fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Tadżykistan Kirgistan
PODRÓŻ PRZEZ PAMIR Bartang Wachan
01.07.2023-16.07.2023
10.08.2023-25.08.2023
15.09.2023-30.09.2023
16
dni
CENA:
1990 USD + bilety lotnicze ok. 3350 PLN

TADŻYKISTAN KIRGISTAN PODRÓŻ PRZEZ PAMIR

BARTANG - WACHAN - REZERWAT ZORKOL - SHAIMAK - DOLINA AŁAJSKA

Tadżykistan Kirgistan Podróż Przez Pamir to jedna z wypraw o największym ładunku przygody i niezwykle ciekawa propozycja dla osób kochających góry. Podczas wyjazdu przez Tadżykistan Kirgistan dotrzemy do najpiękniejszych miejsc tych rejonów. Pokonamy wiele dolin i przełęczy, ujrzymy ośnieżone szczyty siedmiotysięczników, odwiedzimy wioski górskie w Pamirze i Wachan oraz Dolinie Allay. Będziemy kąpać się w gorących źródłach i jeziorach, tak licznie skupionych na trasie naszej wyprawy. Przemierzając Tadżykistan Kirgistan poznamy życie kirgiskich nomadów – będziemy mieli okazję spać w jurtach, a także doświadczyć kontaktu z końmi, które w sercach mieszkańców Azji Centralnej zajmują szczególne miejsce. Są one również tradycyjnym i ulubionym kirgiskim środkiem transportu. Podróżując spotkamy masywne jaki, a jeśli szczęście nam dopisze, to na pograniczu afgańskim także stada wielbłądów.

Na naszej trasie Tadżykistan Kirgistan Podróż Przez Pamir zobaczymy siedmiotysięcznik Pik Lenina, zwany także Szczytem Awicenny (7134 m n.p.m.), a także Niebiańskie Góry zwane Tien Szan. Odwiedzimy Rezerwat Zorkol oraz Shaimak – a więc miejsca, gdzie praktycznie mało kto dociera. Podczas wyprawy Tadżykistan Kirgistan zobaczymy również prawdziwe perły Jedwabnego Szlaku - orientalne twierdze i miasta. Poczujemy smak prawdziwej przygody w zagubionych górskich wioskach. Tadżykistan Kirgistan Podróż Przez Pamir to wymarzona wycieczka dla pasjonatów fotografii, ponieważ tereny te są niezwykle różnorodne, malownicze i fotogeniczne. Tadżykistan Kirgistan to wyjazd zdecydowanie dla wszystkich poszukiwaczy centralno - azjatyckich klimatów i folkloru oraz pasjonatów gór. Obejrzymy ośnieżone szczyty gór i piaskowe góry rejonu Murgab a także skaliste wierchy wnętrza Pamiru. Wszystkie te miejsca należą do jednego z najpiękniejszych miejsc świata – górskiego rejonu Pamiro-Ałaju i Tien Szan. Tadżykistan i Kirgistan to kraje bezpieczne. Wycieczka Tadżykistan Kirgistan Podróż Przez Pamir jest jedną z niewielu, podczas których bez większego przygotowania kondycyjnego, możemy pokonać olbrzymi obszar górski i zobaczyć najpiękniejsze górskie zakątki.

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

TADŻYKISTAN KIRGISTAN PODRÓŻ PRZEZ PAMIR - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy do Osz. Na lotnisku spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure trzy godziny przed wylotem.

Dzień 2. KIRGISTAN - Osz

Przylot do Osz w Kirgistanie. Na lotnisku spotkanie z angielskojęzycznym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Kirgistanie i Tadżykistanie. Z lotniska transfer prosto do kirgiskiego domu na odpoczynek po trudach podróży. Osz to drugie co do wielkości miasto Kirgistanu, mieszka tu ponad 200 tys. mieszkańców. Najważniejsza turystyczna atrakcja to święta góra Sułajman Too – jedyny obiekt w Kirgistanie wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tu kilka zabytkowych obiektów i muzeów, wśród nich wzniesione w XVI wieku mauzoleum zwane Domem Babura. W mieście zwiedzimy bazar – jeden z największych bazarów w Centralnej Azji. Wieczorem dla zainteresowanych — masaż.

Dzień 3.  Osz / Sary - Mogul / Tulpar - Kul  (Pik Lenina)

Wyjazd w trasę. Dziś pierwszy kontakt z Górami Tien Szan. Malownicza trasa z kilkoma przełęczami w tym najwyższą - Przełęczą Taldyk Pass – 3615 m n.p.m. Przepiękna okolica i panoramy górskie. Nocleg w jurtach kirgiskich w okolicy Tulpar-Kul (Pik Lenina).

Dzień 4. Tulpar - Kul / Sary - Mogol / Jezioro Kara-Kul

Poranny spacer - trekking w okolicy Pik Lenina. Po obiedzie wyjazd w dalszą drogę. Po około trzech godzinach podróży przekroczymy przełęcz i zarazem przejście graniczne Kyzyl-Art, położone na wysokości 4282 m n.p.m. W trakcie podróży podziwiać będziemy piękne widoki Gór Pamir oraz najdłuższego płotu świata, czyli granicę dawnego ZSRR z Chinami. Wreszcie dotrzemy do Jeziora Kara-Kul - oazy ciszy i spokoju.

Dzień 5. Jezioro Kara-Kul / Bartang / Kok Jar / Jalan

Po śniadaniu spacer nad Jeziorem Kara-Kul i ruszamy w dalszą podróż w kierunku Doliny Bartang. Pokonamy nią około stukilometrowy odcinek. Jechać będziemy malowniczo położoną górską drogą. Rejon Kok Jar to jeden z najbardziej odizolowanych rejonów Gór Pamir. Odwiedzimy tu i poznamy życie mieszkańców, do których turyści trafiają niezwykle rzadko.

Dzień 6. TADŻYKISTAN - Murgab

Kontynuujemy podróż w kierunku miasta Murgab. To największe miasto wschodniego tadżyckiego Pamiru, a zarazem najbardziej niedostępny rejon w dawnym ZSRR. Murgab, mimo że leży w Tadżykistanie, jest w większości zamieszkały przez Kirgizów. W czasach Breżniewa w tych okolicach sowieccy naukowcy prowadzili intensywne prace nad bombą atomową. Uznali ten teren za idealnie położony i odizolowany. Dojazd tutaj był wówczas praktycznie niemożliwy. Okolice Murgab to głównie puste otwarte przestrzenie, obsypane kopczykami piaskowych, księżycowych gór.

Dzień 7. Murgab / Alichor / Bulunkul (Yashilkul)

Zjeżdżamy z głównej drogi, wyjazd do miejscowości Bulunkul i jednocześnie jeziora o tej samej nazwie. Do wioski prowadzi żwirowa droga a krajobrazy to piękne wprost księżycowe pejzaże. Wioska i Jezioro Bulunkul znajdują się na płaskim terenie. Proponujemy spacer - trekking po okolicy.

Dzień 8. Bulunkul / Chorog (Roud M-41)

Wyjazd do Chorog - stolicy Górnego Badachszanu. Żyje tutaj ponad 30 tysięcy ludzi. Jest to jedyne miasto w Pamirze, położone na wysokości 2100 m n.p.m. i jego administracyjne centrum. Znajdują się tutaj budynki rządowe, siedziby zagranicznych organizacji pozarządowych oraz Uniwersytet Azji Środkowej. Miasto położone jest nad rzeką Pandż, głównym dopływem Amur - Darii. Odwiedzimy bazar oraz ogród w centrum miasta.

Dzień 9.  Chorog / Rushan / Dolina Geisev 

Kontynuujemy podróż przez Pamir, który przez miejscowych zwany jest Bam-i-Dunja, co oznacza Dach Świata. Pamir to rozległe i wysokie pasmo górskie, leżące w przeważającej części w Tadżykistanie (z największym szczytem Ismaila Samaniego 7495 m n.p.m.). Dotrzemy do Doliny Geisev, skąd wyruszymy na dwugodzinny trekking do wioski w Dolinie Bartang, gdzie będziemy nocować. Trekking nie wymaga szczególnej kondycji, droga do wioski prowadzi doliną. Wioskę zamieszkuje około 50 mieszkańców.

Dzień 10. Dolina Geisev  / Chorog / Ishkashim - wjazd do Wachan

Wjazd do tadżyckiego Wachan. Wachan to graniczny, południowo-wschodni kraniec Tadżykistanu. Droga prowadzi Korytarzem Wachańskim, wzdłuż północnego brzegu rzeki Pandż. Rozpościerają się stąd wyjątkowo piękne widoki, z jednej strony na Pamir, a z drugiej na pokryte śniegiem szczyty Hindukuszu. Podróż przez Wachan jest niezapomnianym doświadczeniem. Po drodze zwiedzimy dwie twierdze: w Yamchun oraz w okolicy Iszkaszim. Odwiedzimy też gorące źródła – Bibi Fatima, nazwane imieniem córki proroka Mahometa, w których zażyjemy kąpieli. Po drodze wizyta w jednej z najstarszych twierdz Kacha-Kala, która ma około 2000 lat oraz muzeum Sufiego Muboraka Kadami Vakhani, lokalnego uczonego, teologa, poety i podróżnika. W pobliżu jego domu znajdują się kamienne tablice, które służyły uczonemu jako kalendarz słoneczny. Droga przez Wachan to jedna z najbardziej spektakularnych dróg świata, na całym jej odcinku zachwycają przepiękne górskie krajobrazy. Ciągnie się na wysokości od 2000 do 3000 m n.p.m.

Dzień 11.  Ishkashim / Langar

Dalsza podróż przez Wachan.

Dzień 12.  Langar / Alichur

Wyjazd do Alichur z Langar przez Przełęcz Khargusz. Droga wiedzie przez skalistą górską pustynię. Po drodze czekają nas liczne spotkania ze świstakami. To jedna z najpiękniejszych tras tej wyprawy. Jedziemy przez Góry Pamir ale towarzyszą nam również widoki na szczyty Tien Szan oraz Hindukusz.

Dzień 13.  Alichur / Rezerwat Zorkol (Karajylga yurts day)

Po załatwieniu wymaganych permitów rozpoczynamy podróż po Rezerwacie Zorkol. Jest to Park Narodowy oraz jezioro położone w południowym Tadżykistanie i północnym Afganistanie, na styku gór Pamir i Hindukusz. Jezioro znajduje się na wysokości 4126 m n.p.m. Wypływa z niego rzeka Pamir, która dalej stanowi granicę afgańsko-tadżycką. Nocleg w jurcie w osadzie Qarabolaq, położonej we wschodniej części jeziora.

Dzień 14.  Karajylga / Cheshtobo - gorące źródła / Rankul

Po porannym spacerze po parku wyjazd w kierunku Jarty Gumbez – gorących źródeł. Znajdują się tutaj dwa baseny. Odpoczynek. Przejazd do osady Rangul, gdzie spotkamy stada wielbłądów.

Dzień 15.  Rankul / Kara-Kul / Sary Tash / Osz

Podróż przez Toktyamish do obserwatorium astronomicznego w Thor Bulak. Jest to sowieckie obserwatorium, z którego szczytu można podziwiać jeden z piękniejszych szczytów Azji Centralnej – Muztag Ata. Nocleg w Murgab. Dalsza podróż do Kara Kul i Sary Tash przez Przełęcz Kyzyl - Art (4282 m n.p.m.). Wjazd do Kirgistanu w Sary Tash. Przy dobrej pogodzie będziemy mogli podziwiać ponownie szczyt Pik Lenina i inne ośnieżone szczyty Pamiru. Przejazd do Osz.

Dzień 16. Osz

Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie z angielskojęzycznym pilotem Poza Trasą Adventure w Kirgistanie i Tadżykistanie. Wylot do Warszawy. Przylot do Warszawy.

W poniższym programie mogą nastąpić pozostające w gestii pilota korekty spowodowane, np.: przyczynami organizacyjnymi oraz innymi czynnikami zewnętrznymi (pogoda, sytuacja polityczna itp.)

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 1990 USD

+ bilety lotnicze ok. 3350 PLN

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa  - Osz - Warszawa   *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi zgodnie z programem
 • Transport wynajętym samochodem Jeep wraz z kierowcą na całej trasie podróży  (w przypadku tras extra - fakultatywnych dodatkowa opłata)
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnego przewodnika
 • Permity i pozwolenia na wjazdy do miejsc tam gdzie są wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN )
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Relację fotograficzną z wyjazdu

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów testów PCR (o ile wymagane)
 • Kosztów wizy do Tadżykistanu oraz zezwolenie GBAO – Cena za e-vise 50 USD + 20 USD - zezwolenie GBAO + opłata za płatność kartą kredytową ok. 3 - 5 USD  (koszt wizy w sumie to ok. 75 USD) Wizę wypełnia się przez stronę a jej wydruk zabieramy ze sobą i jest on podstawą do wjazdu https://www.evisa.tj/index.evisa.html
 • Kosztów wyżywienia (około 13 USD na dobę / osoba)
 • Zwyczajowych napiwków (około 50 USD)

Dodatkowe informacje:

 • Do udziału w wyprawie wymagany jest paszport ważny min. 6 miesięcy od daty wjazdu do kraju. Formalności wizowe należy załatwić online najlepiej 2-3 miesiące przed wyjazdem a w razie problemów poinformować organizatora
 • Noclegi zazwyczaj w domach mieszkalnych u mieszkańców, nie zawsze oddzielny pokój dla kobiet i mężczyzn (w kraju tym nie ma klasycznych hoteli, a w zwyczaju jest spanie - homestay - w miastach pokoje 2 osobowe, transport: jeep na całej trasie, poza Osz.
 • Szczepienia nie są obowiązkowe lecz zlecane (żółtaczka typu A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny)
 • Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej. Trekking nie wymaga specjalnej kondycji. Osoby nie zainteresowane uczestnictwem będą w tym dniu odpoczywały. Warto ze sobą zabrać czapkę, rękawiczki oraz śpiwór.
 • W powyższym programie mogą nastąpić pozostające w gestii pilota korekty, spowodowane, np.: zmianami rozkładu jazdy komunikacji lokalnej oraz innymi czynnikami zewnętrznymi (pogoda, sytuacja polityczna itp.)

Tadżykistan KIRGISTAN PODRÓŻ PRZEZ PAMIR NA ZDJĘCIACH

TADŻYKISTAN KIRGISTAN PAMIR - AZJA CENTRALNA

Tadżykistan Kirgistan Pamir Azja Centralna - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj nasze relacje z podróży i wypraw: Tadżykistan Rezerwat Zorkol,   Tadżykistan Jezioro Iskandarkul,   Jezioro Song Kol 1,   Jezioro Song Kol 2,   Wyprawa do Kirgistanu – jak się przygotować?