĘCIACH