kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

INDONEZJA SUMATRA
PÓŁNOCNA i ZACHODNIA
27.04.2024-14.05.2024
05.07.2024-22.07.2024
18
dni
CENA:
2100 USD + bilety lotnicze ok. 5600 PLN

INDONEZJA SUMATRA

SUMATRA PÓŁNOCNA I SUMATRA ZACHODNIA

Indonezja Sumatra z Poza Trasą Adventure - Sumatra Północna i Sumatra Zachodnia to podróż do jednego z najbardziej interesujących regionów Azji Południowo-Wschodniej. Sumatra leży w zachodniej Indonezji i stanowi część Wysp Sundajskich. Jest to druga pod względem wielkości wyspa w Indonezji i szósta największa wyspa na świecie. Wyspa Sumatra to istny raj dla podróżników. Z całą pewnością jedną z największych atrakcji Sumatry jest różnorodność doświadczeń, jakie wyspa oferuje. Podróż Indonezja Sumatra z Poza Trasą Adventure rozpoczniemy w prowincji Sumatra Północna. Czekają nas tu między innymi spotkania z niesamowitą przyrodą - trekking w dżungli i obserwacja orangutanów żyjących na wolności w Parku Narodowym Gunung Leuser oraz wspinaczka na wulkan Gunung Sibayak, pobyt w górskim miasteczku Berastagi oraz nad wulkanicznym Jeziorem Toba i położonej na nim Wyspie Samosir. Poznamy także bliżej mieszkańców Sumatry Północnej - ludność wywodzącą się z grupy etnicznej Batak - Karo Batak oraz Toba Batak. Kolejnym etapem podróży Indonezja Sumatra z Poza Trasą Adventure będzie zwiedzanie prowincji Sumatra Zachodnia. Jadąc z północy Sumatry przekroczymy Równik w miejscowości Bonjol i już na Półkuli Południowej dotrzemy do malowniczo położonego miasta Bukittinggi. Miasto i okolice zamieszkałe są w większości przez ludność wywodzącą się z grupy etnicznej Minangkabau. W pobliżu Bukittinggi czekają nas kolejne spotkania z przepiękną przyrodą Sumatry podczas wizyty nad Jeziorem Maninjau oraz w Dolinie Harau. Naszą podróż zakończymy w Padang, gdzie po dwutygodniowej przygodzie na Sumatrze relaksować będziemy się i odpoczywać na przepięknej plaży Carolina Beach. Zapraszamy w podróż Indonezja Sumatra z Poza Trasą Adventure!

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

INDONEZJA SUMATRA - PROGRAM PODRÓŻY: 

Dzień 1. 

Wylot z Warszawy do Dżakarty w Indonezji. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą na trzy godziny przed wylotem. 

Dzień 2. INDONEZJA Dżakarta / SUMATRA - Medan

Przylot do Dżakarty. Po przylocie dokonanie formalności wjazdowych (wiza on arrival). Dalszy lot z Dżakarty do Medan na Sumatrze zgodnie z możliwymi lokalnymi połączeniami lotniczymi (to samo lotnisko w Dżakarcie). Przylot do Medan na Sumatrze. Na lotnisku spotkanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure na Sumatrze w Indonezji. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w hotelu w Medan.

Bukittinggi miasto i targ Sumatra Indonezja 2023

Dzień 3. INDONEZJA SUMATRA - Medan / Bukit Lawang

Po śniadaniu wyjazd do wioski Bukit Lawang, leżącej w północno-zachodniej części Sumatry w pobliżu Parku Narodowego Gunung Leuser. Przejazd samochodem potrwa około 4 - 5 godzin. Po dotarciu do Bukit Lawang zakwaterowanie w eco-lodge. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w eco lodge w Bukit Lawang. 

Gunung Leuser Park Narodowy Sumatra Indonezja 2023

Dzień 4. - 5. Bukit Lawang - Trekking Park Narodowy Gunung Leuser

W dwóch kolejnych dniach wyruszymy na trekkingi na terenie Parku Narodowego Gunung Leuser. Jest to jeden z najciekawszych parków narodowych na Sumatrze. Założony został w 1980 roku i od 1981 roku jest Rezerwatem Biosfery UNESCO. Park położony jest w dorzeczu rzek Alas i Kruet, w górzystym terenie poprzecinanym głębokimi dolinami. W malowniczym krajobrazie dominują szczyty dwóch trzytysięczników Leuser i Kemiri. Park do wysokości około 1500 m n.p.m. pokryty jest niemalże w całości gęstym, wiecznie zielonym lasem równikowym a powyżej przechodzi w wilgotny las górski. Park Narodowy Gunung Leuser charakteryzuje się ogromnym bogactwem flory i fauny i zamieszkiwany jest między innymi przez dużą populację orangutanów sumatrzańskich.

Gunung Leuser Park Narodowy Sumatra Indonezja 2023

Jest to jedno z ostatnich miejsc na ziemi, w którym żyją zagrożone wyginięciem orangutany. Ich życiowa przestrzeń coraz bardziej się kurczy z powodu wycinania dżungli i zakładanie w jej miejscu plantacji palm olejowych. Szacuje się, że w parku żyje obecnie około 5000 orangutanów oraz inne gatunki małp jak siamangi, langury, gibbony białorękie i makaki, około 300 słoni, tylko około 60 sumatrzańskich tygrysów i 40 skrajnie zagrożonych wyginięciem sumatrzańskich nosorożców. W ciągu kilku ostatnich dziesięcioleci na wyspie wykarczowana została niemalże połowa obszarów pierwotnego tropikalnego lasu deszczowego. Spowodowało to zagrożenie wyginięcia żyjących zarówno żyjących tu zwierząt jak i roślinności. Podczas trekkingu wgłąb dżungli zobaczymy nie tylko egzotyczną tropikalną roślinność, ale także bogactwo tutejszej fauny, między innymi gibony, makaki długoogonowe i świniowate, latające wiewiórki, pawie sumatrzańskie, dzioborożce i oczywiście - orangutany. Podczas trekkingu nocleg w zadaszonym budynku nad rzeką na karimacie (nie potrzebne są śpiwory ale warto zabrać poszewkę. Koniecznie należy zabrać lekką pelerynę przeciwdeszczową. Drugiego dnia trekkingu powrót do Buki Lawang inną trasą (ścieżka przy rzece i wioskami - przejście około 3 godziny. Możliwy spływ na oponach po rzece piękną okolicą (około 20 minut). Po powrocie do Bukit Lawang nocleg ponownie w ecolodge w Bukit Lawang. 

Gunung Leuser Park Narodowy Sumatra Indonezja 2023

Dzień 6. Bukit Lawang / Berastagi

Po śniadaniu wyjazd do Berastagi. Podróż potrwa około 4 - 5  godzin. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na krótki odpoczynek po podróży. Następnie spacer po miasteczku. Berastagi to niewielkie miasteczko w Regencji Karo. Dominującą grupą etniczną i językową są tu Karo Batak. Miasteczko położone jest w górskiej okolicy na wysokości około 1300 m n.p.m. Położenie takie zapewnia rześkie powietrze i temperaturę, która rzadko przekracza 20°C. Krajobraz wokół Berastagi zdominowany jest przez Góry Barisan i dwa aktywne wulkany - Gunung Sibayak (2212 m n.p.m.) oraz Gunung Sibanung (2460 m n.p.m.), leżące na ich obszarze. W pobliżu Berastagi znajduje się kilka pięknych wodospadów, a wśród nich 120-metrowy wodospad Sipiso Piso. Wybierzemy się na lokalny targ w Berastagi. Z racji położenia i łagodnego klimatu, Berastagi słynie z upraw warzyw, owoców i kwiatów. Dzięki bogactwu lokalnych upraw, na targach i straganach w Berastagi można zjeść najbardziej egzotyczne owoce świata. Region słynie zwłaszcza z doskonałych marakui oraz salaku, zwanego też owocem wężowym. Spacer po targu, zakupy i degustacje. Nocleg w hotelu w Berastagi.

Bukittinggi miasto i targ Sumatra Indonezja 2023

Dzień 7. Berastagi / Trekking na wulkan Gunung Sibayak (2212 m n.p.m.)

Wczesna pobudka i śniadanie, po czym przejazd do punktu, z którego rozpoczniemy wspinaczkę na wulkan Gunung Sibayak. Ostatnia erupcja Gunung Sibayak miała miejsce w 1881 roku, jednak wciąż utrzymuje się tu wysoka aktywność geotermalna w postaci licznych gorących źródeł i fumaroli, czyli otwory którymi wydostają się gazy (dwutlenek siarki oraz para wodna). W czasie trekkingu mijać będziemy charakterystyczną dla tego obszaru roślinność porastającą góry, a w powietrzu unosić się będzie zapach siarki wydobywający się z wnętrza wulkanu. Ze szczytu ujrzymy przepiękne widoki na całą okolicę oraz na najwyższy aktywny wulkan w okolicy Gunung Sinabung. Trekking w obie strony potrwa około 4 - 5 godzin. Trekking stosunkowo łatwą trasą, zalecane jest jednak wygodne obuwie trekkingowe. Trasa początkowo to przejście odcinkiem asfaltu, następnie terenem dżungli bambusowej a następnie płaskowyżem. Powrotny trekking do Berastagi. Powrót do hotelu i czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Berastagi.

Trekking Wulkan Gunung Sibayak - Sumatra Indonezja 2023

Dzień 8. Berastagi / Wodospad Sipiso Piso / Jezioro Toba

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Jeziora Toba. Podróż samochodem trwać będzie około 4 godzin. Na trasie postoje na zdjęcia w najpiękniejszych miejscach oraz krótki odpoczynek. Jezioro Toba położone jest w przepięknej górzystej okolicy z licznymi wodospadami, klifowym wybrzeżem i zielonymi polami ryżowymi. Jest to jeden z najpiękniejszych krajobrazów na Sumatrze. Po drodze zatrzymamy się w punkcie widokowym przy wodospadzie Sipiso Piso, skąd roztacza się malownicza panorama 120-metrowego wodospadu oraz Jeziora Toba.

Wyspa Samosir Jezioro Toba - Sumatra Indonezja 2023

Kontynuacja podróży w kierunku Jeziora Toba. Jezioro Toba jest największym jeziorem Indonezji oraz największym kalderowym jeziorem na świecie (długość około 100 km, szerokość około 34 km). Utworzone zostało ono w kalderze, na skutek wybuchu Superwulkanu Toba około 73-75 tysięcy lat temu. Była to jedna z największych znanych erupcji na Ziemi (ósmy - najwyższy stopień w skali). Wybuch ten przyczynił się do zmian klimatycznych na całej kuli ziemskiej oraz wywołał tzw. Zimę Wulkaniczną. Spowodowała ona masowe wymieranie gatunków, w tym znacznej części populacji homo sapiens. Na Jeziorze Toba znajduje się Wyspa Samosir, która jest największą na świecie wyspą położoną na jeziorze, które leży na innej wyspie (w tym przypadku Sumatrze). Jezioro Toba położone jest na wysokości 900 m n.p.m. dzięki czemu panuje tutaj przyjemny rześki klimat. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu lub resorcie na Wyspie Samosir. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w hotelu lub resort.

Moto wokół Jeziora Toba - Sumatra Indonezja 2023

Dzień 9. - 10. Jezioro Toba - Wyspa Samosir - Lud Toba Batak

Po śniadaniu rozpoczniemy dwudniową eksplorację okolicy Jeziora Toba. Rejon ten zamieszkuje ludność Batak. Batakowie to wspólny termin określający kilka spokrewnionych ze sobą ludów austronezyjskich, którzy porozumiewają się językami z grupy Batak. Zamieszkują oni północną oraz centralną część Sumatry.

Toba Batak Ethno Sumatra Indonezja 2023

W okolicach Jeziora Toba oraz Wyspy Samosir mieszka społeczność Toba Batak. Choć Sumatra w większości jest muzułmańska, to współcześnie większość Bataków jest chrześcijanami. Nadal kultywują oni jednak także swoje dawne tradycje i wierzenia animistyczne. Określenie „batak” w przeszłości nie miało najlepszych skojarzeń, gdyż oznaczało „pogańskie plemię z gór”. Z czasem jednak na stałe weszło do indonezyjskiego słownika i nie wywołuje już dziś złych emocji.

Toba Batak Ethno Sumatra Indonezja 2023

W dwóch kolejnych dniach gościć będziemy w tradycyjnych „hutach”, czyli wioskach Bataków. Poznamy historię, kulturę, tradycje i zwyczaje Bataków Toba, którzy jeszcze do początków XX wieku uprawiali kanibalizm rytualny. Ludzkiego mięsa nie zjadano tu z głodu, lecz by wzmocnić tzw. tondi, czyli moc i siły witalne ciała oraz umysłu. Obejrzymy tradycyjną architekturę Bataków - drewniane chatyz bogatymi zdobieniami o strzelistych dachach, nawiązujących kształtem do łodzi. Według tradycji, przestrzeń pod domem zamieszkują złe moce i trzymane są tu zwierzęta. Po stromych schodach wchodzi się do części mieszkalnej, zaś pod wysokim strzelistym dachem żyją duchy przodków, trzymane są tu również rodzinne pamiątki i skarby. Swoim zmarłym Batakowie budują charakterystyczne grobowce umieszczane na wzgórzach, łąkach lub w pobliżu domostw. W trakcie wizyty w osadzie Bataków Toba poznamy także tradycyjne tańce Si Gale-Gale, rękodzieło artystyczne oraz lokalną kuchnię (wioski Simanindo / Tomok). Będzie okazja do zrobienia wyjątkowych zdjęć oraz relaksu nad jeziorem. Wyspa Samosir jest sielskim miejscem, doskonale nadającym się na odpoczynek. Nocleg w hotelu lub resort na Wyspie Samosir.

Toba Batak Ethno Sumatra Indonezja 2023

Dzień 11. Jezioro Toba - Dzień wypoczynku lub atrakcje fakultatywne

Po śniadaniu dzień wypoczynku na Wyspie Samosir (dostępny basen, możliwe spacery). Jezioro Toba położone jest w przepięknej górzystej okolicy z licznymi wodospadami, klifowym wybrzeżem i polami ryżowymi. Jest to jeden z najpiękniejszych krajobrazów na Sumatrze. Dostępne fakultatywne atrakcje do wyboru przez uczestników, np. Wynajem roweru (około 10 USD/doba); Wynajem motoroweru (około 15 USD/doba) - Uwaga atrakcja na własne ryzyko. Wymagane podpisanie oświadczenia. Możliwe również wynajęcie motoroweru z kierowcą lub Wycieczką łódką po Jeziorze Toba (godzina około 60 USD dla 5-6 osób). Czas na odpoczynek. Nocleg w hotelu lub resort. 

Moto wokół Jeziora Toba - Sumatra Indonezja 2023

Dzień 12. Jezioro Toba - Wyspa Samosir / Sipoholon / Padang Sidempuan

Po wczesnym śniadaniu wyjazd w kierunku południowym do miasta Padang Sidempuan, gdzie zatrzymamy się na noc. Podróż samochodem potrwa około 6 - 7 godzin. Po drodze malownicze pejzaże Sumatry i postoje w najpiękniejszych miejscach trasy. Na trasie zatrzymamy się na terenie gorących źródeł Sipoholon. Jest to obszar pokryty gejzerami, kolorowymi stawami, parującymi potokami i małymi kaskadami. Możliwość kąpieli w gorących źródłach. Kontynuacja podróży do Padang Sidempuan. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Nocleg w hotelu w Padang Sidempuan.

Wyspa Samosir Jezioro Toba - Sumatra Indonezja 2023

Dzień 13. Padang Sidempuan / Aek Sijorni / Bonjol - Równik / Bukittinggi

Po wczesnym śniadaniu wyjazd w dalszą drogę w kierunku Sumatry Zachodniej. Kierować będziemy się do miasta Bukittinggi, gdzie zatrzymamy się na noc. Przejazd samochodem w ciągu dnia potrwa około 8 godzin. Będzie to kolejny dzień podróży, która upłynie pośród przepięknych krajobrazów Sumatry. Zatrzymamy się przy wodospadzie Aek Sijorni. To rewelacyjne miejsce do kąpieli w basenach i kaskadach spływającej górskiej rzeki. Spędzimy tu około 1-2 godziny. Kontynuacja podróży. W ciągu dnia pomału dostrzeżemy obszary lasów tropikalnych. Dzisiejszą podróż rozpoczniemy na półkuli północnej a zakończymy już na półkuli południowej, gdyż w miasteczku Bonjol przekroczymy Równik. Wizyta przy symbolicznym pomniku Równika. Dowiemy się tu także jak Równik przekraczać należy, aby przyniosło to szczęście. Kontynuacja podróży do miasta Bukittinggi, leżącego w przepięknej górzystej okolicy (Góry Barisan). Malowniczo położone Bukittinggi otoczone jest wulkanami, jeziorami i wioskami ludności wywodzącej się z grupy etnicznej Minangkabau. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w ecolodge lub hotelu. Czas wolny na odpoczynek po trudach podróży. Nocleg w ecolodge lub hotelu w Bukittinggi.

Wodospady i gorące źródła Sumatra Indonezja 2023

Okolice Sumatry Zachodniej i miasta Bukittinggi zamieszkuje ludność wywodząca się z grupy etnicznej Minang (Minangkabau). Choć wyznają islam, Minang są największym na świecie społeczeństwem matrylinearnym. Nazwa Minangkabau współcześnie tłumaczona jest jako menang kabau - „zwycięski bawół”. Legenda mówi, iż w wygraniu jednej z wojen Minangkabau pomógł spryt i właśnie bawół, do którego rogów nawiązuje między innymi tradycyjny strój oraz budownictwo - drewniane domy ze strzelistymi dachami. W codziennym życiu Minangkabau kierują się zasadami adatu (systemu wierzeń Minangkabau, który istniał przed przybyciem islamu na Sumatrę), który płynnie łączą z zasadami i prawem islamskim. Minangkabau rozróżnia dziedziczenie wysokie i niskie. Własność nieruchomości (ziemia, dom lub żywy inwentarz) dziedziczony jest z matki na córkę - dziedziczenie wysokie. Jednak ojciec może przekazywać swoje dochody synowi - dziedziczenie niskie. Pierwsza z tych zasad przestrzega adatu , a druga prawa islamskiego. Kiedy pary zawierają związki małżeńskie, mężowie wprowadzają się do domów swoich żon, prawie wszystkie decyzje wymagają konsensusu między mężczyznami i kobietami.

Bukittinggi miasto i targ Sumatra Indonezja 2023

Dzień 14. Bukittinggi / Jezioro Maninjau / Dolina Harau (Harau Valley) / Bukittinggi

Po śniadaniu wyjazd nad kraterowe Jezioro Maninjau. To wulkaniczne jezioro powstało ponad 50 tysięcy lat temu w wyniku eksplozji wulkanu Maninjau. Jezioro Maninjau jest malowniczo otoczone polami ryżowymi oraz zielonymi wzgórzami porośniętymi dżunglą. Widok na Jezioro Maninjau z parku, nie jest możliwy dojazd do brzegów jeziora. Czas na spacer wśród przepięknych widoków oraz odpoczynek nad jeziorem.

Jezioro Maninjau i Dolina Harau Sumatra Indonezja 2023

Popołudniu wyjazd do zielonej Doliny Harau, otoczonej imponującymi granitowymi pionowymi klifami. Spacer doliną wśród zielonych pól ryżowych do wodospadu. Następnie powrót do Bukittinggi. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w ecolodge lub hotelu w Bukittinggi.

Jezioro Maninjau i Dolina Harau Sumatra Indonezja 2023

Dzień 15. Bukittinggi / Padangpanjang - Rumah Gadang / Padang

Po śniadaniu krótki spacer po mieście Bukittinggi a następnie wyjazd do Padang, miasta położonego na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego. Przejazd samochodem potrwa około 3 - 4 godziny. Na trasie zatrzymamy się w Padangpanjang, gdzie odwiedzimy Rumah Gadang tzw. Duży Dom, muzeum poświęcone tradycji i kulturze ludu Minang (Minangkabau).

Sumatra Indonezja

Kontynuacja podróży do Padang. Po dotarciu na miejsce zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na krótki odpoczynek. Po Bukittinggi, Padang to kolejne miasto na naszej trasie, zamieszkałe w większości przez ludność pochodzącą z grupy etnicznej Minangkabau. Późnym popołudniem spacer po Padang. Możliwość skosztowania słynnej tradycyjnej pikantnej kuchni Padang. Polecamy także doskonały tradycyjny masaż (atrakcja fakultatywna - dodatkowo płatna około 10-15 USD/godzina). Powrót do hotelu lub Guest House. Nocleg w Padang.

Bukittinggi miasto i targ Sumatra Indonezja 2023

Dzień 16. Padang - Carolina Beach

Po śniadaniu wyjazd na plażę Carolina Beach. Transfer samochodem potrwa około 45 min. Czas wolny na zasłużony odpoczynek i relaks na plaży po długiej dwutygodniowej podróży przez Sumatrę. Powrót do hotelu. Transfer samochodem około 45 min. Po powrocie polecamy tradycyjny masaż (atrakcja fakultatywna - dodatkowo płatna około 10-15 USD/godzina). Warto zrobić także zakupy w jednym z centrów handlowych. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu w Padang.

Padang Indonezji na Sumatrze

Dzień 17. Padang / Dżakarta

Po śniadaniu transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z lokalnym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure na Sumatrze w Indonezji. Wylot do Dżakarty. Przylot do Dżakarty. Kontynuacja podróży do Warszawy. 

Dzień 18.

Wylot z Dżakarty do Warszawy. Przylot do Warszawy.

Uwaga - Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względów organizacyjnych oraz ze względu na lokalne uwarunkowania i panujące warunki atmosferyczne. 

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2100USD

+ bilety lotnicze ok. 5600 PLN

Cena obejmuje:

  • Bilety lotnicze Warszawa - Dżakarta - Warszawa + Bilety lotnicze na loty wewnętrzne Dżakarta - Medan (Sumatra) - Padang (Sumatra) - Dżakarta. W sumie ok. 5600 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
  • Noclegi w hotelach 3* (lokalna standaryzacja) lub hotelach klasy turystycznej, lodgach, wygodnych obiektach typu Guest House w pokojach dwuosobowych oraz w namiotach podczas 2-dniowego trekkingu w dżungli w Parku Narodowym Gunung Leuser
  • Śniadania
  • Lunch podczas trekkingu w Parku Narodowym Gunung Leuser
  • Wszelkie dokumenty i permity na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
  • Transfery i transport zgodnie z opisem w programie
  • Opiekę polskiego pilota www.pozatrasa.pl
  • Opiekę i usługi lokalnych pilotów / przewodników angielskojęzycznych
  • Bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie
  • Wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie
  • Wszystkie opłaty za trekkingi
  • Miejscowy podatek turystyczny
  • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
  • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

  • Kosztów wizy on arrival (ok. 40 USD)
  • Kosztów posiłków poza śniadaniami oraz lunchem podczas trekkingu w Parku Narodowym Gunung Leuser
  • Atrakcji fakultatywnych wymienionych w opisie programu
  • Zwyczajowych napiwków (ok. 70 USD)
  • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych jak: karta telefoniczna, internet, pranie itp.

*Grupa min. 8 osób

INDONEZJA SUMATRA NA ZDJĘCIACH

INDONEZJA SUMATRA - AZJA

Indonezja Sumatra Azja - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Indonezja - wyspa Lombok,  Indonezja - wyspa Jawa. Świątynia Borobudur,  Indonezja - Celebes. Obrzędy pogrzebowe Toradża,  Borneo – Największe atrakcje malezyjskiej części wyspy,  Malezja Jaskinie Batu