fbpx
Turkmenistan - Uzbekistan - Iran Pn.
04.10.2019
-
21.10.2019
18
dni
CENA:
8000PLN + bilety lotnicze

Podróż przez Iran, Turkmenistan i Uzbekistan – trzy kraje położone na trasie Jedwabnego Szlaku

To będzie wyjątkowa podróż, podczas której zwiedzimy północny Iran, Turkmenistan i Uzbekistan. Wyprawa ta jest znacząco inna, od tych, które proponują biura masowej turystyki. Będzie odbiegała od klasycznych wycieczek turystycznych po utartych szlakach i zaplanowanych z góry usługach. Wyjazd ten jest propozycją dla osób, które podczas swoich podróży pragną poznawać, doświadczać oraz aktywnie współtworzyć jej przebieg. Mimo zaplanowanej trasy, ze względu na specyficzne warunki będziemy na bieżąco dopasowywać trasę i noclegi do możliwości.

W Iranie odwiedzimy stolicę państwa - metropolitalny Teheran, a także położony na północy Park Gulistan. Następnie w Turkmenistanie doświadczymy klimatu dawnego Związku Radzieckiego, przejdziemy się śladami Aleksandra Wielkiego, Czyngis Chana i Tamerlana. Punktem kulminacyjnym naszej wyprawy będzie zobaczenie "wrot piekieł", czyli Derweze na pustyni Kara Kum. Ten niezwykły krater swoją wielką sławę zawdzięcza płonącemu w nim od ponad 40 lat gazowi. Odwiedzimy także "nowoczesną" stolicę – Aszchabad. Na koniec w Uzbekistanie czekać będą na nas skarby Jedwabnego Szlaku w miastach Chiwa, Buchara i Samarkanda.

Niektóre części naszej wycieczki będą musiały być rozpoznawcze i elastyczne. W czasie wyprawy mogą też wyniknąć małe i często nieoczekiwane zmiany np. możemy skorzystać z zaproszenia, aby zobaczyć miejscowe obrzędy, święta itp. To dla nas wyzwanie i szansa na przeżycie niezapomnianych chwil w miłej atmosferze towarzyszących osób. W trakcie wyjazdu odwiedzimy wiele odległych obszarów, gdzie nie ma infrastruktury turystycznej w znaczeniu europejskim. Postaramy się jednak, aby podróż była możliwie komfortowa. Będziemy korzystać z dostępnych hoteli klasy turystycznej, ale często zwłaszcza na prowincji musimy zrozumieć że jesteśmy uczestnikami prawdziwej podróży.


Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o krajach, które odwiedzimy. Przeczytaj nasze relacje z podróży i artykuły z poradami:
Iran i Irańska taqija i tarof – czym są?
Klucz do zrozumienia dzisiejszego Iranu: wojna z Irakiem
Meszhed. Jak wygląda święte miasta Iranu?
Jazd - czym jest pogrzeb powietrzny?
Teheran - światowa metropolia czy bezduszny moloch?
Iran. Kaluty i pustynia Dasz-E Lut
Iran: ofiara czarnego PR Polityki
Iran: Kaluty

 

Trasa podróży


 

 

Turkmenistan, Uzbekistan i Iran na zdjęciach:

Plan podróży:

Dzień 1
Lądujemy w Teheranie o godzinie 4 rano. Procedury lotniskowe mogą potrwać nawet 2 godziny.
Po odpoczynku w hotelu zwiedzanie Teheranu: Grand Bazaar of Tehran , Golestan Palace Museum, Azadi Plac. Lunch w stylowej restauracji w północnej części Teheranu. Kolacja w Mohammad Kebab House.

Dzień 2
Przejazd do prowincji Gilan. Po drodze Rudkhan Castle - Masuleh - Masal (350 Km - 5 hours). Lunch w Rasht. Nocleg w Village Guesthouse "Pileh Baba”. Lokalne spanie, lokalne jedzenie.

Dzień 3
Podróż brzegiem Morza Kaspijskiego. Piękne gęste lasy po drodze oraz widoki na Morze Kaspijskie. To jedna z piękniejszych tras Iranu. Długa podróż, ale z przerwami na foto i jedzenie. (9-11 godzin)

Dzień 4
Zmierzamy do Jurt turkmeńskich i ludu Turkmenów w Iranie. Pierwsze spotkanie z ich końmi, muzyką i kuchnią. Po drodze piękne pola kwiatów. Spacery po okolicy. Etno

Dzień 5
Przejazd na cementarz Khaled Nabi – miejsce postoju na Jedwabnym Szlaku „Posągi fallusowe”. Dwugodzinny spacer po okolicy.

Dzień 6
Przejazd na granicę Bajgiran / Howdan. Aszchabad-Ashgabat park, Pomnik Lenina, ruski bazar.
Nocleg w Aszchabadzie.

Dzień 7
Zwiedzanie Aszchabadu (tylko bezpłatne miejsca). Zwiedzanie miasta obejmuje zwiedzanie Parku Niepodległości, pomnika książki Ruhnama, Łuku neutralności i diabelskiego młyna, monument of Arkadag, Plac wolności, Olimipijska wioska, Ertogrul gazi mosque, pałac ślubów, Arkadag, Yyldyz hotel.

Dzień 8
Ashgabat hippodromme. Ertogrul Gazi Msque, Pomnik Mahtumkuli. Prywatna stadnina koni turkmeńskich Gorkdepe,
Gokdepe niebieski meczet - NISA-Turkmenbashy mosque, klinika stomatologii.

Dzień 9
Rano przejazd na rosyjski bazar, wyjazd do krateru gazowego Darvaza (4h). Nocleg w jurtach (koce, śpiwory są na miejscu) - 400 metrów od Dervaze. Fotografie nocne krateru/gwiazd i impreza z szaszłykami.

Dzień 10
O godzinie 3 rano opuszczamy Derwaze. Udajemy się do historycznego miasta Konye Urgench (5h). Zwiedzanie (mazuzeleum, minaret) po lunchu przejazd do granicy uzbeckiej w Dashoguz. Na granicy o 14. Procedury graniczne około 2 godziny. Dalszy przejazd do Nukus (1 godzina). Nocleg w Nukus.

Dzień 11
Nukus-zwiedzamy muzeum Sawickiego. Setki obrazów z epoki socrealizmu i wcześniejszych. Unikatowe muzeum w skali świata zwane muzeum na pustyni. Dalszy przejazd do Moynak (4h). Po drodze nekropolie Mizdakhan datowane od II wieku. Cmentarze muzułmańskie, rosyjskie i wzgórze zaroastrian. W godzinach popołudniowych dojazd do Moynak. Cmentarz statków nad wyschniętym jeziorem Aralskim. Fotosesje dzienne i nocne. Nocleg w prywatnym domu w Moynak.

Dzień 12
Przejazd do Chiwa (7-8h), po drodze udamy się do zamków Chalpyk, Topyrakkala, Azyazkala. Dojazd wieczorem do Chiwy. Nocleg w obrębie starego miasta, czas wolny lub zwiedzanie największego muzeum na otwartej przestrzeni i pustyni, czyli Chiwy. Nocleg Chiwa.

Dzień 13
Zwiedzanie Chiwy – m in. minaret Kalta Minor, pałac Tasz Chauli, medresa Mohammeda Rakhima Khana, Pałac Tosh-Hovli etc... Nocleg Chiwa.

Dzień 14
Przejazd do Buchary. Zwiedzanie wieczorne Buchary. Nocleg Buchara

Dzień 15
Buchara. Zwiedzanie zabytków. Nocleg Buchara

Dzień 16
O godz. 5 rano szybki pociąg Buchara – Samarkanda. Zakwaterowanie w hotelu. Od rana zwiedzamy Samarkande.

Dzień 17
O godz. 9 rano wylot z Samarkandy do Europy. W Warszawie jesteśmy o godzinie 19.15.

8.000PLN

+ bilety lotnicze

Cena obejmuje:

  • Transport na całej trasie podróży (taxi, autobusy, busy, pociąg)
  • Noclegi w hotelach klasy turystycznej a tam, gdzie ich nie ma w guesthousach.
  • Opiekę polskiego pilota.
  • Ubezpieczenie turystyczne – Koszty leczenia: 30.000 EUR , NNW: 15.000 zł

Cena nie obejmuje:

  • Biletów lotniczych na trasie Warszawa – Teheran, Samarkanda– Warszawa (wylot może być też z Berlina) - ok. 2.300 zł
  • Wyżywienie (max. 15usd na dobę)
  • Wizy: 20USD (Uzbekistan) + 120USD (Turkmenistan – wiza i koszty jej wysyłki) + 70Euro (Iran)
  • Bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie: ok. 70USD
  • Zwyczajowe napiwki (około 50USD)
  • Wydatki osobiste

*Bilet lotniczy do rozliczenia