fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Kambodża Khmerski Nowy Rok
05.04.2024
-
20.04.2024
16
dni

KAMBODŻA KHMERSKI NOWY ROK

Kambodża Khmerski Nowy Rok z Poza Trasą Adventure to podróż zupełnie wyjątkowa. Corocznie w kwietniu mamy niepowtarzalną okazję do świętowania i witania kolejny raz nadchodzącego Nowego Roku. Tym razem - Khmerskiego Nowego Roku. Kambodża ze swoją bogatą kulturą i historią to jedno z najbardziej fascynujących państw Azji Południowo-Wschodniej. Niezaprzeczalnie największą atrakcją Kambodży jest kompleks świątynny Angkor, pradawne centrum Imperium Khmerów. Angkor w XI wieku było najprawdopodobniej największym miastem ówczesnego świata. Najsłynniejszą ze świątyń kompleksu jest Angkor Wat - symbol i duma Kambodży, którą zobaczyć można na fladze kraju, banknotach, pocztówkach i pamiątkach. Ale Kambodża ma do zaoferowania znacznie więcej. W czasie naszej wyprawy pokażemy różne jej oblicza. Będą to zarówno barwne, głośne, pełne tu tuków, riksz i motorów miasta, malutkie wioski ukryte w niedostępnej dżungli jak i tropikalne zielone wyspy w Zatoce Tajlandzkiej. Podróżując po Kambodży odwiedzimy pływające wioski na Jeziorze Tonle Sap. Poznamy najbardziej interesujące miejsca stolicy Kambodży - Phnom Penh. Podczas wyprawy odwiedzimy też najstarsze górskie świątynie w kraju, jaskinie oraz prowadzoną przez wolontariuszy wiejską Szkołę Imienia Polskiej Misji Narodów Zjednoczonych w Kambodży (UNTAC). Nie zapomnimy także o wizytach na targach, bazarach i w tradycyjnych lokalach serwujących między innymi wyśmienite owoce morza. W programie wyjazdu Kambodża Khmerski Nowy Rok z Poza Trasą Adventure przygotowaliśmy też punkty specjalne, jak lekcję gotowania z lokalnymi kucharzami, którzy zdradzą nam tajemnice tradycyjnej kuchni khmerskiej, degustację uprawianej tu kawy oraz wizytę na Farmie Sothys Pepper, gdzie produkowany jest najcenniejszy i najlepszy na świecie pieprz. Po tak intensywnej podróży odpoczniemy na plażach rajskich wysepek w okolicy słynnego w czasach kolonialnych kurortu Kep. Podczas wycieczki Kambodża Khmerski Nowy Rok z Poza Trasą Adventure doświadczać będziemy też tego co w podróży jest niezwykle istotne, a mianowicie serdeczności i pogody ducha gospodarzy, khmerskiej gościnności oraz otwartości. Zapraszamy na wyjazd Kambodża Khmerski Nowy Rok z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

KAMBODŻA KHMERSKI NOWY ROK - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy do Kambodży.

Dzień 2. KAMBODŻA - Siem Reap

Przylot do Siem Reap Kambodża. Na lotnisku spotkanie grupy z polskojęzycznym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure - Rezydentem w Kambodży. Transfer do hotelu w Siem Reap. Po zakwaterowaniu czas wolny na odpoczynek. Miasto Siem Reap położone jest tylko kilka kilometrów od kompleksu świątyń Angkor. Jest to więc doskonała baza wypadowa do zwiedzania najsłynniejszej atrakcji Kambodży. Miasto jest też popularnym centrum khmerskiego rzemiosła i sztuki. Jest tu mnóstwo barwnych bazarów z pamiątkami. Najpopularniejszym miejscem spotkań w mieście jest 300-metrowa ulica pełna pubów - „Pub Street”, gdzie wieczorem wybierzemy się na zimne piwo i relaksujące masaże. W cenie lunch.

SIEM REAP Kambodża Khmerski Nowy Rok

Dzień 3. Siem Reap / Świątynie Angkor

Po śniadaniu wyruszamy na zwiedzanie najważniejszego zabytku Kambodży - największego na świecie kompleksu świątyń Angkor. Rozległy obszar zwiedzamy tuk-tukami w towarzystwie licencjonowanego przewodnika, z którym dotrzemy zarówno do miejsc najbardziej znanych, jak i tych mniej dostępnych dla turystów. Kompleks Angkor w Kambodży to jedna z najważniejszych i największych atrakcji archeologicznych świata. Na terenie 400 kilometrów kwadratowych znajduje się prawie tysiąc świątyń. Między IX a XV wiekiem było to centrum Imperium Khmerskiego, tu znajdowały się jego kolejne stolice. Świątynie w zależności od religii jaką Khmerzy przyjmowali w danym okresie, budowane były w tradycji hinduistycznej lub buddyjskiej. W XV miasto zostało całkowicie wyludnione, opuszczone przez jego mieszkańców i na kilkaset lat zapomniane. Dopiero w 1860 roku odkrył je ukryte w gęstej dżungli francuski badacz. Angkor został umieszczony na Liście Światowego Dziedzictwa UNSECO. Zwiedzanie rozpoczniemy od świątyni Ta Prohm, którą w bardzo efektowny i malowniczy sposób oplatają konary i korzenie olbrzymich egzotycznych drzew. Kolejna świątynia Bayon słynie z 216 gigantycznych kamiennych twarzy Buddy. Najbardziej znaną świątynia kompleksu jest Angkor Wat, której wizerunek znajduje się na fladze Kambodży. Wzniesiono ją w XII w. ku czci hinduskiego boga Wisznu. Symetryczna bryła z pięcioma wieżami tworzy zarys kwiatu lotosu. Mury świątyni ozdobione są bogatą ornamentyką. Płaskorzeźby przedstawiają sceny z życia Khmerów. Wieczór spędzimy na Pub Street. W cenie śniadanie. Nie wliczone: lunch, kolacja (ok. 6 USD / posiłek).

ANGKOR Wat Kambodża Khmerski Nowy Rok

Dzień 4. Siem Reap / Góra Kulen 

Po śniadaniu wyruszymy w podróż na świętą Górę Kulen. Tutejsza dżungla skrywa tajemnicę liczącej milion mieszkańców opuszczonej pierwszej stolicy Imperium Khmerów. Odwiedzimy mieszkających w dżungli nielicznych mieszkańców Parku Narodowego. Zobaczymy rzekę, której dno zostało wybrukowane ponad 1000 lingami, będziemy pływać przy malowniczym 20-metrowym wodospadzie, odwiedzimy znajdującą się na wierzchołku góry świątynię "odpoczywającego Buddy". Chętni będą mogli skosztować dzikich, czerwonych bananów bądź też mięsa z krokodyla lub węża. Wieczorem wyjazd na pokaz tradycyjnego tańca Apsary połączony z bufetem oferującym szeroki wybór kuchni khmerskiej i światowej (napoje nie wliczone w cenę). W cenie śniadanie i kolacja.

KULEN Kambodża Khmerski Nowy Rok

Dzień 5. Siem Reap / Jezioro Tonle Sap pływające woski / Phnom Penh

Po śniadaniu wyjazd nad Jezioro Tonle Sap. Wycieczka do pływających wiosek rybackich, które przemieszczają w zależności od pory roku i poziomu wody w jeziorze. W czasie rejsu będziemy mogli obserwować codzienne życie mieszkańców nietypowych wiosek. Następnie wyjazd w kierunku stolicy Kambodży, Phnom Penh. Po drodze obejrzymy kamienny most Spean Praptos w Kampong Kdei, wybudowany w XII w. Jest to jeden z niewielu mostów z epoki Imperium Khmerów, który przetrwał do współczesności. Kontynuacja podróży do Phnom Penh. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu i czas wolny na krótki odpoczynek. Wieczorem rozpoczniemy zwiedzanie Phnom Penh. Kolację zjemy w tradycyjnej lokalnej restauracji. W cenie śniadanie. Nie wliczone: lunch, kolacja (ok. 6 USD / posiłek).

TONLE SAP Kambodża Khmerski Nowy Rok

Dzień 6. Phnom Penh / Takeo

Po śniadaniu kontynuujemy zwiedzanie Phnom Penh. Pierwszym punktem będzie położona na wzgórzu świątynia Wat Phnom. Do świątyni prowadzą schody, których strzegą siedmiogłowe węże, figury mitycznych strażników oraz kamienne lwy. We wnętrzu znajdują się malowidła przedstawiające sceny z życia Buddy. Jest to najstarsza świątynia w mieście, od której pochodzi nazwa stolicy Kambodży. Następnie zwiedzanie legendarnego więzienia S-21 a w nim Muzeum Ludobójstwa. Miejsce to jest dawną szkołą średnią zamienioną przez reżim Czerwonych Khmerów w więzienie (w latach 1975-1979). Podczas ich rządów była to katownia, w której przesłuchiwano, torturowano i mordowano ludzi. Przeszło przez nią około 20 tysięcy osób. Pobyt tu przeżyło zaledwie kilku więźniów. W Phnom Penh odwiedzimy też targ miejski - Central Market, który wybudowany został w czasach francuskiej kolonizacji. Targ znajduje się w budynku o nietypowej i ciekawej architekturze. Wybierzemy się także na wyspę jedwabników na Mekongu, gdzie poznamy techniki powstawania jedwabiu o najwyższej jakości. Po zwiedzaniu wyruszymy w podróż do Takeo. W cenie śniadanie. Nie wliczone: lunch, kolacja (ok. 6 USD / posiłek).

Kambodża PHNOM PENH Kambodża Khmerski Nowy Rok

Dzień 7. Wizyta w Szkole im. Polskich Żołnierzy UNTAC

Po śniadaniu złożymy wizytę w Szkole im. Polskich Żołnierzy UNTAC. Szkoła uczy około 400 dzieci z okolicy i znajduje się pośrodku pól ryżowych. Czekają nas niepowtarzalne chwile i wspaniała atmosfera, której będziemy częścią. W cenie śniadanie. Nie wliczone: lunch, kolacja (ok. 6 USD / posiłek).

Kambodża KHMERSKIE WESELE

Dzień 8. Prowincja Takeo

Po śniadaniu rozpoczniemy eksplorację prowincji Takeo. Są to tereny, które należały kiedyś do legendarnego Królestwa Funan oraz były kolebką khmerskiej cywilizacji. Królestwo Funan powstało w I wieku p.n.e. z połączenia wielu państw-miast. Było to pierwsze większe państwo w Azji Południowo-Wschodniej. Dotrzemy do najstarszej stacji archeologicznej w kraju, świątyni na wzgórzu Phnom Da, wybudowanej w czasach królestwa Funan oraz wsi Angkor Borei. Tereny te w zależności od pory roku, otoczone są wodą lub polami ryżowymi. Takeo to miejsce, które oddalone jest od turystycznych szlaków Kambodży. Można tu zobaczyć jak wygląda autentyczna Kambodża i  przyjrzeć się codziennemu życiu jej mieszkańców. W cenie śniadanie. Nie wliczone: lunch, kolacja (ok. 6 USD / posiłek).

TAKEO

Dzień 9.  Prowincja Takeo / Kambodża Khmerski Nowy Rok 

Po śniadaniu uczestniczyć będziemy w przygotowaniach do Khmerskiego Nowego Roku. W ciągu dnia wraz z mieszkańcami przygotowywać będziemy uroczysty posiłek - między innymi upieczemy prosiaka. Czeka nas także wycieczka tuk tukiem po okolicznych wioskach. Następnie wraz z mieszkańcami prowincji uczestniczyć będziemy w uroczystościach przywitania Khmerskiego Nowego Roku. W cenie śniadanie oraz posiłki podczas uroczystości Khmerski Nowy Rok.

KHMERSKI NOWY ROK

Dzień 10. Prowincja Takeo / Kampot / Kep Zatoka Tajlandzka

Po śniadaniu wyjazd w kierunku miasteczka Kep, położonego w Zatoce Tajlandzkiej. W czasie podróży zatrzymamy się w okolicach miasta Kampot. Miejsce to znane jest z produkcji najlepszego na świecie pieprzu. Będzie można kupić go na słynnej farmie Sothys Pepper. (Na farmie można zjeść lunch). W okolicy zobaczymy również pola solne. Sól morska pozyskiwana jest tu w tradycyjny sposób. Na pola wpuszczana jest morska woda, która ulega odparowaniu pozostawiając kryształy soli. Następnie kontynuacja podróży do Kep.

Kambodża KAMPOT

Po dotarciu do Kep odwiedzimy krabi targ. Kep słynie z połowów doskonałych krabów, w miasteczku stoi nawet pomnik kraba. W małych lokalnych restauracyjkach będziemy mogli spróbować krabów a także innych lokalnych przysmaków z owoców morza. W cenie śniadanie. Nie wliczone: lunch, kolacja (ok. 6 USD / posiłek).

Dzień 11. Kep / Jaskinia Białego Słonia / Warsztaty Kulinarne

Po śniadaniu rozpoczniemy eksplorację okolic Kep. Miasteczko w czasach kolonialnych było modnym nadmorskim kurortem Kambodży. Do dziś pozostały tu ruiny eleganckich willi z tamtego okresu. Obecnie jest to spokojne miejsce z pięknymi, częściowo kamienistymi plażami. Nie ma tu tłumów turystów, dzięki czemu to dobre miejsce na odpoczynek w trakcie wyprawy. Atrakcyjności miejscu dodają liczne nadmorskie bary i restauracje serwujące wyśmienite owoce morza. Obejrzymy Jaskinię Białego Słonia. Jaskinia nazwę swą przyjęła od jasnego stalagmitu przypominającego głowę słonia. (Zalecane odpowiednie obuwie). Popołudniu wizyta w szkole gotowania, gdzie zapoznamy się z tradycjami lokalnej khmerskiej kuchni. W cenie śniadanie i kolacja.

Kuchnia khmerska

Dzień 12. Kep / Królicza Wyspa

Po śniadaniu wycieczka łodzią na Króliczą Wyspę. Wyspa ta posiada piękne, piaszczyste plaże. Nie jest ona na stałe zamieszkała, a prąd dostępny jest tu tylko przez kilka godzin dziennie - wieczorem. Czas wolny na odpoczynek i relaks na plaży. Możliwe aktywności: pływanie, nurkowanie, snorkling itp. Na plaży dostępne są bary. Nocleg w chatach / bungalowach na plaży. W cenie śniadanie. Nie wliczone: lunch, kolacja (ok. 6 USD / posiłek).

Kambodża mieszkańcy

Dzień 13. Królicza Wyspa / Wycieczka na okoliczne bezludne wysepki / Kep

Po śniadaniu wycieczka łodzią na pobliskie dzikie i mało znane wysepki porośnięte dżunglą. Dzień spędzimy aktywnie wypoczywając na plaży i w okolicy. W cenie śniadanie. Nie wliczone: lunch, kolacja (ok. 6 USD / posiłek). Powrót do Kep.

 KEP KRÓLICZA WYSPA

Dzień 14. Kep

Po śniadaniu czas wolny na odpoczynek w Kep. W cenie śniadanie. Nie wliczone: lunch, kolacja (ok. 6 USD / posiłek).

Kambodża Kep

Dzień 15. Kep / Phnom Penh

Po śniadaniu podróż powrotna do Phnom Penh. Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z polskojęzycznym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure - Rezydentem w Kambodży. Wylot do Warszawy. W cenie śniadanie.

Kep wybrzeże

Dzień 16.

Przylot do Warszawy.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2200USD

+ bilety lotnicze ok. 3300 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Kambodża - Warszawa ok.  PLN  *Koszt do rozliczenia według ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3* (lokalna standaryzacja) w pokojach dwuosobowych (sprawdzone obiekty, dobry standard)
 • Wyżywienie zgodnie z opisem w programie
 • Transport wynajętym samochodem zgodnie z programem, transfery wodne łodziami
 • Opiekę polskojęzycznego pilota - Rezydenta w Kambodży
 • Usługi lokalnych licencjonowanych przewodników
 • Permity na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i Kambodży
 • Wszystkie bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, w tym Angkor Wat
 • Warsztaty kulinarne
 • Uczestnictwo w uroczystościach Khmerskiego Nowego Roku (konsumpcja podczas imprezy)
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (o ile wymagane)
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 USD)
 • Wyżywienia o ile nie jest wskazane w programie (posiłek ok. 1 - 6 USD)
 • Napojów alkoholowych i napojów w miejscach, w których nie ma wyżywienia w cenie
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp.

*Grupa min. 6 osób

KAMBODŻA NA ZDJĘCIACH

 

KAMBODŻA KHMERSKI NOWY ROK - AZJA

Kambodża Azja - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Kambodża i psychopatyczni Czerwoni Khmerzy,   Kambodża - relacja z podróży

Poznaj nasze pozostałe wyprawy do Kambodży: Kambodża Wietnam Sylwester,  Kambodża Wyjazd Poza Trasą