fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Indonezja: Jawa- Bali - Lombok – Flores
07.08.2020
-
26.08.2020
19
dni
CENA:
2500 USD + bilety lotnicze ok. 3500 PLN

INDONEZJA: JAWA - BALI - LOMBOK - FLORES

Nie ma chyba bardziej zróżnicowanego kraju niż Indonezja. Niemal każda z tworzących ją wysp wytworzyła swój własny styl, kulturę, architekturę, kuchnię, wyznawane są różne religie – odwiedzając je podczas jednej podróży, ma się wrażenie zwiedzania zupełnie odrębnych krajów. Chcemy Was zaprosić w taką niesamowitą podróż po tym równikowym archipelagu – odwiedzimy stołeczną Jawę, skomercjalizowane, ale wciąż piękne Bali, znacznie cichszy Lombok i przepiękną pod względem przyrodniczym i krajobrazowym wyspę Flores. Tu nie będzie czasu na nudę, każdy też będzie mógł poczuć się milionerem, choć niezbyt… bogatym. Indonezyjskie rupie nie są dziś zbyt wiele warte.

Podróż rozpoczniemy od Jakarty – stolicy tego 270-milionowego kraju. To pewnie będzie jedna z ostatnich okazji, by odwiedzić to miasto – trwają bowiem przymiarki do budowy nowej stolicy, dla której wyznaczono miejsce na wyspie Kalimantan (Borneo). Jakarta, szczególnie jej starówka ma swój niepowtarzalny klimat. Spacerując po Batawii – kolonialnej, portowej dzielnicy można poczuć atmosferę dawnych czasów, zwłaszcza gdy spaceruje się nabrzeżem pełnym drewnianych statków. Centrum, jak na stolicę przystało, jest już zdominowane przez nowoczesną architekturę, ale również i tutaj można znaleźć wiele „perełek”. Zatrzymamy się przy słynnej podróżniczej uliczce Jalan Jaksa, kilka kroku od głównego placu Jakarty – Merdeka (Niepodległość). Punktem orientacyjnym będzie natomiast Monas, czyli Monumen Nasional – olbrzymi obelisk z płomieniem na szczycie. Złośliwi mówią, że to ostatnie - nazwijmy to „tchnienie” prezydenta Sukarno, twórcy niepodległej Indonezji, za którego rządów wyzwoliła się spod holenderskiego kolonializmu. Zbliżone brzmienie angielskich nazw Holandii i Polski będzie wielokrotnie zauważane przez tubylców, którzy jednak dowiedziawszy się, że z kolonizatorami nie mamy nic wspólnego – szeroko się będą uśmiechać.

Na Jawie odwiedzimy jeszcze jedno magiczne miejsce – Yogyakartę. To z kolei stolica batiku – sposobu barwienia, czy wręcz malowania tkanin woskiem i ich późniejszego wybarwiania. Manufaktury, galerie spotkamy tu na każdym kroku. Będzie też okazja do zakupów – za batik możemy zapłacić 5 dolarów, ale równie dobrze możemy wydać i kilka tysięcy dolarów – wszystko zależy od klasy twórcy i miejsca, w którym będziemy je kupować. Chwilę odetchnienia da nam wizyta na ptasim targu. To również wyjątkowe miejsce – Indonezyjczycy kochają ptaki, niemal przy każdym domu wisi klatka ze śpiewającym przyjacielem. Niektóre z nich można za dobrą opłatą wypuścić na wolność – zrobimy wtedy dobry uczynek, a właściciel ptaszka nieco zarobi. To nic, że ptaki wrócą do klatek – liczy się nasz gest! Yogyakarta to jednak również wspaniałe zabytki – między innymi buddyjska świątynia Borobodur, na której tarasach będziemy oczekiwać wschodu słońca i oglądać liczne posągi Buddy w setkach ażurowych stup, a także hinduistyczna Prambanan ze wspaniałymi płaskorzeźbami.

Wyspa Bali, nasz kolejny cel, to prawdziwa legenda. Wyspa, na której wyznawany jest hinduizm, zupełnie różni się od sąsiedniej Jawy. Oprócz setek większych i mniejszych świątyń codziennie składanych ofiar (plecione pudełka z jedzeniem, papierosami, kwiatami) można tu odczuć zupełnie inną atmosferę – totalnego luzu i wypoczynku. Wbrew pozorom na Bali najtrudniej będzie o… morską kąpiel. Jest tu niewiele plaż, które spełniają nasze oczekiwania, a te, które przypominają nieco plaże, są zawsze zatłoczone, głównie przez młodych Australijczyków, którzy uwielbiają spędzać tu wakacje. Odskocznią od gwarnego Bali może być usytuowany obok Lombok, o którym znawcy mówią, że przypomina Bali sprzed 20-30 lat. Czy tak jest faktycznie – sprawdzimy podczas kilkudniowej wizyty w tym miejscu? 

Krótki lot przeniesie nas nad Sumbawą – kolejną z Małych Wysp Sundajskich do Labuan Bajo na Flores. Tu z kolei przeniesiemy się w świat chrześcijan i… animistów. Prastara religia Flores, mimo wielkiej dominacji katolicyzmu, ma się tu wciąż bardzo dobrze. Głównym celem naszej podróży do tego zakątka Indonezji będzie rejs przy wyspie Komodo oraz spacer po pobliskiej Rince, gdzie powinniśmy ujrzeć warany – dwumetrowej długości jaszczury – zwane również smokami z Komodo. Ale nie tylko one uatrakcyjnią nasz rejs – na miłośników snorkelingu czeka piękna rafa koralowa, na amatorów pieszych wędrówek – górskie granie ze wspaniałymi widokami, a na wszystkich – plaża o różowym kolorze! Wizyta na wodach wokół Komodo będzie tylko przygrywką do kolejnych atrakcji – tradycyjnych wiosek, górskich jeziorek i morskich plaż, na których można popróbować wspaniałych owoców morza. Spróbujemy też świeżo palonej kawy z plantacji pokrywających sporą część wyspy. A może ktoś będzie miał ochotę na kopi luwak – najdroższą kawę świata, w której produkcji niezbędne są sympatyczne zwierzęta zwane cywetami?

Tyle atrakcji w jednym miejsce może zapewnić tylko Indonezja – zapraszamy więc do odwiedzin tego przepięknego, wyspiarskiego kraju! Dla wielu to może być wyprawa życia!

Autor programu Michał Woźniak. Copyright © Poza Trasą Adventure.

PROGRAM WYPRAWY:

Dzień 1

Wylot z Warszawy do Jakarty.

Dzień 2

Przylot do stolicy Indonezji - Jakarty, nocleg w okolicach placu Merdeka.

Dzień 3

Zwiedzanie Jakarty – Stara Batawia (kolonialna, postholenderska część miasta z portem, do którego przybijają statki z niemal całej Indonezji), plac Merdeka z górującym nad nim Monas, czyli olbrzymim obeliskiem, meczet Istiqlal – jeden z największych w Azji Południo-Wschodniej, nocny przejazd do Yogyakarty.

Dzień 4

Spacer po centrum miasta, Ptasi Targ i wytwórnie batiku (który właśnie stąd pochodzi), ruiny pałacu sułtana, nocleg.

Dzień 5

Wschód słońca przy świątyni Borobodur, jednego z najważniejszych ośrodków kultu buddyjskiego w regionie, zwiedzanie hinduistycznych świątyń Prambanan, przejazd do Denpasar na Bali, nocleg w Candidasa.

Dzień 6

Zwiedzanie Ubud,  Barong – oparte na hinduistycznej mitologii barwne przedstawienie ukazujące walkę dobra ze złem, Monkey Temple, powrót do Candidasy, wypoczynek nad brzegiem morza.

Dzień 7

Dalsze zwiedzanie atrakcji Balo - świątynia „matka” Besakih, malowniczo położona na wyspie wulkanicznego rozlewiska świątynia Ulun Danu Belatar, tarasy ryżowe, powrót na nocleg do Candidasa, ewentualna popołudniowa kąpiel i snorkowanie przy rafie koralowej.

Dzień 8

Przejazd i przeprawa promem na Lombok, wypoczynkowy wieczór nad brzegiem morza. Warto dodać, że płynąć z Bali na Lombok przekroczymy tzw. Linię Wallace’a – hipotetyczną granicę świata przyrody (zarówno flory, jak i fauny) oddzielającą Azję od Australii, transfer do Kuta, wypoczynek na plaży, nocleg.

Dzień 9

Całodzienne zwiedzanie wyspy – wyprawa do wodospadów i tradycyjnej wioski Sade, zamieszkałej przez plemię Sasaków, której domostwa wybudowane są z bambusa i trzciny. Popołudniu powrót do Kuta, wypoczynek na plaży, nocleg.

Dzień 10

Przed  południem transfer na lotnisko i przelot do Labuan Bajo (10.55, przylot 14.25), transfer do Guest Housu, po południu spacer w turystycznej części miasteczka.

Dzień 11

Rejs wokół Komodo z wypadami na wyspy, podglądanie „smoków z Komodo”, czyli waranów. Po południu snorkeling na rafie – najlepszy w okolicach Pink Beach, zachód słońca na pokładzie statku. Kolejnego dnia wizyta na Padar Island i jeden z najwspanialszych punktów widokowych na świecie – najlepsze widoki są przy wschodzie słońca, wizyta na Manta point – snorkeling, przy odrobinie szczęścia szansa na spotkanie „motyli oceanu”. Przez cały rejs powinniśmy też przynajmniej kilkukrotnie spotkać przepływające obok delfiny.

Dzień 12

Przejazd do Ruteng. We wnętrzu Flores – przenosimy się w wiejskie, rolnicze krajobrazy z polami ryżowymi i plantacjami kawy. Wszędzie będziemy częstowani świeżo paloną i zaparzoną kawą. Podczas pobytu wybierzemy się do wioski Lao i dalej do jaskini Liang Bua, gdzie odkryto szczątki humanoida sprzed tysięcy lat, określanego jako homo florensis. Odkryciu poświęcone jest miejscowe muzeum.

Dzień 13

Przejazd do Bajawy, spacer po miasteczku, wizyta na targu, gdzie sprzedawane są lokalne wyroby artystyczne.

Dzień 14

Całodzienna piesza wycieczka do tradycyjnej wioski Bena, gdzie chaty kryte trzciną – okalają cały obszar wsi. Około godziny marszu od Beny dotrzemy do kolejnej wioski, po drodze są gorące źródła, w którym możemy wziąć kąpiel. Powrót na nocleg do Bajawa.

Dzień 15

O ile będzie ochota –  wybierzemy się na wycieczkę na szczyt wulkanu Gunung Inerie – wejście ok. 4 godzin, zejście – 3 godziny lub zamiast wulkanu bezpośredni przejazd do położonego w  górach miasteczka Moni, spacer po okolicy. Relaks w nieco niższej — jak na Indonezję — temperaturze.

Dzień 16

Przed świtem wyjazd  (około 30 minut) do Kelimutu – słynnych trzech górskich jeziorek, z których każdy ma inny odcień koloru niebieskiego. Najlepiej obserwować tę osobliwość przyrody wraz ze wschodem słońca. Warto ze sobą wziąć lunch box, ponieważ po śniadaniu będziemy kontynuować przechadzkę wzdłuż jezior – wspaniałe plenery fotograficzne, powrót na nocleg do Moni.

Dzień 17

Przejazd do Maumere – najpiękniejsze plaże Flores, odpoczynek po górskich wędrówkach, znakomita kuchnia z owocami morza, dla chętnych oprócz laby na plaży snorkeling lub diving.

Dzień 18

Przelot do Jakarty i dalej do Warszawy.

Dzień 19

Przylot do Warszawy – zakończenie wycieczki.

BALI NA ZDJĘCIACH:

CENA:
2500 USD + bilety lotnicze ok. 3500 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilet lotniczy WAW-Jakarta-WAW
 • Bilet lotniczy Lombok – Labuan Bajo
 • Bilet lotniczy Maumere – Jakarta
 • Realizacja programu
 • Noclegi
 • Wycieczki z przewodnikami
 • Transport taxi, jeep, autobusy, prom i wszelką możliwą komunikacją na trasie
 • Ubezpieczenie KL/NWW/OC podróżne (Koszty leczenia: 200.000 euro, NNW: 50.000 zł, OC 60.000 euro)
 • Pozwolenia na trekkingi
 • Permity na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Opiekę polskiego pilota
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena NIE obejmuje:

 • Napiwków (ok. 70 usd)
 • Wyżywienia – ok. 20 USD dziennie