fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Nepal - wyprawa do serca Himalajów
03.10.2020
-
17.10.2020
15
dni

NEPAL - WYPRAWA DO SERCA HIMALAJÓW

Największym magnesem przyciągającym do Nepalu są oczywiście Himalaje. Jednak oprócz ośnieżonych szczytów najwyższych gór świata, Nepal to również niesamowite bogactwo kulturowe, interesująca architektura i sztuka, wielowiekowe świątynie i wreszcie miejsce narodzin Buddy. Najważniejszą religią jest tu Hinduizm, ale dla tutejszej kultury i tradycji bardzo istotny jest również Buddyzm. Z obiema religiami związane są miejsca, które przybliżymy podczas tej niezwykłej wyprawy. Odwiedzimy liczne klasztory. Będziemy medytować wspólnie z mnichami. Poddamy się też słynnej terapii misami tybetańskimi, ich dźwięki pomogą się odprężyć, pozbyć stresu i jego efektów. Weźmiemy też udział w zajęciach jogi. W czasie trekkingów poznamy piękno tutejszej przyrody, fantastyczne krajobrazy i bajkowo usytuowane miasta i niewielkie wioski. Zapraszamy na wyprawę do serca Himalajów!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

PROGRAM WYPRAWY:

3-17 października 2020

Dzień 1.

Wylot z Warszawy lub Berlina.

Dzień 2. KATHMANDU

Przylot do Kathmandu. Przejazd do klasztoru Bencien. Odpoczynek i czas wolny na aklimatyzację. Wieczorem spacer wokół jednej z architektonicznych wizytówek Nepalu - Stupy Syambhunath. Ta buddyjska stupa zwana jest również świątynią małp. Wpisana została na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO w 1979 roku. Stupa układa się w kształt mandali i wygląda jak miska ryżu. Jest ona położona na szczycie wzgórza, skąd roztacza się rozległy widok na całą dolinę Katmandu.
Nocleg w pensjonacie w Kathmandu.

Dzień 3. KATHMANDU - TERAPIA MISAMI TYBETAŃSKIMI, JOGA, ZWIEDZANIE ŚWIĄTYŃ TYBETAŃSKICH

Wczesnym rankiem zajęcia terapii uzdrawiania dźwiękiem mis tybetańskich lub zajęcia jogi (czas trwania zajęć około półtorej godziny). Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie miasta. Pierwszym punktem będzie stupa Bouddhanath. Jest to druga co do wielkości stupa na świecie. Otoczona buddyjskimi klasztorami stanowi centrum społeczności tybetańskich emigrantów. Trudnią się oni tradycyjnym rzemiosłem, rękodziełem i handlem. Następnie spacer w kierunku hinduistycznej świątyni Pashupatinath, uważanej za najświętszą świątynię Śiwy w Nepalu. Świątynia ma kształt stupy, usytuowana jest na brzegu rzeki Bagmati. Do świątyni mogą wejść jedynie wyznawcy hinduizmu. Odwiedzający, którzy nie są hinduistami, mogą obserwować świątynię oraz odbywające się w niej obrzędy i rytuały z drugiego brzegu rzeki. Obok świątyni znajduje się miejsce używane do kremacji zmarłych oraz duży plac, gdzie kupić można religijne pamiątki.
Nocleg w pensjonacie w Kathmandu.

Dzień 4. KATHMANDU - TERAPIA MISAMI TYBETAŃSKIMI, JOGA / PATAN

Dzień rozpoczniemy wczesnym rankiem od terapii uzdrawiania dźwiękiem lub zajęć jogi.
Po śniadaniu pojedziemy do pobliskiego Patan, które nazywane jest również miastem światła. Zwiedzanie Placu Durban, którego sercem jest pałac Królewski. Obejrzymy też świątynie i stupy oraz Domu Żywej Bogini Kumari. Spacer zabytkowymi uliczkami starego miasta.
Następnie udamy się do Thamel na zakupy.
Nocleg w pensjonacie w Kathmandu.

Dzień 5. PANAUTI

Po śniadaniu pojedziemy do Panauti, droga prowadzić będzie niezwykle malowniczą okolicą. Rozpoczniemy około dwugodzinny spaceru w okolicach klasztoru Namobuddha. Następnie wizyta w tybetańskim buddyjskim klasztorze Thrangu Tashi Yangtse. Obecnie zamieszkuje go dwustu pięćdziesięciu mnichów. Klasztor zbudowano na wzniesieniu, z którego roztacza się niezwykły widok na Himalaje i pola uprawne. Legenda mówi, że klasztor wybudowany został w miejscu, gdzie Budda oddał swoje życie głodującej tygrysicy i jej młodym. W zabudowaniach klasztornych znajduje się szkoła dla młodych mnichów.
Wieczorem zjemy kolację wspólnie z mnichami. Nocleg w klasztorze Namobuddha.

Dzień 6. BALTHALI

Po śniadaniu z mnichami wybierzemy się na około trzygodzinny spacer w kierunku wioski Balthali. Niezwykle pięknie usytuowana wioska, otoczona jest szczytami Himalajów i polami ryżu. Można tu kontemplować piękno nepalskiej przyrody oraz poznać różnorodność kultur i tradycji nepalskich. Mieszkańcy wioski wciąż kultywują dawne tradycje i styl życia. Przyjezdni goszczeni są przez mieszkańców w ich domostwach, dzięki czemu poznać można bliżej miejscowe zwyczaje i codzienne życie Nepalczyków.
Nocleg w domu Sabina's Home w centrum wioski (lokalna nazwa to Majhatole środek wsi).

Dzień 7. KHOPASI / BHAKTAPUR

Po śniadaniu wyruszamy spacerem do Khopasi, skąd pojedziemy do najstarszego miasta Nepalu - Bhaktapur. Miasto między XII a XV w. był stolicą Nepalu. Miasto w większości zamieszkałe jest przez wyznawców hinduizmu - Newarów. Z zewnątrz obejrzymy 55-okienny Pałac Królewski oraz między innymi Złotą Bramę, najstarszy plac Dattatreya i świątynię Njatapola. Nocleg w Bhaktapur.

Dzień 8. RAFTING / LUMBINI

Po śniadaniu wyjazd na około trzygodzinny rafting po rzece Trishuli. W trakcie raftingu można obserwować okoliczną przyrodę, mijane wąwozy i doliny oraz wioski i świątynie. Przez większość trasy podróż przebiega spokojnie i odprężająco, jednak zdarzają się fragmenty podczas których można poczuć adrenalinę. Lunch zjemy nad brzegiem rzeki a następnie wyruszymy w drogę do oddalonego o 180 km Lumbini. Dalsza podróż trwać będzie około 5 - 6 godzin.
Nocleg w klasztorze lub w hotelu w Lumbini.

Dzień 9. LUMBINI / MEDYTACJE Z MNICHAMI

Lumbini jest niewielką wioską, w pobliżu której dwa i pół tysiące lat temu urodził się książę Siddhartha Gautama, zwany później Buddą. Lumbini należy do najświętszych miejsc dla wyznawców Buddyzmu i przyciąga tłumy pielgrzymów z całego świata.

Odwiedzimy park, w którym zbudowano świątynię upamiętniającą narodziny Buddy. Znajdują się tu również liczne klasztory i świątynie ufundowane przez kraje, gdzie wyznawany jest buddyzm. Architektura świątyń i klasztorów nawiązuje do tradycji budownictwa w krajach fundatorów.

W ciągu dnia będziemy mieli możliwość wzięcia udziału w praktykach religijnych i medytacjach z mnichami.
Nocleg w klasztorze lub w hotelu w Lumbini.

Dzień 10. LUMBINI / POKHARA

Wcześnie rano kontynuacja wizyty w Lumbini. Spacer po ogrodzie Mayadevi. Następnie śniadanie i wyjazd do Pokhara (około 160 km). Podczas podróży zatrzymamy się na lunch i krótki odpoczynek w miejscowości Tansen. Po dotarciu do Pokhara spacer przy zachodzącym słońcu wzdłuż brzegów jeziora Phewa. Piękny widok na masywy Annapurny, Dhaulagiri i Manaslu.
Nocleg w Pokhara.

Dzień 11. TREKKING

Po śniadaniu pojedziemy do Milan Chowk, skąd wyruszymy na trekking, który potrwa około 5 - 6 godzin. W czasie wędrówki zatrzymamy się w jednej z licznych herbaciarni. Zjemy również lunch. Po drodze przepiękne górskie widoki. W jednej z mijanych wiosek poznamy codzienne życie mieszkańców.
Nocleg w australijskim campie.

Dzień 12. TREKKING DO KANDE / POKHARA

Po wczesnej pobudce podziwianie wschodzącego słońca i panoramy Fishtail, Dhaulagiri i Annapurny. Następnie śniadanie i trekking w okolicach wioski Kande. Popołudniu powrót do Pokhara. Wycieczka łodzią do Świątyni Światowego Pokoju. Świątynia znajduje się na szczycie wzgórza, na południowym brzegu jeziora Phewa. Jest to biała, elegancka pagoda z dużą kopułą. W niszach, skierowanych w cztery strony świata, umieszczone są cztery posągi Buddy. Każdy posąg reprezentuje ważną historię związaną z życiem Buddy i umieszczony jest w kierunku zgodnie z miejscem, w którym miała się ona wydarzyć. Wzgórze, na którym znajduje się świątynia to doskonały punk widokowy na miasto Pokhara, masyw Annapurny oraz Dhaulagiri.
Nocleg w Pokhara.

Dzień 13. KATHMANDU

Po śniadaniu wyruszymy w drogę powrotną do Kathmandu. Odległość około 200 km pokonamy w 6 - 7 godzin. Po dotarciu na miejsce pożegnalna kolacja.
Nocleg w Kathmandu.

Dzień 14. KATHMANDU

Transfer na lotnisko w Kathmandu. Wylot do Warszawy lub Berlina.

Dzień 15.  

Powrót do Warszawy lub Berlina.

Cena obejmuje:

 • Przelot Warszawa-Kathmandu-Warszawa
 • Noclegi: 4 Kathmandu (Banchen Bihar), Namobuddha Monastery, Sabin’s home stay (Dinner and Breakfast), 2 noce Pokhara, 1 noc Australian base camp, 2 noce Lumbini, 1 noc w domku podczas raftingu (2* Lunch+śniadanie+kolacja)
 • Śniadania w hotelach (o ile ono jest w cenie)
 • Wszystkie trekingi w cenie
 • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów (Syambhunath, Bouddhanath Stupa, Pashupatinath temple, Patan Darbar Square and Bhaktapur world heritage side)
 • Transport prywatnymi samochodem, jeepami i wszelką możliwą komunikacją na trasie
 • Pozwolenia na trekkingi i permity na wjazdy do miejsc, jeśli są one wymagane
 • Wizę do Nepalu
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Opiekę polskiego pilota
 • Lokalny przewodnik
 • Ubezpieczenie Signal Iduna KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 200.000 EUR, NNW: 50.000 zł, OC 60.000 Eur)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena NIE obejmuje:

 • Wyżywienia poza wskazanymi śniadaniami (max. 13 USD za dobę)
 • Zwyczajowych napiwków (max. 40 usd)

*Cena biletu lotniczego do rozliczenia