fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Iran wycieczka szlakiem zabytków
oraz Kuwejt
21.04.2022
-
06.05.2022
16
dni
CENA:
2550 USD + bilety lotnicze ok. 2650 PLN

IRAN wycieczka szlakiem zabytków

Iran i kuwejt

Iran Wycieczka Szlakiem Zabytków to doskonała propozycja dla wszystkich miłośników historii, kultury i sztuki perskiej. Nasza pozatrasowa podróż przez Iran przybliży ten niezwykły kraj wokół którego narosło niestety wiele negatywnych stereotypów. Jednak nie warto sugerować się nimi, bo przy bliższym kontakcie kraj a zwłaszcza jego mieszkańcy potrafią pokazać swoim gościom urzekające i fascynujące oblicze. Jest to kraj o niezwykle bogatej kulturze i długiej historii. Kultura perska jest jedną z najstarszych na świecie, a do dzisiaj pozostało wiele wspaniałych pamiątek i dowodów jej wielkości. Na trasie Iran Wycieczka Szlakiem Zabytków zwiedzimy najważniejsze i najpiękniejsze zabytki, między innymi miasto Isfahan, a w nim piękne meczety, bogato zdobione pałace oraz zabytkowe mosty. Niesamowite wrażenie robi Jazd, miasto zbudowane z gliniano-piaskowej cegły, które zamieszkałe jest nieprzerwanie od ponad siedmiu tysięcy lat. Podczas podróży zwiedzimy pozostałości dawnej stolicy Persji, Persepolis oraz leżący w pobliżu Shiraz, miasto przepięknych ogrodów i poetów. Zwiedzimy również nowoczesny i rozległy Teheran - stolicę Iranu. W czasie wycieczki nie zabraknie też czasu na słynne irańskie bazary, gdzie podziwiać będziemy perskie dywany, orientalne rękodzieło i regionalną sztukę.

Iran Wycieczka Szlakiem Zabytków to olśniewające pomniki kultury ale także wspaniałe krajobrazy i niezwykła przyroda. Podczas wycieczki zachwycają ogromne przestrzenie, fascynujące krajobrazy pustyń i majestatycznych gór Iranu. Oprócz tych wszystkich atrakcji w naszej pamięci pozostanie wielka serdeczność i gościnność Irańczyków oraz ich doskonała kuchnia. Zapraszamy na fascynującą podróż -  Iran Wycieczka Szlakiem Zabytków!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

IRAN wycieczka szlakiem zabytków - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy lub Berlina do Teheranu - stolicy Iranu.

Dzień 2. IRAN - Teheran

Zwiedzanie Teheranu rozpoczniemy od wjazdu na wieżę Milad, która jest charakterystycznym punkt miasta i platformą widokową. Przespacerujemy się długimi korytarzami hal Wielkiego Bazaru. Po południu zjemy obiad w wykwintnej teherańskiej restauracji. Po obiedzie pojedziemy do dawnej ambasady amerykańskiej, określanej w czasach rewolucji Chomeiniego jako „gniazdo szpiegów”. Miejsce to związane jest z wydarzeniami w 1979 roku, kiedy to w ambasadzie uwięzieni zostali jej pracownicy. Późne popołudnie spędzimy w Darband. Jest to popularne wśród Teherańczyków miejsce wycieczek, spotkań i spacerów, wprost idealne na odpoczynek od hałaśliwego miasta, pełne restauracji, kawiarni i herbaciarni.

Iran Teheran

Dzień 3. Teheran / Kashan 

Po śniadaniu wycieczka kolejką linową Tele Cabin na górę Tochal (3964 m n.p.m.), skąd podziwiać będziemy przepiękną panoramę Teheranu i okolic. Tele Cabin jest jedną z najdłuższych linii gondolowych na świecie, liczy 7500 m. Początek trasy znajduje się na wysokości 1900 m n.p.m. a ostatnia stacja w pobliżu szczytu góry na wysokości 3740 m n.p.m. Kolejka umożliwia dostęp do licznych ośrodków wypoczynkowych, rekreacyjnych i narciarskich.

Teheran Iran wycieczka

Następnie wyjazd do miasta Kashan. Pierwszym punktem wycieczki będzie zwiedzanie ogrodu Fin, najstarszego zachowanego w Iranie ogrodu w stylu perskim. Powstał on na przełomie XVI i XVII w. kiedy miasto stało się miejscem wypoczynku perskich władców. Po południu zwiedzimy starożytne podziemne miasto Nushabad. Miasto tworzy labirynt tuneli rozłożonych na trzech poziomach, skrytych pod ziemią od 3 do 18 metrów. Mieszkańcy mogli się w ten sposób schronić zarówno w przypadku obcych najazdów, ale również przed bardzo wysokimi temperaturami występującymi w tym pustynnym obszarze.

Iran zwiedzanie podczas wycieczki

Dzień 4. Kashan / Abyaneh / Isfahan

Rano zwiedzanie zabytkowych wytwornych domów kupieckich. Domy z przestronnymi dziedzińcami i bogatymi zdobieniami, wybudowane zostały pod koniec XIX wieku. Następnie wycieczka do leżącej w górach wioski Abyaneh. Wieś zbudowana jest na stromym zboczu góry Karkas. Charakterystyczną zabudowę tworzą malownicze domy z czerwonej gliny, ozdobione drewnianymi balkonami. Abyaneh jest jedną z najstarszych wiosek w Iranie. Z uwagi na swoją unikalność wieś wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po krótkiej przerwie na lunch dalsza podróż w kierunku Isfahan. Zwiedzanie rozpoczniemy od obejrzenia mostu Siosepol z charakterystycznymi 33 łukami. Jest on największym z jedenastu historycznych mostów na rzece Zayandeh. Most został zbudowany w XVII wieku. Służył zarówno jako most, jak i tama. Było to też popularne miejsce spotkań mieszkańców miasta. 

Iran

Dzień 5. Isfahan / Nain

Dziś kontynuować będziemy zwiedzanie Isfahan, byłej stolicy i trzeciego co do wielkości miasta Iranu. Rozpoczniemy od wizyty w dzielnicy Dżolfa, gdzie od ponad 400 lat mieszka mniejszość ormiańska. Zwiedzimy bogato zdobioną Katedrę Świętego Zbawiciela, zwaną Wank - monastyr. Kolejnym punktem będzie Placu Imama. Wybudowano go pod koniec XVI w. Pierwotnie służył on jako miejsce ceremonii królewskich. W XVII w. otoczony został dwupoziomowymi arkadami handlowymi, na południowej stronie dobudowano meczet Imama, po zachodniej pałac Ali Kapu a po wschodniej meczet Szejka Lotfollaha. W części północnej znajduje się Wielki Bazar miejski. Plac wraz z otaczającymi je budowlami to jeden z najpiękniejszych i najbardziej cennych zabytków Iranu. Po obiedzie w restauracji zwiedzimy meczet Imama i wyruszymy do miasta Nain. W Nain zwiedzimy ruiny Zamku Narenj, który jest  jednym z najważniejszych zabytków sprzed islamizacji Iranu. Wybudowany został około V wieku, najprawdopodobniej służył celom wojskowym. Górne piętra zamku zostały przebudowane w późniejszym okresie, już w czasach panowania islamu.

Isfahan Iran wyjazd

Dzień 6. Nain / Chak Czak / Kharanaq / Jazd

Rano wycieczka do Chak Chak, świętego sanktuarium i miejsca pielgrzymek wyznawców zoroastryzmu z całego świata. Świątynia wybudowana została w jaskini na zboczu góry, wokół roztacza się pustynny krajobraz. Wewnątrz świątyni płonie stale podtrzymywany święty ogień. Wyznawcy tej religii zwani są „czcicielami ognia”. Następnie podróż do Kharanaq, niewielkiej wioski w opustoszałej pustynnej okolicy Iranu. Wieś założona została jeszcze przed islamizacją kraju. Wszystkie budynki w wiosce wybudowane zostały z glinianych cegieł i dodatkowo otynkowane wysuszoną na słońcu mieszanką błota z sianem. Po zwiedzaniu wioski wyjazd do miasta Jazd, jednego z najpiękniejszych miast Iranu i jednocześnie najstarszych miast świata. Jazd słynie z unikatowej perskiej architektury. Starówka miasta zbudowana w całości z gliniano- piaskowych cegieł, pełna jest uroczych, wąskich i krętych uliczek. Obejrzymy meczet Jameh, odwiedzimy ogród Dowlat Abad, gdzie znajduje się XVIII- wieczna najwyższa wieża wiatrowa w Iranie. Wieże wiatrowe służyły do „łapania wiatrów” i kierowania świeżego, chłodnego powietrza do mieszkań. Jazd to miejsce zamieszkałe przez wyznawców zoroastryzmu. Zwiedzimy ich Świątynię Ognia. Od prawie 1600 lat pali się tu święty ogień podtrzymywany przez kapłanów. Późnym popołudniem udamy się na bazar Jazd Khan, gdzie będziemy mieli możliwość kupienia pamiątek i souvenirów.

zwiedzanie Iranu

Dzień 7. Jazd / Shahdad

Po śniadaniu podróż do Shahdad. Miasto to znajduje się na skraju Pustyni Lut. Podróż trwać będzie około 6 godzin. Resztę dnia spędzimy odpoczywając po trudach podróży.

Pustynia Kaluty w Iranie
Dzień 8. Shahdad / Pustynia Kalut / Kerman / Bandar Abbas

Dziś czeka nas wycieczka po najbardziej suchej i gorącej pustyni Iranu. Najwyższą zanotowaną tu temperaturą było 70,7 °C. Pustynia Kalut to przepiękne zjawiskowe krajobrazy, wydmy i skały o fantastycznych kształtach. Następnie wyjazd w stronę miasta Kerman, gdzie zatrzymamy się na lunch i odpoczynek, po czym wyruszymy w dalszą podróż na południe Iranu do miasta Bandar Abbas. Miasto położone jest nad Morzem Arabskim przy Cieśninie Ormuz. Podróż trwać będzie około 6 godzin.

Iran

Dzień 9. Bandar Abbas / Jam

Po śniadaniu wizyta w zabytkowym domu kąpielowym Galeh-Dari. Po czym zwiedzać będziemy miejsce dość nietypowe jak na Iran - hinduską świątynię. Została ona wybudowana  w 1310 roku dla Hindusów zamieszkujących to miejsce. Kolejnym punktem będzie spacer po parku Dowlat, ulubionym miejscu wypoczynku, rekreacji i towarzyskich spotkań mieszkańców miasta. Po lunchu wyjazd w kierunku miasta Jam. Podróż trwać będzie około 8 godzin. Jechać będziemy malowniczą drogą wzdłuż wybrzeża.

Dzień 10. Jam / Shiraz

Po śniadaniu wyjazd do Shiraz. W Shiraz przespacerujemy się labiryntem zadaszonych korytarzy bazaru Vakil, zwiedzimy też Różowy Meczet - Nasir-ol-Molk, który wybudowany został pod koniec XIX wieku. W głównej sali modlitewnej w oknach znajdują się różnokolorowe witraże. Światło wpadające do wewnątrz tworzy efekt kalejdoskopu. Na głównym dziedzińcu znajdują się dwa iwany zdobione glazurowanymi cegłami z motywami roślinnymi. Iwany to częste w architekturze perskiej przesklepione pomieszczenia otwarte od strony dziedzińca, najczęściej pełniące funkcję monumentalnego wejścia do meczetu. Kolejnym punktem będzie zwiedzanie domu majętnej i wpływowej rodziny Qavam, który znajduje się w ogrodzie Naranjestan. Bogato zdobiony dom wybudowany został pod koniec XIX wieku. W niezwykle pięknym ogrodzie w stylu perskim znajdują się pawilony i kanały wodne, a wśród bujnej roślinności rosną tu drzewa pomarańczowe, od których ogród otrzymał swoją nazwę. Późnym popołudniem odwiedzimy mauzoleum XIV-wiecznego poety perskiego Hafeza, urodzonego w Shiraz. Zachód słońca jest najbardziej popularną porą dnia, kiedy Irańczycy odwiedzają jego grób.

Iran wyjazd

Dzień 11. Shiraz / Persepolis / Bushehr

Po wczesnym śniadaniu wycieczka do Persepolis, starożytnego miasta założonego w VI wieku p.n.e. Persepolis było stolicą Imperium Achemenidów i prawdopodobnie najwspanialszym miastem swoich czasów, o czym świadczą imponujące ruiny. W 330 r. p.n.e. miasto zdobyte zostało przez Aleksandra Wielkiego, po czym częściowo spalone. Zwiedzimy między innymi: Bramę Wszystkich Ludów, pałac Dariusza i Kserksesa oraz pozostałości sali audiencyjnej - Apadany. Najbardziej charakterystyczną ozdobą miasta są reliefy biegnące wzdłuż ścian i schodów. Przedstawiają one postaci wywodzące się pośród wszystkich ludów zamieszkujących ówczesne imperium. Następnie wycieczka do doliny położonej w górach Zagros i zwiedzanie Naqshe Rustam. Znajdują się tu grobowce władców z dynastii Achemenidów oraz reliefy skalne z III wieku. Wrócimy do Shiraz, gdzie zjemy wczesny lunch i wyruszymy w dalszą podróż do Bushehr. Podróż trwać będzie około 5 godzin.

zwiedzanie Iranu

Dzień 12. Bushehr / Khorramshahr

Po śniadaniu zrelaksujemy się, spacerując po plaży, po czym wyruszymy do Khorramshahr. Podróż trwać będzie około 6 godzin. W pobliżu Khorramshahr zatrzymamy się na wyspie Minoo. Znajduje się ona między dwoma rozgałęzieniami rzeki Szatt al-Arab, tuż przy granicy Iranu z Irakiem. Wyspę porastają gaje palmowe, można tu obserwować liczne gatunki ptaków. Minoo jest chętnie odwiedzana przez turystów. Słynie z wyśmienitej regionalnej zdrowej kuchni oraz ciekawego rękodzieła wytwarzanego przez lokalnych twórców. Dalsza podróż do Khorramshahr.

Oaza Libia Sahara

Dzień 13.

Dzień zapasowy do zagospodarowania w Iranie.

Dzień 14.  Khorramshahr / KUWEJT

Po wczesnym śniadaniu jedziemy do portu, skąd wyruszymy promem do Kuwejtu. Podróż trwać będzie około 6 godzin. Na promie lunch.

Dzień 15. KUWEJT

Dzień spędzimy w Kuwejcie, stolicy kraju. Obejrzymy symbol miasta — Wieże Kuwejckie oraz największy meczet w kraju Grand Mosque. Zobaczymy też największy targ w mieście, Souk Al-Mubarakiya.

Kuwejt Wieże Kuwejckie

Dzień 16. KUWEJT

Kuwejt – czas wolny na odpoczynek i zakupy.

Kuwejt wyjazd Poza Trasą

Dzień 17.

Wylot do Warszawy lub Berlina. Powrót do Polski i zakończenie podróży Iran Wycieczka Szlakiem Zabytków. 

IRAN wycieczka szlakiem zabytków - TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2550USD

+ bilety lotnicze ok. 2650 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa / Berlin - Teheran / Kuwejt - Warszawa / Berlin ok. 2650 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach lokalna kategoria 4* i 5 * w pokojach dwuosobowych oraz w lokalnych obiektach typu Guest House w Iranie
 • Noclegi w hotelach 3* w pokojach dwuosobowych w Kuwejcie
 • Śniadania w Iranie i Kuwejcie
 • W Iranie pełne wyżywienie w restauracjach (lunch i kolacja)
 • Transport na całej trasie wyprawy prywatnym busem zgodnie z programem
 • Prom do Kuwejtu
 • Bilety wejściowe do zwiedzanych obiektów
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnego przewodnika angielskojęzycznego
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Koszty polisy od rezygnacji w przypadku sytuacji nadzwyczajnej (w przypadku Covid)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Koszulkę firmową
 • Relację fotograficzną z wyjazdu

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wyżywienia w Kuwejcie (ok. 25 USD / osoba / doba)
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych oraz innych wydatków osobistych

IRAN WYCIECZKA NA ZDJĘCIACH