fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

INDIE PÓŁNOCNE WYPRAWA - MOZAIKA KULTUR I NIEZWYKŁA PRZYRODA INDII
-
-
-
17
dni
CENA:
USD grupa 4-5 os. USD grupa 6-8 os. + bilety lotnicze ok. PLN

INDIE PÓŁNOCNE WYPRAWA

MOZAIKA KULTUR I NIEZWYKŁA PRZYRODA INDII

Indie Północne Wyprawa Mozaika Kultur i Niezwykła Przyroda Indii to fascynującą podróż przez Indie z Poza Trasą Adventure. Naszą podróż rozpoczniemy w Delhi - obecnej i historycznej stolicy kraju. Tutaj i w pobliskim mieście Agra zwiedzimy między innymi zabytki związane z muzułmańską dynastię Wielkich Mogołów. Z Delhi udamy się do Pendżabu, gdzie zwiedzimy najważniejsze sanktuarium Sikhów - Złotą Świątynię w Amritsar. W Wagah obserwować będziemy codzienną, wręcz teatralną ceremonię zamknięcia przejścia granicznego między Indiami a Pakistanem. Kolejnym celem będą leżące nad Gangesem miasta Riszikesz i Haridwar przyciągające rzesze pielgrzymów. Obserwować będziemy tu barwne ceremonie religijne. Aby odetchnąć od zgiełku miast udamy się do najstarszego indyjskiego Parku Narodowego Jima Corbetta słynącego z występujących tu tygrysów bengalskich. Kolejną szansą na spotkanie tygrysa będzie safari w Parku Narodowym Ranthambore, który odwiedzimy podczas podróży po Radżastanie w drugiej części naszej wyprawy. W Radżastanie zwiedzimy również pełne przepychu pałace maharadży w mieście Dżajpur, klimatyczne miasteczko Puszkar usytuowane nad świętym jeziorem a także kolejny z indyjskich parów - Park Narodowy Keoladeo, gdzie dla odmiany będziemy wypatrywać nie tygrysa lecz licznie tu występujących ptaków. Na deser zachowamy ikoniczny wręcz Tadż Mahal w Agrze zaliczany do siedmiu cudów nowożytnego świata.

Pilotem wyjazdu Indie Północne Wyprawa Mozaika Kultur I Niezwykła Przyroda Indii będzie Katarzyna Mazurkiewicz, przewodniczka wypraw trekkingowych i poznawczych do Indii, po których podróżuje od ponad trzydziestu lat. Kasia pomoże zrozumieć wielokulturowość ale i życie codzienne tego niezwykłego kraju. Wspólnie z Kasią szukać będziemy też zagrożonych wyginięciem tygrysów bengalskich. Zapraszamy na wyjazd Indie Północne Wyprawa Mozaika Kultur i Niezwykła Przyroda! 

Autorka programu Katarzyna Mazurkiewicz. Copyright © Poza Trasą Adventure

INDIE PÓŁNOCNE WYPRAWA - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.

Wylot z Polski do Delhi.

Dzień 2. INDIE - Delhi

Zwiedzanie kompleksu Qutab Minar z XII w. powstałego po podbiciu przez muzułmanów hinduistycznych Indii. Nad efektownymi ruinami meczetu Potęga Islamu zbudowanego ze zburzonych świątyń hinduskich wznosi się Qutab Minar - najwyższy minaret w Indiach. Odwiedzimy też Rajpath - reprezentacyjną zieloną aleję na osi której znajdują się Pałac Prezydencki oraz Brama Indii w dzielnicy zbudowanej przez Brytyjczyków. Późnym popołudniem wybierzemy się do starej części miasta - Old Delhi aby przespacerować się tętniącymi życiem bazarowymi uliczkami. Nocleg w Delhi.

Indie północne wyjazd

Dzień 3. Amritsar

Wyjazd pociągiem do Amritsar w Pendżabie. Po południu odwiedzimy Złotą Świątynię - najważniejsze sanktuarium Sikhów. Zwiedzimy złoconą świątynię Harmandir, gdzie przechowywana jest Święta Księga Sikhów - Guru Granth Sahib. Obserwować będziemy modlitewne ceremonie. Odwiedzimy też langar - świątynną kuchnię i stołówkę dla pielgrzymów. Nocleg w Amritsarze.

Indie północne wyjazd

Dzień 4. Amritsar

Po porannej powtórnej wizycie w Złotej Świątyni wybierzemy się do muzeum dokumentującego bezprecedensowy podział Indii Brytyjskich na Indie i Pakistan w 1947 roku. Wydarzenie to spowodowało iż aż 20 milionów ludzi zmieniło swoje miejsce zamieszkania. Po południu wycieczkowym autobusem pojedziemy do Wagah - jedynego przejścia granicznego między Indiami a Pakistanem. Obejrzymy tu spektakularną ceremonię zamknięcie granicy. Nocleg w Amritsarze.

Wagah

Dzień 5. Haridwar / Riszikesz

Poranny przejazd  pociągiem do Haridwar nad Gangesem i dalej do Riszikesz leżącego u podnóża Himalajów Garhwalu nazywanego światowym centrum jogi. Spacer nad Gangesem i obserwacja wieczornej ceremonii arti pudża - hinduistycznego obrzędu religijnego, podczas którego składa się ofiarę bóstwu. Nocleg w Riszikeszu.

Dzień 6. Riszikesz / wycieczka do Haridwar

Spacer po Riszikeszu i zwiedzanie aśramów - miejsc pielgrzymkowych. Popołudniu wycieczka do Haridwaru, gdzie wędrując bazarowymi uliczkami starego miasta dotrzemy nad nabrzeże rzeki Ganges. Będziemy tam obserwować pielgrzymów oraz wieczorną ceremonię arti pudża. Nocleg w Riszikeszu.

Indie północne wyjazd

Dzień 7. Park NarodowJima Corbetta

Podróż w stronę Parku Narodowego Jima Corbetta - najstarszego parku narodowego w Indiach. Park stanowi ważną ostoję zagrożonego wyginięciem tygrysa bengalskiego. Występują tu również m.in. słonie indyjskie, lamparty, niedźwiedzie himalajskie, kilka gatunków jeleni, gawiale - krokodyle o wąskim pysku, szakale złociste, hieny pręgowane, makaki królewskie, langury oraz  586 gatunków ptaków. Po południu wyruszymy na safari po parku w poszukiwaniu tygrysa bengalskiego. Nocleg w Ramnagarze lub okolicy.

Dzień 8. Park NarodowJima Corbetta / Delhi

Po porannym safari w Parku Narodowym Jima Corbetta wyjazd samochodem do miejscowości Haldwani skąd pociągiem udamy się do Delhi. Nocleg w Delhi. 

Park Narodowy Indie

Dzień 9. Delhi

Po śniadaniu zwiedzimy leżący w pobliżu rzeki Jamuny grobowiec Humajuna - władcy z dynastii Wielkich Mogołów wybudowany XVI w. przez jego żonę. Grobowiec jest jedną z pierwszych budowli zbudowanych w stylu mogolskim łączącym wpływy sztuki perskiej i indyjskiej. Zajrzymy do muzułmańskiej dzielnicy w okolicach sufickiego grobowca Nizamuddin Dargah.  Po południu zwiedzimy imponujący hinduistyczny kompleks świątynny Swaminarayan Akshardham. Znajdujące się tu obiekty wybudowane zostały z różowego piaskowca i białego marmuru. Ich przepych chwilami oszałamia a różnorodne dodatkowe atrakcje nawiązujące do religii i historii Indii niekiedy wręcz ocierają się o kicz. Nocleg w Delhi.

Indie północne wyjazd

Dzień 10. Adżmer / Puszkar 

Przejazd pociągiem do Adżmer i dalej do Puszkar położonego nad świętym dla wyznawców hinduizmu jeziorem otoczonym świątyniami. Legenda mówi, że jezioro powstało w miejscu gdzie bóg Brahma upuścił kwiat lotosu. Popołudniu spacer wokół jeziora i wjazd kolejką lub spacer  na wzgórze z świątynią Sawitri, gdzie obejrzymy malowniczy na zachód słońca. Nocleg w Puszkarze.

Dzień 11. Puszkar / Adżmer / Dżajpur 

Obserwacja porannych ceremonii hinduistycznych nad jeziorem i wizyta w jednej z nielicznych świątyń poświęconych hinduskiemu bogowi Brahmie w Indiach. Po południu przejazd Adżmer i dalej pociągiem do Dżajpur nazywanego "różowym miastem" od barwy jaką przybierają o zachodzie słońca ceglaste budowle starego miasta. Przed zachodem słońca wycieczka do leżącego na wzgórzu fortu Nahargarh zwanego Tygrysim Fortem skąd roztacza się przepiękna panorama na miasto. Nocleg w Dżajpur.

Indie północne wyjazd

Dzień 12. Dżajpur 

Zwiedzanie miasta Dżajpur zaczniemy od podziwiania ażurowej fasady Pałacu Wiatrów - Hawa Mahal, będącego wizytówką miasta. W należącym do maharadży pałacu miejskim podziwiać będziemy bogactwo i przepych jakim otaczali się władcy: wnętrza, kolekcje sztuki, ubiorów, broni oraz portrety. Następnie obejrzymy obserwatorium Dżantar Mantar z gigantycznymi przyrządami do pomiarów astronomicznych. Popołudniu wyjazd pociągiem w okolice Parku Narodowego Ranthambore. Park słynie z działań mających na celu odnowienie populacji zagrożonego wyginięciem tygrysa bengalskiego. Nocleg w okolicy parku.

pałac wiatrów

Dzień 13. Park Narodowy Ranthambore

Wyruszymy na poranne i przedwieczorne safari w poszukiwaniu tygrysa bengalskiego po Parku Narodowym Ranthambore. Oprócz tygrysów bengalskich na obszarze parku występują także m.in. lamparty, niedźwiedzie wargacze, kilka gatunków jeleni, szakale złociste, hieny pręgowane, makaki królewskie, langury oraz 272 gatunki ptaków. Bardzo malownicze krajobrazowo tereny dzisiejszego parku były niegdyś terenami łowieckimi dla maharadży Dżajpuru. Na terenie parku znajdują się również ruiny fortu z X wieku. Nocleg w okolicy parku.

Dzień 14. Bharatpur / Abhaneri / Park Narodowy Keoladeo

Podróż pociągiem do Bharatpur. Wycieczka do wioski Abhaneri, gdzie znajduje się Chand Baori bardzo ciekawa architektonicznie studnia schodkowa z XI wieku. Popołudniu obserwacje ptaków w Parku Narodowym Keoladeo (wpisany na Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO). Tutejsze leżące w depresji mokradła były niegdyś terenem łowieckim maharadży Bharatpur. Dzisiaj można tu spotkać ponad 360 gatunków ptaków. Zimują tutaj tysiące ptaków wodnych z Afganistanu, Chin i Syberii. Nocleg w Bharatpurze.

Park Narodowy Keoladeo

Dzień 15. Fatehpur Sikri / Agra

Wyjazd samochodem do Agry. W trakcie podróży zwiedzimy Fatehpur Sikri, które było niegdyś imponującą stolicą imperium mogolskiego.  Miasto wybudowane przez cesarza Akbara po kilkunastu latach zostało opuszczone przez mieszkańców, kiedy to w okolicy zabrakło wody. Do dziś pozostały tu wspaniałe pałace, meczet a przede wszystkim marmurowe mauzoleum świętego muzułmańskiego Salima Ćisti z misternie rzeźbionymi ażurowymi oknami. Następnie dalsza podróż do Agry. Pierwszym punktem zwiedzania będzie imponujący Czerwony Fort (wpisany na Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO). Masywne czerwone mury fortu kryją eleganckie marmurowe meczety, pawilony i pałace zdobione inkrustacjami z kamieni półszlachetnych. Nocleg w Agrze.

Fatehpur-Sikri

Dzień 16. Agra / Delhi

O wschodzie słońca wybierzemy się na spotkanie z legendarnym Tadż Mahal (wpisany na Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO). Ten najsłynniejszy grobowiec Indii i prawdopodobnie całego świata wybudowano na polecenie Szahdżahana po śmierci jego ukochanej żony Mumtaz Mahal. Budowla z białego marmuru zaliczana do siedmiu cudów nowożytnego świata wznosi się na platformie pośrodku ogrodu nad rzeką Jamuną. Powrót do Delhi i czas na zakupy. Nocleg w Delhi.

Agra taj mahal

Dzień 17. Delhi

Powrót do Polski.

TRASA WYCIECZKI:

grupa 4-5 osób USD + bilety lotnicze PLN

grupa 6-8 osób USD + bilety lotnicze PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa / Berlin - Delhi - Warszawa / Berlin ok. PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3* w pokojach dwuosobowych
 • Transfery i transport na całej trasie podróży zgodnie z programem: pociągi, wynajęte samochody, taksówki i riksze
 • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
 • Opiekę polskiego pilota na terenie Indii
 • Usługi miejscowych przewodników
 • Usługi lokalnych przewodników angielskojęzycznych w trakcie zwiedzania części obiektów
 • Usługi lokalnych przewodników angielskojęzycznych
 • Permity na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane
 • Wstępy, usługi przewodnika oraz samochodowe safari w parkach narodowych Corbetta i Ranthambore
 • Wstęp, usługi przewodnika oraz riksze podczas obserwacji ptaków w parku Keoladeo
 • Wszelkie rządowe opłaty lokalne wymagane na trasie 
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Zwyczajowe napiwki
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN)
 • Koszty polisy od rezygnacji w przypadku sytuacji nadzwyczajnej (w przypadku Covid)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wizy do Indii  (e-visa na 30 dni - 25 USD)
 • Kosztów wyżywienia ( w sumie około 200 - 250 USD / osoba)
 • Napojów alkoholowych i bezalkoholowych oraz napojów do posiłków
 • Innych atrakcji fakultatywnych i wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp

INDIE PÓŁNOCNE WYPRAWA NA ZDJĘCIACH

Fotografie Katarzyna Mazurkiewicz

 

INDIE PÓŁNOCNE WYPRAWA - AZJA

Indie Północne Azja - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Wagha - Granica Indie - Pakistan

Indie - Poznaj nasze pozostałe wyprawy do Indii:  Indie Północno-Wschodnie,  Indie Kerala