fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

GUJANA FRANCUSKA - SURINAM – GUJANA
14.05.2020
-
30.05.2020
17
dni
CENA:
6000PLN + 2750EUR

Uwaga! Wyprawa tylko dla ludzi ciekawych świata. Podróż przez 3 Gujany to dotknięcie nieskażonej, dzikiej przyrody. Przeprawy przez rzeki i lasy deszczowe, spotkania z niesamowitymi zwierzętami i kosmosem.

Zobaczymy położony głęboko w selwie, u podnóża płaskowyżu Pakaraima na rzece Potaro, wodospad Kaieteur. Jest on jednym z najbardziej majestatycznych i efektownych widoków na Ziemi. Wodospad ma wysokość 228 m i od 80 do 120 m szerokości. Można dotrzeć do niego albo po wielu dniach przeprawy samochodem, łódką i w końcu na nogach – albo samolotem, lądując ma niewielkim pasie trawy w samym środku dżungli.

W lesie deszczowym Iwokaramy, przy odrobinie szczęścia, zajrzymy w oczy największym rybom słodkowodnym zwanym arapaima, dotkniemy największych żółwi rzecznych, podejrzymy węże, wydry, kajmany oraz posłuchamy niezliczonych gatunków ptaków.

W Gujanie Francuskiej popłyniemy na wyspy Iles du Salud – czyli Wyspy Ocalenia dla jednych, a przez innych nazwane Wyspami Diabelskimi. Są to 3 wysepki położone ok. 15 km od lądu – otoczone wodami pełnymi rekinów-były idealne na miejsce zsyłki więźniów politycznych – jednym z nich był kapitan Alfred Dreyfus, francuski oficer wojskowy skazany za zdradę i szpiegostwo.
Na naszej trasie też będzie Gujańskie Centrum Kosmiczne, zwane Kosmodromem Kourou. Gdzie obecnie działają trzy wyrzutnie, a od 1980 r. dwie trzecie światowych komercyjnych satelitów zostało uruchomionych z Gujany Francuskiej. Jak będziemy mieć szczęście, to zobaczymy start rakiety.

W Surinam pojedziemy do rezerwatu Central Suriname Nature Reserve (CSNR). Będziemy wspinać się na górę Voltzberg, z której szczytu rozpościera się wspaniały widok na tropikalny las deszczowy. Odwiedzimy też Raleighvallen Nature Park z wodospadem Raleigh Falls, które jest doskonałym miejscem do obserwowania rozmaitych endemicznych gatunków ptaków, małp czy toksycznych żab.

W Gujanie nie brakuje też pięknych, iście karaibskich plaż — tam odpoczniemy, zanim znów wrócimy do wietrznej i zimnej Europy.

 

Autorka programu Wioleta Szczudlińska. Copyright © Poza Trasą Adventure.

Program podróży Gujana-Surinam-gujana francuska:

Dzień 1 - Cayenne. Przylot
Zwiedzanie.Nocleg.
Wcześnie rano startujemy do Kourou, a potem lecimy katamaranem na wyspy. Odwiedzimy Wyspę Królewską i Wyspę św. Józefa. Na wyspy byli zsyłani najgroźniejsi przestępcy. Nocleg w Kourou.
Przeprawa pirogue- łódką do Surinamu - Albina – i dalej do Rezerwatu Galibi. Nocą będziemy podglądać składanie jaj przez żółwie morskie.
Zwiedzanie. Nocleg.
Rano ok. 8 wyjeżdżamy do Witagron, gdzie zjemy lunch. Po nim popłyniemy do wodospadu Raleigh Falls. Po dotarciu na miejsce zrobimy mały trekking, zwiedzając wyspę. Będzie też okazja, aby wykąpać się w rzece. W cenie wyżywienie.
Zaraz po śniadaniu przygotowujemy się na wycieczkę przez las do Voltzbergu. Trasa jest bardzo interesująca i imponująca. Podczas wędrówki zobaczymy wiele zwierząt, takich jak małpy, ptaki, dziki, itp. Najważniejszym wydarzeniem tego dnia jest oczywiście wejście na szczyt (240 m), gdzie można się rozkoszować przepięknym widokiem. Po południu wracamy do leśniczówki. Po drodze zatrzymujemy się przy wodospadzie Anjoemara, żeby się schłodzić. W cenie wyżywienie.
Po śniadaniu wyruszamy łodzią do Lolopasi, skąd zrobimy leśny spacer do zapierających dech w piersiach wodospadów Motherfalls. O 13.00. zjemy lunch. Po południu zwiedzamy lotnisko, na którym można również obserwować ptaki. Po południu czas wolny. W cenie wyżywienie.
Rano płyniemy do Witagron, skąd autobusem wrócimy Paramaribo. Nocleg Paramaribo. W cenie śniadanie.
Nocleg w Georgetown.
Polecimy awionetką nad lasem deszczowym oraz wodospadem. Ma on wysokość 226 m i jest najwyższym jednostopniowym wodospadem. Potem czeka nas około 2 godzinny trekking do Kaieteur. Będziemy go podziwiać z wielu punktów widokowych. Po lunchu powrót. W cenie lunch, woda oraz przekąski. Nocleg w Georgetown.
Nocna wycieczka po rzece Essequibo. W cenie kolacja.
U podnóża góry Turtle aby wybrać się na łagodny trekking, na szczyt o wysokości 290 m. Wycieczka trwa około 1.5 - 2 godziny. Po lunchu idziemy nad wodospad Kurupukari, aby zobaczyć indiańskie petroglify. Szacuje się, że mają one ponad 6000 lat i są najlepiej widoczne w okresie pory suchej, a następnie odwiedzimy małą amerykańską społeczność Fair View. W cenie posiłki i napoje.
O świcie wybierzemy się na wycieczkę statkiem po wyspie Indian House. Będziemy mieli okazję zobaczyć motyle, węże i ary, gdy wychodzą na "śniadanie" na skraju wyspy. Ta wczesna pora, daje również szansę usłyszenia śpiewu pięciu gatunków tinamou (kusaczy). Na śniadanie wracamy do Lodge. Po nim idziemy na „podniebny” spacer po lesie deszczowym. 154-metrowa trasa, po zawieszonych na ok. 30 metrach ponad ziemią wiszących mostach oferuje zupełnie wyjątkowe wrażenia. Tutaj mamy okazję zobaczyć ptaki, takie jak zielone aracari, szkarłatna ara czy tukany gujańskie, a także czerwone małpy. Znajdziemy epifity, takie jak storczyki, a także toksyczne drzewa i rośliny. Po spacerze – trasa powrotna do Georgetown. Nocleg w Georgtown lub po drodze– w zależności od środka transportu. W cenie śniadanie i lunch
j/w
– czas wolny
– czas wolny
– czas wolny.

Plan podróży Gujana-Surinam-Gujana francuska:

6.000PLN

+ 2.750EUR

Cena obejmuje:

 • Bilet lotniczy Berlin - Kajenna, Georgetown- Berlin
 • Transport autobusami, jeepami i wszelką możliwą komunikacją na trasie
 • Wyżywienie i napoje gdzie zaznaczono
 • Lokalnych licencjonowanych przewodników
 • Zakwaterowanie – hotele, lodge.
 • Wstępy do parków narodowych, muzeów i in. wg programu
 • Pozwolenia na trekkingi i permity na wjazdy do miejsc, jeśli są one wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • opiekę polskiego pilota
 • Ubezpieczenie KL/NWW podróżne (Koszty leczenia: 200.000 EUR, NNW 50.000 PLN, OC 60.000 EUR)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena NIE obejmuje:

 • opłaty za wizy do Surinamu oraz Guyany ok. 70 eur
 • podatek wyjazdowy (Guyana: 20 usd)
 • wyżywienie – tam, gdzie nie zaznaczono ok.15eur/os

Inne informacje:
Wizy:
Guyana Fr. – bez wiz kolonia
Surinam – Haga lub Amsterdam 40 eur, ważna 2 m-ce od wydania (przez np. Pasażer.com)
Guyana – Bruksela lub Londyn – 20 usd, 6 tyg. Oczekiwanie, ważna 30 dni, Przed wyjazdem. Zagrożenie zika, leptospiroza, malaria).
Londyn: przez e-traveler: Koszt: 20 £ (wiza) + 180 PLN (pośrednictwo) + 200 PLN netto x 2 (kurier do Londynu i z powrotem)
Czas oczekiwania: około 2 tygodni