fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

PODRÓŻ DO ARABII SAUDYJSKIEJ i Bahrajn
6.02.2022-
16.02.2022
5.03.2022–
15.03.2022
11
dni
CENA:
2950 USD + bilety lotnicze ok. 2800 PLN

PODRÓŻ DO ARABII SAUDYJSKIEJ

ARABIA SAUDYJSKA I BAHRAJN

Podróż do Arabii Saudyjskiej z Poza Trasą Adventure to wyjazd do kraju jeszcze do niedawna zupełnie zamkniętego dla ruchu  turystycznego. Arabia Saudyjska to największy kraj Półwyspu Arabskiego, kojarzony głównie z ogromnymi zasobami ropy naftowej, bogactwem i postępem w dziedzinie technologii oraz surowymi normami i zasadami obyczajowymi. Od momenty powstania, a właściwie zjednoczenia 23 września 1932 roku, Arabia Saudyjska zamknięta była dla ruchu turystycznego. Pod koniec 2019 Saudowie postanowili o otwarciu wrót tego niemalże zupełnie nieznanego kraju dla wszystkich miłośników podróży. Historyczne pałace, zabytkowe meczety i wielowiekowe forty, ultranowoczesne wieżowce i centra handlowe, rozległe i bezkresne pustynie, zielone oazy ukryte wśród piaszczystych oceanów, malownicze górskie miasteczka i morskie krajobrazy oraz serdeczność mieszkańców autentycznie ciekawych przybywających tu gości to tylko część atrakcji, którymi kusi dziś Arabia Saudyjska.

Zapraszamy w podróż do Arabii Saudyjskiej, podczas której jako jedni z pierwszych będziemy mogli obejrzeć i poznać bliżej ten wciąż nieodkryty i nieznany świat. Podczas podróży do Arabii Saudyjskiej zwiedzimy wielkomiejski i nowoczesny ale jednocześnie bardzo tradycyjny Rijad oraz Jeddah, gdzie powstać ma najwyższy budynek na świecie sięgający ponad kilometra wysokości. Jeddah leży w pobliżu zamkniętej dla innowierców Mekki i jest ostatnim miastem, gdzie mogą oni przebywać. Czekają na nas bajeczne krajobrazy rozległej i bezkresnej pustyni podczas wizyty w miejscu zwanym "Krańcem Świata" czyli The Edge of the World. Jeepami wyruszymy na jedyne w swoim rodzaju pustynne safari w okolicach oazy Al Ahsa, zamieszkałej od czasów prehistorycznych. Wyruszymy w podróż do położonego w malowniczej górskiej okolicy zabytkowego miasteczka Taif, które od przeszło trzystu lat nazywane jest „miastem róż”. W okolicy panują idealne warunki do uprawy ujmujących swoim zapachem róż damasceńskich. Na trasie naszej wycieczki znajdzie się również Bahrajn, do którego dotrzemy mostem łączącym oba kraje - Drogą Króla Fahda. Serdecznie zapraszamy w Podróż do Arabii Saudyjskiej i Bahrajnu z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

PODRÓŻ DO ARABII SAUDYJSKIEJ I BAHRAJN - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy lub Berlina do Rijad, stolicy Arabii Saudyjskiej.

Dzień 2. ARABIA SAUDYJSKA - Rijad

Rijad to dziś tętniąca życiem metropolia łącząca nowoczesność - szklane drapacze chmur, z zabytkową historyczną zabudową - wznoszoną tradycyjnie z suszonej gliny. Wycieczkę po Rijadzie rozpoczniemy zwiedzaniem zabytków starej części miasta. Zwiedzimy Kompleks Króla Abdula Aziza (Abd al-Aziz ibn Su’uda), twórcy państwa saudyjskiego i króla Arabii Saudyjskiej w latach 1932–1953. W tutejszym muzeum poznać można historię islamu i Królestwa Arabii Saudyjskiej. Obejrzymy Pałac Murabba, wybudowany w latach 30-tych XX wieku przez Abd al-Aziz ibn Su’uda. Zwiedzimy potężną twierdzę Masmak - serce starego Rijadu, gdzie prezentowane są miedzy innymi osiągnięcia rodziny Saudów w rozwoju kraju. Następnie obejrzymy bramę Al-Thumairi, Muzeum Narodowe, Wieżę Wodną – symbol miasta, meczet Al Rahji oraz unikatowe w skali świata muzeum lotnictwa. Wspólna kolacja z przyjaciółmi z Rijadu. Nocleg w Rijadzie.

Dzień 3. Rijad / The Edge of the World - Kraniec Świata

Rano obejrzymy nowoczesną część Rijadu, której symbolami są wieżowowce Al Faisalyah Center oraz Kingdom Centre. Lunch lub kawa w hotelu Ritz, w którym król Arabii przetrzymywał niepokorne książęta (było to ponoć najdroższe więzienie świata). Popołudniu wycieczka w okolice Rijadu do miejsca zwanego "Krańcem Świata" - czyli The Edge of the World. Czekają na nas bajeczne krajobrazy rozległej i bezkresnej pustyni. Najbardziej spektakularną formą terenu jest ciągnące się kilometrami urwisko. Spacer nad przepaścią wzdłuż „Krańca świata”, a następnie wizyta w kanionie oraz jaskini. Nocleg w Rijadzie.

Dzień 4. Al Ahsa / Hofuf 

Podróż pociągiem do prowincji Al Ahsa położonej na wschodzie Arabii Saudyjskiej. Wyjazd jeepami na jedyne w swoim rodzaju pustynne safari, podczas którego dotrzemy między innymi nad jezioro - największy naturalny zbiornik wodny Zatoki Perskiej. Następnie wizyta w oazie - miasteczku Al Ahsa. Z uwagi na bogactwo wody na tym terenie, będące ewenementem w tym pustynnym regionie, oaza zamieszkała jest od czasów prehistorycznych. To jedna z największych naturalnych oaz uprawy palmy na świecie. Zwiedzimy rynek Al Ahsy z typowo arabską zabudową Qaisariya Souk. W oazie Al Ahsa znajdują się również liczne stanowiska archeologiczne. Następnie dalsza podróż do Hofuf. Wieczorny spacer uliczkami Hofuf. Odwiedzimy sklepy oferujące tradycyjne rzemiosło artystyczne. Możliwość zakupów. Nocleg w Hofuf.

Dzień 5. Hofuf / Al Gara / Dammam / BAHRAJN

Zwiedzimy Pałac Ibrahima w Hofuf. Pałac został wybudowany wraz z meczetem z kopułą w 1555 r., a w następnym stuleciu pałac został rozbudowany. Następnie wycieczka na wzgórza Al Gara oraz plantacje daktyli. Po południu wyjazd do Dammam. Przejazd przez miasto Dammam i przejazd najdłuższym mostem tej części świata do Bahrajnu. Nocleg w Bahrajnie.

Dzień 6. BAHRAJN - Al Manama

Bahrajn – zwiedzanie stolicy kraju Al Manama.

Dzień 7. Dammam / Jeddah

Podróż powrotna do Arabii Saudyjskiej. Zwiedzanie Dammam, największego miasta i portu w tej części Arabii Saudyjskiej. Wieczorem wylot do Jeddah położonego nad Morzem Czerwonym.

Dzień 8. Jeddah 

Dziś zanurzymy się w unikalną atmosferę Jeddah. Miasto znane jest ze względu na piękno i unikalność tutejszych zabytków architektonicznych, docenionych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzimy zabytkową dzielnicę Al-Balad. Obejrzymy zabytkowe bramy miejskie, najstarszy w mieście meczet Al Shaffi (z zewnątrz). Spacer labiryntem ulic z kilkusetletnimi domami zbudowanymi z koralowca, z bogato zdobionymi, zabudowanymi balkonami. Zwiedzanie Domu Naseefa, pieczołowicie odrestaurowanej dawnej rezydencji królewskiej o tradycyjnych wnętrzach oraz Domu Shorbatly. Zwiedzimy również Muzeum Abdula Raouf Hassana Khalila oraz Muzeum Miejskie Tayebat, w którym obejrzymy lokalne rzemiosło artystyczne oraz tradycyjne stroje i przykłady wnętrz domów ze wszystkich regionów Arabii Saudyjskiej. Odwiedzimy tradycyjny suk arabski Al-Alawi oraz afgański i filipiński a także targ rybny, gdzie mamy szanse zobaczyć największe tuńczyki świata oraz niezliczone gatunki owoców morza! Jeddah poszczycić może się również bogactwem kulinarnych smaków i swoiście liberalną atmosferą, niespotykaną nigdzie indziej w Arabii Saudyjskiej. Nocleg w Jeddah.

Dzień 9. Taif 

Wycieczka do miasta Taif. Trasa do Taif wieźć będzie w okolicach najświętszego miasta islamu - Mekki, jednak jak wiadomo Mekka pozostaje niedostępna dla innowierców. Położone w górach Hidżazu Taif, to miasto ukochane przez Saudyjczyków. Od ponad trzystu lat nazywane jest ono „miastem róż”. W tym górzystym terenie na wysokości ponad 2000 m n.p.m., panują idealne warunki do uprawy róż damasceńskich. Spacer po zabytkowej części miasta. Obejrzymy meczet Abdallah bin Abbas, Pałac Shubra, historyczne domy Beit Kaki i Beit Khatib. Możliwość podziwiania malowniczych widoków roztaczających się ze szczytu pobliskiej góry Al-Hada, na którą wjechać można kolejką. Nocleg w Taif.

Dzień 10. Górskie rejony Taif / Jeddah

Wycieczka w górskie rejony Taif. Spacery i podziwianie najpiękniejszych miejsc regionu. Wieczorem podróż powrotna do Jeddah.

Dzień 11. Jeddah 

Zakupy i zwiedzanie nowoczesnej części Jeddah. Spacer promenadą Corniche - ulubionym miejscem spotkań mieszkańców Jeddah. Obejrzymy „Pływający Meczet” Masjid Al Rahma - jedną z najbardziej charakterystycznych wizytówek miasta. Ciekawy architektonicznie biały meczet to połączenie tradycyjnej regionalnej architektury i nowoczesnej technologii. Meczet zbudowany został na filarach, dzięki którym zdaje unosić się na wodzie. Szczególnie atrakcyjnie meczet prezentuje się o wschodzie oraz zachodzie słońca i podczas przypływów, kiedy to „pływa na wodzie”. W oddali rysuje się kolejny symbol nowoczesnej Arabii Saudyjskiej - Kingdom Tower - wieżowiec w trakcie budowy, którego wysokość ma przekroczyć kilometr. Transfer na lotnisko i wylot do Warszawy lub Berlina. Powrót do Polski.

(Dzień 12.

Powrót do Polski. - W zależności od godzin połączeń lotniczych.)

PODRÓŻ DO ARABII SAUDYJSKIEJ I BAHRAJN - TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2950USD

+ bilety lotnicze ok. 2800 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa / Berlin - Arabia Saudyjska - Warszawa / Berlin  ok. 2800 PLN   *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3*+ w pokojach dwuosobowych
 • Śniadania
 • Transport wewnętrzny (samolot, autobusy, pociąg, taxi, bus) zgodnie z programem
 • Opłaty wstępu do zwiedzanych obiektów
 • Zezwolenia i permity tam gdzie są wymagane
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnego angielskojęzycznego przewodnika
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Wszelkie opłaty trekkingowe i safari
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN)
 • Koszty polisy od rezygnacji w przypadku sytuacji nadzwyczajnej (w przypadku Covid)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Koszulkę firmową
 • Relację fotograficzną z wyjazdu

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wyżywienia poza śniadaniami – ok. 25 USD dziennie / osoba
 • Kosztów wizy oraz lokalnej polisy Arabii Saudyjskiej około 550 PLN (załatwiamy)
 • Kosztów wizy do Bahrajnu około 80 USD (załatwiamy)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

PODRÓŻ DO ARABII SAUDYJSKIEJ I BAHRAJN NA ZDJĘCIACH

 

PODRÓŻ DO ARABII SAUDYJSKIEJ I BAHRAJN - AZJA

Arabia Saudyjska Bahrajn Azja - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Arabia Saudyjska – świat dwóch biegunów,   Arabia Saudyjska południe - rejon Abha oraz Najran,   Arabia Saudyjska - Spacer kanionem