fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

SIERRA LEONE WYJAZD AFRYKA ZACHODNIA
10.10.2022-18.10.2022
25.03.2023-02.04.2023
07.11.2023-15.11.2023
9
dni
CENA:
2300 USD + bilety lotnicze 3500 PLN

SIERRA LEONE WYJAZD Z POZA TRASĄ

Sierra Leone Wyjazd z Poza Trasą Adventure to podróż do kraju, który przez długie lata nie był popularnym i chętnie uczęszczanym kierunkiem turystycznym. Przyczyną była trwającą dekadę wojna domowa, która spustoszyła kraj w latach 90-tych. Dziś jednak Sierra Leone znów znajduje się w gronie bezpiecznych i co ważne wciąż nieodkrytych krajów, które warto odwiedzić zanim rozwinie się tu masowa turystyka. A kraj ten zdecydowanie ma wiele do zaoferowanie.

Sierra Leone położone jest w Afryce Zachodniej w strefie okołorównikowej. Kraj wabi i przyciąga jednymi z najbardziej spektakularnych plaż na świecie, zróżnicowanym krajobrazem, bogactwem unikalnej fauny i flory, bujnymi lasami deszczowymi i mangrowymi. Sierra Leone po portugalsku oznacza „Lwie Góry” i jest nazwą nadaną tym ziemiom przez Portugalczyków, który dotarli tu w XV wieku. Nazwa nawiązywała do gór otaczających współczesną stolicę kraju - Freetown, które położone jest na malowniczym górzystym półwyspie. W latach 1808 - 1961 Sierra Leone była kolonią brytyjską. Kraj zamieszkuje około szesnastu grup etnicznych. Każda z nich posługuje się własnym językiem, posiada też swoje własne tradycje i zwyczaje. Największe i najbardziej wpływowe społeczności to Temne i Mende. Niewielką około dwuprocentową mniejszość, stanowi ludność Krio. Społeczność tą tworzą potomkowie wyzwolonych niewolników, którzy dotarli tu w 1792 roku. Na trasie naszej podróży znalazły się miejsca związane z historią Sierra Leone, między innymi stolica kraju - Freetown oraz Wyspa Bunce, która była brytyjskim centrum handlu niewolnikami od XVII wieku do początku XIX wieku. Obejrzymy również wspaniała przyrodę kraju , bogactwo jego fauny i flory. Dotrzemy między innymi na Wyspę Tiwai. Na wyspie utworzono rezerwat dzikiej przyrody, który jest jedną z najważniejszych atrakcji przyrodniczych Sierra Leone. Odwiedzimy również niewielkie miasteczka i wioski, gdzie gościć będziemy u lokalnych społeczności. Czas spędzimy także odpoczywając i relaksując się na przepięknych plażach wybrzeża Oceanu Atlantyckiego, z których słynie Sierra Leone. Zapraszamy w podróż Sierra Leone wyjazd z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

SIERRA LEONE WYJAZD - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy lub Berlina do Freetown w Sierra Leone. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure na lotnisku na trzy godziny przed wylotem.

Dzień 2. Freetown / Freetown Lungi

Przylot na lotnisko Freetown Lungi w Sierra Leone. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Sierra Leone. Po dopełnieniu wszystkich formalności transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek. Powitalna kolacja i występy lokalnych artystów. Nocleg w Lungi. W cenie kolacja. 

Dzień 3. Freetown Lungi / Wyspa Bunce / Tasso Island / Freetown

Po śniadaniu podróż na Wyspę Bunce. Rejs przez zatokę i rzekę Sierra Leone. Wyspa Bunce była brytyjskim centrum handlu niewolnikami od XVII wieku do początku XIX wieku. Poznamy historię niewolnictwa w tym rejonie Afryki Zachodniej. Bunce było ostatnim portem dla dzięsiątków tysięcy Afrykanów siłą zmuszonych do opuszczenia swoich ojczystych ziem. Na wyspie Bunce obejrzymy ruiny zamku i kaplicy otoczone przez dżunglę, starą studnię używaną przez niewolników, armaty strzegące twierdzy, nagrobki handlarzy niewolników i miejscowej ludności pracującej na wyspie oraz lochy, w których przetrzymywano niewolników. Po wizycie na Bunce rejs łodzią na Wyspę Tasso. Wyspa Tasso jest doskonałym miejsce do obserwacji dzikiej przyrody Sierra Leone. Na wyspie, z inicjatywy lokalnej społeczności, utworzony został Ekoturystyczny Projekt Tasso. Eko-lodga to miejsce gdzie warto zatrzymać się podczas eksploracji wyspy oraz gdzie można odpocząć i zregenerować siły np. w restauracji położonej w lesie nad piękną piaszczystą plażą. Następnie wizyta w niewielkiej wiosce rybackiej, gdzie spotkamy się z mieszkańcami. Podróż do Freetown. Nocleg w hotelu w Freetown. W cenie śniadanie i kolacja. 

Dzień 4. Freetown / Tacugama / Freetown

Po śniadaniu podróż w kierunku miasta Tacugama, gdzie znajduje się Centrum Rehabilitacji Szympansów Tacugama. Centrum założone zostało w 1995 roku, zajmuje się ono rehabilitacją i opieką nad osieroconymi i porzuconymi szympansami. Popołudniu powrót do Freetown i zwiedzanie stolicy. Miasto położone jest malowniczo na górzystym półwyspie schodzącym wprost do błękitnego oceanu. Spacer po Freetown, podczas którego obejrzymy najatrakcyjniejsze zakątki miasta. Charakterystycznym punktem i historycznem symbolem miasta jest rosnące w jego centrum potężne Drzewo Bawełniane (Cotton Tree). Drzewo ma ponoć około pięciuset lat. Według legend to pod nim schronili się na modlitwę dziękczynną pierwsi uwolnieni niewolnicy, którzy przybyli do Afryki Zachodniej w 1792 roku. Spacer po Big Market, popularnym miejskim bazarze, gdzie będzie można zrobić zakupy. Późne popołudnie spędzimy relaksując się na przepięknych plażach w okolicy Freetown. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Freetown. W cenie śniadanie. 

Dzień 5. Freetown / Wyspa Tiwai

Po śniadaniu podróż na południe Sierra Leone na Wyspę Tiwai. Wycieczka łodzią motorową. Eksploracja wyspy i obserwacja fauny i flory w rezerwacie Tiwai Island Wildlife. Porośnięta gęstym lasem tropikalnym Tiwai położona jest na rzece Moa. Rezerwat dzikiej przyrody na Tiwai jest jedną z najważniejszych atrakcji przyrodniczych Sierra Leone. Wyspa znana była wcześniej na całym kontynencie afrykańskim z największego zagęszczenia różnorodnych gatunków małp. Trwająca w Sierra Leone wojna domowa spowodowała znaczne zmniejszenie populacji żyjących tu gatunków zwierząt. Jednak na wyspie wciąż życie aż 11 gatunków ssaków naczelnych, 135 gatunków ptaków oraz 800 gatunków motyli. Obserwować można tu między innymi duże populacje koczkodanów diana, niezwykle rzadkie hipopotamy karłowate, krokodyle oraz wiele gatunków ptaków. Nocleg na kempingu na wyspie Tiwai. W cenie śniadanie, lunch i kolacja. 

Dzień 6. Wyspa Tiwai

Wczesna pobudka i jeszcze przed świtem spacer po lesie deszczowym. Eksploracja dżungli Wyspy Tiwai. Obserwacja żerujących na brzegach rzeki hipopotamów karłowatych. Powrót na śniadanie. Czas na odpoczynek. Następnie wizyta w wiosce Kambama, gdzie gościć będziemy u lokalnej społeczności. Spotkanie z wodzem Kambama. Poznamy codzienne życie mieszkańców, ich zwyczaje, obrzędy i tradycje. Obserwować będziemy tradycyjne tańce. Późnym popołudniem kolejna wizyta w lesie tropikalnym rezerwatu, gdzie obserwować będziemy koczkodany, szympansy i inne gatunki małp. Nocleg na kempingu na wyspie Tiwai. W cenie śniadanie, lunch i kolacja. 

Dzień 7. Wyspa Tiwai / Banana Island

Po śniadaniu podróż powrotna w kierunku północnym na wybrzeże nieopodal Freetown. Z plaży Kent wyruszymy łodzią na pobliską wyspę Banana. Jest to prawdziwy raj dla miłośników piaszczystych alabastrowych plaż i bujnych lasów deszczowych sięgających brzegów oceanu. Historyczne miejsca na Wyspie Bananowej związane są z czasami kolonialnymi i handlem niewolnikami. W głębi lądu znajdują się ruiny kolonialnej portugalskiej infrastruktury z XIX wieku - ruiny kościoła z 1881 roku oraz stary port, z którego wyruszały statki z niewolnikami. Wyspę Banana zamieszkuje społeczność Krio pochodzą od pierwszych osadników wysłanych do Sierra Leone pod koniec XVIII i XIX wieku przez Brytyjczyków. Byli to czarni lojaliści uwolnieni podczas rewolucji amerykańskiej, jamajscy maroonowie i Afrykanie uwolnieni ze statków niewolników po zniesieniu handlu niewolnikami w 1807 roku. Wizyta w wiosce u lokalnej społeczności. Spotkanie z wodzem wioski oraz z jej mieszkańcami. Wędrówka po wyspie. Czas wolny na odpoczynek i relaks na przepięknych dziewiczych plażach wyspy. Nocleg w guesthouse na wyspie. W cenie kolacja.

Dzień 8. Banana Island / Freetown Lungi

Wyjazd do Lungi. Czas wolny na odpoczynek. Pożegnalny lunch z lokalną muzyką Susu. Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Pożegnanie grupy z lokalnym pilotem Poza Trasą Adventure w Sierra Leone. Wylot do Warszawy lub Berlina. W cenie lunch.

Dzień 9. 

Przylot do Warszawy lub Berlina.

TRASA WYCIECZKI:

CENA:

2300 USD + bilety lotnicze 3500 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa /Berlin - Freetown Lungi - Warszawa / Berlin ok. 3500 PLN   *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych, obiektach typu Guest House oraz w namiotach na kempingach
 • Wyżywienie zgodnie z opisem w programie imprezy
 • Transery i transport zgodnie z programem
 • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę i usługi lokalnych pilotów i przewodników angielskojęzycznych
 • Bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
 • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
 • Miejscowy podatek turystyczny
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Koszty polisy od rezygnacji w przypadku sytuacji nadzwyczajnej - (w przypadku Covid)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Koszulkę firmową
 • Relację fotograficzną z wyjazdu

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (wymagany na każdy wylot z PL oraz przy powrocie)
 • Kosztów wyżywienia nieujętego w opisie programu imprezy
 • Kosztów wizy do Sierra Leone i innych formalności wjazdowych (ok. )
 • Zwyczajowych napiwków
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

*Grupa min. 6 osób

SIERRA LEONE WYJAZD NA ZDJĘCIACH