fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

SRI LANKA WYCIECZKA
ZWIEDZANIE SRI LANKI I WYPOCZYNEK W TANGALLE
16.01.2023-30.01.2023
10.02.2023-24.02.2023
29.04.2023-13.05.2023
20.08.2023-03.09.2023
15
dni
CENA:
1890 USD + bilety lotnicze ok. 4900 PLN

SRI LANKA WYCIECZKA POZA TRASĄ

ZWIEDZANIE SRI LANKI I WYPOCZYNEK W TANGALLE

Sri Lanka Wycieczka z Poza Trasą Adventure to podróż na przepiękną wyspę określaną często jako Perłę Oceanu Indyjskiego. Sri Lanka położona jest na wyspie Cejlon zaledwie 50 km na południowy-wschód od Indii. Wyspa ma wielkość porównywalną do zaledwie około 20% powierzchni Polski. Jednak pomimo niewielkiej powierzchni, Sri Lanka do zaoferowania ma niewiarygodne bogactwo i zróżnicowanie krajobrazowe oraz kulturowe. Znajdziemy tu przepiękne plaże, dziewicze lasy deszczowe, dżungle, tereny górzyste porośnięte jedną z najlepszych odmian herbat na świecie, parki narodowe, zjawiskowe wodospady, gaje kokosowe oraz zabytkowe świątynie buddyjskie i hinduistyczne. Podczas podróży po Sri Lance spotkamy najserdeczniejszych ludzi na świecie. Sri Lanka to kraj wielokulturowy, przez wieki koegzystowały tu i żyły w zgodzie i szacunku różne religii i narodowości. Najpopularniejszy tu Buddyzm przeplata się z kulturą hinduistyczną oraz chrześcijańską i islamską. Nie sposób nie wspomnieć choćby jednym zdaniem o wyśmienitej lankijskiej kuchni. Tropikalny klimat wyspy charakteryzujący się wysokimi temperaturami jak również dużą ilością opadów, powoduje że wegetacja na Sri Lance wprost szaleje, a to skutkuje ogromnym bogactwem przepysznych owoców, warzyw i przypraw. Uprawia się tu między innymi cynamon, wanilię, chilli, curry, kakao i imbir. Kuchnia lankijska pełna jest smaków i aromatów dzięki niezliczonej ilości przypraw dodawanych do potraw, a co za tym idzie jest także zdecydowanie pikantna.

Naszą podróż Sri Lanka Wycieczka z Poza Trasą Adventure rozpoczniemy w Dambula, gdzie w jaskiniach znajduje się buddyjska Złota Świątynia Dambulla rzeźbą przedstawiającą odpoczywającego Buddę oraz dobrze zachowanymi malowidłami ściennymi. Kolejnego dnia wybierzemy się na safari w Parku Narodowym Minneriya, słynącym z występujących tu dużych stad dzikich słoni. Dotrzemy do kulturalnej stolicy Sri Lanki i świętego miasto buddyzmu - Kandy, gdzie zwiedzimy słynną Świątynię Zęba. Czeka nas trekking w Rezerwacie Leśnym Sinharaja, który jest jedynym w pełni zachowany pierwotnym lasem deszczowym na wyspie Cejlon, wspinaczka na klif Riverstorn, zwany Małym końcem świata oraz lekki rafting po rzece Kelani. Wyruszymy do Hatton - górskiej części Sri Lanki, słynącej z upraw doskonałej cejlońskiej herbaty. W czasie podróży zatrzymamy się na spacer wśród herbacianych krzewów. Odbędziemy także podróż pociągiem do Ella – okolicy zwanej "małą Anglią". Skojarzenia te wynikają przede wszystkim z tego, iż to właśnie tu koloniści brytyjscy rozwinęli uprawy herbaty, nie da się też uniknąć porównań z typowo angielską pogodą występującej w tym miejscu. Mała Anglia to tereny położone około 2000 m.n.p.m. Okolica porośnięta jest dżunglą. Jest tu zdecydowanie chłodniejszy klimat niż na pozostałych obszarach Sri Lanki, często występują tu też mgły i opady deszczu. Prócz doskonałej herbaty uprawia się tu również najlepsze warzywa i owoce na Sri Lance. Czeka nas także wycieczka tuk-tukami do Mostu Dziewięciu Łuków, skonstruowanego na początku lat dwudziestych ubiegłego stulecia. Most wprost zachwyca kamienną konstrukcją wysoką na ponad 30 metrów. Jednym z punktów naszej podróży po Sri Lance będzie lekcja gotowania lokalnych specjałów - warsztaty kulinarne. Poznamy tradycyjne przysmaki. Zobaczymy też, jak różnorodnych przypraw i w jakich proporcjach używa się ich podczas gotowania tradycyjnych rodzajów curry przyrządzanych na Sri Lance. Po lekcji gotowania najprzyjemniejsza część warsztatów czyli degustacja wspólnie przygotowanego posiłku. Kolejne dni to pobyt i wypoczynek na przepięknych dzikich plażach Tangalle. Nocować będziemy w chatkach na plaży tuż przy oceanie. Pojedziemy też odwiedzić Rekava Beach. Plaża słynie z licznie występujących tu morskich żółwi, które na plaży składają jaja a małe żółwiki tuż po wykluciu odbywają swoją pierwszą wędrówkę ku oceanowi. Zapraszamy na wyjątkową podróż Sri Lanka Wycieczka z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Emerald. Copyright © Poza Trasą Adventure.

SRI LANKA WYCIECZKA Z POZA TRASĄ - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Kolombo w Sri Lance.

Dzień 2. Kolombo lotnisko - Dambula 

Przylot do Kolombo. Na lotnisku powitanie przez polskojęzyczną przedstawicielkę Poza Trasą Adventure na Sri Lance. Wyjazd wraz z angielskojęzycznym pilotem - licencjonowanym przewodnikiem do Dambula, miasta położonego w centralnej części Sri lanki. W Dambula znajduje się buddyjska Złota Świątynia Dambulla, która wpisana jest Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wejście do świątyni pod łagodną górkę zajmie około 30 minut. Ulokowane w pięciu jaskiniach świątynie, powstały w okresie od I wieku p.n.e. do XVIII wieku. W grocie Dewadżara Wihara (Świątynia Króla-Boga) znajduje się rzeźba przedstawiająca odpoczywającego Buddę oraz dobrze zachowane malowidła ścienne. W największej grocie - Maharadża Wihara (Świątynia Wielkiego Króla), obejrzeć można najbardziej cenne malowidła przedstawiające sceny z życia Buddy i historii wyspy. W Złotej Świątyni Dambulla znajduje się ponad 150 posagów Buddy oraz lankijskich władców. Następnie wycieczka po okolicy. Wizyta w wiosce, podczas której poznać będzie można codzienne życie lankijskich farmerów. Prezentacja jak przyrządza się na przykład placki roti, z mąki ryżowej czy podstawę lankijskiej kuchni - sambal z kokosa. Poczęstunek. Krótka przejażdżka wozem zaprzężonym w bawoły, następnie przeprawa tradycyjną łódką rybacką po jeziorze (gospodarstwo znajduje się na półwyspie), potem powrót do Damuli tuk-tukiem. Nocleg w hotelu w Dambula.

kuchnia cejlońska

Dzień 3. Dambula / Pidurangala Rock / Park Narodowy Minneriya

Wczesna pobudka i wejście na szczyt Pidurangala Rock, skąd oglądać będzie można niesamowity wschód słońca. Około 30-minutowe wejście nie jest szczególnie trudne, poza ostatnim krótkim odcinkiem, gdzie trzeba będzie przecisnąć się między głazami. Pidurangala Rock to ciekawa alternatywa dla obleganej przez turystów Lwiej Skały, która znajduję się na przeciwko. Skała Pidurangala o wysokości 199 m n.p.m., to najpiękniejszy punkt widokowy na Sri Lance. Ze szczytu obserwować można niesamowita okolicę - słynną Lwią Skałę (Sigiriya) oraz otaczającą ją dżunglę. Popołudniu jeep safari w Parku Narodowym Minneriya, słynącym między innymi z występujących tu dużych stad dzikich słoni. Żyje tu około 250 dzikich słoni oraz wiele innych gatunków zwierząt. Powrót do hotelu i czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Dambula.

wyjazd na Sri Lankę

Dzień 4. Dambula / Kandy / Matale 

Po śniadaniu wyjazd do Kandy - kulturalnej stolicy Sri Lanki i świętego miasto buddyzmu, znanego także Senkadagalapura. Miasto było ostatnią stolicą królów dynastii syngaleskiej. Kandy znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Kandy zwiedzimy słynną buddyjską Świątynię Zęba. Jest to najważniejsze na Sri Lance miejsce pielgrzymek buddystów z całego świata. Przechowywana jest tu słynna relikwia - ząb Buddy, umieszczony w ośmiu szkatułkach. Legenda głosi, iż ząb Buddy dotarł na wyspę Cejlon z Indii w IV wieku. Stało się to dzięki sprytowi księżniczki Hemamali - małżonki księcia Dantha, która ukryła ząb we włosach i wywiozła relikwię z Indii, gdzie groziło jej zniszczenie. Świątynia Zęba jest częścią większego kompleksu świątynnego - Dalada Maligawa, w skład którego wchodzą świątynie buddyjskie, hinduistyczne i meczet oraz między innymi z biblioteka z cennymi - najstarszymi zbiorami pism na Cejlonie. Następnie kontynuacja podróży do Matale. Po dotarciu na miejsce czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Matale.

Dzień 5. Matale - Lekki trekking na Riverstorn / Kitulgala 

Po śniadaniu spacer mało uczęszczaną trasą trekkingową na równinie Riverstone. Wejście na Riverstorn. Trasa nie wymaga szczególnego przygotowania do wspinaczki, wejście na wysokość około 550 m n.p.m. Droga niezbyt stroma ale cały czas pod górkę. Po drodze przepiękne wodospady, zielone doliny i klif Riverstone, zwany „ małym końcem świata”. Cały dystans około 5 km. Następnie przejazd do Kitulgala. Na trasie przystanek w Herbal Garden, gdzie będzie można zobaczyć jak uprawia się między innymi pieprz, wanilię, imbir, cynamon i wiele innych przypraw. Kontynuacja podróży do Kitulgala, miasta położonego na zachodzie Sri Lanki, w jednym z najbardziej wilgotnych miejsc kraju. Po dotarciu do Kitulgala czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Kitulgala.

trekking na Riverstorn

Dzień 6. Kitulgala - Lekki rafting po rzece Kelani

Po śniadaniu rafting po rzece Kelani, na której kręcono zdjęcia do filmu „Most na rzece Kwai”. Jest to lekki rafting w malowniczej okolicy - świetnie spędzony dzień na łonie natury. Po raftingu relaks w przepięknie położonym na szczycie wzgórza, kolonialnym hotelu z basenem. Nocleg w hotelu w Kitulgala.

 Dzień 7. Kitulgala / Hatton / Nuwara Eliya

Po śniadaniu wyjazd do Nuwara Eliya przez Hatton. Na trasie przystanki przy górskich wodospadach St Clair Waterfall, Devon Waterfall i Kadialena oraz spacer na plantacji herbaty i wizyta w niewielkiej wytwórni herbaty. Kontynuacja podróży do Nuwara Eliya. Po dotarciu na miejsce czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Nuwara Eliya.

Sri Lanka wyjazd

Dzień 8. Nuwara Eliya / Ella / Most Dziewięciu Łuków 

Po śniadaniu przejazd słynnym pociągiem kursującym do Ella. Jest to jedna z najpiękniejszych tras kolejowych na świecie, położona wśród gór i plantacji herbaty. Przejazd potrwa około 2,5 godziny. (Uwaga - bagaże główne pozostaną w samochodzie, którym kierowca pojedzie inną trasą i czekać będzie na Państwa na dworcu kolejowym w Ella). Po dotarciu do Ella krótki przejazd tuk tukami do Mostu Dziewięciu Łuków. Jest to zabytkowy wiadukt kolejowy położony około kilometr od Ella. Zbudowany został on przez Anglików jedynie z kamienia, cegieł i cementu, bez użycia stali. Wiadukt położony jest na wysokości 944 m n.p.m., ma 91 metrów długości, jest wysoki na prawie 25 m, a jego szerokość wynosi ok. 7,5 m. Około stuletni wiadukt jest nadal wykorzystywany. Następnie przejazd do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Ella.

Sri Lanka wyjazd

Dzień 9. Ella / Rezerwat Leśny Sinharaja

Po śniadaniu czas na spacer po Ella. Jest to urocza miejscowość leżąca w górach wśród licznych plantacji herbaty, z prawdopodobnie najpiękniejszymi widokami na całej wyspie Cejlon. Ella położona jest na wysokości około 1040 m n.p.m. Panuje tu przyjemny klimat. Następnie lekcja gotowania lokalnych przysmaków. Podczas przygotowywania lankijskich specjałów będzie można dowiedzieć się więcej na temat tutejszych przypraw oraz w jaki sposób są one mieszane i wykorzystywane w lokalnej kuchni. Wspólny posiłek i degustacja przygotowanych dań.

warsztaty kulinarne na Sri Lance

Przejazd do Rezerwatu Leśnego Sinharaja, który jest jedynym w pełni zachowany pierwotnym lasem deszczowym na wyspie Cejlon. Ponad 60% gatunków rosnących tu drzew jest endemicznych, wiele z nich należy do bardzo rzadkich odmian. Rezerwat zamieszkiwany jest przez wiele gatunków zwierząt, głównie ptaki, ale również przeszło 50% żyjących na Sri Lance ssaków i motyli, a także liczne gatunki owadów, gadów i rzadkich płazów. Wiele z nich to gatunki endemiczne. Rezerwat Leśny Sinharaja wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nocleg w logdy nad brzegiem rzeki na skraju dżungli. Do dyspozycji komfortowe namioty z wygodnymi łóżkami, usytuowane na konstrukcjach na palach z dostępem do łazienki z ciepłą wodą.  

Dzień 10. Rezerwat Leśny Sinharaja - Trekking

Po śniadaniu trekking w lesie deszczowym z lokalnym przewodnikiem. W trakcie trekkingu możliwość wykapania się przy wodospadzie w dżungli. Dzień spędzony wśród niesamowitej przyrody Sri Lanki. Po powrocie z trekkingu czas wolny na odpoczynek. Nocleg w lodgy. Do dyspozycji komfortowe namioty z wygodnymi łóżkami, usytuowane na konstrukcjach na palach z dostępem do łazienki z ciepłą wodą.

Sri Lanka wyjazd 

Dzień 11. Rezerwat Leśny Sinharaja / Tangale 

Po śniadaniu wyjazd do Tangalle. Znajdują się tu jedne z najpiękniejszych plaż Sri Lanki. Tangalle to mało turystyczna i przez to tradycyjna i autentyczna miejscowość z przepięknymi szerokimi, piaszczystymi i prawie pustymi plażami (w odróżnieniu od takich miejsc jak Hikkaduwa czy Bentota). Po dotarciu do Tangale czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Tangale w komfortowej chatce na plaży. 

Dzień 12. Tangale - Rekava Beach 

Po śniadaniu odpoczynek na plaży Rekava Beach, gdzie przy odrobinie szczęścia będzie można obserwować żółwie morskie, składające na plaży jaja lub małe żółwiki, które tuż po wykluciu dzielnie zmierzają do oceanu. Nocleg w hotelu w Tangale w komfortowej chatce na plaży. 

Sri Lanka Wycieczka

Dzień 13. Tangale - Weligama Beach

Po śniadaniu odpoczynek i relaks na plaży Weligama Beach. Nocleg w hotelu w Tangale w komfortowej chatce na plaży. 

Dzień 14. Tangale / Negombo

Śniadanie w hotelu. Wyjazd do Negombo. Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z polskojęzyczną przedstawicielką Poza Trasą Adventure w Sri Lance. 

Sri Lanka wyjazd

Dzień 15.

Wylot do Warszawy. Przylot do Warszawy.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 1890USD

+ bilety lotnicze ok. 4900 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa /Berlin - Kolombo - Warszawa / Berlin  ok. 4900 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach 3* i lodgach w pokojach dwuosobowych (sprawdzone obiekty dobrej klasy)
 • Śniadania
 • Transfery i transport klimatyzowanymi busami, jeepami, transport lokalny - pociąg oraz wszelką komunikacją w tym tuk-tuki i transfery wodne - na całej trasie podróży zgodnie z programem
 • Zwiedzanie i bilety wstępu do zwiedzanych obiektów zgodnie z programem
 • Opiekę polskojęzycznego pilota - Rezydenta Poza Trasą Adventure w Sri Lance
 • Lekcję gotowania wraz z posiłkiem
 • Wizyta w wiosce w okolicach Dambula 
 • Safari w Parku Narodowym Minneriya zgodnie z opisem w programie 
 • Rafting po rzece Kelani
 • Wszystkie trekkingi i spacery zgodnie z opisem w programie imprezy
 • Trekking w Rezerwacie Leśnym Sinharaja z przewodnikiem licencjonowanym 
 • Zwiedzanie i bilety wstępu do zwiedzanych obiektów zgodnie z programem
 • Lekcję gotowania z poczęstunkiem
 • Permity na wjazdy do miejsc gdzie są wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (o ile wymagane) - aktualne informacje dostępne na stronie  https://www.srilanka.travel/helloagain/
 • Kosztów wizy do Sri Lanki  (ok. 40 USD) - eta.gov.lk
 • Kosztów wyżywienia poza śniadaniami oraz wspólnym posiłkiem podczas lekcji gotowania
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 USD)
 • Napojów alkoholowych i bezalkoholowych oraz napojów do posiłków
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

SRI LANKA WYCIECZKA POZA TRASĄ NA ZDJĘCIACH

 

SRI LANKA WYCIECZKA - AZJA

Sri Lanka Azja - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Laos jaskinie,  Laos - Być mnichem w Laosie

Sri Lanka wycieczka - Zapraszamy również na wyjazd sylwestrowy Sri Lanka Wyjazd Sylwester 2021/2022