fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

KIRIBATI - TUVALU - FIDŻI
PODRÓŻ REJS POZA TRASĄ
zamów termin
grupa min 6 os
23
dni

KIRIBATI - TUVALU - FIDŻI

Kiribati - wyspiarski kraj na pograniczu Mikronezji i Polinezji, znikające pod wodą Tuvalu i rajskie Fidżi - to program naszej kolejnej wyprawy po wyspach Oceanii. Podczas tej podróży poczujesz prawdziwy smak Południowego Pacyfiku. Odwiedzimy zarówno miejsca, które  nie poddały się presji czasu i zachowały swój niepowtarzalny wygląd od chwili, kiedy stanęli na nich pierwsi biali ludzie, jak i znacznie nowocześniejsze, przystosowane do potrzeb turystyki zakątki Kiribati oraz Fidżi. W trakcie tej podróży "zahaczymy" też o maleńkie Tuvalu,  którego mieszkańcy wciąż z niepokojem patrzą na podnoszący się poziom wód Oceanu Spokojnego, który powoli, ale z potworną konsekwencją zabiera ich ojczyznę. Trzytygodniowa włóczęga po tej części Południowego Pacyfiku to kolejny z etapów naszej "Odysei - Pacyfik 2020", podczas której odwiedzamy większość państw i najciekawszych zakątków tej części świata.

Pierwsze dni tej wyprawy spędzimy na Wyspach Gilberta, które stanowią część państwa Kiribati. Przez środek kraju przechodzi 180 południk, czyli linia zmiany daty. My jednak podróży w czasie nie odbędziemy — musielibyśmy bowiem dotrzeć na Wyspę Bożego Narodzenia, czyli Kiritimati, a tam można dotrzeć ze stołecznego atolu Tarawa jedynie przez Fidżi, co jest bardzo kosztownym i czasochłonnym przedsięwzięciem. Zamiast tego odwiedzimy główne atrakcje stołecznego atolu, popłyniemy też na położoną o 40 km na północ wyspę — Abaiang, gdzie poznamy codzienne życie wyspiarzy i spędzimy niesamowite chwile wśród palm i turkusowej wody oblewającej pobliskie rafy koralowe.

W trakcie wyprawy czeka nas prawdziwy rarytas – wizyta w Tuvalu. Znajdziemy się w gronie niewielu szczęśliwców (niespełna 2000 turystów rocznie!), którym udało się zawitać na Wyspy Lagunowe. Tu na własne oczy zobaczymy zmagania mieszkańców z niszczycielską siłą oceanu i przekonamy się, dlaczego globalne ocieplenie może sprawić, iż niedługo cały kraj zniknie z powierzchni ziemi. Pocztówkowe widoki będą wstrząsającym kontrapunktem dla warunków, w jakich przyszło żyć Tuvalczykom. Sporą frajdą może być w trakcie pobytu na stołecznym atolu Funafuti impreza, którą zorganizujemy sobie na środku pasa startowego międzynarodowego lotniska! To, co w innych częściach świata wydaje się nierealne - tu jest codzienną rzeczywistością, a lotnisko - ze względu na panujący tu przeciąg - to najpopularniejsze miejsce codziennych spotkań mieszkańców. Tu gra się w piłkę, siatkówkę, rugby, tu z sąsiadami pije się piwo. Trzeba tylko pamiętać, że po dźwięku syreny strażackiej trzeba jak najszybciej opuścić płytę lotniska, bo za kilkanaście minut wyląduje samolot.

W trakcie naszej wędrówki po tej części Oceanii odwiedzimy jeden z najpiękniejszych archipelagów na świecie – Wyspy Yasawa i Mamanuca. Oprócz niesamowitych, kolorowych raf, porośniętych palmami i oblanych turkusową wodą oceanu wysepek, czeka na nas niezwykła gościnność Fidżyjczyków. Zapoznają nas ze swoją kulturą, muzyką, historią oraz kuchnią. Nie zabraknie też ceremonii picia kavy – czyli lekko sfermentowanego napoju z zeschniętych i sproszkowanych korzeni pieprzu metystynowego – rośliny powszechnie występującej w tej części świata. Podczas naszej podróży będziemy nocować w ośrodkach wybudowanych i prowadzonych przez fidżyjskie rodziny. Zazwyczaj są to tradycyjne domostwa, zwane „bure”, ze wspólnymi pokojami noclegowymi, wspólną łazienką i ubikacją. Na wyprawie będziemy mogli poczuć się też, choć przez kilka godzin, jak rozbitkowie na bezludnej wyspie — niczym bohater filmu „Cast away — poza światem”. Popłyniemy bowiem na wysepkę Monuriki, która stanowiła tło tego filmu. Wizytą w tym niesamowitym miejscu zakończymy naszą wyprawę Kiribati Tuvalu Fidżi z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Michał Woźniak. Copyright © Poza Trasą Adventure.

PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. i 2. 

Wylot z Warszawy do Brisbane w Australii.

Dzień 3. Kiribati - Tarawa

Przylot do Brisbane i kontynuacja podróży do Tarawa na Kiribati, Nocleg.

Dzień 4. Atol Tarawa Południowa

Korzystając z minibusów stanowiących miejscową komunikację publiczną odwiedzimy miasteczka i osady Atolu Tarawa Południowa –Bikenibeu, Banraeaba z budynkiem parlamentu, Bairiki z Pałacem Prezydenckim i Stadionem Narodowym oraz Betio z jedyną na tym atolu placówką pocztową, skąd można będzie wysłać tradycyjne pocztówki z pozdrowieniami. Nocleg w bungalowach w Banraeba.

Kiribati

Dzień 5. Atol Tarawa Północna

Piesza wycieczka po mniej zagospodarowanych wysepkach tworzących północną część Atolu Tarawa. Relaks i odpoczynek na plaży i kąpiele
w Pacyfiku. Wizyty w rybackich wsiach i miasteczkach. Nocleg.

Dzień 6. Wyspa Abaiang

Przeprawa  łodzią (ok. 3 godz.) na koralową Wyspę Abaiang z piękną laguną.

Dzień 7. - 9. Wyspa Abaiang

Trzydniowy wypoczynek na Abaiang (zwiedzanie tradycyjnych wiosek, plaża, snorkeling)

Kiribati

Dzień 10.

Popołudniu powrót na Tarawa. Wizyta na targu. Czas wolny na zakup pamiątek. Nocleg.

Dzień 11. Tuvalu - Vaiaku

Przelot do Funafuti na Tuvalu. Transfer do hotelu w miasteczku Vaiaku, które jest stolicą Tuvalu. Impreza na pasie startowym lotniska. Nocleg.

Dzień 12. Atol Funafuti - piesza wycieczka

Całodzienna piesza wycieczka po Atolu Funafuti (w sumie około 6 godzin). Liczne spotkania z niezwykle przyjaznymi mieszkańcami. Wypoczynek na bajkowej plaży wśród palm kokosowych. Powrót na nocleg do Vaiaku.

Tuvalu Fidżi

Dzień 13. Atol Funafuti - wycieczka rejs

Rejs wśród wysepek tworzących Atol Funafuti. Plażowanie, snorkeling. Powrót do Vaiaku na nocleg.

Dzień 14. Fidżi - Suva

Wylot do Suva na Fidżi. Transfer do hotelu. Zwiedzanie  muzeum historycznego, wizyta na targu. Nocleg.

Dzień 15. Nadi 

Przejazd autobusem do Nadi. Zwiedzanie – poświęcona bogu Siwie świątynia hinduistyczna Sri Siwa Subramaniya, Ogród Śpiącego Olbrzyma (Sleeping Giant Garden) – jeden z najpiękniejszych ogrodów botanicznych na Fidżi ze wspaniałą kolekcją storczyków, market. Następnie kąpiel w basenach z leczniczymi błotami. Nocleg w bungalowach nad brzegiem oceanu.

Dzień 16. Rejs wysepki Archipelagu Yasawa i Mamanuca - dzień 1

Wczesnym rankiem transfer do Port Denarau. Wypłynięcie na pokładzie katamaranu Yasawa Flyer w 4-dniowy rejs wśród rajskich lagun i wysepek Archipelagu Yasawa i Mamanuca. Dziś dopłyniemy na Wyspę Nacula, która będzie naszą bazą na kolejne dni. Relaks na plaży z białym piaskiem, wśród kokosowych palm. Dla chętnych wycieczka do pobliskiej tradycyjnej wioski fidżyjskiej. Nocleg.

Kiribati Tuvalu Fidżi

Dzień 17. Rejs wysepki Archipelagu Yasawa i Mamanuca - dzień 2

Snorkeling wśród fantastycznych kolorowych raf Błękitnej Laguny (Blue Lagoon) lub wypad na bezludną, górzystą wyspę Sawa-I-Lau z podziemnymi jaskiniami. Powrót na nocleg na wyspę Nacula.

Dzień 18. Rejs wysepki Archipelagu Yasawa i Mamanuca - dzień 3

Przed południem wycieczka kajakiem wśród okolicznych wysepek lub snorkeling, około południa opuścimy wyspę na pokładzie Yasawa Flyer i popłyniemy na kolejną wyspę archipelagu Yasawa – Naviti, gdzie poznamy życie codzienne Fidżyjczyków – ich tradycję, zwyczaje, historię i muzykę. Na wyspie spędzimy kolejne dwie noce w tradycyjnym resorcie prowadzonym przez lokalną rodzinę.

Kiribati Tuvalu Fidżi

Dzień 19. Rejs wysepki Archipelagu Yasawa i Mamanuca - dzień 4

Snorkeling (lub opcjonalnie nurkowanie) na przepięknej rafie wśród tysięcy kolorowych ryb. Przy odrobinie szczęścia spotkamy się z rekinami rafowymi – groźnie wyglądającymi lecz niegroźnymi dla ludzi. Dla chętnych nauka gotowania fidżyjskich potraw i przygotowania tradycyjnej polinezyjskiej uczty ceremonia picia napoju kava. Nocleg.

Dzień 20. Rejs wysepki Archipelagu Yasawa i Mamanuca - dzień 5

Ostatni dzień włóczęgi po archipelagu. Beztroskie lenistwo na plaży, w hamaku rozwieszonym między palmami lub (fakultatywnie) wyprawa żaglowcem Seaspray na bezludną wysepkę Monuriki – która „wystąpiła” w filmie „Cast away - poza światem” z Tomem Hanksem w roli głównej. Powrót na nocleg do Bamboo Backpackers w Nadi.

Dzień 21. Nadi

Wylot z Nadi do Warszawy lub Berlina. Możliwa kontynuacja wyprawy po wyspach Pacyfiku.

Dzień 22.

Powrót do Polski i zakończenie wyprawy.

CENA: Skontaktuj się z nami!

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa / Berlin - Brisbane - Nadi - Warszawa / Berlin  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Bilet lotniczy Brisbane - Tarawa  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Bilet lotniczy Tarawa - Funafuti  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Bilet lotniczy Funafuti - Suva *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3*, hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych, bungalowach i pensjonatach - tradycyjne "bure" na Fidżi
 • Transport na miejscu (autobusy, promy, taksówki) zgodnie z programem
 • Wycieczki, zwiedzanie i atrakcje zgodnie z programem
 • Rejs po Archipelagu Yasawa i Mamanuca
 • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
 • Opiekę polskiego pilota
 • Usługi lokalnych przewodników
 • Wszelkie opłaty trekkingowe i lokalne
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie podróżne
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wyżywienia (ok. 40 USD/dziennie / osoba)
 • Zwyczajowych napiwków (ok. USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

KIRIBATI TUVALU FIDŻI - OCEANIA

Kiribati Tuvalu Fidżi Oceania - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Fidżi – Rajski archipelag na Pacyfiku i kanibale, Fidżi – Rajski archipelag na Pacyfiku i kanibale,  Fidżi - Rytuał picia Kavy,  Fidżi - ciekawostki,  Papua New Guinea CANOE & KUNDU