fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

GWINEA BISSAO I CASAMANCE - SYLWESTER
27.12.2020
-
10.01.2021
15
dni
CENA:
2400 EUR + bilety lotnicze

Przygoda w Afryce Zachodniej - SYLWESTER

Podróż do Senegalu i Gwinei Bissao

Nasza podróż do Senegalu i Gwinei Bissao to świetna okazja na poznanie kultury Afryki Zachodniej. Zapraszamy do dołączenia do naszej zimowej wyprawy.

Nasz wyjazd składa się z dwóch etapów. W pierwszym odwiedzimy wyspy Bijagos, gdzie znajdują się jedne z piękniejszych plaż tej części świata. Zostaniemy kilka dni w urokliwym miejscu wysp Bijagos w ośrodku Dacosta. Posiada on wygodne, czyste domki-bungalowy z widokiem na Ocean Atlantycki, dostęp do plaży, restaurację, hamaki. Do naszej dyspozycji będą również łodzie i zapewnia możliwości nurkowe.

W drugiej części wyprawy czeka nas podróż lądową. Poznamy miasto Bissao i udamy się do Senegalu – stolicy prownicji Casamance, miasta Zigunchor. Następnie wyruszymy jeepem do południowo-wschodniego Senegalu, w pobliże granicy z Gwineą do kraju Bassari. Jest to północny kraniec masywu Futa Dżalon, gdzie dominuje pagórkowaty krajobraz, porośnięty roślinnością strefy Sudanu. Region ten zamieszkany jest przez ludność należącą do kilku plemion. Są to głównie Bassari, a także Fula, Wolofów, Bambara, Malinke i Bedik. Fulani to jedni z najładniejszych Afrykańczyków. Zamieszkują oni kraje Afryki Zachodniej: Burkinę Faso, Kamerun, Nigeria, Niger, Mali, Mauretania, Gwinea, Gwinea Bissau, Senegal, Gambia, Benin. Są koczownikami, hodującymi bydło, kozy i owce. Wyznają islam. Ich tradycyjnym strojem są długie zwiewne skromnie haftowane szaty.

W okolicy Bassari udamy się również do niezwykle klimatycznego wodospadu Dindefelo. Ma on ponad 110 metrów, a woda wypływa ze stromego klifu o wysokości 300 metrów. Niesamowita przestrzeń, akustyka i widok. Z Bassari, miasta Kedougou udamy się do stolicy Senegalu, czyli Dakaru (samolotem lub jeepem).

 

Gwinea Bissau

Gwinea Bissau to specyficzne miejsce jak na Afrykę Zachodnią-to jedyna była portugalska Afryki na północ od równika. Trudno więc porozumieć się bez znajomości portugalskiego, ludzie na co dzień używają lokalnych języków, czasem znają francuski czy hiszpański, a jedynie garstka włada językiem angielskim. Podróżowanie po całym kraju transportem publicznym wymaga pokory, akceptacji oraz zrozumienia, że jesteśmy w Afryce ( i to w tej najbardziej autentycznej-Afryce Zachodniej). Jednym z ciekawszych podróżniczych rejonów Gwinei Bissau jest archipelag wysp Bijagós. To specyficzne miejsce bogate w endemiczną przyrodę, pokryte drzewami mango, gdzie spotkać można koczkodany, krokodyle, hipopotamy oraz manaty. Przybrzeżne oceaniczne wody archipelagu są bardzo bogate, złowić można wiele cennych dla wędkarzy okazów, co jest magnesem dla osób uprawiających wędkarstwo sportowe. Na wyspach spotkamy wszelkie możliwe plaże od wulkanicznych po piaszczyste.

Bijagós to 88 wysp o łącznej powierzchni 2624 km2, ludność archipelagu (23 zamieszkanych wysp) wynosi 33,93 tys. osób (2008). Bijagos to kraniec Zachodniej Afryki, miejsce gdzie linia brzegowa obfituje w liczne wysepki ułatwiając pracę przemytnikom a uniemożliwiając operowanie supertrawlerom Unii Europejskiej oraz statkom rybackim. Przez takie położenie, wiele lat temu miejsce stało się przystankiem przemytu narkotyków z Ameryki Południowej do Europy. To na Bijagos przemytnicy przeładowują kokainę, która przez Afrykę dociera do granic Unii Europejskiej. Korzystają oni przy tym z ukształtowania linii brzegowej wysp, bo łatwo ukryć się u ich brzegów, co uniemożliwia służbom porządkowym Gwinei Bissau skuteczną kontrolę archipelagu.

 

Historia Bijagos

Bijagos to kraniec Zachodniej Afryki. To miejsce, gdzie linia brzegowa obfituje w liczne wysepki ułatwiając pracę przemytnikom. Takie naturalne rozwiązanie uniemożliwia jednoczesnie operowanie supertrawlerom Unii Europejskiej oraz statkom rybackim. W związku z tym wiele lat temu miejsce stało się przystankiem przemytu narkotyków z Ameryki Południowej do Europy. To na Bijagos przemytnicy przeładowują kokainę, która przez Afrykę dociera do granic Unii Europejskiej. Korzystają oni przy tym z ukształtowania linii brzegowej wysp, bo łatwo ukryć się u ich brzegów, co uniemożliwia służbom porządkowym Gwinei Bissau skuteczną kontrolę archipelagu.

Bijagos, w czasach przed kolonialnych, były ważnym przystankiem przystanią w szlakach handlowych wzdłuż Afryki Zachodniej. Pomimo że Portugalczycy byli obecni na gwinejskim wybrzeżu od XV wieku, wyspy pozostawały poza zasięgiem Portugalczyków, były niezależne i stały się najpóźniej podbitym terenem w 1936 roku. Portugalczycy, jedni z najgorszych kolonizatorów Afryki, drenowali w sposób niezwykle zintensyfikowany swoje kolonie ich posiadanie miało gwarantować niewolniczą siłę roboczą, wysługiwanie się "czarnymi ludźmi",  których obowiązkiem było dostarczać tanie produkty do metropolii Lizbony.

Po zdobyciu Bijagos, stolicę całej Gwinei Bissau utworzono na jednej z wysp archipelagu Bolama. Jednak po kilku latach, ze względu na niewystarczającą ilość wody pitnej, przeniesiono ją do lądowego miasta Bissau. Koniec portugalskiego panowania na Bijagos nastąpił dopiero wraz z uznaniem przez Lizbonę niepodległości Gwinei Bissau w 1974 roku. Portugalczycy w miastach wysp Bijagos (zwłaszcza w Balomie i Babague) pozostawili po sobie liczne budynki, które prezentują się dziś niezwykle surrealistyczno- agonalnie. Dla miłośników fotografii to idealne plenery zdjęciowe. 

 

Atrakcje Bijagos

Kiedy już dostaniemy się na Bijagos, zostaniemy oczarowani wyglądem tego miejsca. Pomimo portugalskiej kolonizacji, mieszkańcy zachowali swoją tradycję, animistyczną religię oraz odrębny kreolski język. Co niezwykłe, należą oni do społeczności matriarchalnej. Po wyspie można podróżowując rowerem, motorem lub na motorem z ciężarową przyczepką. Drogi są fatalne dlatego trzeba być przygotowanym na wszystko. Do jednej z plaż na południu wyspy prowadzi kilkukilometrowa droga wiodąca przez dżunglę, w której ponoć roi się od największego jadowitego węża Afryki, czyli czarnej mamby. Bijagos są wyjątkowe, to jedyne miejsce na świecie, gdzie spotkamy pływające w oceanie hipopotamy, żółwie morskie czy ponad milion wędrownych ptaków, migrujących na południe przed początkiem zimy w Europie.

 

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

Program WYPRAWY:

Dzień 1 - Wylot z Warszawy, przylot do Bissao
Wylot z Warszawy o 7 rano, przylot o 23 do Bissao ( wizy otrzymamy na lotnisku po wcześniejszym aplikowaniu o permit i wizy). Nocleg w Bissao.
Poranna prom lub speed-boat z ośrodka DaKosta do ośrodka
Explorowanie, poznawanie łodziami licznych wysp archipelagu Bijagos, plażowanie, nurkowanie, hedonizm, poznawanie wnętrza wyspy.
Explorowanie, poznawanie łodziami licznych wysp archipelagu Bijagos, plażowanie, nurkowanie, hedonizm, poznawanie wnętrza wyspy.
Explorowanie, poznawanie łodziami licznych wysp archipelagu Bijagos, plażowanie, nurkowanie, hedonizm, poznawanie wnętrza wyspy.
Explorowanie, poznawanie łodziami licznych wysp archipelagu Bijagos, plażowanie, nurkowanie, hedonizm, poznawanie wnętrza wyspy.
Explorowanie, poznawanie łodziami licznych wysp archipelagu Bijagos, plażowanie, nurkowanie, hedonizm, poznawanie wnętrza wyspy.
Poznawanie stolicy i portugalskiej zabudowy.
Zigunchor w prownicji Casamance (Senegalu).
Poznajemy Casamance - Kedougou.
Bassari i Dindefelo – etnika Afryki i kapiele w wodospadzie.
Bassari i Kedougou.
Samolot do Dakaru lub jeep ( nie ma taryf na ewentualne loty do Dakaru jeszcze).
Dakar.
Żegnaj przygodo!

W powyższym programie mogą nastąpić zmiany których celem może być tylko i wyłącznie zagwarantowanie maksymalizacji wrażeń podróżniczych. Często w takiej podróży pojawiają się ad-hoc miejsca warte poznania, jak również sytuację które mogą zmienić jej przebieg.

TRASA WYPRAWY:

Afryka Zachodnia na zdjęciach:

2400 EUR

+ bilety lotnicze

Cena obejmuje:

 • Wszystkie noclegi
 • Zaproszenie i koszt wizy do Gwinei Bissao
 • Transport wynajętym samochodem, Jeep wraz z kierowcą i ew. samolot Kedougou-Dakar
 • Transporty łodziami, promem i motorówką do i na Bijagos
 • Imprezę sylwestrową
 • Opiekę polskiego pilota
 • Permity na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie Signal Iduna KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 200.000 EUR, NNW: 50.000 zł, OC 60.000 Eur)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Biletów lotniczych Warszawa- Bissao, Dakar- Warszawa, ok. 4.000 zł
 • Wyżywienie (max. 15-25 USD na dobę)
 • Kosztów związanych z potencjalnym nurkowaniem

Inne informacje:

 • Do udziału w wyprawie wymagany jest paszport ważny min. 6 miesięcy od daty wjazdu do kraju, formalności wizowe należy załatwić online najlepiej 2-3 miesiące przed wyjazdem. Pomagam w załatwieniu zaproszenia i wizy do Gwinei Bissao.
 • Noclegi w Bijagos w bungalowach - http://dakostabc.com/accomodations/
 • Noclegi na lądzie w czystych możliwych hotelach klasy turystycznej
 • Nocleg w Basari w guesthouse
 • Szczepienia obowiązkowe żółta febra (yellow fever vaccination) oraz zalecane (żółtaczka A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny)
 • Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej