fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Wyprawa do Kolumbii z trekkingiem do Zaginionego Miasta
07.03.2020
-
26.03.2020
20
dni
CENA:
2500 USD + bilety lotnicze

Wyprawa do Kolumbii z trekkingiem do Zaginionego Miasta

Minęły już czasy, kiedy to Kolumbia kojarzona była tylko z bossami narkotykowymi, przemytem i wojnami gangów. Dzisiejszy kraj to miejsce pełne muzyki, tańca i uśmiechniętych ludzi.
Tutaj posmakujemy najlepszej kawy na świecie i nauczymy się tańczyć salsę. Jak do tego podłożyć niezwykłe krajobrazy to przedstawia się miejsce idealne!

Wycieczka do Kolumbii to podróż do kraju wielu kontrastów. Nowoczesne wielomilionowe metropolie przeplatają się z maleńkimi wioskami indiańskimi. Krajobrazy rajskich plaż karaibskich łagodnie przechodzą w górzyste tereny Andów.

Nasza wycieczka do Kolumbii to także niesamowity trekking do Zaginionego miasta.
A czymże jest owo Ciudad Perdida? Niegdyś było stolicą Indian Taironówi i nazywało się Teyuna. Powstało jakieś tysiąc lat temu, wg precyzyjnego planu architektonicznego. Ponoć w najlepszych czasach mieszkało tam od 2 do 4 tys. ludzi. Jednak jak to w Ameryce bywało - czasy świetności skończyły się wraz z hiszpańską konkwistą.
Ruiny Teyuny zostały odkryte ponownie w 1975 r. w trudno dostępnych rejonach gór Sierra Nevada de Santa Marta. W kolejnych latach szabrownicy wynieśli z katakumb niemal wszystkie kosztowności. Dopiero ok. 1980 r. rząd Kolumbii zezwolił tam na prace archeologiczne. Trasa przebiega przez tereny Indian Kogi, którzy uważają się za potomków założycieli miasta. Społeczność nie pozwala zaglądać do swoich domów – zatem trzeba będzie okrążyć ich wioskę.

Po 4 dniowym trekkingu czeka nas odpoczynek na rajskich plażach w PN Tayrona. Ponoć są to jedne z najpiękniejszych plaż na ziemi!

Autorka programu Wioleta Szczudlińska. Copyright © Poza Trasą Adventure

Wyprawa do Kolumbii z trekkingiem do Zaginionego Miasta — Plan podróży:

 

Dzień 1.

Przylot do Bogoty. Zakwaterowanie. Sprawy organizacyjne. Nocleg w Bogocie.

wycieczka do kolumbii

Dzień 2. Bogota

Bogota to bijące serce Kolumbii, angażująca i tętniąca życiem stolica, otoczona chłodnymi andyjskimi szczytami i zanurzona w wyrafinowanym miejskim stylu. Kulturalne centrum miasta to La Candelaria, brukowane historyczne centrum przyciąga większość turystów. W potpourri starannie zachowanych budynków kolonialnych znajdują się muzea, restauracje, hotele i bary, posypane pośród 300-letnich domów, kościołów i klasztorów. Wejdziemy do licznych kościołów (zobaczymy m.in. kościół św. Franciszka), zwiedzimy Muzeum Złota oraz wjedziemy kolejką na szczyt Monserrate (3100 m n.p.m), z którego rozpościera się piękny widok na całą Bogotę. Nocleg w Bogocie.

 Dzień 3. Bogota - Salento

Rano lot do Armenia, przejazd minibusem do Salento. Salento położone jest pośród przepięknych zielonych gór, 24 km na północny wschód od Armenii. To małe miasteczko przetrwało dzięki produkcji kawy, hodowli pstrągów i turystach, których przyciągają osobliwe, kolorowe uliczki i bliskość spektakularnej Valle de Cocora. Zostało założone w 1850 roku i jest jednym z najstarszych miast w regionie Quindío.

Główną atrakcją jest Calle Real (Carrera 6), która jest pełna artesanías (miejscowe stragany rzemieślnicze) i restauracji. Na końcu ulicy znajdują się schody prowadzące do Alto de la Cruz, wzgórza zwieńczonego krzyżem. Stąd można zobaczyć zieloną Valle de Cocora i otaczające ją góry. Jeśli niebo jest czyste (zwykle tylko wcześnie rano), widać na horyzoncie ośnieżone szczyty wulkanów. Nocleg w Salento.

wycieczka do kolumbii

Dzień 4. Salento 

Spacer na plantację kawy. Zobaczymy, jak powstaje kawa, ta, którą mamy już na półkach w sklepach. Dowiemy się, kiedy się zbiera ziarna, jak się je praży i mieli. Nocleg w Salento.

Dzień 5. Salento

„Willys”em, czyli kultowym, kolorowym jeepem z okresu II wojny światowej jedziemy do Doliny Cocora. Tam czeka nas ok. 5-godzinny trekking, poprzez las mglisty, zielone pagórki aż do wzgórz, na których rosną palmy woskowe. Palmy mogą żyć do 200 lat i osiągają wysokość 60 metrów. Trzeba wspomnieć, że drzewa te zostały wybrane na narodowe drzewo Kolumbii w 1952 r. – co potwierdza oficjalna ustawa z 1985 r. Nocleg w Salento.

wycieczka do kolumbii

Dzień 6. Salento - Medellin

Ok. 8 rano wsiadamy w autobus i jedziemy do Medellin. (4-5-h). Zakwaterowanie. Popołudniowe zwiedzanie miasta słynnego dzięki Pablowi Escobarowi. Panoramę miasta zobaczymy ze szczytu Cerro Nutibara. Nocleg Medellin.

Dzień 7. Medellin

Wyjazd z Medellin do Guatapé and El Peñol.

Rano wyjeżdżamy, aby wspiąć się po 659 schodach na szczyt 200 m granitowego monolitu, skąd roztacza się przepiękny widok na całą okolicę:

Składa się on głównie z kwarcu, skalenia i miki, ma ok. 220 m wysokości i szacunkową wagę 66 mln ton. W jedynej z nielicznych szczelin, jaka jest w prawie całkowicie gładkiej skale wybudowano betonowa galerię schodów.

U podnóża El Penon w latach 70 tych XX wieku, powstała tama. Pagórkowaty teren i wezbrane wody rzeki Nare stworzyły wyjątkowo malowniczy zbiornik wodny z tysiącami małych wysepek. Nocleg Medellin.

wycieczka do kolumbii

Dzień 8. Medellin.

Zwiedzanie Medellin. Comuna 13,  punkt widokowy Cerro Nutibara. Po południu przelot do Santa Marta. Nocleg Santa Marta.

Dzień 9. Trekking Cuidad Perdida . SANTA MARTA - EL MAMEY - CAMP 1

wycieczka do kolumbii

Przygoda rozpoczyna się około godziny 9:30. Wsiadamy w auto, które zabierze nad do El Mamey, miejsca, w którym zjemy lunch. Potem rozpoczynamy 3,5 h trekking do świętego miejsca Tayronas (starożytnych mieszkańców Zaginionego Miasta). Po południu docieramy do 1 obozu, gdzie będziemy mogli odkryć okolicę — są tam rzeki, naturalne baseny i wodospady — jest to idealne miejsce na relaks. Nocleg w hamaku.

DZIEŃ 10.

Dzień zaczyna się od śniadania wcześnie rano. Następnie zaczniemy trekking nad brzegiem rzeki Buritaca, po drodze widzimy domy Indian Kogui, które tworzą część wioski o nazwie Mutanshi.

Dzisiejsza wędrówka zajmie około 7 godzin, przechodząc przez dżunglę Sierra Nevada de Santa Marta, gdzie można cieszyć się różnorodnością biologiczną. W końcu dotrzemy do trzeciego obozu (wyposażonego w hamaki, łóżka i namioty), gdzie będzie pyszny obiad i odpoczynek po pełnym wrażeń dniu.

wycieczka do kolumbii

DZIEŃ 11. LOST CITY - CAMP 2

Po śniadaniu zaczynamy się wspinać się po 1200 schodach do miejsca docelowego: pięknego Zaginionego Miasta. Szlak ten został zbudowany przez lud Tayrona, starożytną cywilizację kolumbijską.

Spędzimy tam poranek, podziwiając krajobrazy, odpoczywając i robiąc zdjęcia. Na koniec będzie lunch w trzecim obozie, a następnie wrócimy do obozu 2 na kolację i odpoczynek.

DZIEŃ 12. OBÓZ 2 - EL MAMEY - SANTA MARTA

Ostatni dzień przygody rozpoczyna się od śniadania w obozie, po czym wracamy do miejsca, w którym wszystko się zaczęło. Podczas spaceru będziemy mijać rzeki i wodospady,  przy których można się zatrzymać, aby się odświeżyć i zrobić sobie przerwę. Wreszcie na lunch dotrzemy do El Mamey. Następnie jeepem wrócimy do Santa Marta (ok. 17.00). Nocleg Santa Marta.

Dzień 13. Przejazd do Parku Narodowego Tyrona.

wycieczka do kolumbii

Prywatnym transportem przejedziemy do parku Tayrona. Zakwaterowanie w hotelu z widokiem na Morze Karaibskie. To ciche miejsce ma doskonałą lokalizację między rzeką Piedras a morzem, u podnóża gór Sierra Nevada de Santa Marta. Po południu relax na plaży i podziwianie zachodu słońca.

Dzień 14.  Plaże parku Tayrona!

Dzień odkrywania parku Tayrona zaczynamy od wędrówki przez las deszczowy Canaveral do Arrecifes.

Po znalezieniu egzotycznych plaż Arrecifes mijamy plażę La Piscina, idealną do pływania i nurkowania, wreszcie docieramy do Cabo San Juan del Guia, pięknej białej, piaszczystej plaży otoczonej ogromnymi skałami wulkanicznymi. Idylliczne otoczenie!

Dzień 15

Ostatnie chwile, by popływać w rzece lub Morzu Karaibskim i cieszyć się piękną okolicą. Transport do Cartagena. Nocleg w Cartagenie

Dzień 16. Cartagena

Cartagena de Indias to niekwestionowana królowa karaibskiego wybrzeża, historyczne miasto o doskonale zachowanym pięknie, leżące w imponującym 13 km wielowiekowych kamiennych murów kolonialnych. Stare Miasto w Cartagenie (wpisane na listę UNESCO) to labirynt brukowanych uliczek, balkony pokryte bugenwillą i masywne kościoły, które rzucają cienie na pełne zieleni place.

Tutaj, zamiast próbować zwiedzić wszystkie zabytki, po prostu trzeba pospacerować po Starym Mieście w dzień iw nocy. Zanurzyć się w zmysłowej atmosferze, zatrzymując się w jednym z wielu rewelacyjnych barów czy restauracji, aby odsapnąć od upału i wilgoci.

Cartagena konkuruje z brazylijskim Ouro Preto i peruwiańskim Cuzco o miano najbardziej fascynującego i zachowanego historyczne miasta. Nocleg w Cartagenie

wycieczka do kolumbii

Dzień 17. Cartagena – Bogota.

Rano żegnamy się z Cartageną i po południu lecimy do Bogoty. Zakwaterowanie. Nocleg w Bogocie

Dzień 18. Bogota.

Dzień wolny. Ostatnie zakupy,  spacer.

Dzień 19.  Wylot do Europy. 

Dzień 20. Przylot do Warszawy.

Wyprawa do Kolumbii z trekkingiem do Zaginionego Miasta — Trasa podróży:

 

2.500USD

+ bilety lotnicze

Cena obejmuje:

 • Noclegi w hotelach lub pensjonatach w pokojach 2-osobowych, lub guesthouse, hamaki i namioty podczas trekkingu do Zaginionego Miasta.
 • Wyżywienie podczas trekkingu do Zaginionego Miasta (wskazane w programie)
 • Transport: autobusy, taksówki, promy, łodzie, ryksze
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Bilety wstępów do odwiedzanych miejsc
 • Opiekę polskiego pilota leadera wyprawy
 • Wszelkie permity
 • Ubezpieczenie Signal Iduna KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 200.000 EUR, NNW 50.000 PLN, OC 60.000 EUR)

Cena nie obejmuje:

 • Biletów lotniczych Warszawa-Bogota-Warszawa (ok. 3800) lub Berlin-Bogota-Berlin (ok. 3000 PLN)
 • Biletów lotniczych na połączenia wewnętrzne: Bogota-Armenia, Medellin-Santa Marta, Cartagena-Bogota – ok. 150 usd
 • Kosztów wyżywienia ok. 15 USD/dzień
 • Potencjalnych zajęć fakultatywnych
 • Zwyczajowych napiwków