fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

TOGO - BENIN - GHANA
22.11.2019
-
08.12.2019
23
dni
CENA:
1900EUR + 4600PLN

VOODOO – SAFARI PARK PANJARI – KPALIME TREKING – GHANA

Wyprawa Togo, Benin oraz Ghana to podróż przez 3 kraje Afryki. Jednym z celów podróży jest spotkanie z obrzędami VOODOO w Togo oraz Beninie. Jednym z najpopularniejszym z nich ma miejsce w miejscowości Ouidah w pobliżu Oceanu Atlantyckiego, skąd wywożono niewolników do Ameryki ( w tym do Haiti, gdzie po dziś jest tez kult voodoo).

Po drodze odwiedzimy wiele wiosek i zapoznamy się z życiem mieszkańców Afryki. Uwiodą nas na pewno różnorodność krajobrazów, ludzi i środowisk,  a także niezwykłe dziedzictwo kulturowe Togo, Beninu i Burkiny Faso. Na trasie naszej podróży odwiedzimy także polskich misjonarzy, udamy się na safari w Parku Panjari, poznamy afrykańską muzykę, a także dla ochłody wykąpiemy się w wodospadzie o krystalicznie czystej wodzie.

Nasza wyprawa po Afryce będzie odbiegała od klasycznych wycieczek – po utartych szlakach, zarezerwowanych hotelach i zaplanowanych usługach turystycznych. To wyjazd dla osób, które podczas swoich podróży pragną poznawać, doświadczać oraz aktywnie współtworzyć jej przebieg. Mimo zaplanowanej trasy, ze względu na specyficzne warunki afrykańskie – będziemy na bieżąco dopasowywać trasę i noclegi do możliwości.

Ciągle zmieniający się stan dróg, zła pogoda i bezpieczeństwo mogą korygować nasze plany. Taka elastyczność będzie czynić podróż przygodą. W czasie wyprawy mogą też wyniknąć małe i często nieoczekiwane zmiany np. możemy skorzystać z zaproszenia aby zobaczyć miejscowe obrzędy, święta itp.  W trakcie wyjazdu odwiedzimy wiele odległych obszarów, gdzie nie ma infrastruktury turystycznej. Postaram się, aby podróż była możliwie komfortowa. Będziemy korzystać z dostępnych hoteli klasy turystycznej.  ale często zwłaszcza na prowincji musimy zrozumieć ze jesteśmy w prawdziwej Afryce, tak więc standard może być nie najwyższy.

Plan podróży:

Dzień 1 - Wylot z Berlina
Wylot z Berlina
Dzień 2 - Lome
Zwiedzanie miasta. Sprawy organizacyjne jak wymiana pieniędzy, zakup kart sim czyli zalogowanie się w Afryce. Po Lome można poruszać się taxówką i motorami. Odwiedzimy bazar a wieczorem jedną z lokalnych restauracji.
Dzień 3 - Kpalime ( 2-3h samochodem)
Wycieczka do Kpalime położonego pośród malowniczych wzgórz, słynnych w Togo z upraw kawy i kakao, po których, można przez kilka dni powędrować. W okolicach miasta znajduje się kilka wodospadów. Odwiedzimy wodospad Arkowa lub Kpime. ( wodospady są trudno dostępne bo w porze deszczowej drogi są błotniste a z drugiej strony gdy jest pora sucha wody starcza na ledwo płynącą po skale stróżkę lub kierowana jest w całości do małej elektrowni wodnej. Wodospad pełen wody jest naprawdę piękny i może nam się uda dotrzeć. Powrót do Lome.
Dzień 4 - Okolice Lome
Zwiedzanie muzeum niewolników, rejs po jeziorze Togoville. Wizyta we wiosce na półwyspie Togoville oraz w szkole podstawowej.
Dzień 5 - Lome. Grand Popo ( 3h)
Dojazd do Lome i przyjazd do Grand Popo nad oceanem. Grand Popo słynie z piaszczystych plaż, sielskiej atmosfery przyciągając turystów i ogromnych fal. To plaża bez dużych ośrodków turystycznych, dyskotek i pozerstwa. Plaża w Grand Popo jest szeroka i stosunkowo czysta. Kąpiel jest ryzykowna ze względu na duże, cofające się fale i spory spadek.
Dzień 6 - Voodoo w Ouidah
Przejazd do Ouidah, miasta o bogatej historii, znanego również jako stolica-voodoo Beninu. Ouidah było jednym z głównych miejsc, skąd odpływały statki z niewolnikami i dokąd wielu niewolników wróciło po wyzwoleniu. Festiwal Voodoo to bardzo żywiołowy spektakl z udziałem wielu kapłanów voodoo. Impreza odbywa się przy plaży, gdzie w wielu miejscach odbywają się liczne obrzędy. To impreza dla ludzi o mocnych nerwach;_) W Ouidah znajduje się 3,5- kilometrową piaszczystą drogą droga niewolników, która przypomina historię niewolnictwa . Odwiedzimy też Świątynia Pytonów, gdzie spotkamy wiele węży wykorzystywanych w ceremoniach voodoo. W Ouidah odnajdziemy tam rzeźby symbolizujące voodoo oraz animistyczne bóstwa i wierzenia.
Dzień 7 - Ganvie
Przejazd do Ganvie ( 3 godziny). Wyprawa łodzią motorową do Ganvié, niesamowitego miasta zbudowanego na palach w samym sercu Lac Noukoué. Blisko 40.000 ludzi z plemienia Tofinu żyje właśnie tutaj. Jest to jedna z ostatnich ocalałych wiosek na palach, która została zbudowana 400 lat temu. W tamtych czasach ludzie z plemienia Tofinu budowali podobne wioski, aby uciec przez Dahomejami- łowcami niewolników, którym zabroniono podróżować drogą wodną z powodów religijnych. Tofinu żyją niemal wyłącznie z rybołówstwa. Nocleg na jeziorze w hotelu na palach u ludzi Tofinu.
Dzień 8 - Przejazd do Abomey
Miasto słynie z królewskich pałaców, które uważane są za unikalne. Są one śladem dawnego, zaginionego królestwa i najbardziej znanym miejscem związanym z regionalną tradycją na obszarze Afryki Zachodniej. To grupa konstrukcji ziemnych wzniesionych przez ludzi Fon. Na przestrzeni lat 1625-1900 zamieszkiwane były przez 12 królów. Każdy z kolejnych władców stawiał sobie nowy pałac. Do dzisiaj zachowały się tylko dwa z nich. Po południu odwiedzimy pałac, a także pomnik Benhazina, znajdujący się przy wschodnim wjeździe do miasta. Spacer po starym mieście, gdzie zachowały się resztki błotnego muru, okalającego niegdyś granice imperium. Powrót do Cotonou.
Dzień 9 - Tanguida
Udajemy się na północ Beninu do miasta Tanguida ( wygodny autobus o 7 rano, 11 godzin podróży z postojami) Główna droga z południa na północ jest kręgosłupem komunikacji Beninu Tanguida to już inny Benin, miasto jest bardzo interesujące etnicznie spotkamy w nim przedstawicieli rdzennych plemion Fon, Dendi, Ditarami, Fulani i wielu innych.
Dzień 10 - Panjari
Safari w Parku Narodowym Panjari – jednym z największych Parków Zachodniej Afryki. To jedyny park w Afryce Zachodniej z tak wieloma zwierzętami jak lwy, hipopotamy, guźcie, bawoły i przede wszystkim słonie. Park zajmuje powierzchnię 2755 km?. W 1986 roku organizacja UNESCO włączyła park do rezerwatu biosfery o tej samej nazwie. Obszar parku pokrywają sawanny, przepływa tędy też rzeka Oti. Zakwaterowanie na terenie parku w hotelu.
Dzień 11 - Panjari dzień 2
Drugi dzień Safari. Popołudniu udamy się na targ i będzie to moment na poznanie ludzi. To teren bardzo ciekawy etnicznie, a okolice to miniaturowe domki otoczone wzgórzami i ogromnymi baobabami. Mieszkańcy to plemiona pochodzące z terenu Burkina Faso, wyznające animizm, wiele osób jest wciąż skaryfikowanych. Na targu zanurzymy się w tym niesamowitym otoczeniu. W dalszej części dnia udamy się na wodospad gdzie w czystej i chłodnej wodzie możliwa jest kąpiel. Powrót do Tanguida.
Dzień 12 - Nattingou
Zwiedzanie regionu Koutammakou zamieszkanego przez lud Batammariba. Budowane przez nich gliniane domy zwane takienta, uważane są za symbol Togo i Beninu. Większość budynków jest dwupiętrowa, o cylindrycznej podstawie. Wioska wygląda jak las wieżyczek. Lud od wieków żyje w zgodzie z naturą i wiarą przodków. W wioskach znajdują się miejsca obrzędowe związane np. z inicjacją. Przejazd do Natitingou, leżącego już na terenie Beninu.
Dzień 13 - Yendi i Ghana
Przejazd przez Togo do granicy z Ghaną . Wjazd do Ghany, zwiedzanie Yendi, stolicy Królestwa Dagomba. Niedaleko Yendi znajduje się wioska Gnani, w której żyją osoby posądzone o uprawianie czarnej magii. Podróżując tą trasą, jest się narażonym na spotkanie prawdziwej czarownicy. Przekroczenie granicy. Następnie zwiedzanie tradycyjnej wioski Bandjéli, w której przez kilka wieków wytapiano żelazo. Do dziś zachowały się tradycyjne paleniska.
Dzień 14 - Tamale
amale, stolicy Regionu Północnego, zamieszkanego przez prawie 300 tysięcy ludzi, należących głównie do etnicznej grupy Dagomba. Zwiedzanie miasta (pałac, meczety). Zakupy na głównym bazarze; możliwość nabycia lokalnych wyrobów.
Dzień 15 - Larabangi
Larabangi. - Wizyta na placu przed niezwykłym, białym meczetem zbudowanym z mułu, który po każdej porze deszczowej od prawie 600 lat musi przejść generalną renowację ze względu na rozmycie przez wodę. Niestety wnętrze meczetu bywa niedostępne.
Dzień 16 - Wioski czarownic na północy Ghany
Wioski czarownic na północy Ghany
Dzień 17 - Wioski czarownic na północy Ghany
Wioski czarownic na północy Ghany.
Dzień 18 - KUMASI I OKOLICE
Jezioro Bosumtwi - 38 km na południowy-wschód od Kumasi, jezioro w kraterze, największe, najgłębsze, naturalne jezioro w Ghanie. Piękne widoki, można zobaczyć rybaków na wąskich drewnianych czółnach łowiących ryby. Dojazd również tro-tro z Kejetia Bus Station.
Dzień 19 - ACCRA
Zwiedzanie stolicy Ghany położonej na wysokim klifie nad Zatoką Gwinejską. Spacer po dzielnicy St. James, najstarszej części miasta, położonej nad brzegiem morza, w której warto zwrócić uwagę na słynną latarnię morską oraz Fort James.
Dzień 20 - Odpoczynek na plaży
Odpoczynek na plaży.
Dzień 21 - Powrót do Polski
O godzinie 16 musimy byc na lotnisku, od 20 wylot w Berlinie lądujemy 14 XII o godzinie 11:10.

Togo, Benin i Ghana na zdjęciach:

1.900EUR

+ 1.9000PLN

+ 2.700PLN
(bilet lotniczy*)

Cena obejmuje:

 • Noclegi w wynajmowanych domach do naszej dyspozycji lub hotelach klasy turystycznej. Pokoje jedynki, dla par małżeńskie dwójki
 • Przelot Berlin-Lome, Accra-Berlin i transport Warszawa-Berlin -Warszawa
 • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
 • Ubezpieczenie KL/NWW podróżne (Koszty leczenia: 200.000 EUR, NNW: 50.000 zł, OC 60.000 Eur)
 • Transport autobusami, jeepami, motorami na całej trasie podróży
 • Wizyta w Parku Panjari, wejściówki, samochód terenowy i noclegi w parku
 • Opiekę polskiego pilota
 • Permity na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Wizy do krajów gdzie pojedziemy (15*2Eu Togo, 50Eu Benin, Ghana 150 usd). Wizy pomagamy załatwić , ale można też samemu o nie aplikować
 • Wyżywienia (około 15 USD max. za dobę)
 • Zakupy (to teren bardzo bogaty w afrykańska sztukę…) można więc zakupić fetysze, maski
 • Zwyczajowych napiwków

*Bilet lotniczy z Berlina do rozliczenia