fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Kirgistan Wyprawa AZJA Poza Trasą
18.06.2021-
05.07.2021
01.08.2021-
16.08.2021
16
dni
CENA:
1800 USD + bilety lotnicze ok. 2500 PLN

KIRGISTAN WYPRAWA

BISZKEK – OSZ – DOLINA ALLAY – ARSLAMBOB – SARY CHELEK – SONG KOL – ISSYK KOL

Kirgistan Wyprawa z Poza Trasą przygotowana została tak, aby wiele zobaczyć, poznać Kirgistan i jego mieszkańców . Pojedziemy do miejsc znanych podróżnikom, a także tam, gdzie inni nie docierają. Będzie to podróż z noclegami pośród zielonych i rozległych łąk z wizytą nad kolorowymi jeziorami, wycieczkami na koniach oraz trekkingiem po górach. Noclegi w domach pozwolą nam bliżej poznać samych Kirgizów i zaprzyjaźnić się z nimi. Weźmiemy kąpiel w gorących źródłach, górskich jeziorach i zimnych strumykach, których dziesiątki znajdują się na naszej trasie. Poznamy życie kirgiskich nomadów, będziemy mieli okazję spać w jurtach, a także przejechać się ulubionym kirgiskim środkiem transportu, jakim jest koń.

Kirgistanu Wyprawa to wymarzona trasa dla pasjonatów fotografii. Podczas naszej wyprawy będziemy mijać górskie ośnieżone szczyty, skaliste wierchy Tien Szan i Pamiru. Będziemy mieli okazję fotografować wschody i zachody słońca nad kilkoma jeziorami, podziwiać piękne doliny pokryte lasami, a także obserwować życie mieszkańców tego pięknego kraju. Ponad 93% powierzchni Kirgistanu zajmują góry ze swoimi lodowcami, jeziorami i strumykami stanowiące barierę pomiędzy Azją Środkową a Chinami. Góry te potrafią zauroczyć swym pięknem. To w Kirgistanie znajduję się najłatwiej dostępny siedmiotysięcznik świata Szczyt Lenina, zwany także Szczytem Awicenny 7134 m n.p.m, a na wschodzie kraju znajdują się Góry Niebiańskie, czyli Tien Szan. Mają on wiele sześcio- i siedmiotysięcznych szczytów, które przyciągają od lat śmiałków na wspinaczkowe wyprawy. Podróż Kirgistan Wyprawa jest jedną z niewielu, gdzie bez większego przygotowania kondycyjnego pokonamy tak duży obszar górski i zobaczymy tak wiele przepięknych górskich krajobrazów.

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

KIRGISTAN WYPRAWA - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Biszkeku z przesiadką w jednym z portów europejskich.

Dzień 2. KIRGISTAN - Biszkek

Przylot do Biszkek - stolicy Kirgistanu. Powitanie z Kirgistanem. Wizyta na bazarach oraz spacer po centrum miasta. Biszkek ma przyjemny klimat, zamieszkuje je blisko milion mieszkańców – w większości są to Kirgizi, ale znaczy procent ludności to Słowianie, Uzbecy oraz Kazachowie. Zwiedzanie miasta– spacer główną ulicą miasta Ćuj Prospekt, zobaczymy budynek Opery Narodowej, biały dom i pomnik Lenina. Odpoczniemy w lokalnej restauracji, gdzie delektować się lokalną kuchnią. Spróbujemy m.in. szorpę – zupę z baraniną, manty z baraniną przypominające polskie pierogi, kebab i szaszłyki. Wizyta na kolorowym markecie pełnym warzyw, owoców, pamiątek, a przede wszystkim ciekawe będzie spotkanie z mieszkańców regionu. Możliwy wyjazd na największy bazar Azji Centralnej – Dordoi, gdzie możemy zrobić zakupy (odbierzemy je z hotelu w końcu podróży).

Dzień 3. Osz / Sary Mogul

Przelot do rejonu pogranicza z Tadżykistanem miasta Sary Tash oraz Sary Mogul. Przejazd jedną z najpiękniejszych dróg Centralnej Azji przez Dolinę Allay. Trasa prowadzi w kierunku granicy z Chinami oraz Tadżykistanem. Dojazd do Sary Mogul i Jeziora Torkolpul, gdzie znajdują się jurty Kirgizów. Z tego miejsca, przy bezchmurnym niebie przepiękna panorama na Pik Lenina (7134 m n.p.m.). 

Dzień 4. Sary Mogul (fakultatywny lekki trekking)

Odpoczynek lub fakultatywny trekking w okolice lodowca pod Pik Lenina (nie jest tu wymagany specjalny sprzęt ani wyjątkowa kondycja). Drugi nocleg w kirgiskich jurtach w okolicy Sary Mogul pod Pik Lenina lub gdy będzie zła pogoda wyjazd do Sary Tash. Przy dobrej widoczności na Dolinę Allay przejazd w kierunku Irkesztan (granicy z Chinami i wzdłuż Doliny Allay).

Dzień 5. Osz / Uzgen / Arslambob

Wcześnie rano wyjazd do miasta Osz oraz droga przez Uzgen i Jalalabad do miasta Arslambob. W Osz zatrzymamy się na lunch. Osz to drugie największe miasto Kirgistanu. Osz jest umiejscowione na trasie legendarnego Jedwabnego Szlaku. Mimo, że to miasto Kirgistanu, znacznie różni się od miast Biszkek czy Karakol – mniejsze są wpływy rosyjskie, dużo większe muzułmańskie. Około XIII wieku Osz stało się świętym miejscem Islamu. W Osz znajduje się jeden z większych bazarów Azji Środkowej. Bazar jest podzielony na strefy, w których handluje się poszczególnymi towarami od chleba, owoców, przez dywany, ubrania, po ciągniki i samochody. W dalszej części dnia wyruszamy na północ Kirgistanu, zatrzymamy się na kawę w mieście Ozgon. To ważne historycznie miejsce, gdzie kiedyś znajdowała się jedna ze stolic Imperium Karakhanidów (X/XI wiek). Pozostałością po czasach świetności jest mauzoleum i minaret. Ozgon, mimo że jest położony w granicach Kirgistanu to od lat zamieszkiwany głównie przez Uzbeków. Dziś stanowią oni blisko 70% mieszkańców. Odwiedzimy bazar, meczet i tradycyjne kawiarenki. Dalszy przejazd przez malownicze tereny i docieramy do Arslambob.

Dzień 6. Arslambob

Miejscowość Arslambob to jedno z najładniejszych miejsc Kirgistanu. W jej okolicach znajduje się największy las orzechowy tej części świata. Wyruszmy na wędrówkę do wodospadu na wysokość około 2200 m n.p.m. oraz półdniowy trekking na jeden z okolicznych szczytów. Cała okolica ma wspaniałe widoki na góry. Arslambob zamieszkują głównie Uzbecy.

Dzień 7. Sary Chelek

Wyjazd do rezerwatu przyrody Sary Chelek . To wprost idylliczna okolica z górskimi jeziorami, które powstały w wyniku silnego trzęsienia ziemi. Woda jeziora jest słodka i tak przejrzysta, że łatwo o widok wielobarwnych kamieni na dnie jeziora i setek ryb na jego brzegu. Wielkie góry zajmują większą część rezerwatu, opierając swoje ośnieżone szczyty na tle nieba.

Dzień 8. Susamir 

Przejazd do Susamir a dla zainteresowanych kąpiel w Jeziorze Toktogul Skie. Dzień relaksu i odpoczynku - degustacja ulubionego napoju Kirgizów - kumysu czyli sfermentowanego mleka klaczy.

Dzień 9. Kochkor

W mieście Kochkor zapoznamy się z tradycyjnym stylem życia i kulturą Kirgizów. Wielu z mieszkańców Kochkor ma swoje jurty nad Jeziorem Song Kol. W końcu maja wraz ze stadami owiec, kóz i koni udają się oni na wyżej położone pastwiska, gdzie spędzają czas do połowy października. Na lokalnym bazarze kupić można szyrdaki, czyli tradycyjne dywany o żywych kolorach.

Dzień 10. Jezioro Song Kol

Rano wyruszamy w stronę Jeziora Song Kol położonego na wysokości 3000 m n.p.m. Wjeżdżamy od strony Kochkor, gdzie przez liczne przełęcze dotrzemy nad brzeg jeziora. Zatrzymamy się tam w jurcie. Latem zielone łąki i góry wokół jeziora zamieszkują koczownicy hodujący tu jaki i owce.

Dzień 11. Jezioro Song Kol

Relaks nad Jeziorem Song Ko (jazda konna, spacery nad jeziorem i trekkingi). Dla zahartowanych kąpiele w orzeźwiających wodach jeziora. Wizyta w jurtach u pasterzy. Popróbujemy lokalnych przysmaków: kumyzu, kajmaka i świeżego chleba wypiekanego w specjalnym piecu tandori. Spacery po okolicy. Osoby szukające kontaktu z wielkimi otwartymi przestrzeniami i dziką nienaruszoną przyrodą odnajdą w tej okolicy właśnie to czego szukają – odpoczynek, relaks i wyciszenie. Dla chętnych przejażdżki konne wśród porośniętych stepem gór. Nocleg w jurtach.

Dzień 12. Balakczy / Jezioro Issyk Kol

Rano wyjazd Song Kol inną trasą - malowniczą pełną serpentyn drogą naryńskiej. W czasie podróży zapierające dech w piersiach widoki i liczne zjazdowe serpentyny. Dojazd do miejscowości Balakczy i Jeziora Issyk Kol. Czas na odpoczynek i relaks w okolicy, dla chętnych kąpiele w jeziorze a wieczorem wspólna impreza.

Dzień 13. Jezioro Issyk Kol

Dzień plażowania nad Jeziorem Issyk Kol. Jezioro położone jest na wysokości 1608 m n.p.m., ma 182 km długości i 60 km szerokości. W najgłębszym miejscu sięga ok. 700 m, a jego powierzchnia wynosi 6332 km2. W jego tafli wodnej, odbijają się pokryte śniegiem szczyty Tien-Szan sięgające od 4000 do 5000 m n.p.m. Jezioro zasila aż osiemdziesiąt rzek i potoków, ale nie wypływa z niego żadna. Jest to słone jezioro, którego wody nie zamarza zimą. Dzieje się tak dlatego, iż do jeziora wpływają wody gorących górskich źródeł, podnosząc w nim znacznie temperaturę. Nawet zimą ujrzymy tutaj stada białych łabędzi pływających wśród pary wodnej. Ponieważ jezioro nigdy nie zamarza nazywa się je Issyk-Kul czyli Gorące Jezioro.

Dzień 14. Biszkek

Poranny wyjazd do Biszkeku. Zakupy na centralnym bazarze - Oszki Bazar oraz największym podmiejskim bazarze Kirgistanu – Dordoi.

Dzień 15. 

Wylot do Warszawy.

 

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 1800USD

+ bilety lotnicze ok. 2500 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa / Berlin - Biszkek - Warszawa / Berlin ok. 2500 PLN   *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w obiektach klasy turystycznej - Guest House zgodnie z programem
 • Transport wynajętym samochodem jeep wraz z kierowcą na całej trasie podróży zgodnie z programem, Biszkek transport lokalny
 • Bilet lotniczy na wewnętrznej trasie Biszkek – Osz
 • Opiekę polskiego pilota
 • Permity na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NWW podróżne (Koszty leczenia: 200.000 EUR, NNW: 50.000 PLN, OC 60.000 EUR)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Koszulkę firmową
 • Relację fotograficzną z wyjazdu

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wyżywienia (około 15 USD na dobę / osoba)
 • Zwyczajowych napiwków
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

Dodatkowe informacje:

 • Do udziału w wyprawie wymagany jest paszport ważny min. 6 miesięcy od daty wjazdu do kraju, formalności wizowe należy załatwić online najlepiej 2 - 3 miesiące przed wyjazdem a w razie problemów poinformować organizatora.
 • Grupa 5 osób – 10 osób
 • Noclegi zazwyczaj w domach mieszkalnych u mieszkańców, nie zawsze oddzielny pokój dla kobiet i mężczyzn (w kraju tym nie ma klasycznych hoteli, a w zwyczaju jest spanie - homestay - w miastach pokoje 2-3-osobowe, transport:jeep na całej trasie, poza Biszkekiem,
 • szczepienia nie są obowiązkowe, lecz zalecane (żółtaczka typu A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny)
 • Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej. Trekking nie wymaga specjalnej kondycji. Osoby nie zainteresowane uczestnictwem będą w tym dniu odpoczywały. Warto ze sobą zabrać czapkę, rękawiczki oraz śpiwór.
 • W powyższym programie mogą nastąpić pozostające w gestii pilota korekty, spowodowane, np.: zmianami rozkładu jazdy komunikacji lokalnej oraz innymi czynnikami zewnętrznymi (pogoda, sytuacja polityczna itp.)

KIRGISTAN WYPRAWA NA ZDJĘCIACH

 

KIRGISTAN WYPRAWA - AZJA CENTRALNA

Kirgistan wyprawa Azja Centralna - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw:  Jezioro Song Kol 1,  Jezioro Song Kol 2,  Wyprawa do Kirgistanu – jak się przygotować?

Poznaj nasze pozostałe wyprawy do Azji Centralnej.