fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

SUMATRA SIBERUT JAWA
WYPRAWA DO INDONEZJI
zamów
sobie termin
18
dni

SUMATRA SIBERUT JAWA - WYPRAWA DO INDONEZJI POZA TRASĄ

Sumatra Siberut Jawa - Wyprawa do Indonezji - Przed nami niesamowita podróż w głąb indonezyjskiej, równikowej dżungli. Poznamy nie tylko bogactwo flory i fauny, którą może pochwalić się magiczna Sumatra, ale również niezwykłe obyczaje „leśnych ludzi” – przedstawicieli plemienia Mentawai - zamieszkujących niedostępne tereny Wyspy Siberut. Finałem przygody będzie  pobyt na Wyspie Jawa i wizyta w stolicy kraju - Dżakarcie, gdzie nowoczesność przeplata się z kolonialną przeszłością. Właśnie kolonialne akcenty będą swoistą klamrą, która zepnie spotkanie z sumatrzańską przyrodą. Gdybyśmy przylecieli na Sumatrę kilka lat wcześniej – wylądowalibyśmy na lotnisku Polonia. Tak, ta nazwa pochodzi od naszego kraju, a nadał ją obecnej dzielnicy Medanu niejaki baron Michalski, który w 1872 roku otrzymał koncesję na uprawę tytoniu w tym właśnie miejscu i postanowił stworzyć osadę dla Polaków, którym nie odpowiadało życie w rozdartej między trzech zaborców ojczyźnie. Z planów niewiele jednak wyszło, a władze holenderskie już po kilku latach sprzedały ten teren sułtanowi Deli, nazwa jednak się przyjęła i pozostała do dziś, już jako dzielnica stolicy Sumatry. Kiedy utworzono tu port lotniczy nazwano go właśnie  Medan - Polonia. Jako pasażerskie lotnisko międzynarodowe funkcjonował do 2013 roku. Dziś w tym miejscu mieści się jednostka wojskowa.

W Medanie, gdzie rozpoczniemy nasz wyjazd, niemal od razu poczujemy „amsterdamskie” klimaty, zachowane między innymi w architekturze najważniejszych miejskich obiektów. Kolejnego dnia przejedziemy do Ketambe – miasteczka będącego swoistą bramą do Parku Narodowego Gunung Leuser. Tu po raz pierwszy ujrzymy „leśnych ludzi”. Mowa tu o orangutanach - wielkich, rudowłosych małpach, które niestety coraz rzadziej można spotkać na wolności. W języku indonezyjskim słowo las to „utan”, człowiek zaś to „orang”.  Dwudniowy trekking po dżungli będzie również okazją do podejrzenia wielu rzadkich gatunków roślin, jak i żyjących tu innych zwierząt – gibonów, makaków, latających wiewiórek, sumatrzańskich pawi czy pustorożców. Dodatkową atrakcją będzie nocleg w obozowisku nad strumieniem – to wyjątkowa okazja, by przed snem wysłuchać symfonii odgłosów równikowej dżungli. Po dwudniowym trekkingu czeka nas spotkanie z kolejnym cudem przyrody – wizyta nad Jeziorem Toba. Akwen powstał w powulkanicznej niecce, ma ponad 100 km długości i 35 km szerokości. Brzegi Jeziora Toba zamieszkują Batakowie - lud o niezwykłych obyczajach, strojach i architekturze, który jeszcze przed stu laty czynnie uprawiał kanibalizm. Samo słowo „batak” nie miało najlepszego znaczenia w muzułmańskich „oświeconych” kręgach i oznaczało „pogańskie plemię z gór”, z czasem jednak na stałe weszło do indonezyjskiego słownika i nie wywołuje już dziś złych emocji. Podczas pobytu nad jeziorem odwiedzimy tradycyjne wioski na Wyspie Samosir, spróbujemy miejscowej kuchni, będzie też okazja do zrobienia wyjątkowych zdjęć. Nie zabraknie czasu na relaks i nabranie sił przed kolejnym, intensywnym etapem podróży.

Aby dostać się na Wyspę Siberut wrócimy do Medan, stąd po półtoragodzinnym locie przeniesiemy się do miasteczka Padang na południowym wybrzeżu Sumatry. Kolejnym etapem podróży będzie kilkugodzinny rejs. Już na Siberucie przejmie nas miejscowy przewodnik, który przez najbliższe dni poprowadzi nas sobie tylko znanymi ścieżkami do ukrytych w dżungli osad. Niemal na tydzień pożegnamy się ze wszelkimi oznakami cywilizacji – telefony nie będą miały zasięgu, prąd – jeśli będzie w ogóle – to jedynie przez 2 - 3 godziny dziennie, wytwarzany przez spalinowe generatory. W zamian za to będziemy nocować w autentycznych domach autentycznych ludzi lasu, wspólnie z nimi przygotowywać i spożywać posiłki, strzelać z łuku, łowić ryby, a także uczestniczyć w szamańskich obrzędach. Przyjęło się, ze podczas wizyty na Siberucie przybysze zmieniają również ubrania na takie, jakie noszą członkowie plemienia Mentawai – będzie więc okazja do przeżycia kilku dni w wyjątkowych warunkach. Trekking nie jest specjalnie wymagający pod względem fizycznym, trzeba się jednak nastawić się na pokonywanie łodzią dłubanką rwących potoków, brodzenie po kolana w błocie i pokonywania śliskich mostków z przerzuconych nad przeszkodą pni drzew. 

Po sześciodniowym pobycie w świecie nieskażonej cywilizacja natury wrócimy do „zwykłego”, dobrze nam znanego świata. Znów przeprawimy się do Padang, a stąd w niespełna dwie godziny dotrzemy do stolicy Indonezji – Dżakarty. Tu zatrzymamy się w samym centrum miasta, tuż przy Placu Merdeka, na słynnej podróżniczej uliczce Jalan Jaksa. Najwięcej uroku w tym mega-mieście ma jego portowa część – zwłaszcza Stara Batawia, gdzie można ujrzeć statki z niemal wszystkich zakątków tego wyspiarskiego kraju, a także budowle, które postawili tu mieszkający jeszcze kilkadziesiąt lat temu Holendrzy. W Dżakarcie zakończymy naszą indonezyjską podróż Sumatra Siberut Jawa - Wyprawa do Indonezji, na którą serdecznie zapraszamy!

Autor programu MICHAŁ WOŹNIAK. Copyright © Poza Trasą Adventure.

SUMATRA SIBERUT JAWA - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy lub Berlina do Medan (w zależności od przewoźnika 2 lub 3 przesiadki).

Dzień 2. Medan  

Przylot do Medan. Przejazd do hotelu. Następnie spacer po Merdeka Walk. Załatwianie formalności, związanych z wyjazdem do miasteczka Ketambe na skraju Parku Narodowego Gunung Leuser, z którego wyruszymy na trekking do dżungli.

SUMATRA SIBERUT JAWA

Dzień 3. Ketambe / Park Narodowy Gunung Leuser - trekking 

Wczesnym rankiem wyjazd do Ketambe. Początek trekkingu z przewodnikiem po Parku Narodowym Gunug Leuser. Nocleg w obozie. Podczas trekkingu wgłąb dżungli zobaczymy nie tylko egzotyczną tropikalną roślinność, ale także bogactwo tutejszej fauny, między innymi gibony, makaki długoogonowe i świniowate, latające wiewiórki, pawie sumatrzańskie, dzioborożce i oczywiście - orangutany. Podczas trekkingu będzie możliwość kąpieli w strumieniu a wieczorem wysłuchania dźwięków dziewiczego lasu.

Orangutan Indonezja

Dzień 4. Park Narodowy Gunung Leuser - trekking c.d. / Ketambe

Kontynuacja trekkingu. Następnie powrót do Ketambe. Nocleg.

Indonezja dżungla

Dzień 5. Jezioro Toba

Podróż do Kutacane i dalej do Tongging, położonego na zachodnim brzegu Jeziora Toba. Po drodze przystanek przy najwyższym wodospadzie w Indonezji - Sipisopiso. Nocleg. 

Indonezja Jezioro Toba

Dzień 6. Wyspa Samosir

Wyjazd do miasteczka Tuk Tuk na Wyspie Samosir. Wizyta w Ambaricie i Huta Siallangan - tradycyjnej wiosce plemienia Batak. Nocleg.

Dzień 7. Jezioro Toba

Relaks nad Jeziorem Toba. Rejs, wizyta na rynku, spacery po osadach. Nocleg.

SUMATRA SIBERUT JAWA

Dzień 8. Padang

Wczesnym rankiem wyjazd na lotnisko do Medan i popołudniowy lot do Padang. Nocleg.

Dzień 9. Wyspa Siberut    

Przeprawa na Wyspę Siberut. Spotkanie z przewodnikiem i początek trekkingu do krainy plemienia Mentawai. 

SUMATRA SIBERUT JAWA

Dzień 10. - 15. Wyspa Siberut

Sześciodniowy trekking po ukrytych w dżungli wioskach plemienia Mentawai - leśnych ludzi. Podglądanie codziennego życia i obyczajów, rejsy po rzece, łowienie ryb, nauka strzelania z łuku, wyplatania koszyków, polowania, przyrządzanie posiłków. Ciekawym zwyczajem jest też przebieranie się w tradycyjne stroje Mentawai, którzy z radością podzielą się z nami swymi legendami i wierzeniami. W zrozumieniu tej niezwykłej, związanej ściśle z przyrodą, a przede wszystkim drzewami kulturą, pomoże nam z pewnością wizyta u szamana!

SUMATRA SIBERUT JAWA

Uwaga! Poziom trudności trekkingu można określić jako średni - największym problemem jest pokonywanie wąskich kładek nad potokami oraz konieczność (miejscami) brodzenia po kolana w błocie. W trakcie pobytu na Siberut (w sumie 6 dni i 5 noclegów) spać będziemy w tradycyjnych mentawaiskich domostwach (u rodzin), w związku z tym warunki zakwaterowania będą "obozowe" - nie należy spodziewać się dwuosobowych pokojów z prysznicem, prądem i internetem. Na ten czas "wyłączymy się" z cywilizowanego świata jaki znamy na codzień.

Dzień 16. Padang / Dżakarta

Powrót do Padang i przelot do Dżakarty. Transfer do hotelu w Jalan Jaksa w pobliżu Placu Merdeka - głównego placu stolicy Indonezji. Nocleg.

SUMATRA SIBERUT JAWA

Dzień 17. Dżakarta

Zwiedzanie Dżakarty - Stara Batawia, Monas, Istilqal Meczet Niepodległości - jeden z największych na świecie. Czas wolny na zakupy. Wieczorem transfer na lotnisko i wylot do Warszawy lub Berlina.

Dzień 18. 

Powrót do Polski - zakończenie wyprawy Sumatra Siberut Jawa - Wyprawa do Indonezji.

TRASA WYCIECZKI:

CENA:

Skontaktuj się z nami!

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa / Berlin - Medan oraz Dżakarta - Warszawa / Berlin  ok. PLN   *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych i w tradycyjnych domach u plemienia Mentawai na Siberut
 • Transfery i transport  (autobusy, promy, taksówki, łódki) zgodnie z programem
 • Bilet lotniczy Medan - Padang
 • Bilet lotniczy Padang - Dżakarta
 • Wycieczki i atrakcje zgodnie z programem
 • Sześciodniowy trekking na Wyspie Siberut
 • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
 • Wszelkie opłaty trekkingowe i lokalne podatki
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnego przewodnika angielskojęzycznego i usługi lokalnych przewodników
 • Ubezpieczenie podróżne
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wyżywienia (ok. 15 USD / dziennie / osoba)
 • Zwyczajowych napiwków i prezentów dla członków plemienia Mentawai (ok. USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

SUMATRA SIBERUT JAWA NA ZDJĘCIACH

SUMATRA SIBERUT JAWA INDONEZJA - AZJA:

Sumatra Siberut Jawa Indonezja Azja: Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Indonezja Azja - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw:  Indonezja - wyspa Lombok,  Indonezja - wyspa Jawa. Świątynia Borobudur,  Indonezja - Celebes. Obrzędy pogrzebowe Toradża,  Borneo – Największe atrakcje malezyjskiej części wyspy,  Malezja Jaskinie Batu

Poznaj nasze pozostałe wyprawy do Indonezji: Indonezja Wycieczka Jawa Bali Lombok Flores,  Borneo i Celebes. Wycieczka Malezja - Brunei - Indonezja