fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

BENIN TOGO GHANA AFRYKAŃSKIE VOODOO FETYSZE I DZIKA PRZYRODA
19.11.2021
-
08.12.2021
20
dni
CENA:
2300 EUR + bilety lotnicze ok. 3300 PLN (z Berlina)

BENIN TOGO GHANA

AFRYKAŃSKIE VOODOO FETYSZE I DZIKA PRZYRODA

Benin Togo Ghana - Afrykańskie VooDoo Fetysze I Dzika Przyroda to podróż z Poza Trasą przez trzy niezwykłe kraje Afryki Zachodniej.

Benin, zwany również Dahomej, słynie ze wspaniałego lokalnego rzemiosła artystycznego, licznych targów i gwarnych kolorowych typowo afrykańskich bazarów. W Beninie poznamy bliżej kulturę Voodoo - wudu, które to właśnie w Afryce Zachodniej ma swoje korzenie. Zrobimy zakupy na targach fetyszy, na których dostępny jest często dość zaskakujący asortyment. W Beninie dotrzemy też do tzw. Drogi Niewolników w Ouidah. Miejsca, w którym schwytani i sprzedani jako niewolnicy mieszkańcy Afryki żegnali się na zawsze ze swoją ojczyzną tuż przed wejściem na statki wywożące ich do Ameryki.

Togo to niezwykle ciekawy kraj położony nad Zatoką Gwinejską. Tutaj będziemy mieli możliwości poznać obyczaje miejscowych społeczności, takie jak taniec ognia w Sokodé czy lokalne, animistyczne wierzenia.

Ghana jako jedno z pierwszych krajów Afryki Zachodnie zdobyło niepodległości. Jego nazwa w języku Asante oznacza „Król - Wojownik”. W Ghanie zobaczymy wspaniałe postkolonialne zabytki oraz dziką przyrodę.

Benin Togo Ghana to kraje, w których nowoczesność przeplata się z tradycją i pradawnymi rytuałami. Nasza wyprawa Togo Benin Ghana prowadzi nieodkrytymi szlakami Afryki Zachodniej ku niezwykłej kulturze. W jej trakcie odwiedzimy wiele wiosek i spróbujemy podejrzeć codzienne życie ich mieszkańców.

Nasza podróż po Afryce będzie odbiegała od standardowych wycieczek. Jest to wyjazd dla ludzi, którzy podczas swoich podróży pragną poznawać, doświadczać oraz aktywnie współtworzyć ich przebieg. Należy pamiętać, że pomimo zaplanowanej trasy, ze względu na specyficzne warunki afrykańskie – będziemy na bieżąco dopasowywać trasę i noclegi do możliwości. Podczas wyjazdu mogą wystąpić nieoczekiwane zmiany. Często zdarza się, że jesteśmy zapraszani  do uczestnictwa w miejscowych obrzędach, świętach czy uroczystościach. Są to doskonałe okazje, aby zobaczyć prawdziwe oblicze Afryki i poznać bliżej jej mieszkańców. Z całą pewnością to doświadczenia i przygody, z których nie warto rezygnować bo celem wyjazdu jest spotkanie z autentyczną Afryką Zachodnią i jej mieszkańcami. 

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

BENIN TOGO GHANA - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.
Wylot do Lomé. Przylot do Togo. Zakwaterowanie i nocleg w  Lomé.

Dzień 2. Togo - Lome 
Przejazd nadmorskim bulwarem Lome, zakupy na targu fetyszy w Lomé. Zwiedzanie Agbodraffo, Togoville, Aneho, Glidji. Zapoznanie się z tradycją ludu Mina, który przybył w te okolice 370 lat temu z terenów współczesnej Ghany, z okolic El Mina. W te okolice dotrzemy pod koniec naszej wyprawy. Wieczorem, już w Grand Popo,  plażowanie i korzystanie z basenu ze słoną wodą. Relaks i odpoczynek przed dalszą częścią podróży.
Uwaga: Jeżeli tego dnia w okolicy będzie odbywał się tradycyjny pogrzeb, wybierzemy się na niego i będziemy w nim uczestniczyć. Wówczas pokazy Zangbeto zamiast w niedzielę, będą w sobotę.

Dzień 3. Benin - Bouche du Roy
Wizyta w rezerwacie biosfery Bouche du Roy, wycieczka łodzią (mangrowce i liczne wysepki przy ujściu rzeki Mono) Zwiedzanie wysepki, na której produkuje się sól. Po południu wizyta we wsi Seko po togijskiej stronie (przeprawa przez rzekę łodzią). Pokazy tańczących fetyszy Zangbeto, prowadzone przez znanego czarownika. We wsi Seko jest aż siedmiu Zangbeto!

Dzień 4. Benin - wioski rybackie, miejscowość Sé
Rano wizyta w jednej ze szkół EDU Afryka (może być AVLO Plage albo Gbeffa – obie szkoły w okolicy Auberge). Wizyta w osadzie rybackiej na plaży, zapoznanie się z połowami tradycyjnymi. Wizyta w rybackiej wsi i zapoznanie się z przetwórstwem ryb. Wizyta w miejscowości Sé, znanej z lokalnych wyrobów z gliny. Zwiedzanie miejsc, w których wytwarzane są naczynia. Przejazd do Ouidah, miasta nazywanego kolebką VooDoo - wudu.

Dzień 5. Benin - Ouidah
Zwiedzanie miasta i pamiątek historycznych związanych z handlem niewolnikami oraz kultem VooDoo - wudu. Liczne świątynie VooDoo, fetysze. Święty Las. Droga Niewolników. Zwiedzanie miasta w asyście autoryzowanego przez Office de Tourisme przewodnika. Przejazd do Cotonou.

Dzień 6. Benin - Cotonou / Ganvié - Jezioro Nokoué
Wizyta w Ganvié, 40 tysięcznej osadzie zbudowanej na palach, na Jeziorze Nokoué. Wizyta na targu rzemiosła w Cotonou. Zwiedzanie targowiska Dantokpa w Cotonou – jednego z największych w tym regionie. Towary stąd wędrują do krajów leżących na północ od Beninu – Nigru i Burkina Faso.

Dzień 7. Benin - Abomey / Bohicon
Przejazd do Abomey - Bohicon. Zwiedzanie pałaców królów Dahomeju. Wizyta w społeczności kultywującej Voodoo  i wyznającej kult fetysza Cocou. Pokazy tańczących Cocoussi.

Dzień 8. Benin - okolice Dassa
Zwiedzanie wsi na wzgórzach w okolicy Dassa. Wizyty w miejscach kultu jak też wsiach. Poznanie życia i codziennych zajęć mieszkańców.

Dzień 9. Benin - Nikki
Na przełomie listopada i grudnia w odległym od Djougou o 180 km mieście Nikki odbywa się niezwykle malownicze święto Gaani - ludzi z grupy etnicznej Bariba. Są tańca, muzyka i charakterystyczne pokazy jeźdźców na koniu. Święto związane jest z kalendarzem księżycowym. Zależy też od konsultacji z duchami. Dokładny termin jeszcze nie jest znany. Będziemy czujni i jak tylko będzie wiadomo – ruszamy do Nikki.

W przypadku uczestniczenia w święcie Gaani w Nikki – program dalszej części podróży zostanie przesunięty o jeden dzień.

Dzień 10. Benin - Nattitingou
Zwiedzanie muzeum etnograficznego w Nattitingou , wizyta na targu w Nattitingou (opcjonalnie wizyta w Kouande – osadzie oddalonej od Nattitingou o 40 km). Wieczorem przejazd do Boucoumbe. Nocleg w jednym z udostępnianych podróżnikom, tradycyjnym domu – fortecy zwanym Tata Somba. Zapoznanie się z tradycjami, wierzeniami mieszkańców krainy Tamberma a przede wszystkim poznanie, przypominających gliniane fortece, domostw, zwanych Tata Somba.

Dzień 11. Togo - Kara / Niamtougou 
Rano przekroczenie granicy z Togo i wizyta w Kara, stolicy regionu północnego. Wizyta w miasteczku Niamtougou – poznanie mieszkańców i ich codzienności. Wizyta w miejscowym ośrodku zdrowia. Zwiedzanie tradycyjnej jadłodajni w Kara. Wizyta w immigration i przedłużenie togijskiej wizy. Wizyta w okolicach Kaffem Kabie i poznanie życia mieszkańców z grupy etnicznej Kabie. Po okolicy oprowadzi nas mieszkający w okolicy od 20 lat, polski misjonarz Robert.

Dzień 12. Togo - Sokodé
Przejazd do Sokodé. Po drodze mijamy piękne wzniesienia w okolicy Alédjo. Wieczorem, pokazy „Tańca Ognia” będące tradycją grupy etnicznej Tem. (Oczywiście o ile w tym okresie mogą być organizowane, ponieważ tradycja nie zawsze na to pozwala). Pokazy odbywają się w okolicach miasta Sokodé.

Dzień 13. Todo - klasztor Danyi - Dzobegan
Po drodze wizyta w klasztorze Danyi - Dzobegan, słynącego z upraw i produkcji doskonałej togijskiej kawy. Po drodze mijać będziemy wsie malowniczo położone i wprost zatopione w tropikalnej przyrodzie.

Dzień 14. Togo - wycieczka po okolicy / Wizyta w Regionalnym Centrum Rzemiosła
Wizyta w okolicznych, tropikalnych lasach, przy wodospadach, zwiedzanie pobliskich osad, zapoznanie się z tradycją grupy etnicznej Ewe, zamieszkującej południowe Togo i sąsiednią Ghanę. Poznanie miejscowych gatunków roślin oraz licznych tutaj motyli.
Wizyta w Regionalnym Centrum Rzemiosła, wizyta w manufakturze AKLALA  produkującej tkaniny metodą batiku, wizyta w kooperatywie produkującej tradycyjną czekoladę CHOCO TOGO.

Dzień 15. Ghana
Rano przejazd do Lomé. Przeprawa przez granicę do Ghany w Lome i uzyskanie wiz do Ghany. Dojazd do Sogakope nad rzeką Volta.

Dzień 16. Ghana - Akosombo / Koforidua 
Po drodze wizyta na tamie w Akosombo tworzącej drugi, największy sztuczny zbiornik wodny na świecie. Zwiedzanie miejscowości Koforidua słynącej z wytwarzania tradycyjnych korali, nieodłącznego elementu tradycji vodoun oraz targu we wsi Agomania.

Dzień 17.  Ghana - Śpiewające Kościoły Ghany / plaża Winneba
Po drodze wizyta i udział w niedzielnych celebrach miejscowych kościołów chrześcijańskich - Śpiewające Kościoły Ghany
Po południu odpoczynek w rybackiej osadzie, na plaży w Winneba, gdzie tropikalna roślinność dociera niemalże do samego morza.

Dzień 18. Ghana - Mankessim / Cape Coast
Rano przejazd do Mankessim, gdzie odwiedzimy przedszkole imienia Janusza Korczaka. Bardzo dobry przykład świetnie działającego projektu pomocy rozwojowej. Projekt jest polską inicjatywą. Wieczorem przejazd do Cape Coast. Zwiedzanie kolonialnego miasta i portugalsko – brytyjskiego, niewolniczego fortu.

Dzień 19. Ghana - Kakum National Park / Elmina
Raniutko przejazd i zwiedzanie Kakum National Park z jego linowymi mostami. Przejazd do sąsiedniej Elmina – zwiedzanie pięknie położonego kolonialnego miasta. Pokazy tradycyjnych tańców z okolic Elmina. Spotkanie z polskim wolontariuszem i poznanie jego podopiecznych.

Dzień 20. Ghana - Accra 
Zwiedzanie Accry. James Town i wizyta na targu Mokola. Ostatnie zakupy na targu rzemiosła.
Wieczorem wylot.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2300EUR

+ bilety lotnicze ok. 3300 PLN (z Berlina)

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa / Berlin - Afryka - Warszawa / Berlin  - z Berlina ok. 3 300 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w wynajmowanych domach do dyspozycji grupy lub hotelach klasy turystycznej (pokoje jednoosobowe lub dla par pokoje dwuosobowe) 
 • Transport autobusami, jeepami, motorami na całej trasie podróży zgodnie z programem
 • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnego przewodnika angielskojęzycznego
 • Permity na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie Signal Iduna KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 200.000 EUR, NNW: 50.000 PLN, OC 60.000 EUR
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Koszulkę firmową
 • Relację fotograficzną z wyjazdu

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wiz (ok. 30 EUR Togo, 50 EUR Benin, Ghana 100-200 USD). Wizy pomagamy załatwić, można również o nie aplikować samodzielnie
 • Kosztów wyżywienia (około 15 USD za dobę / osoba)
 • Zwyczajowych napiwków
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych  (Zwiedzać będziemy miejsca, gdzie kupić można różnorodne wyroby artystyczne i tradycyjną sztukę afrykańska. Będzie można kupić tu m.in.: fetysze, maski i inne tradycyjne przedmioty związane z lokalnymi wierzeniami).

Benin togo Ghana na zdjęciach: