fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Kirgistan
03.08.-18.08.2019
-
31.07-14.08.2020
16
dni
CENA:
5500PLN + bilety lotnicze

BISZKEK – OSZ – DOLINA ALLAY – ARSLAMBOB – SARY CHELEK – SONG KOL – ISSYK KOL

Zapraszamy na wyprawę przez Kirgistan. Podróż przygotowana została tak, aby wiele zobaczyć i doświadczyć. Pojedziemy do miejsc znanych podróżnikom, a także tam, gdzie inni nie docierają.

Będzie to podróż z noclegami pośród zielonych i rozległych łąk z wizytą nad kolorowymi jeziorami, wycieczkami na koniach oraz trekkingiem po górach. Noclegi w domach pozwolą nam bliżej poznać samych Kirgizów i zaprzyjaźnić się z nimi. Doświadczymy kąpieli w gorących źródłach, górskich jeziorach i zimnych strumykach których dziesiątki znajdują się na naszej trasie. Poznamy życie kirgiskich nomadów, będziemy mieli okazję spać w jurtach a także doświadczyć jazdy ulubionym kirgiskim środkiem transportu jakim jest koń.

To wymarzona trasa dla pasjonatów fotografii. Podczas naszej wyprawy będziemy mijać górskie ośnieżone szczyty, skaliste wierchy Tien Szan i Pamiru. Będziemy mieli okazję fotografować wschody i zachody słońca nad kilkoma jeziorami, podziwiać piękne doliny pokryte lasami, a także obserwować życie mieszkańców tego pięknego kraju.

Ponad 93% powierzchni tego Kirgistanu zajmują góry ze swoimi lodowcami, jeziorami i strumykami stanowiące barierę pomiędzy Azją Środkową a Chinami. Góry te potrafią zauroczyć swym pięknem. To w Kirgistanie znajduję się najłatwiej dostępny siedmiotysięcznik świata Szczyt Lenina, zwany także Szczytem Awicenny 7134 m n.p.m, a na wschodzie kraju znajdują się Góry Niebiańskie czyli Tien Szan. Mają on wiele sześcio- i siedmiotysięcznych szczytów, które przyciągają od lat śmiałków na wspinaczkowe wyprawy.

Podróż ta – jest jedną z niewielu, gdzie bez większego przygotowania kondycyjnego pokonamy tak duży obszar górski i zobaczymy tak wiele piękna.

Plan podróży:

Dzień 1 - Wylot z Warszawy do Biszkeku
Z przesiadką w jednym z portów europejskich.
Dzień 2 - BISZKEK
Poranny przylot do Biszkeku. Pierwszy kontakt z Kirgistanem, wizyta na bazarach oraz spacer po centrum miasta. Stolica kraju ma przyjemny klimat, a zamieszkuje ją blisko milion mieszkańców – w większości są to Kirgizi, ale znaczy procent ludności to Słowianie, Uzbecy oraz Kazachowie. Zwiedzanie Biszkeku – spacer główną ulicą miasta Ćuj Prospekt, zobaczymy budynek Opery Narodowej, biały dom i pomnik Lenina, odpoczniemy w lokalnej restauracji, gdzie będziemy delektować się lokalną kuchnią: szorpa – zupa z baraniną, manty z baraniną przypominające polskie pierogi, kebeb, szaszłyki i wiele innych. Wizyta na kolorowym markecie pełnym warzyw, owoców, pamiątek, a przede wszystkim ciekawych, lokalnych mieszkańców regionu. Mozliwy wyjazd na największy bazar Azji Centralnej – Dordoi gdzie możemy zrobić zakupy które odbierzemy z hotelu w końcu podróży.
Dzień 3 - OSZ I SARY MOGUL
Poranny samolot do rejonu pogranicza z Tadżykistanem miasta Sary Tash oraz Sary Mogul. Przejazd jedną z najpiękniejszych dróg Centralnej Azji przez dolinę Allay. Trasa prowadzi w kierunku granicy z Chinami oraz Tadżykistanem. Dojazd do Sary Mogul i jeziora Torkolpul gdzie znajdują się jurty kirgizów. Z tego miejsca, przy bezchmurnym niebie widok na Pik Lenina ( 7134 m npm) jest wysmienity.
Dzień 4 - SARY MOGUL ( Sary Mogul i mały trekking)
Odpoczynek lub fakultatywny trekking w okolice lodowca pod Pikiem Lenina (nie jest tu wymagany specjalny sprzęt ani wyjątkowa kondycja). Drugi nocleg w kirgiskich jurtach w okolicy Sary Mogul pod Pikiem Lenina lub gdy będzie zła pogoda wyjazd do Sary Tash. Przy dobrej widoczności na dolinę Allay przejazd w kierunku Irkesztan (granicy z Chinami i wzdłuż doliny Allay).
Dzień 5 - OSZ -UZGEN- ARSLAMBOB
Wczesny wyjazd do miasta Osz oraz droga przez Uzgen i Jalalabad do uroczego miasta Arslambob. W Osz zatrzymamy się na lunch. Osz to drugie największe miasto Kirgistanu. Osz jest umiejscowione na legendarnym jedwabnym szlaku. Mimo że to miasto Kirgistanu, znacznie różni się od Biszkeku czy Karakol – mniejsze są wpływy rosyjskie, dużo większe muzułmańskie. W Osz znajduje się jeden z większych bazarów Azji Środkowej. Bazar jest podzielony na strefy w których handluje się poszczególnymi towarami od chleba, owoców, przez dywany, ubrania, po ciągniki i samochody. Około XIII wieku Osz stało się świętym miejscem Islamu. W dalszej części dnia wyruszamy na północ Kirgistanu, zatrzymamy się na kawę w mieście Ozgon. To ważne historycznie miejsce, gdzie kiedyś znajdowała się jedna ze stolic imperium Karakhanidów (X/XI wiek). Pozostałością po czasach świetności jest mauzoleum i minaret. Ozgon, mimo że jest położony w granicach Kirgistanu, od lat zamieszkiwali głównie Uzbecy. Dziś stanowią blisko 70% mieszkańców. Odwiedzimy bazar, meczet i kawiarenki. Dalszy przejazd przez malownicze tereny oi docieramy do Arslambob.
Dzień 6 - ARSLAMBOB
Miejscowość Arslambob to jedno z najladniejszych miejsc Kirgistanu. W jej okolicach znajduje się największy las orzechowy tej części świata. Wyruszmy na wędrówkę do wodospadu na 2200 m npm oraz pół dniowy treking na jeden ze szczytów okolicy. Cała okolica ma wspaniałe widoki na góry. Arslambob zamieszkują głównie Uzbecy.
Dzień 7 - SARY CHELEK
Wyjazd do rezerwatu przyrody Sary Chelek . To górskia idylla jezior, które powstały w wyniku silnego trzęsienia ziemi. Woda jeziora jest słodka i tak przejrzysta, że –łatwo o widok wielobarwnych kamienii na dnie jeziora i setek ryb na jego brzegu. Wielkie góry zajmują większą część rezerwatu, opierając swoje ośnieżone szczyty na tle nieba.
Dzień 8 - SUSAMIR
Przejazd do Susamir i dla zainteresowanych kąpiel w jeziorze Toktogulskim. Luźny dzień -degustacja kumysu czyli sfermentowanego mleka klaczy, ulubionego napoju Kirgizów.
Dzień 9 - KOCHKOR
W mieście Kochkor można zapoznać się z tradycyjnym stylem życia Kirgizów ich kulturą. Wiele mieszkańców Kochkor ma swoje jurty nad jeziorem Song Kol. W końcu maja wraz ze stadami owiec, kóz i koni udają się Oni na wyżej położone pastwiska gdzie spedzają czas do połowy pażdziernika. Na lokalnym bazarze łatwo o zakup szyrdaków, tradycyjnych dywanów o żywych kolorach.
Dzień 10 - SONG KOL
Rano wyruszamy w stronę Jeziora Song Kol położonego na wysokości 3.000 m n.p.m. Wjeżdżamy od strony Kochkor, gdzie przez liczne przełęcze docieramy nad brzeg jeziora. Tam będziemy mieszkać w jurcie. Latem zielone łąki i góry wokół jeziora zamieszkują koczownicy hodujący jaki i owce.
Dzień 11 - SONG KOL
Relaks nad Song Kol/jazda konna/trekking/. Dla zahartowanych kąpiele w jeziorze. Wizyta w jurtach u pasterzy. Popróbujemy lokalnych przysmaków: kumyzu, kajmaka i świeżego chleba wypiekanego w specjalnym piecu tandori. Spacery po okolicy. Osoby szukające kontaktu z wielkimi otwartymi przestrzeniami i nie naruszoną przyrodą, odnajdą w tej okolicy właśnie to czego szukają – odpoczynek i spacery nad jeziorem. Dla chętnych przejażdżki konne wśród porośniętych stepem gór. Nocleg w jurtach.
Dzień 12 - BALAKCZY – ISSYK KOL
Z Song Kol wyjedziemy rano inną trasą bo od malowniczej pełnej serpentyn drogi naryńskiej. Po drodze zapierające dech w piersiach widoki i liczne zjazdowe serpentyny. Dojazd do miejscowości Balakczy i jeziora Issyk Kol. Kąpiele a na wieczór impreza.
Dzień 13 - ISSYK KOL
Dzień plażowania nad jeziorem Issyk Kol. Jezioro położone jest na wysokości 1608 m n.p.m., ma 182 km długości i 60 km szerokości, w najgłębszym miejscu sięga ok. 700 m, a jego powierzchnia wynosi 6332 km2. W jego tafli wodnej, odbijają się pokryte śniegiem szczyty Tien-Szan sięgające od 4000 do 5000 m n.p.m. Jezioro zasila aż osiemdziesiąt rzek i potoków, ale nie wypływa z niego żadna. Jest to słone jezioro, którego woda nie zamarza zimą. To dlatego, że do jeziora wpływają wody gorących górskich źródeł, podnosząc w nim znacznie temperaturę. Nawet zimą ujrzymy tutaj stada białych łabędzi pływających wśród pary wodnej. Ponieważ jezioro nigdy nie zamarza nazywa się je Issyk-Kul czyli -Gorące jezioro-.
Dzień 14 - BISZKEK
Poranny wyjazd do Biszkeku. Zakupy na centralnym bazarze -Oszki Bazar- oraz najwiekszym podmiejskim bazarze Kirgistanu – Dordoi.
Dzień 15 - BISZKEK/WARSZAWA
Powrót w godzinach porannych do Polski.

Kirgistan na zdjęciach:

5.500PLN

+ bilety lotnicze

Cena obejmuje:

 • Bilet lotniczy na wewnętrznej trasie Biszkek – Osz
 • Noclegi zgodnie z programem
 • Transport wynajętym samochodem Jeep lub marszrutka wraz z kierowcą na całej trasie podróży
 • Opiekę polskiego pilota
 • Permity na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL 30000 Euro, NNW 15000 zł

Cena NIE obejmuje:

 • Biletów lotniczych na trasie: Warszawa-Biszkek-Warszawa (ok. 2 500 zł)
 • Wyżywienie (max. 13USD na dobę)
 • Napiwki

Inne informacje:

 • Do udziału w wyprawie wymagany jest paszport ważny min. 6 miesięcy od daty wjazdu do kraju, formalności wizowe należy załatwić online najlepiej 2-3 miesiące przed wyjazdem a w razie problemów poinformować organizatora.
 • Grupa 5 osób – 10 osób
 • Noclegi zazwyczaj w domach mieszkalnych u ludzi, nie zawsze oddzielny pokój dla kobiet i mężczyzn (w kraju tym nie ma klasycznych hoteli, a w zwyczaju jest spanie -homestay- w miastach pokoje 2-3-osobowe, transport: dżip na całej trasie, poza Biszkekiem, szczepienia nie są obowiązkowe, lecz zlecane (żółtaczka A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny)
 • Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej. Treking nie wymaga specjalnej kondycji, a osoby nim niezainteresowane będą miały odpoczynek w trakcie jego trwania. Warto ze sobą zabrać czapkę, rękawiczki oraz śpiwór
 • W powyższym programie mogą nastąpić pozostające w gestii pilota korekty, spowodowane, np.: zmianami rozkładu jazdy komunikacji lokalnej oraz innymi czynnikami zewnętrznymi (pogoda, sytuacja polityczna itp.)