kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Gwatemala Meksyk Honduras Belize
30.12.2024
-
14.01.2025
16
dni
CENA:
4800 USD + bilety lotnicze ok. PLN

GWATEMALA MEKSYK HONDURAS BELIZE POZA TRASĄ

Gwatemala Meksyk Honduras Belize z Poza Trasą Adventure to niesamowita podróż przez jedne z najbardziej magicznych miejsc Ameryki. Ameryka Środkowa to prawdziwy skarbiec tajemniczych majańskich ruin zaginionych pośród dżungli, pięknych zabytkowych kolonialnych miast i miasteczek, barwnych targów pełnych rękodzieła, zapierających dech w piersiach krajobrazów. Malownicze wulkany, tropikalna dżungla, cudowna przyroda, idylliczne plaże oraz spotkania z mieszkającymi tu rdzennymi plemiona Indian o bogatej kulturze i tradycjach to tylko część z atrakcji. Podróż Gwatemala Meksyk Honduras Belize z Poza Trasą Adventure rozpoczniemy w Mexico City, gdzie zwiedzimy historyczne centrum miasta. Wybierzemy się także do słynnej Bazyliki Matki Bożej z Guadalupe oraz stanowiska archeologicznego Teotihuacan, gdzie zobaczymy potężną Piramidę Słońca i Piramidę Księżyca. W Gwatemali zwiedzimy przepiękne kolonialne miasta Antigua Guatemala oraz Panajachel leżące nad brzegiem niezwykle malowniczo położonego Jeziora Atitlan. W Chichicastenango odwiedzimy słynny na cały kraj targ. Będzie to doskonała okazja do zakupów wyrobów indiańskich ale także możliwość przyjrzenia się tłumnie przybywającym tu mieszkańcom miasta, którzy wciąż silnie związani są z kulturą Majów. Prawie połowa ludności zamieszkującej dziś Gwatemalę to Indianie i potomkowie starożytnych Majów, których kultura wciąż jest tutaj żywa. Jedno z największych miast Majów znajduje się właśnie w Gwatemali. Zwiedzimy niezwykłe ruiny Tikal, dawnej stolicy i centrum kultury Majów, którego czas największego rozwoju przypadł na okres pomiędzy IV a X stuleciem naszej ery. Kulturę cywilizacji Majów poznamy także w gwatemalskiej Yaxha i Quirigua, w Copan w Hondurasie oraz w Lamana w Belize. Podróż Gwatemala Meksyk Honduras Belize z Poza Trasą Adventure pozwoli także na odkrycie niesamowicie różnorodnej i pięknej przyrody tej części świata. Wyruszymy na wycieczkę łodzią po Jeziorze Atitlan, które powstało w wyniku zalania krateru znajdującego się tu niegdyś wulkanu. Jezioro otoczone jest trzema wulkanami: San Pedro, Toliman i Atitlan. Bujną tropikalną przyrodę oraz niezapomniane widoki podziwiać będziemy także podczas rejsu łodzią po rzece Dulce (Rio Dulce), położonej na terenie Parku Narodowego Rio Dulce. Dotrzemy także do niesamowitego Bacalar - Laguny Siedmiu Kolorów oraz meksykańskiego miasta Tulum z olśniewającymi plażami. Zapraszamy na wyjazd Gwatemala Meksyk Honduras Belize z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

GWATEMALA MEKSYK HONDURAS BELIZE POZA TRASĄ - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Mexico City (Ciudad de México). Na lotnisku spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure. Przylot do Mexico City (Ciudad de México). Na lotnisku spotkanie grupy z angielskojęzycznym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Meksyku. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Kolacja powitalna. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w hotelu w Mexico City. W cenie kolacja. 

Dzień 2. MEKSYK - Mexico City (Ciudad de México) City Tour

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Meksyku, stolicy kraju. Rozpoczniemy od historycznego centrum miasta, które koncentruje się wokół Placu Zócalo, oficjalnie nazywanego Plaza de la Constitución. To właśnie przy Zócalo zlokalizowane są najważniejsze budynki w stolicy, które obejrzymy z zewnątrz. Pierwszym z nich jest Katedra Metropolitalna - najstarsza katedra w Ameryce, budowana pomiędzy XVI a XIX stuleciem. Przy Zócalo znajduje się także Pałac Narodowy, siedziba władz Meksyku. Nieopodal Zócalo obejrzymy pozostałości Templo Mayor, czyli głównej świątyni Tenochtitlan, dawnej azteckiej stolicy. Następnie czeka nas przejazd główną arterią miasta, czyli Paseo de la Reforma. Aleja zaprojektowana została na wzór europejski za panowania cesarza Maksymiliana, aby połączyć centrum miasta z podmiejską rezydencją cesarską w Chapultepec. Współcześnie Paseo de la Reforma to szeroka, tętniąca życiem ulica, pełna nowoczesnych budynków. Popołudniu odpoczniemy od stołecznego tłoku w parku Chapultepec, który jest największym terenem zielonym w mieście, uznawanym za „płuca” Meksyku. W Chapultepec udamy się także do Narodowego Muzeum Antropologicznego, gdzie zapoznamy się z historią i kulturą różnych ludów zamieszkujących tereny dzisiejszego Meksyku. Wieczorem powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Mexico City. W cenie śniadanie i lunch. 

Gwatemala Meksyk Honduras Belize

Dzień 3. MEKSYK - Mexico City (Ciudad de México) / Guadalupe / Teotihuacan / Mexico City 

Po śniadaniu udamy się na północ miasta, gdzie odwiedzimy Bazylikę Matki Bożej z Guadalupe. To zdecydowanie najważniejsze sanktuarium w Meksyku i cel pielgrzymek chrześcijan z całego świata. Świątynia została wzniesiona w pobliżu miejsca, gdzie Juan Diego, nawrócony na katolicyzm Aztek, miał ujrzeć wizerunek Matki Bożej z Guadalupe. Następnie zwiedzimy stanowisko archeologiczne Teotihuacan, rozwijające się od ok. 600 roku p.n.e. do 900 roku n.e. jako centrum religijne różnych ludów prekolumbijskich. Podczas zwiedzania rozległego kompleksu zapoznamy się z historią lokalnych religii i odwiedzimy potężną Piramidę Słońca i Piramidę Księżyca. Udamy się na spacer Aleją Zmarłych, łączącą Piramidę Księżyca z Cytadelą, a po drodze ujrzymy kolejne świątynie: Piramidę Jaguara, Świątynię Quetzalcoatl czy Pałac Quetzal. Następnie powrót do Mexico City na kolację. Wieczorem czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Mexico City. W cenie śniadanie i kolacja. 

Gwatemala Meksyk Honduras Belize

Dzień 4. MEKSYK - Mexico City // GWATEMALA - Guatemala City / Antigua Guatemala

Po śniadaniu transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Wylot z Mexico City do Guatemala City. Po przylocie przejazd przez miasto Guatemala. Następnie dalsza podróż do pobliskiego Antigua Guatemala, miasta położonego w górzystym regionie Gwatemali. Założone w połowie XVI wieku miasto - stolica hiszpańskich posiadłości kolonialnych w Ameryce Środkowej, nazywane było „Najbardziej Zaszczytnym i Najwierniejszym Miastem Świętego Jakuba od Rycerzy Gwatemali”. Dziś znane jest potocznie jako Antigua. Choć pierwotnie stanowiło hiszpańską stolicę kolonii, to jednak w XVIII wieku podupadło w związku z nawiedzającymi te tereny trzęsieniami ziemii. Dziś Antigua Guatemala liczy niecałe 35 tysięcy mieszkańców i jest uznawane za jedno z piękniejszych miejscowości Ameryki Środkowej. Wyróżnia je zabytkowa zabudowa w stylu barokowym i charakterystyczny dla miast kolonialnych, szachownicowy układ ulic. Wieczorem wspólna kolacja i czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Antigua Guatemala. W cenie śniadanie i kolacja.

Gwatemala Meksyk Honduras Belize

Dzień 5. GWATEMALA - Antigua Guatemala - City Tour

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Antigua. Odwiedzimy Parco Central - malowniczy skwer wokół którego koncentrują się najważniejsze budynki w mieście, m.in. Katedra San Jose. Świątynia powstała w 1545 roku, a w kolejnych stuleciach była wielokrotnie przebudowywana, odnawiano też fragmenty barokowego budynku zniszczone przez trzęsienia ziemi. Zawitamy też do wyjątkowego kościoła La Merced, o późnobarokowej architekturze przeładowanej ornamentami i detalami. Nie pominiemy oczywiście Arco de Santa Catalina, czyli charakterystycznej bramy w formie łuku, zwieńczonej wieżą zegarową. Odwiedzimy też XVIII-wieczny klasztor Kapucynów, wybudowany zaledwie kilkadziesiąt lat przed opuszczeniem miasta przez jego mieszkańców w wyniku trzęsień ziemi. Zwieńczeniem wizyty w Antigua Guatemala będzie zwiedzanie Muzeum Casa Santo Domingo, gdzie zobaczymy ekspozycje poświęcone sztuce, meblarstwu oraz słynnym postaciom związanym z miastem. Wieczorem powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Antigua Guatemala. W cenie śniadanie i lunch.

Gwatemala Meksyk Honduras Belize

Dzień 6. GWATEMALA - Antigua Guatemala / Panajachel - Jezioro Atitlan / San Juan la Laguna / Santa Catarina Palopo / Panajachel

Po śniadaniu przejazd do Panajachel, drugiego po Antigua najchętniej odwiedzanego przez turystów miasta w Gwatemali. Panajachel leży na zboczach gór Sierra Madre de Chiapas, nad brzegiem Jeziora Atitlan. Po zakwaterowaniu w hotelu wybierzemy się na rejs łodzią po Jeziorze Atitlan. Jezioro to powstało w wyniku zalania krateru znajdującego się tu niegdyś wulkanu i otoczone jest trzema pozostałymi wulkanami: San Pedro, Toliman i Atitlan. W ciągu dnia odwiedzimy także niewielkie, malowniczo położone miasteczko San Juan la Laguna, pełne kolorowych domów i barwnych dekoracji, znane z wyrobów artystycznych i rzemieślniczych. San Juan la Laguna zamieszkałe jest przez Indian Maya Tzutujil – jedną z rdzennych grup etnicznych, potomków Majów. Następnie zwiedzimy Santa Catarina Palopo, miejscowość znaną z niebieskich elewacji domów oraz tradycyjnych strojów noszonych przez jego mieszkańców. Powrót do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Panajachel. W cenie śniadanie. 

Gwatemala Meksyk Honduras Belize

Dzień 7. GWATEMALA - Panajachel / Chichicastenango / Panajachel / Guatemala City

Po śniadaniu wyjazd do Chichicastenango, gdzie w czwartki i niedziele odbywa się słynny na cały kraj targ. To wyjątkowa okazja do zakupienia wyjątkowych pamiątek, wyrobów rzemieślniczych, tkanin, figurek czy żywności. Będzie to także możliwość przyjrzenia się tłumnie przybywającym tu mieszkańcom miasta, którzy wciąż silnie związani są z dawną kulturą Majów. Tuż obok targowiska znajduje się ponad 400-letni kościół św. Tomasza, wybudowany na fundamentach dawnej majańskiej świątyni. Popołudniu powrót do Panajachel. Następnie podróż powrotna do Guatemala City. Zakwaterowanie w hotelu i czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Guatemala City. W cenie śniadanie i lunch.

Gwatemala Meksyk Honduras Belize

Dzień 8. GWATEMALA - Guatemala City // HONDURAS - Copan

Po wczesnej pobudce wyjazd w stronę granicy z Hondurasem (śniadanie w formie suchego prowiantu). Po przekroczeniu granicy i załatwieniu formalności przejazd do stanowiska archeologicznego Copan, dawnej stolicy Państwa Majów. Copan istniało już w pierwszym tysiącleciu przed naszą erą, szczyt rozwoju osiągając pomiędzy V a VIII w.n.e. Z tych czasów pochodzą znajdujące się w Copan stelle oraz słynne Schody Hieroglifów, pokryte licznymi reliefami, stanowiącymi swoisty zabytek literacki czasów prekolumbijskich (ponad 2500 znaków). Stanowisko Archeologiczne Copan wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Popołudniu przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Copan. W cenie śniadanie i kolacja.

Gwatemala Meksyk Honduras Belize

Dzień 9. HONDURAS - Copan // GWATEMALA - Quirigua / Rio Dulce / Livingston

Po śniadaniu powrót do Gwatelami. Wyjazd do Quirigua, gdzie znajduje się kompleks archeologiczny będący jednym z głównych świadectw cywilizacji Majów. Miasto rozwijało się pomiędzy 200 a 900 rokiem n.e., lecz większość zabytków, które zapewniają Quirigua jej światową sławę, pochodzi z VIII wieku. Znajdują się tam Wielki Plac, wokół którego rozmieszczone zostały bogato rzeźbione stele władców, z inskrypcjami opisującymi ich historię. Popołudniu przejazd do portu rzecznego, skąd wyruszymy w rejs łodzią po rzece Dulce (Rio Dulce) do miasta Livingston. Rzeka Dulce położona jest na terenie Parku Narodowego Rio Dulce. Przy odrobinie szczęścia być może uda nam się tu wypatrzeć narodowy symbol Gwatemali - pięknego ptaka kwezala (quetzala). Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Livingston. W cenie śniadanie, lunch i kolacja.

Gwatemala Meksyk Honduras Belize

Dzień 10. GWATEMALA - Livingston / Rio Dulce / Flores 

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Livingston, które nazwane zostało na cześć amerykańskiego polityka - Edwarda Livingstona. Od czasów prekolumbijskich znajdowały się tu  liczne osady, ale dopiero w XIX wieku założone zostało nowoczesne miasto, przez kilka pierwszych dekad uznawane było za najważniejszy port wschodniego wybrzeża Gwatemali. Livingston zamieszkuje w głównej mierze ludność Garifuna, czyli Czarni Karibowie. To potomkowie miejscowej ludności Karibów, Arawak oraz afrykańskich niewolników sprowadzonych tu do pracy na plantacjach. Język garifuna, gdzie część słownictwa używana jest tylko przez mężczyzn (leksyka głównie karibska), a część wyłącznie przez kobiety (słownictwo głównie pochodzenia arawackiego), ich unikalna muzyka i tańce wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO. Następnie rejs powrotny po rzece Dulce. W jego trakcie podziwiać będziemy bujną, tropikalną przyrodę oraz niezapomniane widoki, między innymi na zamek San Felipe (Castillo de San Felipe), służący niegdyś jako baza do obrony przed piratami. Popołudniu przejazd do małego miasteczka-wysepki Flores, leżącej na jeziorze Petén. Flores to stolicyadepartamentu Peten. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Flores. W cenie śniadanie. 

Gwatemala Meksyk Honduras Belize

Dzień 11. GWATEMALA - Flores / Tikal / Flores 

Po śniadaniu wyjazd do stanowiska archeologicznego Tikal. To dawne centrum kultury Majów, którego czas największego rozwoju przypadł na okres pomiędzy IV a X stuleciem naszej ery. Pozostałości miasta ukrytego w dżungli robią niesamowite wrażenie. Ruiny Tikal były tłem w słynnym filmie Gwiezdne Wojny. W Tikal znajduje się aż sześć doskonale zachowanych bardzo stromych piramid schodkowych o wysokości dochodzącej nawet do 70 metrów. Piramidy połączone są ze sobą za pomocą dróg procesyjnych, a oprócz tego w kompleksie znajdują się liczne świątynie, stele władców, pałace i boisko. Choć miasto odkryte zostały w XVII wieku przez hiszpańskich misjonarzy to wykopaliska na tym terenie stale prowadzone są do dziś. Część piramid nie zostałą jeszcze odsłonięta. Tikal zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Popołudniu powrót do Flores. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Flores. W cenie śniadanie, lunch i kolacja. 

Gwatemala Meksyk Honduras Belize

Dzień 12. GWATEMALA - Flores / Yaxha // BELIZE - Belize City

Po śniadaniu przejazd do stanowiska archeologicznego Yaxha, leżącego na terenie Parku Narodowym Yaxha-Nakum-Naranjo. To trzecie pod względem wielkości pozostałości kultury majańskiej w Gwatemalii, gdzie znajduje się aż 1700 zabytkowych obiektów datowanych na okres od 1500 roku p.n.e. do 950 roku n.e. Yaxha oznacza „niebiesko-zielona woda”, co odnosi się do leżącego nieopodal jeziora o tej samej nazwie. Po zwiedzaniu Yaxha przejazd w kierunku Melchor na granicy z Belize i dalsza podróż do Belize City. To największe miasto Belize i jego historyczna stolica, zamieszkiwana przez około 60 tysięcy mieszkańców. Pomimo utraty statusu miasta stołecznego, wciąż jest to centrum handlowe i logistyczne kraju, a także jego główny port. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu i czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Belize City. W cenie śniadanie, lunch i kolacja. 

Gwatemala Meksyk Honduras Belize

Dzień 13. BELIZE - Belize City / Lamanai // MEKSYK - Chetumal

Po śniadaniu wyjazd do jednego z najważniejszych w Belize stanowiska archeologicznego - Lamanai. To drugie co do wielkości stanowisko w Belize, o powierzchni blisko 385 ha. Nazwa Lamnai w języku Majów oznacza „zanurzony krokodyl”. To jedno z najstarszych miast Majów, zamieszkałe już XVI w. p.n.e. Co ciekawe, w przeciwieństwie do wielu miast, opuszczonych w X wieku, Lamanai służyło Majom aż do XVII stulecia, już po dotarciu na te tereny kolonizatorów z Europy. Skryte w gęstej dżungli pozostałości wyróżniają budowle takie jak Świątynia Maski czy Świątynia Jaguara oraz Wysoka Świątynia, z której rozpościera się spektakularny widok na okolicę. Następnie przejazd w stronę granicy meksykańskiej i dalszy transfer do Chetumal. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Chetumal. W cenie śniadanie, lunch i kolacja.

Gwatemala Meksyk Honduras Belize

Dzień 14. MEKSYK - Chetumal / Bacalar - Laguna Siedmiu Kolorów / Tulum / Cancun

Po śniadaniu wyjazd do Bacalar, bajkowej Laguny Siedmiu Kolorów, ciągnącej się przez ponad 40 kilometrów. To wyjątkowe miejsce na mapie Jukatanu, pozostające wciąż poza głównymi szlakami turystycznymi. Słodkowodne jezioro mieni się odcieniami błękitu, turkusu i granatu, a to za sprawą krystalicznie czystej wody i wapiennego dna o zróżnicowanej głębokości. Następnie przejazd do Tulum - jedynego nadmorskiego miasta wybudowanego przez Majów w XIII wieku, gdzie obecnie oprócz okazałych ruin znajdują się najmodniejszy kurort, bary i kluby w całym Meksyku. Następnie przejazd do Cancun i zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na  odpoczynek i relaks w resorcie w Cancun. Nocleg w hotelu w Cancun. W cenie śniadanie oraz kolacja i opcja all inclusive po zakwaterowaniu w hotelu w Cancun (lunch w ciągu dnia nie zawarty w cenie). 

Gwatemala Meksyk Honduras Belize

Dzień 15. MEKSYK - Cancun 

Po śniadaniu czas wolny na relaks i odpoczynek. Następnie transfer na lotnisko w Cancun zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z angielskojęzycznym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Meksyku. Wylot z Cancun do Warszawy. W cenie śniadanie (po wykwaterowaniu z pokojów nie obowiązuje opcja all inclusive). 

Gwatemala Meksyk Honduras Belize

Dzień 16. 

Przylot do Warszawy. 

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 4800USD

+ bilety lotnicze ok. PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Mexico City - Cancun - Warszawa  ok.  PLN   *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3*, 4*, 5* (lokalna standaryzacja) w pokojach dwuosobowych. Pokoje jednosobowe za dopłatą (ok. 670 USD)
 • Śniadania oraz pozostałe posiłki zgodnie z opisem w programie
 • Transfery i transport na całej trasie zgodnie z opisem w programie
 • Transfery łodziami zgodnie z programem
 • Wszystkie atrakcje zgodnie z programem
 • Bilety wstępy do atrakcji zgodnie z programem
 • Opiekę polskiego pilota
 • Usługi lokalnych angielskojęzycznych przewodników
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowe podatki turystyczne
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Biletu lotniczego na lot Mexico City - Guatemala City (ok. 120 USD)
 • Kosztów wyżywienia poza posiłkami wskazanymi w opisie programu oraz napojów
 • Opcjonalnego rejsu łodzią po Lagunie Bacalar
 • Zwyczajowych napiwków (ok. USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp

*Grupa min. 8 osób

GWATEMALA MEKSYK HONDURAS BELIZE NA ZDJĘCIACH

WYJAZD DO MEKSYKU GWATEMALI HONDURASU BELIZE - AMERYKA

Gwatemala Meksyk Honduras Belize Ameryka - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw:  Ciudad Perdida Zaginione Miasto Teyuna w Kolumbi,  Galapagos – Stąd daleko do wszystkiego i wszystkichJezioro TiticacaWodospady IguazuUshuaia – Ziemia Ognista

Poznaj nasze pozostałe wyprawy do Ameryki Południowej i Oceanii