fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

PITCAIRN POLINEZJA FRANCUSKA - Tahiti Moorea Mangareva
i Nowa Zelandia
zamów
sobie termin
20
dni

PITCAIRN POLINEZJA FRANCUSKA (TAHITI MOOREA MANGAREVA) I NOWA ZELANDIA

Pitcairn Polinezja Francuska (Tahiti Moorea Mangareva) i Nowa Zelandia to kolejna z naszych podróży - włóczęg po Pacyfiku. Maleńka wysepka Pitcairn to zdecydowanie kierunek „poza trasą” i wyjątkowa gratka dla koneserów najrzadziej odwiedzanych miejsc naszego globu. Nie ma tu lotniska, dostać się można tylko wodą, a najbliższy ląd to położona na wschodnich krańcach Polinezji Francuskiej Mangareva w archipelagu wysp Gambiera, leżąca od Pitcairn o niemal tysiąc kilometrów! To właśnie ten skrawek lądu – oprócz położonej jeszcze dale na południowy wschód Wyspy WielkanocnejTristan i Cunha w połowie drogi z Afryki do Ameryki Południowej lub na Antarktydę - stanowią trzy najbardziej odizolowane skupiska ludzkie na całej Ziemi.

O Pitcairn świat usłyszał dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku. Wysepkę skolonizowali zbuntowani członkowie załogi statku Bounty, który wypłynął na wody południowego Pacyfiku w celu zdobycia i przewiezienia do Indii Zachodnich (tak wówczas nazywano Karaiby) sadzonek drzewa chlebowego. Jego owoce miały stanowić podstawę wyżywienia dla niewolników pracujących na tamtejszych plantacjach. Poprowadzenie wyprawy powierzono kapitanowi Williamowi Blighowi, który znajomość południowych mórz zawdzięczał uczestnictwu w trzeciej wyprawie Jamesa Cooka. Niestety, wiedza nie szła w parze z charyzmą niezbędną w pełnieniu funkcji kapitana, co ostatecznie doprowadziło do wielu konfliktów, a ich eskalacją był bunt marynarzy, którzy doprowadził do opanowania statku i wysadzenia kapitana Bligha wraz z połową popierającej go załogi (w sumie 19 osób) na skromnej,  siedmiometrowej szalupie. Doszło do tego w okolicach Wysp Przyjaznych (dziś Tonga). Dzięki temu, że łódź otrzymała zaopatrzenie w żywność i wodę na około pięć dni, sekstant i kompas oraz tablice nawigacyjne – umożliwiło to najpierw dotarcie do Tongatapu, a później już zupełnie wycieńczonej załodze - do Kupangu na Timorze, skąd powrócili do Anglii. Tymczasem buntownicy z Bounty, którym przewodził Fletcher Christian zawróciła na Tahiti. Stąd wyruszyli w dalszą podróż w poszukiwaniu miejsca, w którym mogliby się osiedlić. Pierwszym wyborem była odkryta i skartowana przez Jamesa Cooka wysepka Tubuai, jednak tubylcy dość wrogo powitali przybyszów i zmusili ich do odwrotu. Po kolejnych nieudanych próbach osiedlenia się w tym miejscu Fletcher Christian ostatecznie zmuszony był do upuszczenia tych wód, a po opuszczeniu przez większą część swej załogi postanowił szukać szczęścia (wraz z uprowadzonymi z Tahiti tubylcami, w większości kobietami i dziewięcioma członkami załogi) na wyspie odkrytej w 1767 roku przez 15-letniego Roberta Pitcairna, załoganta statku HMS Swallow (któremu dowodził jego ojciec – John Pitcairn) i nazwanej jego nazwiskiem. Wyspa miała źródła wody pitnej i bogatą roślinność, oblewające ją wody obfitowały w ryby – wydawało się, że będzie to idealne miejsce do osiedlenia się. By uniemożliwić ucieczkę z tego miejsca – statek został częściowo rozebrany, a jego kadłub spalony i zatopiony. Niestety, „buntownicze” charaktery kolonizatorów jeszcze raz dały znać o sobie. Znów zaczęły się waśnie – tym razem we własnym gronie, co doprowadziło do bratobójczych walk i śmierci większości buntowników. Mimo to, wyspa pozostała zamieszkała, a jej główną osadą stało się Adamstown założone przez Johna Adamsa. Dziś Pitcairn zamieszkuje około 50 osób, ale liczba nieustannie się zmienia, jako że część mieszkańców opuszcza na stałe wyspę – głównie emigrując do Nowej Zelandii. Głównym zajęciem mieszkańców, oprócz uprawy ziemi i produkcji pamiątek – drewnianych replik statku Bounty jest obsługa ruchu turystycznego. Corocznie wyspę odwiedza około 500 osób.

Naszą wyprawę na wyspę Pitcairn rozpoczniemy od przelotu na Tahiti – stołeczną wyspę Polinezji Francuskiej. Podczas pobytu w tym miejscu odwiedzimy Papeete, stolicę terytorium zamorskiego Francji, obejrzymy słynne czarne perły w jubilerskim centrum miasteczka, odwiedzimy też katedrę Notre Dame i plac To’ota  z olbrzymim fikusem, w którego cieniu uwielbiał wypoczywać francuski malarz Paul Gaugin. Stołować się będziemy na placu Vaiete, największej w całej Polinezji jadłodajni pod gołym niebem! Jak na Polinezję Francuską przystało – nie zabraknie przepięknych plaż z białym piaskiem i turkusową wodą. Na kilka dni przeniesiemy się na rajską wyspę Moorea. Po powrocie do Tahiti czekać nas będzie kilkugodzinny przelot na wyspę Mangareva, z której wypłyniemy w tygodniowy rejs na Pitcairn. Sama przeprawa trwa 32 godziny w jedną stronę, wyspę więc będziemy zwiedzali przez pełne trzy dni, śpiąc w pensjonatach prowadzonych przez potomków buntowników z Bounty. Wizyta na Pitcairn to zdecydowanie atrakcja dla miłośników przyrody, tropików oraz górskich przechadzek, niestety nie ma tu plaż, na których można by się pogrążyć w słodkim nieróbstwie. W zamian będziemy chłonąć niesamowitą historię tego miejsca, jeść rosnące tu owoce, spróbujemy tez słynnego miodu, którego wyjątkowy smak stał się już wizytówką wyspy. Oczywiście Pitcairn ma też swoje ciemne strony, związane z polinezyjską obyczajowością, ale o nich opowiemy już sobie podczas naszej wyprawy. Zapraszamy w podróż Pitcairn Polinezja Francuska (Tahiti Moorea Mangareva) i Nowa Zelandia z Poza Trasą. 

Autor programu MICHAŁ WOŹNIAK. Copyright © Poza Trasą Adventure

PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.  

Wylot z Warszawy lub Berlina do Auckland w Nowej Zelandii.

Dzień 2. Nowa Zelandia - Auckland

Przylot do Auckland. Transfer do hotelu. Dla chętnych wieczorny spacer po centrum Auckland. Nocleg.

Auckland

Dzień 3. Tahiti - Papeete

Rano wylot do Faaa na wyspie Tahiti. Po drodze miniemy linię zmiany czasu, więc według kalendarza wylądujemy dzień wcześniej. Transfer do hotelu w Papeete. Czas wolny na odpoczynek. Wieczorna wycieczka - spacer po miasteczku, plac Vaiete – największa „jadłodajnia” pod gołym niebem  na Tahiti (knajpki, bary, food-trucki). Nocleg.

Dzień 4. Tahiti - Papeete

Zwiedzanie Papeete. Obejrzymy barwne i tętniące życiem centrum miasteczka — Toata Square, nieustannie odbywają się tu występy i pokazy, Centre Vaima – zakupowy raj z pamiątkami i sklepami jubilerskimi oferującymi słynne czarne perły, katedrę Notre Dame i To'ota Square z olbrzymim figowcem (fikusem bengalskim), pod którym czas uwielbiał spędzać słynny francuski malarz Paul Gauguin. Wizyta na placu Vaiete. Nocleg.

Tahiti

Dzień 5. Wyspa Moorea

Przeprawa promem na wyspę Moorea. Najpiękniejsze plaże świata, tropikalna dziewicza przyroda.

Dzień 6. - 7. Wyspa Moorea

Wypoczynek na plażach Moorea. Opcjonalnie wycieczki w głąb wyspy.

Pitcairn Polinezja Francuska

Dzień 8. Tahiti - Faaa

Powrót promem na Tahiti. Nocleg w Faaa.

Dzień 9. Mangareva

Przelot na wyspę Totegegie i dalej przeprawa łodzią motorową do osady Rikitea na Mangareva, stąd rozpoczyna się rejs na wyspę Pitcairn.

Dzień 10.  Rejs po Oceanie Spokojnym na Wyspę Pitcairn 

Pitcairn Polinezja Francuska

Dzień 11. Wyspa Pitcairn 

Rano przybicie na redę Pitcairn i transfer łodziami na ląd. Transfer do pensjonatu a następnie zwiedzanie Adamstown - najmniejszej stolicy świata. Obejrzymy „rynek” z Public Hall, skarbcem, urzędem pocztowym i muzeum z kotwicą Bounty oraz innymi pamiątkami ze statku, grób Johna Adamsa - ostatniego z ocalałych buntowników z Bounty oraz szkołę. Dla chętnych dwugodzinna wycieczka do punktu widokowego Fletcher Christian’s Cave. Nocleg.

Dzień 12. Wyspa Pitcairn

Po śniadaniu około 4-godzinna piesza wycieczka po gliniasto żwirowych ścieżkach na najwyższy punkt wyspy, nazwany oryginalnie „The Highest Point”. W drodze powrotnej zobaczymy klify Doliny Imbirowej i Zewnętrznej (Ginger and Outer Valley) oraz stację radiową zapewniająca łączność ze światem. Po południu spacer po miasteczku, Zatoka Bounty, w której wciąż zatopione są szczątki statku. Wizyta na miejscowym cmentarzu, w sklepie z pamiątkami. Powrót na nocleg do pensjonatu.

Pitcairn Polinezja Francuska

Dzień 13. Wyspa Pitcairn

Wycieczka na St Paul’s Point, gdzie przy sprzyjających warunkach atmosferycznych wziąć będzie można orzeźwiającą kąpiel. Zobaczymy też pewien miły polski akcent – skrzynkę marzeń pozostawioną tam przez polskich filmowców. Ostatni wieczór na wyspie. Spacer po Adamstown. Nocleg.

Dzień 14.i 15.  Rejs powrotny na Mangareva

Około południa transfer do portu i rozpoczęcie rejsu powrotnego na Mangareva.

Dzień 16.  Mangareva / Tahiti

Rano przybicie do portu Rikitea na Mangareva. Transfer na lotnisko i powrót na Tahiti. Nocny przelot do Auckland.

Pitcairn Polinezja Francuska

Dzień 17. Nowa Zelandia - Auckland

Mimo że lecieliśmy tylko 5 godzin, tracimy całą dobę, którą zyskaliśmy podczas przelotu w przeciwnym kierunku ponieważ znów przekraczamy linię zmiany daty. Wczesnym rankiem transfer do hotelu w Auckland. Po krótkim odpoczynku zwiedzanie atrakcji miasta – m.in. przylądki Waitmetata i Manukau, Sky Tower. Nocleg.

Auckland

Dzień 18. Nowa Zelandia - Auckland

Dla chętnych fakultatywny wyjazd do Hobbit, gdzie realizowane były sceny „Władcy Pierścieni” lub wycieczka na Devonport Island. Po południu transfer na lotnisko i wylot do Warszawy lub Berlina.

Hobbit

Dzień 19. - 20. 

Powrót do Polski.

CENA: Skontaktuj się z nami!

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa / Berlin - Auckland -Warszawa / Berlin  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Bilety lotnicze Auckland - Papeete - Auckland   *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Bilety lotnicze Papeete - Mangareva - Papeete   *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach klasy turystycznej, bungalowach i pensjonatach w pokojach dwuosobowych
 • Transport na miejscu (autobusy, promy, taksówki) zgodnie z programem
 • Wycieczki i atrakcje zgodnie z programem
 • Rejs statkiem na Pitcairn oraz wiza (pozwolenie na zejście na ląd)
 • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
 • Wszelkie opłaty trekkingowe
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę i usługi lokalnych przewodników
 • Permity i pozwolenia na wjazdy do miejsc gdzie są wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NWW/OC podróżne
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wyżywienia (ok. 40 USD /dziennie / osoba)
 • Zwyczajowych napiwków
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

PITCAIRN POLINEZJA FRANCUSKA NA ZDJĘCIACH

PITCAIRN POLINEZJA FRANCUSKA (TAHITI MOOREA MANGAREVA) I NOWA ZELANDIA - OCEANIA

Pitcairn Polinezja Francuska (Tahiti Moorea Mangareva) i Nowa Zelandia Oceania - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Fidżi – Rajski archipelag na Pacyfiku i kanibale, Fidżi – Rajski archipelag na Pacyfiku i kanibale,  Fidżi - Rytuał picia Kavy,  Fidżi - ciekawostki,  Papua New Guinea CANOE & KUNDU