fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Turkmenistan Uzbekistan
IRAN PÓŁNOCNY
PODRÓŻ POZA TRASĄ
25.05.2024
-
11.06.2024
18
dni
CENA:
USD + bilety lotnicze ok. PLN

Turkmenistan Uzbekistan IRAN północny PODRÓŻ POZA TRASĄ

WYCIECZKA TRASĄ JedwabnEGO SzlakU

Turkmenistan Uzbekistan Iran Północny Podróż Poza Trasą to będzie wyjątkowa wyprawa. Podróż rozpoczniemy od wizyty w Teheranie - stolicy Iranu. Jest to największe miasto na Bliskim Wschodzie. Zwiedzimy jego najbardziej znane i charakterystyczne punkty. Rozległą panoramę Teheranu obejrzymy z perspektywy pobliskiej Góry Tochal, na którą wjedziemy jedną z najdłuższych linii gondolowych na świecie. W kolejnych dniach wyruszymy w podróż na północ Iranu w kierunku Prowincji Mazandaran, dotrzemy aż do Morza Kaspijskiego. Iran to kraj wspaniałych krajobrazów i niezwykłej przyrody. Czekają nas wycieczki konne po okolicy, trekkingi lasami i podróż przepięknymi górzystymi okolicami. Magiczną chwilą będzie wieczór w jurcie turkmeńskiej spędzony z mieszkańcami wsi, którzy ugoszczą nas uroczystą kolacją. W naszej pamięci pozostaną dźwięki tradycyjnej muzyki ludowej zagranej specjalnie dla nas. Oprócz tych wszystkich atrakcji najistotniejsza będzie wielka serdeczność i gościnność Irańczyków, której doświadczymy na każdym kroku.

Turkmenistan zwiedzimy wraz z rządowym przewodnikiem. Zwiedzimy osobliwy Aszchabad - stolicę Turkmenistanu, która bije kolejne rekordy w wykorzystaniu koloru białego w przestrzeni miejskiej. Podczas podróży przez Turkmenistan obejrzymy też liczne pomniki wielkości głowy państwa, parki, place i szczególnie lubiane fontanny. Złożymy również wizytę w najbardziej prestiżowej,  prywatnej stadninie koni turkmeńskich. Punktem kulminacyjnym wyprawy przez Turkmenistan będzie wizyta w Derweze na Pustyni Kara Kum. Zobaczymy tu „Wrota Piekieł” - gigantyczny krater, w którym od ponad czterdziestu lat płonie ogień. Krater widoczny jest z odległości kilku kilometrów. Noc spędzimy w jurcie w okolicy „Wrót Piekieł”, bo właśnie wtedy jest to miejsce „diabelsko”  fotogeniczne.

Uzbekistan będzie trzecim krajem na trasie naszej podróży. Uzbekistan uwiedzie z pewnością każdego podróżnika bogatą historią, pięknem zabytków oraz życzliwością i otwartością mieszkańców. Podróż przez Uzbekistan to prawdziwa gratka dla miłośników sztuki i architektury oraz artystycznego rzemiosła. Niestety w trakcie podróży Uzbekistan pokaże nam też swoje inne oblicze - obraz spustoszenia w Moynaq, które pozostawiła po sobie radziecka myśl technologiczna. To dawne miasto portowe nad Jeziorem Aralskim dziś oddalone jest od jego brzegów niemalże dwieście kilometrów, a odległość ta niestety nadal wzrasta. Wielka Trójka Uzbekistanu: Samarkanda, Chiwa czy Buchara to perły architektury, położone na trasie gdzie Jedwabny Szlak prowadził karawany kupców. Piękno ich orientalnych budowli, nie ma sobie równych w całej Azji Środkowej, to prawdziwa kraina z Baśni Tysiąca i Jeden Nocy.

Nasza wyprawa Turkmenistan Uzbekistan i Iran Północny Podróż Poza Trasą prowadzić będzie często szlakiem odległym od zachodniej cywilizacji, z dala od jej wygód i wymagań. Dołożymy jednak wszelkich starań, aby podróż przebiegała w możliwie jak najlepszych komfortowych warunkach. Oprócz z góry zaplanowanych elementów i punktów wyprawy zawsze otwarci jesteśmy, o ile czas na to pozwoli, na zaproszenia mieszkańców na uroczystości rodzinne, święta i miejscowe obrzędy. Bywamy na „weselach kuzynów”, bo takie wizyty to najlepsza okazja na poznanie mieszkańców, ich prawdziwej serdeczności wobec gości i ciekawości, jaką mają wobec podróżujących po ich kraju. Zawsze staramy się, aby nasza wycieczka Turkmenistan Uzbekistan i Iran Północny Podróż Poza Trasą mimo z góry założonego planu była spontaniczna i elastyczna, bo to stanowi sedno prawdziwej przygody. Zapraszamy na wyprawę przez Turkmenistan Uzbekistan Iran Północny Podróż Poza Trasą!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

TURKMENISTAN UZBEKISTAN IRAN PODRÓŻ POZA TRASĄ - PROGRAM PODRÓŻY:

*Uwaga - Wkrótce nastąpi aktualizacja programu na 2024 rok. 

Dzień 1.

Wylot z Warszawy do Teheranu. No lotnisku spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na trzy godziny przed wylotem.

Dzień 2. IRAN - TEHERAN

Przylot do Teheranu. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym angielskojęzycznym pilotem przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Iranie. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Zwiedzanie Teheranu rozpoczniemy od wjazdu na wieżę Milad, charakterystycznego punktu miasta i platformy widokowej. Jest to najwyższa wieża w Iranie i szósta co do wysokości wieża na świecie (wysokość 435 m ). Następnie spacer korytarzami hal Wielkiego Bazaru, których długość przekracza 10 km. Na bazar wejdziemy główną bramą - Sabze-Meydan. Po południu obiad w wykwintnej teherańskiej restauracji, a po nim wyjazd do dawnej ambasady amerykańskiej, określanej w czasach rewolucji Chomeiniego jako „gniazdo szpiegów”. Miejsce to związane jest z wydarzeniami w 1979 roku, kiedy to w ambasadzie uwięzieni zostali jej pracownicy. Późne popołudnie spędzimy w dzielnicy Darband. Jest to popularne wśród Teherańczyków miejsce spotkań i spacerów, idealne na odpoczynek od hałaśliwej metropolii, pełne restauracji, kawiarni i herbaciarni. Zjemy tu kolację i wrócimy do hotelu.

Dzień 3. IRAN - TEHERAN 

Po śniadaniu zwiedzanie Pałacu Golestan, czyli tak zwanego Pałacu Kwiatów. Golestan to dawny pałac szachów Iranu. Zbudowany został w XVI wieku, następnie przebudowany na przełomie XVIII i XIX wieku. W XX wieku, za panowania ostatniej dynastii perskiej Pahlawich, pałac wykorzystywano już tylko do oficjalnych przyjęć i koronacji. Jest to najstarszy zabytek znajdujący się w Teheranie, od 2013 roku wpisany jest na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Popołudniu wjedziemy kolejką linową Tele Cabin na górę Tochal (3964 m n.p.m.), skąd podziwiać będziemy panoramę Teheranu i okolic. Tele Cabin jest jedną z najdłuższych linii gondolowych na świecie, liczy 7500 m. Początek trasy znajduje się na wysokości 1900 m n.p.m. a ostatnia stacja w pobliżu szczytu góry na wysokości 3740 m n.p.m. Kolejka umożliwia dostęp do licznych ośrodków wypoczynkowych, rekreacyjnych i narciarskich.

Dzień 4.  IRAN - MAZANDARAN 

Po śniadaniu wyjazd na północ Iranu do Prowincji Mazandaran. Podróż potrwa około 4 godzin. Na lunch zatrzymamy się w przydrożnym tradycyjnym lokalu. Mazandaran słynie z hodowli koni turkmeńskich i arabskich, okolicę zwiedzimy zatem konno w siodle. Nie będzie do tego konieczna jednak umiejętność jazdy konnej. Wycieczka poprowadzi lasem i malowniczymi pagórkami wzdłuż rzeki. Późnym popołudniem dotrzemy na plażę Morza Kaspijskiego, gdzie napijemy się kawy w tradycyjnej lokalnej kawiarni. Nocować będziemy w charakterystycznym dla regionu, drewniano - glinianym domku / chatce.

Dzień 5. IRAN - BANDAR TURKMAN

Podróż do miasta Bandar Turkman, które znajduje się nad Morzem Kaspijskim w pobliżu granicy z Turkmenistanem. Bandar Turkman zamieszkują plemiona Turkmenów, poznamy ich kulturę, tradycje i zwyczaje. Po lunchu udamy się w drogę na wschód do wodospadu Shirabad. Czeka nas około dwugodzinny trekking przepiękną górzystą okolicą do kaskadowo usytuowanych wodospadów. Wieczór i noc spędzimy we wsi, gdzie gościć będziemy w tradycyjnej jurcie turkmeńskiej. Przy dźwiękach granej „na żywo” muzyki ludowej, zjemy uroczystą kolację turkmeńską w towarzystwie gospodarzy.

Dzień 6. IRAN - CMENTARZ KHALED NABI / TURKMEŃSKIE KONIE

Przed południem wycieczka na dość nietypowy cmentarz. Droga prowadzić będzie wzdłuż malowniczych wzgórz i dolin. Cmentarz usytuowany jest na zielonych pagórkach w przepięknej, zwłaszcza wiosną, okolicy. Najstarsze znajdujące się tu nagrobki mają około 1000 lat i pochodzą z czasów przedmuzułmańskich. Wszystkie mają charakterystyczne kształty, męskie nagrobki przypominają formą fallusa, natomiast damskie - kobiece piersi. Po lunchu wycieczka do stadniny słynnych koni turkmeńskich. Zapoznamy się z tradycjami hodowli koni oraz odbędziemy przejażdżkę wierzchem po okolicy. Wieczorem kolacja i tradycyjne tańce turkmeńskie.

Dzień 7. 

Po śniadaniu podróż na granicę irańsko- turkmeńską do miejscowości Bajgiran. Przejazd w kierunku Aszchabadu.

Dzień 8.  TURKMENISTAN - ASZCHABAD

Dziś rozpoczynamy podróż przez Turkmenistan. Stolica Turkmenistanu - Aszchabad, znajduje się na obszarze półpustynnym, a od południa otaczają ją góry. To osobliwe miasto wybudowane jest w dużym stopniu z marmuru i złota. Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta wszystko jest tu białe, łącznie z krawężnikami. Aszchabad trafił nawet do Księgi Rekordów Guinnessa ze względu na największą na świecie liczbę budynków z białego marmuru, a teraz próbuje pobić kolejny rekord - tym razem w ilości białych aut. Trasa zwiedzania obejmuje Park Niepodległości, w którym znajdują się pomniki wielu osób znanych z historii Turkmenistanu, Plac wolności, Arkę Neutralności z 12-metrowym popiersiem prezydenta Nijazowa obracającym się zawsze w stronę słońca, Park Niepodległości. Zwiedzimy również Łuk Neutralności – najwyższy budynek Aszchabadu, pomnik książki Ruhnama - „Księgi Duszy” ważniejszej dla obywateli od Koranu, napisanej przez byłego prezydenta Turkmenistanu, umieszczony w Księdze Rekordów Guinnessa diabelski młyn, wioskę olimpijską, pałac ślubów, Arkadag oraz Yyldyz hotel (tylko bezpłatne miejsca).

Dzień 9. TURKMENISTAN - ASZCHABAD

Dziś kontynuować będziemy zwiedzanie Aszchabadu i okolicy. Rozpoczniemy od aszchabadzkiego hipodromu, gdzie co weekend odbywają się wyścigi konne. Tor wyścigowy ma 2 km, całość kompleksu wybudowana jest na wysokim światowym poziomie. Następnie obejrzymy meczet Ertuğrul Ghazi. Jest to meczet poświęcony ojcu Osmana I, założyciela Imperium Osmańskiego. Jest to widoczny punkt orientacyjny w Aszchabadzie z czterema minaretami i centralną kopułą oraz bogatą dekoracją wnętrz. Złożymy również wizytę w prywatnej stadninie koni turkmeńskich Gorkdepe, gdzie o hodowli koni turkmeńskich opowiedzą najlepsi specjaliści w kraju. Zwiedzimy również Pomnik Mahtumkuli, meczet – mauzoleum Turkmenbaszy oraz zobaczymy klinikę stomatologii, której siedziba kształtem przypomina ząb trzonowy.

Dzień 10.  TURKMENISTAN - DERWEZE 

Rano wizyta na rosyjskim bazarze, gdzie zrobić będzie można zakupy. Następnie wyruszymy w podróż do słynnego krateru gazowego Derweze. Podróż przez Turkmenistan trwać będzie około 4 godziny. W roku 1971 przewiercono płytko położone złoże gazu. W wyniku gwałtownego obniżenia ciśnienia, ziemia zapadła się, pozostawiając krater o głębokości około 30 i średnicy 70 metrów. Aby zapobiec uchodzeniu gazu do atmosfery, radzieccy inżynierowie podjęli decyzję o podpaleniu gazu. Sądzono, iż gaz wypali się po szybkim czasie i ogień wkrótce zgaśnie, jednak płonie on do dziś. Ogromny krater i nieustannie płonący w nim ogień to atrakcja turystyczna okolicy. Dzisiejszy wieczór i noc spędzimy nieopodal krateru Derweze, nocować będziemy w jurtach (koce, śpiwory dostępne są na miejscu). Na kolację zjemy tradycyjne turkmeńskie szaszłyki pod gwiaździstym niebiem. Amatorom fotografii polecamy nocne zdjęcia płonącego krateru.

Dzień 11.  TURKMENISTAN - KUNYA-URGENCH / UZBEKISTAN - NUKUS

O trzeciej nad ranem opuszczamy Derweze. Wyjazd w kierunku starożytnego miasta Kunye - Urgench. Podróż potrwa około 5 godzin. Kunya-Urgench to ruiny niegdyś jednego z największych miast na Jedwabnym Szlaku. Korzenie miasta sięgają V lub VI wieku - okresu panowania dynastii Achemenidów. W 1221 roku miasto zostało zniszczone przez Czyngis-chana. Odbudowane, uważano za najpiękniejsze miasto turkmeńskie. W XIV wieku miasto kolejny raz zostało zniszczone, tym razem przez Timura. Po tym wydarzeniu nigdy już nie powróciło do dawnej świetności. Kunya-Urgencz z powodu zniszczeń i braku dostępu do wody zostało opuszczone przez mieszkańców. Założyli oni nowe Urgencz, położone na terenie dzisiejszego Uzbekistanu. Kunya-Urgencz stało porzucone i puste przed ponad 300 lat co paradoksalnie przyczyniło się do zachowania jego zabytków w niezmienionym kształcie. Opuszczone bajkowe ruiny na pustyni robią niesamowite wrażenie. Zabytki zachowane w  Kunya-Urgench pochodzą z okresu od XI do XV wieku. Obejrzymy starożytny meczet, bramy karawanseraju, fortyfikacje, mauzoleum Il Arslana (dziadka Mahometa) oraz unikatowy minaret Temura Kutługa o wysokości 62 m. Wszystkie budowle doskonale pokazują stosowane wówczas w Środkowej Azji rozwiązania architektoniczne – sposób konstrukcji i zdobienia budynków. Od 2005 roku ruiny miasta wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po przerwie na lunch i krótkim odpoczynku ruszymy w stronę Uzbekistanu na granice w Dashoguz. Opuszczamy Turkmenistan. Planowany przyjazd koło godziny 14.00, po czym około dwugodzinne procedury związane z przekroczeniem granicy. Po przekroczeniu granicy - powitamy Uzbekistan i wyruszymy w kierunku miasta Nukus. Podróż trwać będzie około godziny. Odpoczynek i nocleg w hotelu w Nukus.

Dzień 12. UZBEKISTAN - NUKUS / MOYNAQ

Dziś rozpoczynamy zwiedzanie Uzbekistanu. Pierwszym miastem na trasie przez Uzbekistan będzie Nukus, miasto położone jest na obrzeżach Pustyni Kyzył Kum, w Republice Karakałpackiej. W Nukus zwiedzimy muzeum Igora Sawickiego, rosyjskiego malarza, archeologa, etnografa, znawcy i kolekcjonera sztuki. Muzeum otwarte zostało w latach 60-tych XX w. W jego kolekcji znajdują się awangardowe i postawangardowe obrazy i grafiki, a ponadto fotografie, dokumenty i wspomnienia artystów (zbiory obejmują obecnie około 90 tys. dzieł sztuki). Jest to unikatowe muzeum zwane „muzeum na pustyni”. Następnie wyruszymy w drogę w kierunku miasta Moynaq. Podróż trwać będzie 4 godziny. Po drodze zwiedzimy nekropolię Mizdakhan oraz ruiny zoroastryjskiej twierdzy Giaur-kala. Według legendy w Mizdakhan pochowany jest Adam, pierwszy człowiek stworzony przez Boga i wygnany z Raju. Część grobowców to gigantyczne budowle, inne to proste islamskie groby. Niektóre wykładane są malowanymi kaflami, tłuczonymi talerzami czy kawałkami blachy. Inne, skromniejsze, mają kształt glinianych sarkofagów. Popołudniu dotrzemy do Moynaq, dawnego miasta portowego nad Jeziorem Aralskim. Obecnie jego brzeg oddalony jest od miasta o blisko 200 km. Z dawnych czasów pozostały tu rdzewiejące kadłubów statków, w miejscu gdzie kiedyś znajdował się port rybacki dziś jest pustynia. To cmentarzysko statków stanowi swoistą atrakcję a także unaocznia klęskę ekologiczną do której doprowadził człowiek w tym rejonie. Na pustynnych terenach Uzbekistanu postanowiono w czasach Związku Radzieckiego uprawiać na szeroką skalę bawełnę. Do nawadniania pól bawełny użyte zostały wody rzek Amu-Darii i Syr-Darii. Rzeki te zasilały wcześniej zasoby wód słonego i dość płytkiego Jeziora Aralskiego. Jezioro latami odparowywało i zmniejszało drastycznie swoją powierzchnię. Nocleg w guesthouse lub w prywatnym domu w Moynaq.

Dzień 13.  UZBEKISTAN - CHIWA

Wcześnie rano wyjazd do Chiwy. Podróż trwać będzie około 8 godzin. Po drodze zatrzymamy się przy ruinach pustynnych twierdz Chalpyk, Toprak Kala, Ayaz kala. Wzniesiono je około dwóch tysięcy lat temu. Zbudowane zostały z mieszanki błota, gliny i słomy. Część budowli pełniła rolę ufortyfikowanych miast, inne były warownymi twierdzami lub miejscem kultu religijnego. Prawdopodobnie było ich kilkadziesiąt, ale do dziś zachowały się ruiny tylko kilku z nich. Wieczorem dojedziemy do miasta Chiwa. Zakwaterujemy się w hotelu blisko lub w obrębie starego miasta. W zależności od pory, czas wolny lub zwiedzanie miasta, które nazwać można ogromnym muzeum na otwartej pustynnej przestrzeni.

Dzień 14.  UZBEKISTAN - CHIWA

Dzisiejszy dzień poświęcimy w całości na zwiedzanie Chiwy, jednego z miast Wielkiej Uzbeckiej Trójki (pozostałe to Buchara i Samarkanda). Chiwa znana była już od czasów starożytnych. W VI-VII w. stała się jednym z ważniejszych ośrodków handlowych w Azji Środkowej. Znajdowała się na trasie Jedwabnego Szlaku, wiodącego z Chin do Europy. Chiwa słynęła przede wszystkim z wyrobu jedwabnych i bawełnianych tkanin oraz pięknych dywanów. Stare miasto Chiwa składa się z dwóch części: wewnętrznej - twierdzy Iczan Kala i zewnętrznej - Daszan Kala, każda z nich otoczona jest osobnym murem obronnym. Iczan Kala powstała między XVIII a XIX w. Do najważniejszych zabytków miasta należą mury obronne z czterema bramami wychodzącymi na cztery strony świata, cytadela Kunja Ark, mauzoleum Pahlawona Mahmuda, meczet Dżuma, medresy z minaretami: Allakuli-chan, Amin-chan, pałac chana Tasz Chauli. Na terenie Iczan-Kala zwiedzimy między innymi 29-metrowy minaret Kalta Minor (który w założeniu miał osiągnąć wysokość 70-80 m), medresę Muhammada Amina (jedną z największych w Azji Środkowej), medresę Islam Khodja wraz z minaretem, z którego roztacza się przepiękny widok na miasto, kompleks pałacowy Kunja Ark, meczet Dżuma, który posiada przepiękne drewniane sklepienie oraz 115 rzeźbionych kolumn, medresę Alakuli-chana, łaźnię Anushakan, Ota Darvaza (Brama Ojca), Palvan Darvaza (Brama Wojownika), kompleks pałacowy Tash Hauli, Karawanseraj chana Tima Allaha Kuli oraz bazar. W 1990 roku zabytki Chiwy zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nocleg w Chiwie.

Dzień 15. UZBEKISTAN - BUCHARA

Po śniadaniu podróż do Buchary. W zależności od pory przyjazdu, późnym popołudniem lub wieczorem rozpoczniemy zwiedzanie Buchary. Nocleg w Buchara.

Dzień 16. UZBEKISTAN - BUCHARA

Zwiedzanie Buchary. Jest to jedno z najstarszych miast w Azji Środkowej i kolejne miasto z Wielkiej Uzbeckiej Trójki. Buchara była jednym z najważniejszych miast na Jedwabnym Szlaku. Stare miasto w Bucharze jest jednym z najcenniejszych zespołów architektury islamu w Azji Środkowej. W jego skład wchodzi aż 140 obiektów. Trzy piękne zespoły budynków robią szczególne wrażenie. Pierwszy z nich to wizytówka miasta, kompleks Lab-i Hauz, a w nim: XVI-wieczna medresa Kukeldasz, jedna z największych w Azji Środkowej. W późniejszym okresie, po obu stronach Kukeldasz dobudowano medresę Chanaka i Diwana Begiego oraz dzielący je staw (hauz). Kolejnym cennym kompleksem jest Po-i Kalon, na który składa się XVI-wieczny meczet Kalon wraz z 45-metrowym minaretem oraz medresa Mir-i Arab. Kolejne zachwycające medresy to Uług Bega (XV w) i Abd al-Aziz Chana (XVII w) z charakterystycznym sklepieniem ponad bramą, przypominającym plaster miodu. Zwiedzimy również: Mauzoleum Ismaela Samaniego (założyciela perskiej dynastii Samanidów), meczet Magok-i Attari, Bala Hauz meczet o drewnianym stropie i kolumnach i minaret, twierdzę Ark - najstarszą budowlę miasta, sięgającą czasów antycznych (wielokrotnie odnawiana), Czor Minor oraz XVI-wieczne hale targowe. Historyczne centrum Buchary w 1993 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Szczególna urokliwość Buchary związana jest z tym, że współczesne życie toczy się nadal w średniowiecznej zabytkowej części miasta. Bazary ulokowane są w zabytkowych halach, gdzie kupić można przepiękne rękodzieło i sztukę, ręcznie wykonywane hafty, biżuterię, kilimy i dywany. Wizyta na bazarze to nie tylko zakupy ale także możliwość podglądania rzemieślników i artystów podczas pracy nad ich dziełami. Zainteresowanym zakupem regionalnego rękodzieła artystycznego polecamy zakupy w Chiwie i Bucharze, gdzie kupić można przedmioty wysokiej klasy, wykonane na wysokim poziomie i dodatkowo w atrakcyjniejszych cenach niż w popularnej, zwłaszcza wsród turystów Samarkandzie.

Dzień 17. UZBEKISTAN - SAMARKANDA

O świcie wyjazd pociągiem do Samarkandy. Po dotarciu do miasta, rozpoczniemy zwiedzanie. Samarkanda to kolejne z miast na trasie Jedwabnego Szlaku, o korzeniach sięgających czasów starożytnych. Urodą Samarkandy zachwycał się słynny podróżnik Marco Polo. Na przestrzeni wieków zdobywali ją, między innymi Aleksander Wielki, Arabowie, Turcy seldżuccy i Czyngis-chan. W XIV w. Samarkanda była jedną z największych stolic świata. Stąd dowodził swoim imperium słynny wódz Timur. Miasto był wówczas znanym na cały świat ośrodkiem kultury i nauki. Wizytówką Samarkandy i głównym punktem miasta jest plac Registan. Otaczają go turkusowe budynki pokryte mozaikami. Znajdują się tu trzy średniowieczne medresy: Uług Bega (XV w),  Szir-Dar (XVII w) i Tillja-Kari. Nieopodal Registanu znajduje się meczet Bibi Chanum (obecnie muzeum), wybudowany w 1399 roku na polecenie Timura. Timur poświęcił go pamięci swojej żony. Kompleks Gur-i Mir jest miejscem spoczynku słynnego wodza Timura oraz jego synów. Mauzoleum z 34-metrową kopułą jest repliką kopuły meczetu Umajjadów w Damaszku, jest ona pokryta dachówkami w kolorach błękitu i turkusu, które dominują w panoramie miasta. Zespół Szach-i Zinda to muzułmańska nekropolia z unikalnymi starożytnymi grobowcami z XIV i XV w. Najpiękniejsze miejsce na cmentarnym wzgórzu to aleja mauzoleów z misternymi niebieskimi mozaikami zdobiącymi ich fasady i wnętrza. Warte odwiedzenia jest również obserwatorium króla-astronoma Uług Bega, który zafascynowany był gwiazdami i kosmosem. Stworzył on jedno z najwspanialszych obserwatoriów w starożytnym świecie. Przyrządy stosowane w tym obserwatorium były ponoć najdokładniejsze aż do czasu wynalezienia teleskopu. Budowle Samarkandy przyciągają swoją niezwykłą urodą zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorami kiedy to wszystkie zabytki są podświetlone. Od 2001 roku Samarkanda znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. W Samarkandzie koniecznie trzeba odwiedzić także największy w mieście bazar Siabski, z najlepszymi w całym Uzbekistanie lepioszkami.

Dzień 18. UZBEKISTAN

Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Wylot z Samarkandy do Warszawy. Przylot do Warszawy. 

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na panujące warunki atmosferyczne.

TURKMENISTAN UZBEKISTAN IRAN PÓŁNOCNY PODRÓŻ - TRASA WYCIECZKI

CENA: USD

+ bilety lotnicze ok. PLN

Cena obejmuje:

  • Bilety lotnicze na trasie Warszawa - Teheran  oraz  Samarkanda - Warszaw  ok.  PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
  • Noclegi w hotelach 3* (lokalna standaryzacja) i hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych oraz obiektach typu Guest House
  • Transport na całej trasie podróży zgodnie z programem
  • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
  • Opiekę polskiego pilota
  • Opiekę lokalnego przewodnika angielskojęzycznego
  • Permity na gwiazdy do miejsc gdzie są wymagane
  • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN)
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
  • Relację fotograficzną z wyjazdu

Cena nie obejmuje:

  • Kosztów testów PCR (o ile wymagane)
  • Kosztów wyżywienia (około 15 USD na dobę / osoba)
  • Kosztów wiz (ok. 20 USD - Uzbekistan /ok. 150 USD - Turkmenistan (wiza i koszty jej wysyłki)  / ok. 75 EUR - Iran)
  • Biletów wstępu do miejsc wymienionych w programie (ok. 70 USD)
  • Zwyczajowych napiwków (ok. 80 USD)
  • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

*Grupa min. 6 osób

Turkmenistan Uzbekistan Iran północny PODRÓŻ na zdjęciach