kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Nepal: wyprawa do serca Himalajów
03.10.2020
-
17.10.2020
15
dni

Plan podróży:

Dzień 0 - Wylot z Polski
Pakujemy walizki i w drogę!
Wieczorem spacer wokół Stupy Syambhunath, zwanej także świątynią małp – wpisanej na listę UNESCO w 1979r. Jest ona położona na szczycie wzgórza, skąd roztacza się widok na całą dolinę Katmandu. Układa się ona w kształt mandali i wygląda jak miska ryżu. Nocleg w pensjonacie Benchen Bihar.
Wczesnym rankiem będziemy mieć zajęcia terapii uzdrawiania dźwiękiem (misami tybetańskimi) lub zajęcia jogi (czas trwania ok. 1:30). Poprzez terapię uzdrawiania dźwiękiem lub zajęcia jogi uczymy się, jak możemy otworzyć naszą czakrę i aktywować martwe komórki w naszym ciele.

Po śniadaniu udajemy się na zwiedzanie. Zaczynamy od stupy Bouddhanath, zwanej także wioską uchodźców tybetańskich, oddalonej o 7 km od naszego klasztoru. Jest to druga co do wielkości stupa na świecie. Następnie idziemy do świątyni Pashupatinath. To jest święta pielgrzymka Śiwa. Tam możemy zobaczyć kremację i niektóre hinduskie czynności rytualne.

Nocleg w pensjonacie Benchen Bihar.

Kolejny dzień zaczynamy od terapii uzdrawiania dźwiękiem lub zajęć jogi. Po śniadaniu zobaczymy Patan Darbar, które jest również nazywane miastem światła. Następnie udamy się do Thamel na zakupy. Nocleg w pensjonacie Benchen Bihar.
Po śniadaniu jedziemy do Panauti, które jest położone 34 km od Thamel. Po drodze zatrzymamy się przy klasztorze Namobuddha na 2 godzonny spacer. Klasztor Thrangu Tashi Yangtse jest tybetańskim klasztorem buddyjskim, położonym około 40 km (drogą) na południowy wschód od stolicy Nepalu - Katmandu i 2,3 km od Manegaun, wioski Tamang / Dalit. Leży na szczycie wzgórza w shyampati vdc. Jest jednym z najpiękniejszych klasztorów. Główne festiwale i święta jakie obchodzi się tutaj to kartik purnima i Buddha jayanti.

Według starej legendy, 6000 lat temu, książę (Mahasatwo / Ngingdui Tshenpo), stojąc na szczycie wzgórza i patrząc na dżunglę, zobaczył tygrysicę leżącą w pobliżu skały. Bardzo szybko zdał sobie sprawę, że tygrysica umrze z głodu wraz z pięcioma młodymi, które wciąż od niej ssą mleko. Zatem życie dzieci zależy od matki. Mahasatwo, postanawia oddać swoje życie w imię miłości i współczucia. Więc książę Mahasatwo tnie swoje ciało, by tygrysica mogła posmakować ciepłą krew w ustach, a smak krwi dodaje apetytu głodnej rodzinie. Tygrysica przyjmuje ofiarę od księcia. Pozostawia tylko kości. Kości księcia zostały sprowadzone z powrotem do wioski i pochowane w grobowcu, będącym prawdziwą stupą Buddy Namo. Około 3500 lat później Budda Gautam przybył do wioski Sange da Fyafulsa, prowadził 3 wycieczki po Stupie, zanim ogłosił, że jest reinkarnacją księcia Mahasatwa. W tym momencie Gautam Buddha zmienił nazwę tej wioski, która odtąd nazywa się Namo Buddha, co znaczy Hołd dla Buddy. Ponieważ została założona przez V.V. Khenchen Thrangu Rinpocze w 1978 roku klasztor urósł tak, że dziś jest domem dla ponad 250 mnichów. Dzisiejszego wieczoru zjemy kolację razem z mnichami.

Nocleg w klasztorze Namobuddha.

Po śniadaniu z mnichami, wychodzimy na spacer po wiosce Balthali. Trwa to ok. 3 godziny. Dziś nocujemy w domu Sabina. Sabina's Home stay znajduje się w środku wioski, jego lokalna nazwa nosi nazwę Majhatole (środek wsi). Ta spokojna wioska otoczona jest zielonymi wzgórzami i typowymi polami ryżu. Balthali to miejsce, w którym możemy zaobserwować różnorodność kultury i przyrody. Jego mieszkańcy kultywują dawne tradycje i styl życia. Kiedy odwiedzający przyjeżdżają do tej wioski i mieszkają z naszymi rodzinami, naprawdę cieszą się z możliwości poznania miejscowych ludzi i dzielenia się z codziennym życiem. Z wioski jest widok na ośnieżone szczyty Himalajów.

Nocleg w Sabinas` home.

Po śniadaniu ruszamy do Khopasi, gdzie czeka na nas transport. Dziś jedziemy do starego miasta zwanego Bhaktapur. Bhaktapur jest najstarszym miastem Nepalu. Pomiędzy XII a XV w. był stolicą Nepalu. Bhaktapur jest charakterystyczny dla hinduizmu, znajduje się tam wiele pomników Hindusów, jak również miejsc charakterystycznych dla życia Newari, tj. Plac Poezji, świątynia Nathapol, 55 okien, brama Goden, plac Datrayi.

Nocleg w Bhaktapur.

Po śniadaniu zaczynamy nasz spływ aż do Gaidhar (3 godz.). Lunch zjemy nad brzegiem rzeki i jedziemy do oddalonego o 180 km Lumbini. Zajmuje to około 5/6 godzin.

Nocleg w świątyni Lumbini lub w hotelu.

Wczesnym rankiem będziemy mieć krótki spacer wokół Ogrodu Mayadevi i klasztoru zbudowanego przez buddystów. Lumbini jest buddyjskim miejscem pielgrzymek w Rupandehi. Jest to miejsce, gdzie zgodnie z tradycją buddyjską królowa Mayadevi urodziła Siddhartha Gautamę w 563 roku pne. Gautama, który osiągnął Oświecenie około 528 roku pne, stał się Buddą i założył buddyzm. Lumbini jest jednym z wielu miejsc pielgrzymkowych, które powstały w miejscach kluczowych dla życia Buddy. Nocleg w Lumbibi.
Wcześnie rano będziemy mieli krótki spacer po ogrodzie Mayadevi i odwiedzimy klasztory, które zostały zbudowane przez buddystów. Potem zjemy śniadanie i pojedziemy do Pokhary, która jest oddalona o 155 km od Lumbini. Po drodze zatrzymamy się w Tansen, gdzie jemy lunch i wyruszamy do Pokhary. Będziemy mieć krótki spacer wokół Jeziora Fewa przy zachodzie słońca. Nocleg w Pokhara.
Po śniadaniu jedziemy prywatnym transportem do Milan Chowk. Dzisiaj mamy trekking, który trwa ok. 5/6 godzin. Po drodze jest wiele herbaciarni, w jednej z nich zjemy lunch. Jadąc do australijskiego campu odwiedzamy wioskę, gdzie będziemy mogli zaobserwować wiejski życie, a także podziwiać górskie widoki. Nocleg w australijskim campie.
Dziś budzimy się wcześnie, aby podziwiać wschód słońca i panoramę Fishtail, Dhaulagiri i Annapurna. Potem jemy śniadanie w australijskim obozie i ruszamy do Kande. Podróż trwa ok. 1 godzinę i jedziemy dalej do Pokhary.

Po obiadzie udajemy się na wycieczkę łodzią do światowej stupy pokojowej.

Nocleg w Pokhara.

Po śniadaniu przejazd do Katmandu prywatnym transportem (200 km, ok. 6-7 godzin).

Pożegnalna kolacja. Nocleg w Kathmandu.

Transfer na lotnisko Tribhuwan w Kathmandu.
Przylot do Polski.

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

7.000PLN

+ 3.000PLN
(bilet lotniczy*)

Cena obejmuje:

 • Przelot Warszawa-Kathmandu-Warszawa
 • Noclegi: 4 Kathmandu (Banchen Bihar), Namobuddha Monastery, Sabin’s home stay (Dinner and Breakfast), 2 noce Pokhara, 1 noc Australian base camp, 2 noce Lumbini, 1 noc w domku podczas raftingu (2* Lunch+śniadanie+kolacja)
 • Śniadania w hotelach (o ile ono jest w cenie)
 • Wszystkie trekingi w cenie
 • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów (Syambhunath, Bouddhanath Stupa, Pashupatinath temple, Patan Darbar Square and Bhaktapur world heritage side)
 • Transport prywatnymi samochodem, jeepami i wszelką możliwą komunikacją na trasie
 • Pozwolenia na trekkingi i permity na wjazdy do miejsc, jeśli są one wymagane
 • Wizę do Nepalu
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Opiekę polskiego pilota
 • Lokalny przewodnik
 • Ubezpieczenie Signal Iduna KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 200.000 EUR, NNW: 50.000 zł, OC 60.000 Eur)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza wskazanymi śniadaniami (max. 13 USD za dobę)
 • Zwyczajowych napiwków (max. 40 usd)

*Cena biletu lotniczego do rozliczenia