fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Liban - Perła Lewantu
24.04.2020
-
02.05.2020
9
dni
CENA:
1550 USD + bilety lotnicze

Liban - PerłA Lewantu

LIBAN ZABYTKI KULTURA PRZYRODA

Liban to bogata historia, wspaniale zabytki  jednym słowem kolebka starożytnych cywilizacji. To tu znajdują się jedne z najstarszych miast świata, które pamiętają czasy starożytnych Fenicjan, Greków, Rzymian i wypraw krzyżowych. Liban współcześnie to miejsce łączące islam i chrześcijaństwo, kulturę arabską i śródziemnomorską. Tradycyjne orientalne bazary sąsiadują tu z nowoczesnymi dzielnicami. Wycieczka Liban - Perła Lewantu to także wyjazd nad lazurowe Morze Śródziemne, piękne plaże i niesamowite krajobrazy górskie. To właśnie od szczytów gór „białych jak mleko”, pokrytych śniegiem prawie przez cały rok pochodzi słowo Liban - nazwa kraju.

Powszechnie wiadomo, że w podróży szczególnie ważne jest towarzystwo gościnnych i uśmiechniętych mieszkańców oraz smaczne lokalne jedzenie. Kuchnia libańska swoje bogactwo i różnorodność zawdzięcza bogatej historii kraju i licznym wpływom zewnętrznym.  Orientalne tradycje Bliskiego Wschodu łączą się tu z kuchnią śródziemnomorską, dając niesłychany efekt. W regionie już od starożytności produkowane są wyśmienite wina. Ciekawym przystankiem w podróży po Libanie będzie wizyta w jednej z tutejszych winnic.

Wycieczka Liban - Perły Lewantu to niezapomniane przeżycia zarówno dla osób zainteresowanych historią oraz sztuką, kontaktem z naturą, jak i dla fanów rozrywki oraz dobrej kuchni. Zapraszamy do Libanu!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

Liban PerłA Lewantu - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy do Bejrutu. Zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny.

Dzień 2. LIBAN - DAIR Al QAMAR / BEITEDDINE / BEJRUT

Wyjazd do Dair Al Qamar, pierwszej stolicy Libanu. Spacer po pięknie zachowanej tradycyjnej medynie. Kolejnym punktem zwiedzania będzie pałac Beiteddine, wybudowany na przełomie XVIII-IX w. w stylu klasycznej architektury libańskiej gdzie tradycyjne elementy arabskie łączą się z wpływami europejskimi. Pałac jest częściowo otwarty dla zwiedzających, pozostała część jest letnią rezydencją prezydencką.

Popołudnie spędzimy w Bejrucie. Miasto pełne jest skwerów, pałaców, wąskich uliczek, meczetów i nowoczesnych budynków. Bejrut to połączenie kultury arabskiej i śródziemnomorskiej. Jest miastem wielokulturowym i wielowyznaniowym. Słynie także z bogatego życia nocnego, knajp, klubów i kafejek. W Bejrucie obejrzymy Place d’Etoile z parlamentem (z zewnątrz), meczet Al-Omami i katedra św. Jerzego, meczet Al Amin, Plac Męczenników, główną ulicę miasta – Al Hamra, bulwar Corniche oraz punkt widokowy Gołębie Skały. Powrót do hotelu, nocleg.

Dzień 3.  BYBLOS / AL BATRUN / TRIPOLIS

Dziś podróżować będziemy w stronę północnego wybrzeża.

Pierwszym przystankiem w podróży będzie Byblos. Miasto to było najważniejszym portem regionu około 5000 lat temu. Jest to jedno z najstarszych miast świata. Od III tysiąclecia p.n.e. znane było jako wielki fenicki ośrodek handlowy. Handlowano tu cedrem, złotem, alabastrem i wapieniami a ze starożytnego Egiptu sprowadzano tu papirus, od którego pochodzi nazwa miasta. Wykopaliska prowadzone w latach 20-tych XX wieku doprowadziły do odkrycia licznych zabytków (wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO): świątynie i grobowce fenickie, mury z okresu perskiego, teatr i kolumnada rzymska, w centrum miasta znajduje się cytadela z okresu wojen krzyżowych (XII-XIII w.).

W drodze na północ zatrzymamy się w niewielkim porcie rybackim Al Batrun, To niewielkie spokojne miasteczko w starożytności i średniowieczu było znanym ośrodkiem produkcji win.

Popołudnie spędzimy w Tripolisie, który w przeciwieństwie do liberalniej i nowoczesnej stolicy jest tradycyjnym arabskim miastem. Zwiedzimy tętniące życiem, gwarne centrum starego miasta i labirynt wąskich alejek starego suku. Miejsce to pełne jest ulicznych warsztatów i sprzedawców oferujących swoje wyroby. Powrót do hotelu w Bejrucie, nocleg.

liban byblos

Dzień 4. LAS BOŻYCH CEDRÓW / BASZARRI / WADI QADISHA-DOLINA QADISHA

Dziś odpoczniemy od zgiełku miast. Wycieczka na północ Libanu do Doliny Qadisha. Na krótki postój w czasie podróży zatrzymamy się w niewielkiej miejscowości Baszarri, a następnie wyruszymy do rezerwatu Las Bożych Cedrów. Rezerwat znajduje  się na zboczu góry Makmal na wysokości ponad 2000 m n.p.m. Cedry rosły kiedyś na wszystkich okolicznych wzgórzach, ale dziś można je spotkać jedynie w kilku rezerwatach. Dolina Qadisha w VII w. była schronieniem dla uciekających przed prześladowaniami chrześcijan maronickich. Qadisha po aramejsku znaczy „święta”. W dolinie odwiedzimy pięknie usytuowany maronicki klasztor św. Antoniego Qozhaya. Z klasztoru rozpościera się niezwykły widok na dolinę i lasy cedrowe.

Zarówno Las Bożych Cedrów, jak i Dolina Qadisha w roku 1998 wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Powrót do hotelu w Bejrucie, nocleg.

liban cedr

Dzień 5. DOLINA NAHR AL-KALB / JASKINIE JEITA-JEITA GROTTO / FAQRA 

Dziś zwiedzanie rozpoczniemy od kompleksu jaskiń Jeita, do którego dojedziemy malowniczą doliną rzeki Nahr al-Kalb (Rzeka Psa). W XII w. p.n.e. była to rzeka graniczna między Egiptem a państwem Hetytów. W pobliżu rzeki znajduje się kilkanaście pamiątkowych steli pozostawionych przez kolejne wojska zdobywców, od starożytnych Egipcjan, Babilończyków, Greków i Rzymian, aż po Francuzów i Brytyjczyków.

Jaskinie Jeita to dwie połączone ze sobą jaskinie wapienne z imponującymi formami stalaktytów i stalagmitów oraz podziemne jezioro. Korytarze jaskiń mają długość ok.9 km, jednak do zwiedzania udostępniona jest tylko ich część. Stała temperatura wynosi tu 16 stopni.

Kolejnym punktem wycieczki będzie miejscowość Faqra. Jest to słynny ośrodek sportów zimowych w Libanie. W Faqra znajdują się ruiny greckich i rzymskich świątyń – kolumny, ołtarze, grobowce, ale najbardziej interesujący i niepowtarzalny jest naturalny twór skalny, który wyglądem przypomina most -Jisr al-Hajar (Kamienny Most). Powrót do hotelu w Bejrucie, nocleg.

Dzień 6. DOLINA BEKAA / BAALEK / KSARA (wizyta w winiarni) / ANJAR

Zieloną Doliną Bekaa, położoną pomiędzy pasmami górskimi Libanu i Antylibanu pojedziemy do miasta Baalbek. W starożytności miasto znane było jako miejsce kultu fenickiego boga słońca - Baala. Za panowania Greków znane było jako Hellopolis a w czasach rzymskich jako główny ośrodek kultu trzech bogów: Jowisza, Wenus i Bachusa. Obejrzymy doskonale zachowane pozostałości miejsc ich kultu, świątynie Jowisza, Bachusa i Wenus oraz Wielki Meczet wybudowany na ruinach rzymskiego forum. Miasto uważane jest za jeden z cudów starożytnego świata i wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Następnie wizyta w winiarni Ksara, założonej w XVII w. w miejscu średniowiecznej, arabskiej fortecy. Tradycje winiarskie w tym regionie sięgają czasów rzymskich.

Wyjazd do Anjar, miasta założonego przez Umajjadów w VII w., dynastię kalifów panujących nad światem islamu w latach 661-750. Miasto było ważnym punktem na szlakach handlowych Bliskiego Wschodu. Obejrzymy ruiny pałacu Umajjadów z przyległym do nich meczetem. Miasto uważane jest za jeden z cudów starożytnego świata i wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Powrót do hotelu w Bejrucie, nocleg.

liban

Dzień 7. SYDON / TYR

Dziś czeka nas podróż na południe Libanu. W czasie wycieczki zwiedzimy pozostałości starożytnych miast fenickich. Pierwszym przystankiem będzie Sydon, niegdyś ważne miasto Fenicji i port. O Sydonie wspominano już w Biblii, a tutejsze zabytki archeologiczne pochodzą nawet sprzed 6 tysięcy lat.

Obejrzymy ruiny Morskiego Zamku, wybudowanego przez Templariuszy. Wchodził on w skład fortyfikacji i zamków strzegących drogi do Ziemi Świętej w czasach krucjat. Zwiedzimy też stare miasto z charakterystyczną muzułmańską zabudową, lokalne targowisko oraz Khan al- Franj (Karawanseraj Europejczyków) zajazd kupiecki, gdzie interesy prowadzili  przybysze z Europy. Kolejnym punktem będzie miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - Tyr. Zachowały się tu ruiny z okresu rzymskiego: nekropolia, termy, hipodrom i akwedukt. Jest to przepiękne stare miasto, słynące kiedyś z produkcji rzadkiego rodzaju purpury zwanej tyryjską. Powrót do hotelu w Bejrucie, nocleg.

Dzień 8.

Czas wolny na odpoczynek. Opuszczamy Liban. Wylot do Warszawy.

LIBAN NA ZDJĘCIACH

1550 USD

+ bilety lotnicze

Cena obejmuje:

 • noclegi w Bejrucie w hotelu 3*
 • wyżywienie: śniadania
 • transfery i przejazdy podczas zwiedzania
 • wycieczki i atrakcje zgodnie z programem
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
 • opiekę polskiego pilota
 • koszty organizacyjne w Polsce i Libanie
 • usługi lokalnych przewodników angielskojęzycznych
 • opłatę wjazdową oraz lokalne podatki i opłaty rządowe
 • opłata na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Ubezpieczenie KL 200.000 EUR, NNW: 50.000 PLN, OC 60.000 EUR

 

Cena nie obejmuje:

 • przelot na trasie Warszawa / Bejrut / Warszawa (około 1400 PLN * kwota szacunkowa do rozliczenia)
 • innych posiłków oraz napojów do obiadów i kolacji
 • wycieczek fakultatywnych
 • napiwków (max. 70 USD)
 • kosztów wizy