fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

REPUBLIKA KONGO WYJAZD
2022
miesiące
07 / 08 / 09
14
dni
CENA:
4200 EUR + bilety lotnicze ok. 4900 PLN

REPUBLIKA KONGO WYJAZD POZA TRASĄ

REZERWAT LESSIO LOUNA - KRÓLESTWO TEKE - REJS PO RZECE KONGO

Republika Kongo Wyjazd z Poza Trasą Adventure to wyprawa do kraju, który na turystycznej mapie Afryki praktycznie nie istnieje. Podczas naszej podróży będziemynie tylko oglądać, ale przede wszystkim dotykać, poznawać i smakować tego, co Kongo ma do zaoferowania. Ale nie będą to cukierki znane z błyszczących folderów, reklamujących wczasy all inclusive w hotelu z basenem. Jeśli na przykład będziecie chcieli wysłać tradycyjne kartki do znajomych , to może być problem. Trzeba będzie udać się na pocztę w Brazzaville i trafić na czynne okienko. To chyba jedyne w stolicy i poza nią miejsce, gdzie można kupić i wysłać kartki. Co ciekawe są tylko dwa wzory dostępnych kartek. Ale jednocześnie bez problemu można na ulicy kupić kartę SIM z dostępem do internetu. Kontrasty, kontrasty. Stolica - miasto pulsujące życiem targowym w dzień, wieczorem zamiera, ale poszukamy miejsc, które przyciągają swoim urokiem także po zachodzie słońca.

W trakcie wyprawy Republika Kongo wyjazd z Poza Trasą Adventure zejdziemy z utartych ścieżek, udamy się na spotkanie z małymi osieroconymi gorylami, odwiedzimy tereny Królestwa Téké, które było lokalną potęgą jeszcze w XIX wieku. Tradycje władców są kultywowane tu do dzisiaj przez panujących króla i królową, z którymi spotkamy się na audiencjach. Czekają nas noclegi w wioskach (także w namiotach) oraz uczestnictwo w lokalnych obrzędach. Na koniec prawdziwa przygoda jak z powieści Josepha Conrada – dwudniowy rejs łodzią motorową po rzece Kongo z noclegiem na rzecznej wyspie.

Właściwie istota podróży Republika Kongo wyjazd z Poza Trasą Adventure polega na otwarciu się na przygody – jest to także dla mnie częściowo nowy wyjazd w te rejony Kongo. I na tym polega jego urok – nigdy nie wiadomo co przyniesie kolejny dzień, drobne korekty programu zawsze są możliwe. Ale bez obaw - na całej trasie mamy zapewnioną opiekę lokalnego zaprzyjaźnionego przewodnika/tłumacza doskonale znającego kraj, zwyczaje, miejsca warte zobaczenia, otwartego na propozycje uczestników wyprawy. I jeszcze jedno - prawdopodobieństwo spotkania na trasie innych turystów jest bliskie zera. Republika Kongo wyjazd z Poza Trasą Adventure to prawdziwa i niepowtarzalna przygoda na którą serdecznie zapraszamy!

Autor programu Zbyszek Kielian. Copyright © Poza Trasą Adventure.

REPUBLIKA KONGO WYJAZD - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy lub Berlina do Brazzaville.

Dzień 2. Brazzaville

Przylot do Brazzaville, zakwaterowanie w hotelu, odpoczynek. Zwiedzanie Brazzaville. Wizyta na typowo afrykańskim targu Poto-Poto. Wieczorny spacer nadrzeczną promenadą i pięknie oświetlonym mostem. Na drugim brzegu rzeki Kongo połyskują światła 12-milionowej metropolii - Kinszasy, stolicy Demokratycznej Republiki Konga. Zwiedzanie mauzoleum Pierre’a Savorgnana de Brazza, założyciela Brazzaville.

Republika Kongo wyjazd

Dzień 3. Mah / Rezerwat Lessio Louna

Wyjazd samochodem 4X4 do wioski Mah (podróż około 4 godziny jazdy) w rejonie rezerwatu Lessio Louna, zakwaterowanie w wiosce. Następnie wizyta w sierocińcu dla młodych goryli nizinnych, prowadzonym w ramach projektu PLL (Projet Lesio-Louna). Projekt rozpoczęty przez rząd Republiki Konga oraz angielską Fundację Aspinall stawia sobie za cel ponowne wprowadzenie do środowiska naturalnego populacji goryli zachodnich (nizinnych) w tym rejonie Konga. Pod opieką ośrodka znajdują się młode osierocone goryle będące ofiarami kłusowników. Po okresie adaptacyjnym w ośrodku są one stopniowo wypuszczane na wolność na terenie rezerwatu Lessio Louna.

 

Dzień 4. Mount Ngaka 

Śniadanie dla nabrania sił przed wędrówką i wejściem na Mount Ngaka. Trekking na niewielkie wzniesienie piękną sawanną płaskowyżu Batéké, po drodze możliwość spotkania antylop. Powrót do wioski, posiłek, nocleg.

Dzień 5. Błękitne Jezioro (Lac Bleu)

Rano trekking lub przejazd nad Błękitne Jezioro (Lac Bleu). Pięknie położone jezioro jest zbiornikiem źródłowym (nie posiada dopływu, jedynie odpływ) o czystej wodzie. Odpoczynek nad jeziorem, możliwość kąpieli, spacery i zwiedzanie okolicy.

Republika Kongo wyjazd

Dzień 6. Rzeka Lefini / Mount Epopée

Wyjazd samochodem 4x4 nad rzekę Lefini. Wycieczka łódzią po rzece, w trakcie której możliwość napotkania hipopotamów. Przy odrobinie szczęścia jest także możliwość zaobserwowania dorosłych goryli, które upodobały sobie brzeg rzeki i często można je tam spotkać. Obserwacja goryli z łodzi. Następnie trekking na Mount Epopée skąd roztacza się  piękny widok na dolinę rzeki Léfini. 

Republika Kongo wyjazd

Dzień 7. Mbe - Królestwo Teke

Wyjazd do Mbe - historycznej wioski królestwa Téké, gdzie w 1880 r. francusko-włoski  odkrywca Pierre Savorgnan de Brazza podpisał traktat z królem. Na mocy traktatu król zezwolił na włączenie części ziem królestwa Téké wraz ze stolicą Mfoa (obecnie Brazzaville), do Cesarstwa Francuskiego, co zapoczątkowało francuską kolonizację Konga. Do chwili obecnej wśród Kongijczyków pojawiają się wątpliwości, czy kolonizator jakim był Pierre de Brazza zasługuje na mauzoleum i miano bohatera narodowego.

Republika Kongo Wyjazd

Dzień 8. Królestwo Teke - spotkanie z królem Makoko

Spotkanie z królem (Makoko), władcą Téké, prezentacja prezentów, poznanie tradycyjnych tańców i kultury Téké. Nocleg w namiotach.

Dzień 9. Wioska Ngabe

Przejazd  do wioski Ngabe. Ngabe to siedziba królowej Ngalifourou, dawnej władczyni królestwa Téké. Zmarła w 1956 r. królowa, której imię oznacza Pani Ognia, była niezwykłą osobowością, szanowaną nie tylko wśród ludu Téké, ale również przez Francuzów, którzy przyznali jej Krzyż Kawalerski Legii Honorowej. Obecnie władzę sprawuje następczyni królowej Ngalifourou. 

Dzień 10. Ngabe - spotkanie z królową

Spotkanie z królową, dostarczenie prezentów i powitanie, udział w tradycyjnych obrzędach i  tańcu Téké Mantsieme, spacer, odpoczynek i nocleg w namiotach w wiosce.

Dzień 11. Rejs po rzece Kongo

Rano wypłyniemy do Brazzaville w dół rzeki Kongo. Co prawda nie będziemy poruszać się parowcem lecz łodzią motorową, ale i tak możemy poczuć się trochę jak Joseph Conrad albo Charles Marlow w „Jądrze Ciemności”. Do pokonania będzie ok. 250 km w ciągu dwóch dni, z noclegiem w namiotach na rzecznej wyspie i uczestnictwem w wieczornych połowach z rybakami.

Republika Kongo Wyjazd

Dzień 12. Rejs po rzece Kongo

Rejs po rzece Kongo. Po dotarciu do Brazzaville, zakwaterowanie i nocleg.

Republika Kongo wyjazd

Dzień 13. Brazzaville

Odpoczynek w Brazzaville – podziwianie katarakt na Kongo i ostatnia pożegnalna kąpiel w rzece. Czas wolny na zakupy pamiątek  (dzień rezerwowy). 

Dzień 14. 

Wylot do Warszawy lub Berlina. Powrót do Polski.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 4200 EUR

+ bilety lotnicze ok. 4900 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilet lotniczy Warszawa / Berlin –Brazzaville – Warszawa / Berlin  ok. 4900 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych, bungalowach oraz namiotach (dostępne materace)
 • Wyżywienie w dniach 3 - 11 (poza Brazzaville)
 • Wszystkie przejazdy (transfery do/z lotniska, wynajęcie łodzi, samochodów)
 • Pobyt w Rezerwacie Lesio-Louna - Lefini – wszystko w cenie, łącznie z opłatami wejściowymi i pozwoleniami,
 • Pobyt w wioskach królewskich Mbé i Ngabe - wszystko w cenie, łącznie z opłatami wejściowymi, pozwoleniami i prezentami dla króla i królowej,
 • Rejs po rzece Kongo
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opieka lokalnych przewodników / tłumacza na język angielski
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Koszty polisy od rezygnacji w przypadku sytuacji nadzwyczajnej (w przypadku Covid)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Formalności imigracyjnych - wizy i kosztów pośrednictwa (wiza załatwiana w Berlinie)
 • Wyżywienia poza w/w – koszt ok. 15 EUR / dzień / osoba (Brazzaville)
 • Napojów alkoholowych i napojów do posiłków
 • Przejazdów lokalnych – kurs taksówką po Brazzaville ok. 2 EUR w obrębie miasta
 • Zwyczajowych napiwków
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp
Informacje o szczepieniach i profilaktyka antymalaryczna:
 • Obowiązkowe szczepienia – żółta febra, inne jak np. WZW typu A oraz B, tężec, dur brzuszny - opcjonalne
 • Profilaktyka antymalaryczna – obowiązkowo

*Grupa min. 4 osoby

REPUBLIKA KONGO WYJAZD NA ZDJĘCIACH