fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

TOGO - BENIN - BURKINA FASO
26.10.2019
-
12.11.2019
18
dni
CENA:
4700PLN + 2000EUR

VooDoo Festiwal – Safari Park Panjari – Kpalime – Misje w Afryce – Treking – Etnika i koloryt Afryki

Zapraszam do podróży przez trzy kraje: Togo, Burkinę Faso i Benin - wyprawa ta pozwoli nam na odkrycie magii Zachodniej Afryki.

Jednym z głównych  celów podróży jest spotkanie z obrzędami VOODOO w Beninie. Po drodze odwiedzimy także wiele wiosek i zapoznamy się z życiem mieszkańców Afryki. Uwiodą nas: różnorodność krajobrazów, a także niezwykłe dziedzictwo kulturowe Togo, Beninu i Burkiny Faso. Odwiedzimy także polskich misjonarzy i udamy się na safari w Parku Panjari. Poznamy ponadto afrykańską muzykę, a także - dla ochłody - wykąpiemy się w wodospadzie o krystalicznie czystej wodzie.

Festiwale VOODOO odbywają się licznie w Beninie, Togo i Ghanie. Ten największy ma miejsce w Ouidah w pobliżu Oceanu Atlantyckiego. Stąd wywożono niewolników do Ameryki (w tym do Haiti, gdzie po dziś silny silny jest kult voodoo).

Nasza wyprawa po Afryce będzie odbiegała od klasycznych wycieczek – po utartych szlakach, zarezerwowanych hotelach i zaplanowanych usługach turystycznych. To wyjazd dla osób, które podczas swoich podróży pragną poznawać, doświadczać oraz aktywnie współtworzyć jej przebieg. Mimo zaplanowanej trasy, ze względu na specyficzne warunki afrykańskie – będziemy na bieżąco dopasowywać trasę i noclegi do możliwości. Niektóre części naszej wycieczki będą musiały być rozpoznawcze i elastyczne. Ciągle zmieniający się stan dróg, zła pogoda i bezpieczeństwo mogą korygować nasze plany.

W czasie wyprawy mogą też wyniknąć małe i często nieoczekiwane zmiany np. możemy skorzystać z zaproszenia aby zobaczyć miejscowe obrzędy, święta itp. To dla nas wyzwanie, przygoda i niezapomniane chwile podróży w miłej atmosferze towarzyszących osób. W trakcie wyjazdu odwiedzimy wiele odległych obszarów, gdzie nie ma infrastruktury turystycznej. Postaram się, aby podróż była możliwie komfortowa. Będziemy korzystać z dostępnych hoteli klasy turystycznej ale często zwłaszcza na prowincji musimy zrozumieć ze jesteśmy w prawdziwej Afryce, tak więc standard może być nie najwyższy.

Plan podróży:

Dzień 1 - Wylot z Berlina (lub Warszawy)
Wylot z Berlina (lub Warszawy)
Dzień 2 - Lome
Zwiedzanie miasta. Sprawy organizacyjne jak wymiana pieniędzy, zakup kart sim czyli zalogowanie się w Afryce. Po Lome można poruszać się taxówką i motorami. Odwiedzimy bazar a wieczorem jedną z lokalnych restauracji.
Dzień 3 - Kpalime ( 2-3h samochodem)
Wycieczka do Kpalime położonego pośród malowniczych wzgórz, słynnych w Togo z upraw kawy i kakao, po których, można przez kilka dni powędrować. W okolicach miasta znajduje się kilka wodospadów. Odwiedzimy wodospad Arkowa lub Kpime. ( wodospady są trudno dostępne bo w porze deszczowej drogi są błotniste a z drugiej strony gdy jest pora sucha wody starcza na ledwo płynącą po skale stróżkę lub kierowana jest w całości do małej elektrowni wodnej. Wodospad pełen wody jest naprawdę piękny i może nam się uda dotrzeć. Powrót do Lome.
Dzień 4 - Okolice Lome
Zwiedzanie muzeum niewolników, rejs po jeziorze Togoville. Wizyta we wiosce na półwyspie Togoville oraz w szkole podstawowej.
Dzień 5 - Lome. Grand Popo ( 3h)
Dojazd do Lome i przyjazd do Grand Popo nad oceanem. Grand Popo słynie z piaszczystych plaż, sielskiej atmosfery przyciągając turystów i ogromnych fal. To plaża bez dużych ośrodków turystycznych, dyskotek i pozerstwa. Plaża w Grand Popo jest szeroka i stosunkowo czysta. Kąpiel jest ryzykowna ze względu na duże, cofające się fale i spory spadek.
Dzień 6 - Voodoo w Ouidah
Przejazd do Ouidah, miasta o bogatej historii, znanego również jako stolica-voodoo Beninu. Ouidah było jednym z głównych miejsc, skąd odpływały statki z niewolnikami i dokąd wielu niewolników wróciło po wyzwoleniu. Festiwal Voodoo to bardzo żywiołowy spektakl z udziałem wielu kapłanów voodoo. Impreza odbywa się przy plaży, gdzie w wielu miejscach odbywają się liczne obrzędy. To impreza dla ludzi o mocnych nerwach;_) W Ouidah znajduje się 3,5- kilometrową piaszczystą drogą droga niewolników, która przypomina historię niewolnictwa . Odwiedzimy też Świątynia Pytonów, gdzie spotkamy wiele węży wykorzystywanych w ceremoniach voodoo. W Ouidah odnajdziemy tam rzeźby symbolizujące voodoo oraz animistyczne bóstwa i wierzenia.
Dzień 7 - Ganvie
Przejazd do Ganvie ( 3 godziny). Wyprawa łodzią motorową do Ganvié, niesamowitego miasta zbudowanego na palach w samym sercu Lac Noukoué. Blisko 40.000 ludzi z plemienia Tofinu żyje właśnie tutaj. Jest to jedna z ostatnich ocalałych wiosek na palach, która została zbudowana 400 lat temu. W tamtych czasach ludzie z plemienia Tofinu budowali podobne wioski, aby uciec przez Dahomejami- łowcami niewolników, którym zabroniono podróżować drogą wodną z powodów religijnych. Tofinu żyją niemal wyłącznie z rybołówstwa. Nocleg na jeziorze w hotelu na palach u ludzi Tofinu.
Dzień 8 - Przejazd do Abomey
Miasto słynie z królewskich pałaców, które uważane są za unikalne. Są one śladem dawnego, zaginionego królestwa i najbardziej znanym miejscem związanym z regionalną tradycją na obszarze Afryki Zachodniej. To grupa konstrukcji ziemnych wzniesionych przez ludzi Fon. Na przestrzeni lat 1625-1900 zamieszkiwane były przez 12 królów. Każdy z kolejnych władców stawiał sobie nowy pałac. Do dzisiaj zachowały się tylko dwa z nich. Po południu odwiedzimy pałac, a także pomnik Benhazina, znajdujący się przy wschodnim wjeździe do miasta. Spacer po starym mieście, gdzie zachowały się resztki błotnego muru, okalającego niegdyś granice imperium. Powrót do Cotonou.
Dzień 9 - Tanguida
Udajemy się na północ Beninu do miasta Tanguida ( wygodny autobus o 7 rano, 11 godzin podróży z postojami) Główna droga z południa na północ jest kręgosłupem komunikacji Beninu Tanguida to już inny Benin, miasto jest bardzo interesujące etnicznie spotkamy w nim przedstawicieli rdzennych plemion Fon, Dendi, Ditarami, Fulani i wielu innych.
Dzień 10 - Panjari
Safari w Parku Narodowym Panjari – jednym z największych Parków Zachodniej Afryki. To jedyny park w Afryce Zachodniej z tak wieloma zwierzętami jak lwy, hipopotamy, guźcie, bawoły i przede wszystkim słonie. Park zajmuje powierzchnię 2755 km?. W 1986 roku organizacja UNESCO włączyła park do rezerwatu biosfery o tej samej nazwie. Obszar parku pokrywają sawanny, przepływa tędy też rzeka Oti. Zakwaterowanie na terenie parku w hotelu.
Dzień 11 - Panjari dzień 2
Drugi dzień Safari. Popołudniu udamy się na targ i będzie to moment na poznanie ludzi. To teren bardzo ciekawy etnicznie, a okolice to miniaturowe domki otoczone wzgórzami i ogromnymi baobabami. Mieszkańcy to plemiona pochodzące z terenu Burkina Faso, wyznające animizm, wiele osób jest wciąż skaryfikowanych. Na targu zanurzymy się w tym niesamowitym otoczeniu. W dalszej części dnia udamy się na wodospad gdzie w czystej i chłodnej wodzie możliwa jest kąpiel. Powrót do Tanguida.
Dzień 12 - Burkina Faso
Opuszczamy Benin, wjeżdzając do Burkiny Faso. Przed nami całodzienny przejazd do stolicy Wagadugu (z postojami).
Dzień 13 - Wagadugu
Stolica Burkina Faso, jak na ten kraj jest dużym miastem, ale daleko jej do statusu metropolii – w mieście nie ma wysokich budynków ani nowoczesnych dzielnic. Centrum miasta stanowi charakterystyczne rondo z globusem po środku – Rond point des Nations Unies. Niedaleko ronda znajdują się urzędy, banki i bazar. Dworce autobusowe, poza nielicznymi wyjątkami, leżą kilka kilometrów od centrum.
Dzień 14 - Sabou
Wizyta u misjonarzy franciszkanów z Polski którzy prowadzą szpital i szkołę. To miejsce w którym dowiemy się bardzo wiele o Afryce bo nikt lepiej nie zna gtej części świata jak mieszkający w Burkinie Faso od lat misjonarze. Doświadczenie spotkania z misjonarzami jest niezwykle cenne, zwłaszcza że msze święte w Afryce, odprawiane dla tubylców bardzo różnią się od nabożeństw, które znamy z Europy. Często towarzyszą im tańce, głośna muzyka, tubylcy grają na bębnach. W ten sposób Afrykanie wyrażają emocje słowem i postawą, całym ciałem. W Tym dniu odwiedzimy też farmę krokodyli, która znajduje się w jednej z wiosek na otwartym jeziorze.
Dzień 15 - Sabou - okolice
Wizyta we wioskach okolic Sabou i Lou. Poznajemy koloryt Afryki. Udamy się do odległych wiosek wraz z misjonarzami.
Dzień 16 - Bobo Dilasou
Bobo jest drugim co do wielkości miastem Burkina Faso (niecałe pół miliona mieszkańców) i stanowi przyjemny przystanek, oferując przy tym kilka atrakcji. Główną atrakcją miasta jest Wielki Meczet wykonany z gliny i błota, z charakterystycznymi, wystającymi belkami, podtrzymującymi konstrukcję. Po drugiej stronie ulicy od meczetu zaczyna się starówka Bobo-Dioulasso – Kibidwe. Spacer wąskimi uliczkami, odwiedziny warsztatów rzemieślników. Wieczorem wizyta w jednej z licznych knajp muzycznych.
Dzień 17 - Sindou
Przejazd na południe Burkiny Faso, do miejsca spotkania się trzech państw ? Wybrzeża Kości Słoniowej , Mali oraz Burkiny Faso. Celem będzie okolica Sindou oraz Karfiuega wodospad. Nocleg we wiosce.
Dzień 18 - Banfora
Zwiedzanie terenu Sindou. Zakupy masek na targu. Nocleg w mieście Banfora.
Dzień 19 - Powrót do stolicy Wagadugu
Dzień 20 - Powrót do Polski
Powrót do Polski z walizką pełną niezapomnianych wrażeń 🙂

Togo, Benin i Burkina Faso na zdjęciach:

Film z festiwalu VOODOO

2.000PLN

+ 2.700PLN
(bilet lotniczy*)

+ 2.000EUR

Cena obejmuje:

 • Noclegi w czystych (jak na Afrykę) hotelach klasy turystycznej. Pokoje jedynki, dla par małżeńskie dwójki
 • Przelot Berlin-Lome, Wagadugu-Berlin i transport Warszawa-Berlin -Warszawa
 • Ubezpieczenie KL/NWW podróżne (Koszty leczenia: 200.000 EUR, NNW: 50.000 zł, OC 60.000 Eur)
 • Transport autobusami, jeepami, motorami na całej trasie podróży
 • Wizyta w Parku Panjari, wejściówki, samochód terenowy i noclegi w parku
 • Opiekę polskiego pilota
 • Permity na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy

Cena nie obejmuje:

 • Wizy do krajów gdzie pojedziemy (60 Eu za wizę do Burkiny Faso, 20Eu Togo, 100 Eu Benin). Wizy pomagamy załatwić , ale można też samemu o nie aplikować
 • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów (max. 30 USD)
 • Napoje alkoholowe (tam jest tani alkohol)
 • Wyżywienia (około 15 USD max. za dobę)
 • Zakupy (to teren bardzo bogaty w afrykańska sztukę…) można więc zakupić fetysze, maski
 • Zwyczajowych napiwków

*Bilet lotniczy z Berlina do rozliczenia