kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

KONIEC ŚWIATA - PRZYLĄDEK HORN I ZIEMIA OGNISTA
zamów
sobie termin
14
dni
CENA:
3800 USD + bilety lotnicze

Wyprawa na koniec świata - Przylądek Horn i ziemia ognista

Jak wygląda kraniec świata? Czy faktycznie – jak przed stuleciami opisywali to kartografowie – mieszkają tu olbrzymie żółwie, podtrzymujące na swych grzbietach Ziemię? Najlepiej przekonać się o tym samemu zwiedzając Przylądek Horn, za którym dalej, na południe jest już tylko Antarktyda. Na wiosenną wyprawę zapraszamy już na przełomie września i października. A dlaczego wiosenną? Na półkuli południowej mamy odwrotność naszych pór roku, więc będziemy tam mieli pogodę przypominającą tę z przełomu marca i kwietnia – oczywiście ze względu na szerokość geograficzną oraz bliskość Antarktydy – w nieco ostrzejszym wydaniu.

Naszą wyprawę rozpoczniemy jednak od gorącego miejsca, jakim bez wątpienia jest Buenos Aires – roztańczona stolica Argentyny. Tu pary „walczące” ze sobą w tangu można spotkać niemal na każdym rogu ulicy, a szczególnie na deptaku Florida, który jest sercem miasta. Obejrzymy tu najważniejsze zabytki, odwiedzimy kolorową dzielnicę Boca i opowiemy sobie o trudnej historii tego kraju, a jeśli będzie ochota – zaśpiewamy na stołecznym cmentarzu Recoleta „Don’t cry for me Argentina” – oczywiście nad grobem Evy Peron – tytułowej Evity ze słynnego musicalu. Z pewnością też napotkamy tu wiele „poloniców” w postaci pomników, wmurowanych tablic pamiątkowych, ale również samych mieszkańców, którzy słysząc rozmowy w języku polskim, sami podejdą, by pochwalić się swymi polskimi korzeniami i kilkoma słowami, które jeszcze pamiętają.

Celem naszej wyprawy będą jednak najbardziej południowe rubieże kontynentu – w tym mityczny Przylądek Horn, którego opłynięcie jest marzeniem każdego rasowego żeglarza. My, co prawda, nie skorzystamy z jachtu, ale również na większej jednostce odczujemy trudności, z którymi muszą się borykać kapitanowie pływających tu statków. „Ryczące czterdziestki” zostawimy, co prawda, za sobą, ale „Wyjące pięćdziesiątki” – porywiste zachodnie wiatry powodujące częste sztormy -  mogą być już naszym udziałem. W trakcie 5-dniowego rejsu, który rozpoczniemy w argentyńskim Ushuaia – miasteczku na krańcu świata odwiedzimy lodowce, wspaniałe punkty widokowe, malownicze fjordy, odwiedzimy też sam Horn, by z okolic samotnej latarni morskiej spojrzeć w bezkres południa. Codziennie towarzyszyć nam będą mieszkańcy tych niegościnnych wysp – pingwiny, foki, być może ujrzymy też któregoś z pływających w okolicach wielorybów… Trudy codziennych wędrówek zrekompensują nam wspaniałe dania serwowane przez kucharzy oraz otwarty codziennie do północy bar serwujący najróżniejsze napoje…

Nasz rejs zakończymy w chilijskim Punta Arenas, z którego przelecimy do stolicy – Santiago de Chile. Również tu nie zabraknie atrakcji – wspaniałych zabytków i dobrej zabawy, tym bardziej że odwiedzimy Valparaiso – stolicę regionu winiarskiego oraz street-artu – murale, często szalone, towarzyszyć nam będą na każdym kroku! To, niestety, będzie ostatni cel naszej podróży – z Santiago udamy się bowiem w podróż powrotną do Warszawy.

Autor programu Michał Woźniak. Copyright © Poza Trasą Adventure.

PROGRAM WYPRAWY:

Dzień 1

Przelot z Warszawy do Buenos Aires (przez Rzym FCO)

Dzień 2

Przylot do Buenos Aires, transfer do dzielnicy San Telmo, nocleg.

Dzień 3

Zwiedzanie Buenos Aires – Casa Roja, katedra, deptak Florida, Obelisk na Plaza Republica, Pomnik poległych w wojnie o Falklandy – Malwiny, kolorowa dzielnica robotnicza Boca, cmentarz Recoleta (jest na nim pochowana m.in. Eva Peron – argentyńska polityczka – słynna Evita, bohaterka musicalu pod tym samym tytułem) pokazy tanga, degustacja miejscowych specjałów – m.in. milanesa – kanapka ze świeżo grillowaną wołowina i kubeczkiem miejscowego wina, nocleg.

Dzień 4

Wczesnym rankiem transfer na lotnisko i przelot do Ushuaia, spacer po miasteczku położnym na końcu świata, tu poczujemy powiewy wiatru przywiewanego z Antarktydy, nocleg.

Dzień 5

Po południu wyruszamy w pięciodniowy rejs po krańcach świata, w którego trakcie odwiedzimy Przylądek Horn, przepłyniemy Kanałem Beagle’a, Cieśniną Magellana, ujrzymy Cieśninę Drake’a, a także odwiedzimy liczne fjordy i lodowce, w które obfituje Ziemia Ognista. Nie zabraknie codziennych spotkań z pingwinami, fokami i innymi przedstawicielami  antarktycznej fauny. W cenie rejsu, prócz niesamowitych widoków i zejść na ląd mamy również noclegi i pełne wyżywienie.

Dzień 6

O świcie przekroczymy zatokę Nassau i wpłyniemy do archipelagu tworzącego Park Narodowy Cape Horn. Jeśli warunki pogodowe pozwolą, zejdziemy na ląd i osobiście staniemy na słynnym przylądku, by zrobić sobie zdjęcie pod uszkodzonym przez antarktyczne wichury pomnikiem przedstawiającym fregatę – najbardziej charakterystycznego ptaka tego regionu. Odwiedzimy też latarnię morską (tu możemy w paszporcie wbić pieczątkę poświadczającą pobyt w tym wyjątkowym miejscu) oraz niewielką kaplicę Stella Maris. Po południu raz jeszcze zejdziemy na ląd, tym razem w zatoce Wulaia, by ujrzeć pozostałości po osadach tubylczego ludu Yamana (opisanych przez samego Karola Darwina!). Historię tego ludu, a także próbujących ich nawrócić misjonarzy,  poznamy w malutkim muzeum utworzonym w dawnej stacji radiowej. W trakcie tej wizyty przejdziemy też na punkt widokowy, by z wysokości 400 metrów spojrzeć na zatokę, a droga poprowadzi przez „magellański” las pełen powyginanych buków, bukanów, kanellowców, paproci – rosnących naturalnie tylko w tym rejonie świata.

Dzień 7

Po nocnej przeprawie przez kanały i przejścia między skalistymi wysepkami zachodniego krańca Ziemi Ognistej i okrążeniu półwyspu Brecknock ponownie wpłyniemy do Kanału Beagle’a, by zacumować w fjordzie Pia i po raz kolejny zejść na ląd. Tu czekają na nas fantastyczne widoki lodowca spływający ze szczytów gór do morza. Podczas kolejnego zejścia odwiedzimy lodowiec Garibaldiego. Dla chętnych dość trudny trekking przez dziewiczy las magellański do lodowcowego lodospadu lub relaks na pokładzie statku, którego kapitan będzie starał się ukazać lodospad z innej perspektywy.

Dzień 8

Wczesnym rankiem przepłyniemy kanałem Cockburn’a i wejdziemy do zatoki Agostini. Przed nami wspaniałe widoki lodowców schodzących z wnętrza Kordyliery Darwina. Po zejściu na brzeg udamy się na spacer do punktu widokowego przy lagunie stworzonej przez topniejący lodowiec Aquila. Po południu poczujemy wreszcie południowoamerykańskie klimaty – schodząc na lodowiec Condor, powinniśmy ujrzeć wielkie stada majestatycznych kondorów andyjskich.

Dzień 9

Po całonocnym rejsie kanałem Magdalena i powrocie do Cieśniny Magellana dotrzemy do Wyspy Magdalena, leżącej w połowie drogi między Ziemią Ognistą a Chile. Wysepka z dominującą nad nią latarnią morską (dziś w jej wnętrzu znajduje się muzeum, które również odwiedzimy) jest zamieszkała przez olbrzymią kolonię pingwinów magellańskich. Przy odrobinie szczęścia powinniśmy też ujrzeć lwy morskie. To już ostatni punkt naszej przygody na krańcach świata. Po krótkim rejsie na drugą stronę cieśniny dopłyniemy do Punta Arenas, gdzie około południa zakończymy rejs. Tego dnia czeka nas jeszcze spacer po miasteczku i nocleg.

Dzień 10

Przelot do Santiago de Chile, transfer do hotelu, popołudniowa laba w kafejkach centrum stolicy Chile, nocleg.

Dzień 11

Zwiedzanie stolicy Chile – w trakcie spaceru (skorzystamy również z metra), obejrzymy Plaza de Armas, katedrę, panoramę stolicy Chile ze szczytu wzgórza Santa Lucia, Palacio dela Moneda, plac Konstytucji, pasaż Ahumada, nocleg.

Dzień 12

Przejazd wśród słynnych chilijskich winnic do Valparaiso, stolicy street artu – miasta z niezliczonymi muralami, po którym poruszać się będziemy, korzystając z naziemnych kolejek linowych. Odwiedzimy Cerro Carcel, Cerro Panteon oraz Cerro Bellavista, Plaza Sotomayor, Plaza De La Victori, wieczór spędzimy na degustacji miejscowego wina podczas zachodu słońca nad Pacyfikiem, nocleg.

Dzień 13

Powrót do Santiago de Chile, transfer na lotnisko i wylot do Warszawy.

Dzień 14

Przylot do Warszawy – zakończenie wyprawy.

3800 USD

+ bilety lotnicze ok. 4500 PLN

Cena zawiera:

• Rejs po Ziemi Ognistej (1 miejsce w kabinie 2-osobowej)
• Pełne wyżywienie podczas rejsu i wycieczki na lądzie
• Buenos Aires – transfery, noclegi i zwiedzanie
• Ushuaia – transfery i nocleg
• Punta Arenas – transfery i nocleg
• Santiago de Chile – transfery, noclegi i zwiedzanie
• Valparaiso – transport, nocleg, zwiedzanie
• Noclegi na trasie podróży
• Transport taxi, jeep, autobusy, statek, prom, i wszelką możliwą komunikacją na trasie
• Ubezpieczenie KL/NWW/OC podróżne (Koszty leczenia: 200.000 euro, NNW: 50.000 zł, OC 60.000 euro)
• Pozwolenia na trekkingi
• Permity na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane
• Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
• Opiekę polskiego pilota
• Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny


Cena NIE zawiera:

Biletów lotniczych: Warszawa – Buenos Aires, Santiago de Chile – Warszawa, Buenos Aires – Ushuaia,  Punta Arenas – Santiago de Chile około 4.500 pln do rozliczenia
• Napiwków (ok. 60 usd)
• Wyżywienia (ok. 25 usd dziennie)