fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Kirgistan
31.07.2020
-
14.08.2020
16
dni
CENA:
5500 PLN + bilety lotnicze

WYPRAWA DO KIRGISTANU

BISZKEK – OSZ – DOLINA ALLAY – ARSLAMBOB – SARY CHELEK – SONG KOL – ISSYK KOL

Nasza wyprawa do Kirgistanu przygotowana została tak, aby wiele zobaczyć i doświadczyć. Pojedziemy do miejsc znanych podróżnikom, a także tam, gdzie inni nie docierają. Będzie to podróż z noclegami pośród zielonych i rozległych łąk z wizytą nad kolorowymi jeziorami, wycieczkami na koniach oraz trekkingiem po górach. Noclegi w domach pozwolą nam bliżej poznać samych Kirgizów i zaprzyjaźnić się z nimi. Weźmiemy kąpiel w gorących źródłach, górskich jeziorach i zimnych strumykach, których dziesiątki znajdują się na naszej trasie. Poznamy życie kirgiskich nomadów, będziemy mieli okazję spać w jurtach, a także przejechać się ulubionym kirgiskim środkiem transportu, jakim jest koń.

Wyprawa do Kirgistanu to wymarzona trasa dla pasjonatów fotografii. Podczas naszej wyprawy będziemy mijać górskie ośnieżone szczyty, skaliste wierchy Tien Szan i Pamiru. Będziemy mieli okazję fotografować wschody i zachody słońca nad kilkoma jeziorami, podziwiać piękne doliny pokryte lasami, a także obserwować życie mieszkańców tego pięknego kraju.

Ponad 93% powierzchni tego Kirgistanu zajmują góry ze swoimi lodowcami, jeziorami i strumykami stanowiące barierę pomiędzy Azją Środkową a Chinami. Góry te potrafią zauroczyć swym pięknem. To w Kirgistanie znajduję się najłatwiej dostępny siedmiotysięcznik świata Szczyt Lenina, zwany także Szczytem Awicenny 7134 m n.p.m, a na wschodzie kraju znajdują się Góry Niebiańskie, czyli Tien Szan. Mają on wiele sześcio- i siedmiotysięcznych szczytów, które przyciągają od lat śmiałków na wspinaczkowe wyprawy.

Podróż ta – jest jedną z niewielu, gdzie bez większego przygotowania kondycyjnego pokonamy tak duży obszar górski i zobaczymy tak wiele piękna.

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

PROGRAM WYPRAWY:

Dzień 1 - Wylot z Warszawy do Biszkeku
Z przesiadką w jednym z portów europejskich.
Poranny przylot do Biszkeku. Pierwszy kontakt z Kirgistanem, wizyta na bazarach oraz spacer po centrum miasta. Stolica kraju ma przyjemny klimat, a zamieszkuje ją blisko milion mieszkańców – w większości są to Kirgizi, ale znaczy procent ludności to Słowianie, Uzbecy oraz Kazachowie. Zwiedzanie Biszkeku – spacer główną ulicą miasta Ćuj Prospekt, zobaczymy budynek Opery Narodowej, biały dom i pomnik Lenina, odpoczniemy w lokalnej restauracji, gdzie będziemy delektować się lokalną kuchnią: szorpa – zupa z baraniną, manty z baraniną przypominające polskie pierogi, kebeb, szaszłyki i wiele innych. Wizyta na kolorowym markecie pełnym warzyw, owoców, pamiątek, a przede wszystkim ciekawych, lokalnych mieszkańców regionu. Mozliwy wyjazd na największy bazar Azji Centralnej – Dordoi gdzie możemy zrobić zakupy które odbierzemy z hotelu w końcu podróży.
Poranny samolot do rejonu pogranicza z Tadżykistanem miasta Sary Tash oraz Sary Mogul. Przejazd jedną z najpiękniejszych dróg Centralnej Azji przez dolinę Allay. Trasa prowadzi w kierunku granicy z Chinami oraz Tadżykistanem. Dojazd do Sary Mogul i jeziora Torkolpul gdzie znajdują się jurty kirgizów. Z tego miejsca, przy bezchmurnym niebie widok na Pik Lenina ( 7134 m npm) jest wysmienity.
Odpoczynek lub fakultatywny trekking w okolice lodowca pod Pikiem Lenina (nie jest tu wymagany specjalny sprzęt ani wyjątkowa kondycja). Drugi nocleg w kirgiskich jurtach w okolicy Sary Mogul pod Pikiem Lenina lub gdy będzie zła pogoda wyjazd do Sary Tash. Przy dobrej widoczności na dolinę Allay przejazd w kierunku Irkesztan (granicy z Chinami i wzdłuż doliny Allay).
Wczesny wyjazd do miasta Osz oraz droga przez Uzgen i Jalalabad do uroczego miasta Arslambob. W Osz zatrzymamy się na lunch. Osz to drugie największe miasto Kirgistanu. Osz jest umiejscowione na legendarnym jedwabnym szlaku. Mimo że to miasto Kirgistanu, znacznie różni się od Biszkeku czy Karakol – mniejsze są wpływy rosyjskie, dużo większe muzułmańskie. W Osz znajduje się jeden z większych bazarów Azji Środkowej. Bazar jest podzielony na strefy, w których handluje się poszczególnymi towarami od chleba, owoców, przez dywany, ubrania, po ciągniki i samochody. Około XIII wieku Osz stało się świętym miejscem Islamu. W dalszej części dnia wyruszamy na północ Kirgistanu, zatrzymamy się na kawę w mieście Ozgon. To ważne historycznie miejsce, gdzie kiedyś znajdowała się jedna ze stolic imperium Karakhanidów (X/XI wiek). Pozostałością po czasach świetności jest mauzoleum i minaret. Ozgon, mimo że jest położony w granicach Kirgistanu, od lat zamieszkiwali głównie Uzbecy. Dziś stanowią blisko 70% mieszkańców. Odwiedzimy bazar, meczet i kawiarenki. Dalszy przejazd przez malownicze tereny i docieramy do Arslambob.
Miejscowość Arslambob to jedno z najladniejszych miejsc Kirgistanu. W jej okolicach znajduje się największy las orzechowy tej części świata. Wyruszmy na wędrówkę do wodospadu na 2200 m npm oraz pół dniowy treking na jeden ze szczytów okolicy. Cała okolica ma wspaniałe widoki na góry. Arslambob zamieszkują głównie Uzbecy.
Wyjazd do rezerwatu przyrody Sary Chelek . To górskia idylla jezior, które powstały w wyniku silnego trzęsienia ziemi. Woda jeziora jest słodka i tak przejrzysta, że –łatwo o widok wielobarwnych kamienii na dnie jeziora i setek ryb na jego brzegu. Wielkie góry zajmują większą część rezerwatu, opierając swoje ośnieżone szczyty na tle nieba.
Przejazd do Susamir i dla zainteresowanych kąpiel w jeziorze Toktogulskim. Luźny dzień -degustacja kumysu czyli sfermentowanego mleka klaczy, ulubionego napoju Kirgizów.
W mieście Kochkor można zapoznać się z tradycyjnym stylem życia Kirgizów ich kulturą. Wiele mieszkańców Kochkor ma swoje jurty nad jeziorem Song Kol. W końcu maja wraz ze stadami owiec, kóz i koni udają się Oni na wyżej położone pastwiska gdzie spedzają czas do połowy pażdziernika. Na lokalnym bazarze łatwo o zakup szyrdaków, tradycyjnych dywanów o żywych kolorach.
Rano wyruszamy w stronę Jeziora Song Kol położonego na wysokości 3.000 m n.p.m. Wjeżdżamy od strony Kochkor, gdzie przez liczne przełęcze docieramy nad brzeg jeziora. Tam będziemy mieszkać w jurcie. Latem zielone łąki i góry wokół jeziora zamieszkują koczownicy hodujący jaki i owce.
Relaks nad Song Kol/jazda konna/trekking/. Dla zahartowanych kąpiele w jeziorze. Wizyta w jurtach u pasterzy. Popróbujemy lokalnych przysmaków: kumyzu, kajmaka i świeżego chleba wypiekanego w specjalnym piecu tandori. Spacery po okolicy. Osoby szukające kontaktu z wielkimi otwartymi przestrzeniami i nie naruszoną przyrodą, odnajdą w tej okolicy właśnie to czego szukają – odpoczynek i spacery nad jeziorem. Dla chętnych przejażdżki konne wśród porośniętych stepem gór. Nocleg w jurtach.
Z Song Kol wyjedziemy rano inną trasą, bo od malowniczej pełnej serpentyn drogi naryńskiej. Po drodze zapierające dech w piersiach widoki i liczne zjazdowe serpentyny. Dojazd do miejscowości Balakczy i jeziora Issyk Kol. Kąpiele a na wieczór impreza.
Dzień plażowania nad jeziorem Issyk Kol. Jezioro położone jest na wysokości 1608 m n.p.m., ma 182 km długości i 60 km szerokości, w najgłębszym miejscu sięga ok. 700 m, a jego powierzchnia wynosi 6332 km2. W jego tafli wodnej, odbijają się pokryte śniegiem szczyty Tien-Szan sięgające od 4000 do 5000 m n.p.m. Jezioro zasila aż osiemdziesiąt rzek i potoków, ale nie wypływa z niego żadna. Jest to słone jezioro, którego woda nie zamarza zimą. To dlatego, że do jeziora wpływają wody gorących górskich źródeł, podnosząc w nim znacznie temperaturę. Nawet zimą ujrzymy tutaj stada białych łabędzi pływających wśród pary wodnej. Ponieważ jezioro nigdy nie zamarza nazywa się je Issyk-Kul czyli -Gorące jezioro-.
Poranny wyjazd do Biszkeku. Zakupy na centralnym bazarze -Oszki Bazar- oraz najwiekszym podmiejskim bazarze Kirgistanu – Dordoi.
Powrót w godzinach porannych do Polski.

TRASA WyprawY:

Kirgistan na zdjęciach:

5500 PLN

+ bilety lotnicze

Cena obejmuje:

 • Bilet lotniczy na wewnętrznej trasie Biszkek – Osz
 • Noclegi zgodnie z programem
 • Transport wynajętym samochodem Jeep lub marszrutka wraz z kierowcą na całej trasie podróży
 • Opiekę polskiego pilota
 • Permity na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL 200.000 EUR, NNW 50.000 PLN, OC 60.000 EUR

Cena NIE obejmuje:

 • Biletów lotniczych na trasie: Warszawa-Biszkek-Warszawa (ok. 2 500 zł)
 • Wyżywienie (max. 13USD na dobę)
 • Napiwki

Inne informacje:

 • Do udziału w wyprawie wymagany jest paszport ważny min. 6 miesięcy od daty wjazdu do kraju, formalności wizowe należy załatwić online najlepiej 2-3 miesiące przed wyjazdem a w razie problemów poinformować organizatora.
 • Grupa 5 osób – 10 osób
 • Noclegi zazwyczaj w domach mieszkalnych u ludzi, nie zawsze oddzielny pokój dla kobiet i mężczyzn (w kraju tym nie ma klasycznych hoteli, a w zwyczaju jest spanie -homestay- w miastach pokoje 2-3-osobowe, transport: dżip na całej trasie, poza Biszkekiem, szczepienia nie są obowiązkowe, lecz zlecane (żółtaczka A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny)
 • Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej. Treking nie wymaga specjalnej kondycji, a osoby nim niezainteresowane będą miały odpoczynek w trakcie jego trwania. Warto ze sobą zabrać czapkę, rękawiczki oraz śpiwór
 • W powyższym programie mogą nastąpić pozostające w gestii pilota korekty, spowodowane, np.: zmianami rozkładu jazdy komunikacji lokalnej oraz innymi czynnikami zewnętrznymi (pogoda, sytuacja polityczna itp.)