fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Tadżykistan Kirgistan Pamir Bartang Wachan
18.07.2020
-
01.08.2020
16
dni
CENA:
6500 PLN + bilety lotnicze

TADŻYKISTAN KIRGISTAN

PAMIR - BARTANG - WACHAN - REZERWAT ZORKOL - SHAIMAK - DOLINA AŁAJSKA

To jedna z wypraw o największym ładunku przygody i niezwykle ciekawa propozycja dla osób kochających góry i otwartą przestrzeń. Podczas podróży przez Pamir dotrzemy bardzo wysoko i bardzo daleko. Pokonamy wiele dolin i przełęczy, ujrzymy ośnieżone siedmiotysięczniki, odwiedzimy wioski Pamiru, Wachan oraz doliny Allay. Będziemy kąpać się w gorących źródłach i jeziorach, których dziesiątki znajdują się na naszej trasie. Następnie poznamy życie kirgiskich nomadów – będziemy mieli okazję spać w jurtach, a także doświadczyć jazdy ulubionym kirgiskim środkiem transportu, jakim jest koń. Spotkamy masywne jaki, a jeśli szczęście dopisze, to na pograniczu afgańskim także wielbłądy.

Na naszej trasie będzie można zobaczyć siedmiotysięcznik Pik Lenina, zwany także Szczytem Awicenny (7.134 m n.p.m.), a także Niebiańskie Góry zwane Tien-szan. Odwiedzimy Rezerwat Zorkol oraz Shaimak – a więc miejsca, gdzie praktycznie nikt nie dociera.

Jest to wyprawa dla poszukiwaczy azjatyckich klimatów i folkloru oraz pasjonatów gór. Podczas podróży zobaczymy perły "Jedwabnego Szlaku": orientalne twierdze i miasta. Poczujemy smak przygody w zagubionych górskich enklawach Azji. To wymarzona trasa dla pasjonatów fotografii, ponieważ tereny te są niezwykle różnorodne. Spotkamy górskie ośnieżone białe szczyty, piaskowe góry rejonu Murgab i skaliste wierchy wnętrza Pamiru. Wszystkie te miejsca należą do jednego z najpiękniejszych miejsc świata – górskiego Pamiro-Ałaju i Tien Shan.

Tadżykistan oraz Kirgistan to kraje bezpieczne. Podróż ta – jest jedną z niewielu, gdzie bez większego przygotowania kondycyjnego, możemy pokonać olbrzymi obszar górski i zobaczyć bardzo wiele.

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

PROGRAM WYPRAWY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy lub Berlina.

Dzień 2.

Z lotniska udajemy się prosto do domu kirgiskiego na odpoczynek po podróży.

Osz to drugie co do wielkości miasto Kirgistanu (ponad 200 tys. mieszkańców). Najważniejsza turystyczna atrakcja to święta góra Sułajman Too – jedyny obiekt w Kirgistanie wpisany na listę UNESCO. Znajduje się tu kilka zabytkowych obiektów i muzeów, wśród nich wzniesione w XVI wieku mauzoleum zwane Domem Babura. W mieście zwiedzimy bazar – jeden z największych w Centralnej Azji. Wieczorem dla zainteresowanych — masaż.

Dzień 3.  Osz - Sary - Mogol - Tulpar - Kul (Peak Lenin)

Wyjeżdżamy w trasę. Pierwszy kontakt z górami Tien Szan, malownicza trasa z kilkoma przełęczami w tym najwyższą Taldyk Pass – 3615 m n.p.m.  Nocleg w jurtach kirgiskich w okolicy Tulpar-Kul (Peak Lenin). Przepiękna okolica

Dzień 4. Tulpar - Kol -  Sary - Mogol - Jezioro Kara-Kul

Poranny spacer /trekking w okolicy Pik Lenin. Po obiedzie wyjazd w dalszą drogę. Po dwóch/trzech godzinach jazdy przekroczymy przełęcz i zarazem przejście graniczne Kyzyl-Art, położone na wysokości 4.282 m n.p.m. Po drodze podziwiać będziemy piękne widoki gór Pamir oraz najdłuższego płotu świata, czyli granicy dawnego ZSRR z Chinami. Wreszcie dotrzemy do jeziora Kara-Kul, oazy ciszy i spokoju.

Dzień 5. Jezioro Kara-Kul - Bartang - Kok-Jar - Jalan.

Po śniadaniu i spacerach nad jeziorem Karakol ruszamy w dalszą drogę w kierunku doliny Bartang, pokonując około stu kilometrowy jej odcinek. Jedziemy piękną górską drogą.  Rejon Kok-Jar  to jeden z najbardziej odizolowanych rejonów Pamiru. Poznamy tu życie ludzi, do których turyści trafiają niezwykle rzadko.

Dzień 6. Jalan - Murgab.

Kontynuujemy podróż w kierunku miasta Murgab. To największe miasto wschodniego tadżyckiego Pamiru, a zarazem najbardziej niedostępne w dawnym ZSRR. Murgab, mimo że leży w Tadżykistanie, jest w większości zamieszkały przez Kirgizów. W czasach Breżniewa w okolicach miasta Murgab sowieccy naukowcy prowadzili intensywne prace nad bombą atomową. Uznali ten teren za idealnie odizolowany, ponieważ dojazd tutaj był wówczas praktycznie niemożliwy. Okolice Murgab to głównie puste otwarte przestrzenie, obsypane kopczykami piaskowych, księżycowych gór.

Dzień 7. Murgab - Alichor - Bulunkul (Yashilkul)

Zjeżdżamy z głównej drogi, aby udać się do miejscowości Bulunkul i jednocześnie jeziora o tej samej nazwie. Do wioski prowadzi żwirowa droga a piękne krajobrazy to księżycowe pejzaże. Wioska i jezioro Bulunkul znajdują się na płaskim terenie, zalecany spacer/trekking.

Dzień 8. Bulunkul - Chorog (Roud M-41)

Przejazd do Chorog, stolicy Górnego Badachszanu. Żyje tutaj przeszło 30 tysięcy ludzi. Jest to jedyne miasto w Pamirze, położone na wysokości 2.100 m n.p.m. i jego administracyjne centrum. Znajdują się tutaj budynki rządowe, siedziby zagranicznych organizacji pozarządowych oraz Uniwersytet Azji Środkowej. Miasto położone jest nad rzeką Pandż, głównym dopływem Amur Darii. Odwiedzimy bazar oraz ogród w centrum miasta.

Dzień 9.  Chorog - Rushan - Dolina Geisev 

Kontynuujemy podróż przez Pamir, który przez miejscowych zwany jest Bam-i-Dunja, co oznacza Dach Świata. Pamir to rozległe i wysokie pasmo górskie, leżące w przeważającej części w Tadżykistanie (z największym szczytem Ismaila Samaniego 7.495 m n.p.m.).

Dojeżdżamy do doliny Jesev, skąd udajemy się na 2-godzinny trekking do wioski w dolinie Bartang, gdzie będzie nasz nocleg. Do tego trekkingu nie jest wymagana szczególna kondycja, a droga do wioski prowadzi doliną. Wioskę zamieszkuje około 50 mieszkańców.

Dzień 10. Dolina Geisev -Chorog - Ishkashim - wjazd do Wahanu

Wjeżdżamy do tadżyckiego Wahanu. Wahan to graniczny, południowo-wschodni kraniec Tadżykistanu. Droga prowadzi korytarzem wahańskim, wzdłuż północnego brzegu rzeki Pandż, skąd rozpościerają się widoki, z jednej strony na Pamir, a z drugiej na pokryte śniegiem szczyty Hindukuszu. Podróż przez Wahan jest niezapomnianym doświadczeniem. Po drodze zwiedzimy dwie twierdze: w Yamchun oraz w okolicy Iszkaszim. Odwiedzimy też gorące źródła – Bibi Fatima, nazwane imieniem córki proroka Mahometa, w których zażyjemy kąpieli. Po drodze wizyta w jednej z najstarszych twierdz Kacha-Kala, która ma około 2000 lat oraz muzeum Sufiego Muboraka Kadami Vakhani, lokalnego uczonego, teologa, poety i podróżnika. W pobliżu jego domu znajdują się kamienne tablice, które służyły uczonemu jako kalendarz słoneczny. Droga przez Wahan to jedna z najbardziej niezapomnianych dróg świata, na całym jej odcinku zachwycają przepiękne górskie krajobrazy. Ciągnie się na wysokości od 2000 do 3000 m n.p.m.

Dzień 11.  Ishkashim - Langar

Dalszy przejazd przez Wahan.

Dzień 12.  Langar - Alichur

Przejazd do Alichur z Langar przez przełęcz Khargusz. Droga wiedzie przez skalistą górską pustynię. Po drodze czekają nas liczne spotkania ze świstakami. To jedna z najpiękniejszych tras tej wyprawy. Jedziemy przez góry Pamir ale towarzyszą nam widoki na szczyty Tien Szan oraz Hindukuszu.

Dzień 13.  Alichur - Zorkul (Karajylga yurts day)

Po załatwieniu wymaganych permitów ruszamy do Zorkul. Jest to Park Narodowy oraz jezioro położone w południowym Tadżykistanie i północnym Afganistanie, na styku gór Pamir i Hindukusz. Jezioro znajduje się na wysokości 4.126 m n.p.m. Wypływa z niego rzeka Pamir, która dalej stanowi granicę afgańsko-tadżycką. Nocleg w jurcie w osadzie Qarabolaq, położonej we wschodniej części jeziora.

Dzień 14.  Karajylga - Cheshtobo gorące źródła - Rankul

Po porannym spacerze po parku ruszamy w kierunku Jarty Gumbez – gorących źródeł. Znajdują się tutaj dwa baseny. Odpoczynek. Przejazd do osady Rangul, gdzie łatwo o spotkanie z stadami wielbłądów.

Dzień 15.  Rankul -Kara-Kul- Sary Tash - Osz.

Przejazd przez Toktyamish do obserwatorium astronomicznego w Thor Bulak. Jest to sowieckie obserwatorium, z którego szczytu można podziwiać jeden z piękniejszych szczytów Azji Centralnej – Muztag Ata. Nocleg w Murgab. Dalsza droga do Kara Kul i Sary tash przez przełęcz Kyzyl - Art (4.282 m n.p.m.). Wjazd do Kirgistanu w Sary Tash przy dobrej pogodzie będziemy mogli podziwiać ponownie szczyt Pik Lenina i inne śnieżnobiałe szczyty Pamiru. Przejazd do Osz.

Dzień 16. 

Wylot do Warszawy lub Berlina.

W poniższym programie mogą nastąpić pozostające w gestii pilota korekty, spowodowane, np.: zmianami rozkładu jazdy komunikacji lokalnej oraz innymi czynnikami zewnętrznymi (pogoda, sytuacja polityczna itp.)

TRASA WYPRAWY:

Tadżykistan na zdjęciach:

6500 PLN

+ bilety lotnicze

Cena obejmuje:

 • Noclegi zgodnie z programem
 • Transport wynajętym samochodem Jeep wraz z kierowcą na całej trasie podróży. (W przypadku tras extra fakultatywnych dodatkowa opłata)
 • Opiekę polskiego pilota
 • Permity na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL 200.000 EUR, NNW: 50.000 zł, 60.000 EU

Cena NIE obejmuje:

 • Biletów lotniczych na trasie: Warszawa-Osz-Warszawa (ok. 2 500 zł)
 • Wiza do Tadżykistanu oraz zezwolenie GBAO – Cena za e-vise 50$ for the visa+20$ GBAO permit +opłata za karte kredytowa okolo 3-5 usd – tak więc koszt wizy to okolo 75usd. (wizę wypełnia się przez stronę, a jej wydruk zabieramy ze sobą i jest on podstawą do wjazdu https://www.evisa.tj/index.evisa.html
 • Wyżywienie (max. 13USD na dobę)

Inne informacje:

 • Do udziału w wyprawie wymagany jest paszport ważny min. 6 miesięcy od daty wjazdu do kraju, formalności wizowe należy załatwić online najlepiej 2-3 miesiące przed wyjazdem a w razie problemów poinformować organizatora
 • Grupa 5 osób – 10 osób
 • Noclegi zazwyczaj w domach mieszkalnych u ludzi, nie zawsze oddzielny pokój dla kobiet i mężczyzn (w kraju tym nie ma klasycznych hoteli, a w zwyczaju jest spanie -homestay-w miastach pokoje 2-3-osobowe, transport: dżip na całej trasie, poza Biszkekiem, szczepienia nie są obowiązkowe, lecz zlecane (żółtaczka A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny)
 • Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej. Treking nie wymaga specjalnej kondycji, a osoby nim niezainteresowane będą miały odpoczynek w trakcie jego trwania. Warto ze sobą zabrać czapkę, rękawiczki oraz śpiwór.