fbpx
Azja Centralna: Tadżykistan, Pamir, Bartang
20.07.2019
-
04.08.2019
16
dni
CENA:
6500PLN + bilety lotnicze

Podróż przez góry Pamir

Pamir – Bartang – Wachan – Rezerwat Zorkol – Shaimak – kirgiska dolina Allay

To jedna z wypraw o największym ładunku przygody i niezwykle ciekawa propozycja dla osób kochających góry i otwartą przestrzeń. Podczas podróży przez Pamir dotrzemy bardzo wysoko i bardzo daleko. Pokonamy wiele dolin i przełęczy, ujrzymy ośnieżone siedmiotysięczniki, odwiedzimy wioski Pamiru, Wahanu oraz doliny Allay. Będziemy kąpać się w gorących źródłach i jeziorach, których dziesiątki znajdują się na naszej trasie. Następnie poznamy życie kirgiskich nomadów – będziemy mieli okazję spać w jurtach, a także doświadczyć jazdy ulubionym kirgiskim środkiem transportu jakim jest koń. Spotkamy masywne jaki, a jeśli szczęście dopisze, to na pograniczu afgańskim także wielbłądy.

Na naszej trasie będzie można zobaczyć siedmiotysięcznik Pik Lenina, zwany także Szczytem Awicenny (7.134 m n.p.m.), a także Niebiańskie Góry zwane Tien-szan. Odwiedzimy Rezerwat Zorkol oraz Shaimak – a więc miejsca, gdzie praktycznie nikt nie dociera.

Jest to wyprawa dla poszukiwaczy azjatyckich klimatów i folkloru oraz pasjonatów gór. Podczas podróży zobaczymy perły "Jedwabnego Szlaku": orientalne twierdze i miasta. Poczujemy smak przygody w zagubionych górskich enklawach Azji. To wymarzona trasa dla pasjonatów fotografii, ponieważ tereny te są niezwykle różnorodne. Spotkamy górskie ośnieżone białe szczyty, piaskowe góry rejonu Murgab i skaliste wierchy wnętrza Pamiru. Wszystkie te miejsca należą do jednego z najpiękniejszych miejsc świata – górskiego Pamiro-Ałaju i Tien Shan.

Tadżykistan oraz Kirgistan to kraje bezpieczne. Podróż ta – jest jedną z niewielu, gdzie bez większego przygotowania kondycyjnego, możemy pokonać olbrzymi obszar górski i zobaczyć bardzo wiele.

Plan podróży:

W poniższym programie mogą nastąpić pozostające w gestii pilota korekty, spowodowane, np.: zmianami rozkładu jazdy komunikacji lokalnej oraz innymi czynnikami zewnętrznymi (pogoda, sytuacja polityczna itp.)

Dzień 1 - Wylot do Biszkeku w Kirgistanie
Z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.
Dzień 2 - Biszkek
Przylot do Biszkeku i nocleg. Pierwszy kontakt z Kirgistanem, wizyta na bazarach i spacer po mieście.
Dzień 3 - Karakol
Przelot z Biszkeku do Osz. Dalszy przejazd jedną z najpiękniejszych dróg Centralnej Azji przez dolinę Allay, w kierunku granicy z Tadżykistanem. Przekroczymy przełęcz i zarazem przejście graniczne Kyzyl-Art, położone na wysokości 4.282 m n.p.m. Po drodze podziwiać będziemy piękne widoki gór Pamir oraz najdłuższego płotu świata, czyli granicy dawnego ZSRR z Chinami. Wreszcie dotrzemy do jeziora Karakol, oazy ciszy i spokoju.
Dzień 4 - Bartang, Aktash
Po śniadaniu i spacerach nad jeziorem Karakol ruszamy w dalszą drogę w kierunku doliny Bartang, pokonując około stu kilometrowy jej odcinek. Jedziemy piękną górską drogą. Nocleg w jurtach kirgiskich w osadzie Aktash na wysokości około 4000 metrów. Rejon Aktash to jeden z najbardziej odizolowanych rejonów Pamiru. Poznamy tu życie ludzi, do których turyści trafiają niezwykle rzadko.
Dzień 5 - Rangkul, Murgab
Przejazd do osady Rangul, gdzie łatwo o spotkanie z wielbłądami. Następnie kontynuujemy podróż w kierunku miasta Murgab. To największe miasto wschodniego tadżyckiego Pamiru, a zarazem najbardziej niedostępne w dawnym ZSRR. Murgab mimo że leży w Tadżykistanie, jest w większości zamieszkały przez Kirgizów. W czasach Breżniewa w okolicach miasta Murgab, sowieccy naukowcy prowadzili intensywne prace nad bombą atomową. Uznali ten teren za idealnie odizolowany, ponieważ dojazd tutaj był wówczas praktycznie nie możliwy. Okolice Murgab to głównie puste otwarte przestrzenie, obsypane kopczykami piaskowych, księżycowych gór.
Dzień 6 - Przełęcz Khargusz, Langar
Przejazd do Langar przez przełęcz Khargusz. Droga wiedzie przez skalistą górską pustynię. Po drodze czekają nas liczne spotkania ze świstakami. Wjeżdżamy do tadżyckiego Wahanu. To jedna z najpiękniejszych tras tej wyprawy. Jedziemy przez góry Pamir, ale na wyciągnięcie ręki zobaczymy szczyty Tien-Szan oraz Hindkuszu. Nocleg w tradycyjnym wachańskim domu.
Dzień 7 - Wahan, Yamchun
Dalszy przejazd przez Wahan. Wahan to graniczny, południowo-wschodni kraniec Tadżykistanu. Droga prowadzi korytarzem wahańskim, wzdłuż północnego brzegu rzeki Pandż, skąd rozpościerają się widoki, z jednej strony na Pamir, a z drugiej na pokryte śniegiem szczyty Hindukuszu. Podróż przez Wahan jest niezapomnianym doświadczeniem. Po drodze zwiedzimy dwie twierdze: w Yamchun (z IV-III w p.n.e.) oraz w okolicy Iszkaszim. Odwiedzimy też gorące źródła – Bibi Fatima, nazwane imieniem córki proroka Mahometa, w których zażyjemy kąpieli. Po drodze wizyta w jednej z najstarszych twierdz Kacha-Kala, która ma około 2000 lat oraz muzeum Sufiego Muboraka Kadami Vakhani, lokalnego uczonego, teologa, poety i podróżnika. W pobliżu jego domu znajdują się kamienne tablice, które służyły uczonemu jako kalendarz słoneczny. Droga przez Wahan to jedna z najbardziej niezapomnianych dróg świata, na całym jej odcinku zachwycają przepiękne górskie krajobrazy. Ciągnie się na wysokości od 2000 do 3000 m n.p.m. Nocleg w Iszkaszim.
Dzień 8 - Iszkaszim, Jesev
Poranny spacer po Iszkaszim. Kontynuujemy podróż przez Pamir, który przez miejscowych zwany jest Bam-i-Dunja, co oznacza Dach Świata. Pamir to rozległe i wysokie pasmo górskie, leżące w przeważającej części w Tadżykistanie (z największym szczytem Ismaila Samaniego 7.495 m n.p.m.). Dojeżdżamy do doliny Jesev, skąd udajemy się na 2-godzinny minitrekking do wioski w dolinie Bartang, gdzie będzie nasz nocleg. Do tego trekkingu nie jest wymagana szczególna kondycja, a droga do wioski prowadzi doliną. Wioskę zamieszkuje około 50 mieszkańców. Nocleg w tradycyjnym pamirskim domu.
Dzień 9 - Dolina Jesev, Chorog
Powrót z wioski (około 2-3 godz.) do miejsca, gdzie czeka na nas samochód. Dla chętnych – kąpiel w jeziorze. Przejazd do Chorog, stolicy Górnego Badachszanu. Żyje tutaj przeszło 30 tysięcy ludzi. Jest to jedyne miasto w Pamirze, położone na wysokości 2.100 m n.p.m. i jego administracyjne centrum. Znajdują się tutaj budynki rządowe, siedziby zagranicznych organizacji pozarządowych oraz Uniwersytet Azji Środkowej. Miasto położone jest nad rzeką Pandż, głównym dopływem Amur Darii. Odwiedzimy bazar oraz ogród w centrum miasta. Nocleg w Wahanie.
Dzień 10 - Zorkol
Warunkiem wjazdu do parku Zorkol jest otrzymanie permitu wjazdowego, wydawanego na kilka dni przed wjazdem. Permity są załatwiane w Iszkaszim oraz Chorogu. Po załatwieniu wymaganych permitów ruszamy do Zorkul. Jest to Park Narodowy oraz jezioro położone w południowym Tadżykistanie i północnym Afganistanie, na styku gór Pamir i Hindukusz. Jezioro znajduje się na wysokości 4.126 m n.p.m. Wypływa z niego rzeka Pamir, która dalej stanowi granicę afgańsko-tadżycką. Nocleg w jurcie w osadzie Qarabolaq, położonej we wschodniej części jeziora.
Dzień 11 - Shaimak
Po porannym spacerze po parku ruszamy w kierunku Jarty Gumbez – gorących źródeł. Znajdują się tutaj dwa baseny z wodą. Przejazd do Shaimak, czyli tzw. koniec Tadżykistanu, położony na styku trzech granic Tadżykistanu, Afganistanu i Chin. Mimo iż jest on położony w granicach Tadżykistanu, zamieszkują go głównie Kirgizi. Wizyta w lokalnej szkole, gorących źródłach i nocleg.
Dzień 12 - Toktyamish i dojazd do Murgab
Przejazd przez Toktyamish do obserwatorium astronomicznego w Thor Bulak. Jest to sowieckie obserwatorium, ze szczytu którego można podziwiać jeden z piękniejszych szcztów Azji Centralnej – Muztag Ata. Nocleg w Murgab.
Dzień 13 - Sary Tash i Osz
Droga przez Karakol do Sary Tash przez przełęcz Kyzyl-Art (4.282 m n.p.m.). Wjazd do Kirgistanu. W Sary Tash przy dobrej pogodzie będziemy mogli podziwiać szczyt Pik Lenina i inne śnieżnobiałe szczyty Pamiru. Przejazd do Osz.
Dzień 14 - Biszkek
Poranny przelot z Osz do Biszkeku. Zwiedzanie miasta i zakupy na centralnym bazarze -Oszki Bazar- oraz najwiekszym podmiejskim bazarze Kirgistanu – Dordoi.
Dzień 15 - Powrót do Polski.
... z walizką pełną niezapomnianych wrażeń : )

Tadżykistan na zdjęciach:

6.500PLN

+ bilety lotnicze

Cena obejmuje:

 • Bilet lotniczy na wewnętrznej trasie Biszkek – Osz oraz Osz – Biszkek
 • Noclegi zgodnie z programem
 • Transport wynajętym samochodem Jeep wraz z kierowcą na całej trasie podróży. (W przypadku tras extra fakultatywnych dodatkowa opłata)
 • Opiekę polskiego pilota
 • Permity na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL 30000 Euro, NNW 15000 zł

Cena NIE obejmuje:

 • Biletów lotniczych na trasie: Warszawa-Biszkek-Warszawa (ok. 2 000 zł)
 • Wiza do Tadżykistanu oraz zezwolenie GBAO – Cena za e-vise 50$ for the visa+20$ GBAO permit +opłata za karte kredytowa okolo 3-5 usd – tak więc koszt wizy to okolo 75usd. (wizę wypełnia się przez stronę, a jej wydruk zabieramy ze sobą i jest on podstawą do wjazdu https://www.evisa.tj/index.evisa.html
 • Wyżywienie (max. 13USD na dobę)

Inne informacje:

 • Do udziału w wyprawie wymagany jest paszport ważny min. 6 miesięcy od daty wjazdu do kraju, formalności wizowe należy załatwić online najlepiej 2-3 miesiące przed wyjazdem a w razie problemów poinformować organizatora
 • Grupa 5 osób – 10 osób
 • Noclegi zazwyczaj w domach mieszkalnych u ludzi, nie zawsze oddzielny pokój dla kobiet i mężczyzn (w kraju tym nie ma klasycznych hoteli, a w zwyczaju jest spanie -homestay-w miastach pokoje 2-3-osobowe, transport: dżip na całej trasie, poza Biszkekiem, szczepienia nie są obowiązkowe, lecz zlecane (żółtaczka A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny)
 • Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej. Treking nie wymaga specjalnej kondycji, a osoby nim niezainteresowane będą miały odpoczynek w trakcie jego trwania. Warto ze sobą zabrać czapkę, rękawiczki oraz śpiwór.