kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Liban wycieczka
Perła Lewantu
20.04.2025-27.04.2025
16.09.2025-23.09.2025
8
dni
CENA:
1900 USD + bilety lotnicze ok. 2200 PLN

Liban WYCIECZKA PerłA Lewantu

Liban wycieczka z Poza Trasą Adventure to wyjątkowa podróż do kraju z długą bogatą historią i wspaniałymi zabytkami - jednym słowem kolebki starożytnych cywilizacji. To kraj o bogatej kulturze i historii z wyjątkową mieszanką etniczno-wyznaniową, którego mieszkańcy pomimo wielu trudności nauczyli się żyć w pokoju. W ostatnich latach niesłusznie omijany przez turystów w związku z toczącą się w sąsiadującej Syrii wojną domową. Obecnie Liban to miejsce bezpieczne i mające wiele do zaoferowania turystom ciekawym bliskowschodnich klimatów: morze, góry, lasy cedrowe, starożytne miasta, winnice i zabytki sprawiają że z powodzeniem można tu spędzić wiele dni. A wszystko to można zobaczyć w kraju minimalnie większym niż dystans z Warszawy do Kielc. To tu znajdują się jedne z najstarszych miast świata, które pamiętają czasy starożytnych Fenicjan, Greków, Rzymian i wypraw krzyżowych. Liban współcześnie to miejsce łączące islam i chrześcijaństwo, kulturę arabską i śródziemnomorską. Tradycyjne orientalne bazary sąsiadują tu z nowoczesnymi dzielnicami. Liban Wycieczka Perła Lewantu to także wyjazd nad lazurowe Morze Śródziemne, piękne plaże i niesamowite krajobrazy górskie. To właśnie od szczytów gór „białych jak mleko”, pokrytych śniegiem prawie przez cały rok pochodzi słowo Liban - nazwa kraju. Powszechnie wiadomo, że w podróży szczególnie ważne jest towarzystwo gościnnych i uśmiechniętych mieszkańców oraz smaczne lokalne jedzenie. Kuchnia libańska swoje bogactwo i różnorodność zawdzięcza bogatej historii kraju i licznym wpływom zewnętrznym. Orientalne tradycje Bliskiego Wschodu łączą się tu z kuchnią śródziemnomorską, dając niesłychany efekt. W regionie już od starożytności produkowane są wyśmienite wina. Ciekawym przystankiem w podróży po Libanie będzie wizyta w jednej z tutejszych winnic. Wycieczka Liban - Perły Lewantu to niezapomniane przeżycia zarówno dla osób zainteresowanych historią oraz sztuką, kontaktem z naturą, jak i dla fanów rozrywki oraz dobrej lokalnej kuchni. Zapraszamy na podróż Liban Wycieczka Perły Lewantu!

*Uwaga - Poza Trasą Adventure poleca także podróż Syria Wyjazd Wycieczka Szlakiem Najpiękniejszych Zabytków. Możliwe jest połączenie obu wyjazdów w jedną podróż.

Autor programu Michał Szuba. Copyright © Poza Trasą Adventure.

Liban WYCIECZKA PerłA Lewantu - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Bejrutu.

Dzień 2. Bejrut - City Tour

Przylot do Bejrutu w godzinach nocnych. Transfer do hotelu. Nocleg w hotelu w Bejrucie. Późne śniadanie. Następne rozpoczniemy zwiedzanie Bejrutu. Miasto pełne jest skwerów, pałaców, wąskich uliczek, meczetów i nowoczesnych budynków. Bejrut to połączenie kultury arabskiej i śródziemnomorskiej. Jest miastem wielokulturowym i wielowyznaniowym. Słynie także z bogatego życia nocnego, knajp, klubów i kafejek. Zwiedzanie miasta rozpoczniemy od spaceru główną promenadą Corniche w stronę Portu Zaytuna.

Bejrut w Libanie

Zobaczymy także jeden z symboli miasta - Gołębie Skały, formacje skalne tworzące charakterystyczne okno. Przejdziemy przez uliczki starego miasta, by dotrzeć do budynku parlamentu oraz znajdujących się nieopodal ruin łaźni rzymskich oraz meczetu Al-Amin. Odwiedzimy także Shatila Camp - obóz dla uchodźców z Palestyny i przejdziemy się tamtejszą uliczka handlową. Wieczorem czeka nas powitalna kolacja w lokalnej restauracji, która przybliży nam najważniejsze dania kuchni libańskiej. Nocleg w hotelu w Bejrucie.

Bejrut w Libanie

Dzień 3. Bejrut / Jaskinie Jeita (Jeita Grotto) / Jounieh / Byblos / Trypolis

Po śniadaniu przejazd do jednego z najbardziej okazałych na świecie kompleksów jaskiń skalnych - Jaskinie Jeita (Jeita Grotto), do którego dojedziemy malowniczą doliną rzeki Nahr al-Kalb (Rzeka Psa). W XII wieku p.n.e. była to rzeka graniczna między Egiptem a państwem Hetytów. W pobliżu rzeki znajduje się kilkanaście pamiątkowych steli pozostawionych przez kolejne wojska zdobywców, od starożytnych Egipcjan, Babilończyków, Greków i Rzymian, aż po Francuzów i Brytyjczyków. Jaskinie Jeita (Jeita Grotto) to dwie połączone ze sobą jaskinie wapienne z imponującymi formami stalaktytów i stalagmitów oraz podziemne jezioro. Korytarze jaskiń mają długość około 9 km, jednak do zwiedzania udostępniona jest tylko ich część. Stała temperatura wynosi tu 16 stopni. Następnie dalsza podróż na północ, w stronę Trypolis. Po drodze zatrzymamy się w Jounieh, skąd kolejką linową wjedziemy na wzgórze Harissa do Sanktuarium Matki Boskiej Pani Libanu. Ze wzgórza rozpościera się wspaniały widok na wybrzeże Morza Śródziemnego. Podczas kolejnego postoju czeka nas zwiedzanie Byblos - jednego z najstarszych miast fenickich, znanego także jako kolebka alfabetu fenickiego. Miasto to było najważniejszym portem regionu około 5000 lat temu. Jest to jedno z najstarszych miast świata. Od III tysiąclecia p.n.e. znane było jako wielki fenicki ośrodek handlowy. Handlowano tu cedrem, złotem, alabastrem i wapieniami a ze starożytnego Egiptu sprowadzano tu papirus, od którego pochodzi nazwa miasta. Wykopaliska prowadzone w latach 20-tych XX wieku doprowadziły do odkrycia licznych zabytków (wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO): świątynie i grobowce fenickie, mury z okresu perskiego, teatr i kolumnada rzymska, w centrum miasta znajduje się cytadela z okresu wojen krzyżowych (XII-XIII w). W Byblos obejrzymy zamek krzyżowców i starożytne ruiny wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Następnie przejazd do Trypolis. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w Guest House. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Guest House w Trypolis.

Bejrut w Libanie

Dzień 4. Trypolis / Mina / Dolina Kadisza - Wąwóz Baatara
Po śniadaniu spacer po Mina - niezależnym mieście na wybrzeżu, które z pozoru wygląda jak dzielnica miasta Trypolis. Następnie zwiedzanie Trypolis, który w przeciwieństwie do liberalniej i nowoczesnej stolicy jest tradycyjnym arabskim miastem. Spacer po XII wiecznej Cytadeli Św. Gillesa oraz historycznej, wciąż tętniącym życiem targu arabskim (suku). Miejsce to pełne jest ulicznych warsztatów i sprzedawców oferujących swoje wyroby. Po południu przejazd w stronę urokliwej Doliny Kadisza, która w VII w. była schronieniem dla uciekających przed prześladowaniami chrześcijan maronickich. Nazwa doliny po aramejsku znaczy „święta”. Postój przy Wąwozie Baatara, gdzie wybierzemy się na spacer do wodospadu Balou Balaa, który najokazalej wygląda wczesną wiosną. Następnie przejazd na nocleg w malowniczo położonym monastyrze w Dolinie Kadisza. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w pokojach gościnnych w monastyrze.

Wyjazd do Libanu

Dzień 5. Dolina Kadisza / Las Bożych Cedrów / Dolina Bekaa / Baalbek / wizyta w winnicy / Anjar (Haoush Mousa)
Po śniadaniu wyjazd do Lasu Bożych Cedrów - najsłynniejszego rezerwatu cedrowego w Libanie. Rezerwat położony jest na zboczu Góry Makmal na wysokości ponad 2000 metrów n.p.m. Cedry rosły kiedyś na wszystkich okolicznych wzgórzach, ale dziś można je spotkać jedynie w kilku rezerwatach. Spacer po terenach rezerwatu Lasu Bożych Cedrów. Następnie zieloną Doliną Bekaa, położoną pomiędzy pasmami górskimi Libanu i Antylibanu, pojedziemy do Baalbek. Po dotarciu na miejsce rozpoczniemy zwiedzanie starożytnego miasta Baalbek, uważanego za jeden z cudów starożytnego świata. Nazwa miasta pochodzi od jednego z fenickich bożków Baala. W epoce hellenistycznej przekształcone zostało w Heliopolis („Miasto Słońca”), a za panowania Rzymian stanowiło jeden z głównych ośrodków kultu Jowisza. Obejrzymy doskonale zachowane pozostałości miejsc ich kultu, świątynie Jowisza, Bachusa i Wenus oraz Wielki Meczet wybudowany na ruinach rzymskiego forum. Baalbek wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wyjazd do Libanu

Dalsza podróż podczas której zatrzymamy się w małym lokalu, gdzie spróbować będzie można tradycyjnego specjału - sfiha, zapiekanych „łódeczek” z baraniną. Następnie odwiedzimy lokalną winnicę, której zwiedzanie połączone będzie z degustacją oryginalnych libańskich win. Dalszy przejazd do Anjar (zwanego także Haoush Mousa), gdzie zwiedzimy ruiny pałacu Ummajadów, dynastii kalifów panującej w latach 661 do 750. Miejsce to wpisane zostało Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie przejazd do Guest House położonego w Dolinie Bekaa. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Guest House w Dolinie Bekaa.

Liban wycieczka

Dzień 6. Dolina Bekaa / Mleeta / Tyr

Po śniadaniu wyjazd do miejscowości Mleeta, gdzie zwiedzimy prowadzone przez Hezbollah Muzeum Oporu. Kolejnym punktem będzie miasto Tyr, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zachowały się tu ruiny z okresu rzymskiego: nekropolia, termy, hipodrom i akwedukt. Jest to przepiękne stare miasto, słynące niegdyś z produkcji rzadkiego rodzaju purpury zwanej tyryjską. Zwiedzanie ruin antycznego miasta z m.in. łukiem triumfalnym, akweduktem i termami. Spacer po części portowej i starym mieście z malowniczymi, wąskimi uliczkami, przypominającymi włoskie miejscowości. Popołudniu czas wolny na odpoczynek - przy dobrej pogodzie możliwy relaks na plaży i kąpiel w morzu. Nocleg w Guest House w Tyr.

Liban wycieczka

Dzień 7. Tyr / Sarafand / Sydon / Dair Al Qamar / Beiteddine / Bejrut

Po śniadaniu wyruszymy w podróż powrotną do Bejrutu. Po drodze postój w Sarafand na zakupy w sklepie rzemieślniczym słynącym z tradycyjnych wyrobów ze szkła. Następnie zwiedzanie miasta Sydon, niegdyś ważnego portu Fenicji. O Sydonie wspominano już w Biblii, a tutejsze zabytki archeologiczne pochodzą nawet sprzed 6 tysięcy lat. Obejrzymy ruiny Morskiego Zamku, wybudowanego przez Templariuszy. Forteca zbudowana została na małej wyspie i połączona ze stałym lądem za pomocą wąskiego, 80 metrowego mostu. Wchodziła ona w skład fortyfikacji i zamków strzegących drogi do Ziemi Świętej w czasach krucjat. Zwiedzimy też stare miasto z charakterystyczną muzułmańską zabudową, lokalne targowisko oraz Khan al- Franj (Karawanseraj Europejczyków) zajazd kupiecki, gdzie interesy prowadzili  przybysze z Europy. Następnie przejazd do Deir el Qamar, pierwszej stolicy Libanu oraz Beiteddine, gdzie znajduje się letnia rezydencja prezydenta Libanu, częściowo otwarta dla zwiedzających. Pałac ten wybudowano na przełomie XVIII-XIX w. w stylu klasycznej architektury libańskiej gdzie tradycyjne elementy arabskie łączą się z wpływami europejskimi. Wieczorem przyjazd do Bejrutu. Zakwaterowanie w hotelu i czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w hotelu w Bejrucie.

Wyjazd do Libanu

Dzień 8. Bejrut 

Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Odprawa i wylot do Warszawy. Przylot do Warszawy. 

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 1900USD

+ bilety lotnicze ok. 2200 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa - Bejrut - Warszawa ok. 2200 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w Bejrucie w hotelu 4* (lokalna standaryzacja) w pokojach dwuosobowych (z uwzględnieniem wczesnego zameldowania w pierwszą noc po przylocie - early check-in), dobrych obiektach typu Guest House w Trypolis, Dolinie Bekaa oraz Tyr. Uwaga - Nocleg w monastyrze w Dolinie Qadisha - z uwagi na niewielką bazę noclegową, możliwe zakwaterowanie w większych pokojach, tj. 3- 4- 6-osobowych. Jednak klimat tego miejsca zdecydowanie rekompensuje ewentualne niedogodności.
 • Śniadania
 • Powitalną kolację w jednej z restauracji w Bejrucie, która przybliży najważniejsze dania kuchni libańskiej wraz z lokalnym anyżkowym trunkiem wysokoprocentowym czyli arakiem
 • Wizytę w lokalnej winnicy połączoną z degustacją wina
 • Transfery i przejazdy prywatnym busem wynajętym dla grupy zgodnie z programem
 • Wycieczki i atrakcje zgodnie z programem
 • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
 • Opiekę polskiego pilota
 • Usługi lokalnych przewodników angielskojęzycznych w części zwiedzanych atrakcji
 • Koszty organizacyjne w Polsce i Libanie
 • Opłatę wjazdową oraz lokalne podatki i opłaty rządowe
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 500.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów posiłków poza śniadaniami oraz powitalną kolacją w Bejrucie
 • Zwyczajowych napiwków (ok. USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i wycieczek fakultatywnych oraz innych wydatków osobistych

*Grupa min. 6 osób

Obecnie bezpłatna wiza wjazdowa do Libanu wydawana jest po przylocie na lotnisku w Bejrucie. Aby ją otrzymać należy spełnić następujące wymagania: Paszport musi być ważny jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy. W paszporcie nie może być izraelskich pieczątek/wiz, a ewentualny pobyt w Jordanii musi być potwierdzony zarówno pieczątką wjazdową jak i wyjazdową (tak by nie było wątpliwości, że powrót nie odbył się przez Izrael).

LIBAN WYCIECZKA NA ZDJĘCIACH

LIBAN WYCIECZKA - BLISKI WSCHÓD AZJA

Liban Bliski Wschód Azja - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw:  Arabski bazar,  Syria 2019 - Podróż

Poza Trasą Adventure poleca także podróż  Syria Wyjazd Wycieczka Szlakiem Najpiękniejszych Zabytków. Poznaj pozostałe wyjazdy na Bliski Wschód.