fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Specjalistyczna wyprawa do Ekwadoru: obserwacja ptaków w Amazonii i w Dolinie Mindo
19.09.2020
-
02.10.2020
14
dni
CENA:
3500 USD + bilety lotnicze

Specjalistyczna wyprawa do Ekwadoru: obserwacja ptaków w Amazonii i w Dolinie Mindo

Ekwador to raj dla miłośników przyrody! Dlatego zapraszamy na wyprawę zorientowana na przyglądaniu się naturze, a w szczególności obserwowaniu i fotografowaniu ptaków.

Zabierzemy Was do Parku Narodowego Yasuni. Jest on położony we wschodni Ekwadorze, na równiku, na pograniczu Andów i zachodniego krańca Lasu Amazońskiego. Yasuni należy do najbardziej bioróżnorodnych miejsc na Ziemi. Po części jest on chroniony jako Rezerwat Biosfery i Człowieka UNESCO.

Rajem dla miłośników ptaków jest Mindo. Począwszy od lat 60. XX wieku dolina Mindo, stała się znana pośród międzynarodowej społeczności naukowej jako obszar nieporównywalnie bogaty w różnorodność biologiczną. Od czasu deklaracji Birdlife International z 1997 r. dotyczącej obszaru Mindo jako ważnego międzynarodowego obszaru ptaków (IBA), miasto to powoli stało się celem ekoturystyki. Mindo, może pochwalić się ponad 500 gatunkami ptaków, z których wiele jest endemicznych. Słynie także nie tylko z licznej populacji ptaków, ale także z dziewiczych rzek i chronionego lasu pierwotnego o powierzchni 19 200 hektarów (50 000 akrów).

Autorka programu Wioleta Szczudlińska. Copyright © Poza Trasą Adventure

Ekwador: obserwacja ptaków w Amazonii i Dolinie Mindo — Plan podróży:

 

Dzień 1. Przylot do Quito. Nocleg Quito.

Dzień 2. Autobus do Coca (7 h). Nocleg w Coca

Dzień 3. Park Narodowy Yasuni

Podróż rozpoczyna się od miasta Coca, w komfortowych ekologicznych canou (kajakach) spływamy po rzece ok.2 h (są zainstalowane silniki). Podczas nawigacji zobaczymy ptaki, takie jak czaple, zimorodki, rybitwy i inne gatunki ptaków lądowych oraz piękne krajobrazy. Przyjeżdżając do Yasuní Kichwa Ecolodge, zostaniemy powitani tradycyjnym drinkiem i zjemy lunch w Ecolodge. Zakwaterowanie w domkach. Po południu krótki spacer do brzegu rzeki Napo, aby podziwiać piękny zachód słońca na plażach i wyspach. Po powrocie kolacja i odpoczynek. Zapewniony Lunchbox oraz kolacja.

obserwacja ptaków w Amazonii i Mindo

Dzień 4. Park Narodowy Yasuni

Po śniadaniu wczesny wypływ na łodzi, aby odwiedzić niesamowitą glinianą lizawkę – gdzie papugi zjadają minerały ze skał. W zależności od pór roku, warunków pogodowych oraz szczęścia, można zobaczyć około 11 gatunków papug (w tym ary). Następnie odbędziemy wizytę w Centrum Interpretacji «Kuri Muyu», którym zajmują się kobiety ze wspólnoty. Tutaj dowiadujemy się o kulturze Kichwa, rzemiośle, tradycjach i tradycyjnym wykorzystaniu zasobów naturalnych bezpośrednio od ludzi w społeczności. Wracamy na lunch i robimy sobie przerwę w domku. Można zrobić sobie godzinny spacer, by wspiąć się na 35-metrową wieżę widokową i zobaczyć różne ptaki, wyjce, małpy, tukany, papugi i leniwce. Następnie wrócimy do hotelu łodzią motorową na tradycyjną kolację. Zapewnione śniadanie, lunch i kolacja.

obserwacja ptaków w Amazonii i Mindo

Dzień 5Park Narodowy Yasuni

Dzień zaczyna się od śniadania pośród społeczności Kichwa oraz rozmowy o światopoglądzie Kichwa. Będzie to też doskonała okazja, aby zobaczyć więcej dzikiej przyrody, drzewa Ceiba, bambusów trzcinowych, winorośli i krzewów endemicznych z Yasuní. Wracamy na lunch i odpoczywamy w domku. Na rzece Añangu, wsiądziemy do małego czółna i popłyniemy rzeką, pośród spektakularnej przyrody przez las, gdzie będzie okazja, aby zobaczyć aligatory i wysłuchania dźwięków natury w najczystszej postaci. Powrót do hotelu w zmotoryzowanych kajakach na tradycyjny obiad. Zapewnione śniadanie, lunch i kolacja.

obserwacja ptaków w Amazonii i Mindo

Dzień 6Park Narodowy Yasuni

Poranek rozpoczyna się godzinną wędrówką, aby wspiąć się na 35-metrową wieżę widokową i zobaczyć różnorodne ptaki, różne gatunki małp, tukany, papugi i leniwce. Powrót do hotelu lub opcjonalnie kamping, który jest kolejną okazją, aby zobaczyć życie Pacha Mamy (Matki Ziemi) i leśnej przyrody.

Dzień 7. Park Narodowy Yasuni

Wstajemy o 4:30 rano, aby podzielić się jednym ze starożytnych zwyczajów kultury Kichwa, tworząc drogę do ożywienia ciała, słuchając pieśni i umysłu Kichwa i myśląc o ważnych sprawach w spokojny i wyjątkowy sposób. Następnie wracamy na śniadanie, po czym wracamy zmotoryzowanym kajakiem do miasta Coca. Zapewnione śniadanie. Nocleg Coca.

obserwacja ptaków w Amazonii i Mindo

Dzień 8

Autobus do Quito (7 h). Nocleg Quito.

Dzień 9. Quito – Yanacocha – Eco Route

Ok. 6 rano wyjazd prywatny transportem w kierunku Mindo. Na miejscu podglądanie ptaków w  Rezerwacie Yanacocha, tj. Mieczodziobek, Tanager szkarłatny, Puchatek szafirowy, Iskrzyk promienny.

obserwacja ptaków w Amazonii i Mindo

W przerwie zjemy piknikowy lunch i będziemy kontynuować drogę do Mindo, zatrzymując się po drodze na obserwowanie ptaków.

Ok.15.00 przyjazd do lodży. Zakwaterowanie i wieczorem kolacja.

Dzień 10. San Lorenzo Ridge

Ten dzień zaczyna się od wczesnego obserwowania ptaków (ok. 6 rano) wycieczka po Casa Divina Reserve, a następnie powrót na śniadanie. Po nim wędrówka wzdłuż grzbietu San Lorenzo patrząc na gatunki takie jak Tukan brązowodzioby, Tukan czekoladowy, Arasari ekwadorski, Kwezal złotogłowy, Dzięcioł Guayaquil, Tanager z niebieską szyją. W przerwie lunch w pudełku. Ok. 15 powrót i wolne po południu. Wieczorem kolacja.

Dzień 11. Rezerwat Paz de Las Aves

O godz. 5: rano idziemy obserwować Andyjski Cock-of-the-rocka  w Rezerwacie Paz de Las Aves. Wyjątkowa okazja do obserwowania z bliska tego rzadkiego gatunku. Powrót na śniadanie, a po nim dalsza obserwacja ptaków, takich jak andotukan pstrodzioby czy lub oranżyk, endemicznych tukanów Barbet, różnych kolibrów i innych. Lunch piknikowy na szlaku. Po południu przyjazd do lodży. Kolacja.

obserwacja ptaków w Amazonii i Mindo

Dzień 12.

Opcja 1. Rio Silanche

5 rano: wczesny wyjazd do rezerwatu Rio Silanche, (zapewniony lunchbox) - lasu mglistego na małej wysokości. Podczas wędrówki będzie możliwośc obserwacji Trogona białookiego i Trogona Zachodniego, Dzięcioła liniowego, manekina białobrodgo, Fruitcrow o purpurowych gardłach czy papug. Powrót na lunch i transfer do Quito.

Opcja 2. Umbrella Bird – Milpe Reserve

5 rano: Wczesny wyjazd do małego miasteczka (ok. godzina jazdy), aby zobaczyć Strojnoczuba długobrodego. Śniadanie serwowane jest w rezerwacie i przez cały dzień kontynuujemy wizytę w Milpe Reserve, gdzie może zobaczyć takie gatunki jak: Kusogorzyk miotlasty, Piłodziób rdzawy, Widłogonek zielonogłowy i wiele innych. Powrót na lunch i transfer do Quito. Nocleg Quito.

Dzień 13. Quito – zwiedzanie – odpoczynek, spacer po mieście. Nocleg Quito

Dzień 14. Quito. Wylot do Europy

Ekwador: obserwacja ptaków w Amazonii i Dolinie Mindo — Trasa podróży:

3.500USD

+ bilety lotnicze

Cena obejmuje:

 • Noclegi
 • Wycieczka do PN Yasuni   
 • Wycieczka do Mindo - prywatny transport Quito -Mindo-Quito
 • Transport: autobusy, taxówki, łodzie
 • Wyżywienie tam, gdzie wskazano
 • Wodę pitną w PN Yasuni
 • Wstępy do parków narodowych
 • W PN Yasuni oraz Mindo wykwalifikowaniu przewodnicy angielskojęzyczni, specjaliści od obserwowania ptaków
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Opiekę polskiego pilota
 • Wszelkie permity
 • Ubezpieczenie Signal Iduna KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 200.000 EUR, NNW 50.000 PLN, OC 60.000 EUR)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Biletów lotniczych Warszawa-Quito-Warszawa (ok. 4.500 PLN)
 • Kosztów wyżywienia ok. 15 USD/dzień - gdzie nie ujęto w programie
 • Zwyczajowych napiwków