fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

BENIN - TOGO - GHANA
07.03.2021
-
26.03.2021
20
dni
CENA:
2300 EUR + bilety lotnicze

WYPRAWA DO AFRYKI - BENIN, TOGO, GHANA

VOODOO, FETYSZE I DZIKA PRZYRODA

Wyprawa Benin, Togo oraz Ghana to podróż przez trzy niezwykłe kraje Afryki. Benin, zwany też Dahomej, słynie z rzemiosła artystycznego i  licznych targów. W Beninie będziemy mieć okazję poznać kulturę Voodoo, zrobić zakupy na „fetish markets”, a także zobaczyć tzw. Drogę Niewolników w Ouidah, która prowadziła pojmanych wprost na statki do Ameryki.

Togo to niezwykle ciekawy kraj położony nad Zatoką Gwinejską. Tutaj będziemy mieli możliwości poznać obyczaje miejscowych społeczności, takie jak taniec ognia w Sokodé czy lokalne, animistyczne wierzenia.

Ghana jako jedno z pierwszych krajów Afryki Zachodnie zdobyło niepodległości. Jego nazwa w języku Asante oznacza „Król - Wojownik”. W Ghanie zobaczymy wspaniałe postkolonialne zabytki oraz dziką przyrodę.

Ghana, Togo i Benin to kraje, w których nowoczesność przeplata się z tradycją i pradawnymi rytuałami. Nasza wyprawa Togo Benin Ghana prowadzi nieodkrytymi szlakami Afryki Zachodniej ku niezwykłej kulturze. W jej trakcie odwiedzimy wiele wiosek i spróbujemy podejrzeć codzienne życie ich mieszkańców.

Nasza podróż po Afryce będzie odbiegała od standardowych wycieczek. Jest to wyjazd dla ludzi, którzy podczas swoich podróży pragną poznawać, doświadczać oraz aktywnie współtworzyć ich przebieg. Należy pamiętać, że pomimo zaplanowanej trasy, ze względu na specyficzne warunki afrykańskie – będziemy na bieżąco dopasowywać trasę i noclegi do możliwości. Podczas wyjazdu mogą wystąpić nieoczekiwane zmiany. Często zdarza się, że jesteśmy zapraszani  do uczestnictwa w miejscowych obrzędach, świętach czy uroczystościach. Są to doskonałe okazje, aby zobaczyć prawdziwe oblicze Afryki, z których nie warto rezygnować. Celem wyjazdu jest spotkanie z autentyczną Afryką i jej mieszkańcami. 

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

Program Wyprawy:

Dzień 1
Przylot do Lomé. Nocleg w  Lomé.

Dzień 2
Przejazd nadmorskim bulwarem Lome, zwiedzanie Targu Fetyszy w Lomé. Zwiedzanie Agbodraffo, Togoville, Aneho, Glidji). Zapoznanie się z tradycją ludu Mina, który przybył w te okolice 370 lat temu z terenów współczesnej Ghany, z okolic El Mina, dokąd dotrzemy pod koniec naszej wyprawy. Wieczorem, już w Grand Popo,  plażowanie i korzystanie z basenu ze słoną wodą. Relaks przed dalszą częścią podróży.
Jeżeli tego dnia w okolicy będzie odbywał się tradycyjny pogrzeb, będziemy w nim uczestniczyli. Wówczas pokazy Zangbeto zamiast w niedzielę, będą w sobotę.

Dzień 3
Wizyta w rezerwacie biosfery Bouche du Roy, wycieczka łodzią (mangrowce i liczne wysepki przy ujściu rzeki Mono, zwiedzanie wysepki, na której produkuje się sól). Po południu wizyta we wsi Seko (po togijskiej stronie – przeprawa przez rzekę łodzią – Pokazy tańczących fetyszy Zangbeto, prowadzone przez znanego czarownika. We wsi Seko jest aż 7 Zangbeto!

Dzień 4
Rano wizyta w jednej ze szkół EDU Afryka (może być AVLO Plage albo Gbeffa – obie szkoły w okolicy Auberge). Wizyta w osadzie rybackiej na plaży, zapoznanie się z połowami tradycyjnymi, wizyta w rybackiej wsi i zapoznanie się z przetwórstwem ryb. Wizyta w miejscowości Sé, znanej z lokalnych wyrobów z gliny. Zwiedzanie miejsc, w których wytwarzane są naczynia. Przejazd do Ouidah, miasta nazywanego kolebką voodoo, czyli vodoun.

Dzień 5
Zwiedzanie miasta i pamiątek historycznych związanych z handlem niewolnikami oraz kultem vodoun. Liczne świątynie vodoun, fetysze. Święty Las. Droga niewolników.  Zwiedzanie miasta w asyście autoryzowanego przez Office de Tourisme przewodnika.
Przejazd do Cotonou.

Dzień 6
Wizyta w Ganvié, 40 tysięcznej osadzie zbudowanej na palach, na jeziorze Nokoué. Wizyta na targu rzemiosła w Cotonou. Zwiedzanie targowiska Dantokpa w Cotonou – jednego z największych w tym regionie. Towary wędrują stąd do krajów leżących na północ od Beninu – do Nigru i Burkina Faso.

Dzień 7
Przejazd do Abomey - Bohicon. Zwiedzanie pałaców królów Dahomeju. Wizyta w vodouńskiej społeczności uprawiającej kult fetysza Cocou.
Pokazy tańczących Cocoussi.

Dzień 8
Zwiedzanie wsi na wzgórzach w okolicy Dassa. Wizyty w miejscach kultu jak też wsiach. Podpatrywanie codziennych zajęć mieszkańców.

Dzień 9
Na przełomie listopada i grudnia w odległym od Djougou o 180 km mieście Nikki odbywa się niezwykle malownicze święto Gaani -  ludzi z grupy etnicznej Bariba. Są tańca, muzyka i charakterystyczne pokazy jeźdźców na koniu. Święto związane jest z kalendarzem księżycowym. Zależy też od konsultacji z duchami. Dokładny termin jeszcze nie jest znany. Będziemy czujni i jak tylko będzie wiadomo – ruszamy do Nikki.

W przypadku uczestniczenia w święcie Gaani w Nikki – program dalszej części podróży zostanie przesunięty o 1 dzień.

Dzień 10
Zwiedzanie muzeum etnograficznego w Nattitingou, wizyta na targu w Nattitingou (opcjonalnie wizyta w Kouande – osadzie oddalonej od Nattitingou o 40 km). Wieczorem przejazd do Boucoumbe. Nocleg w jednym z udostępnianych podróżnikom, tradycyjnym domu – fortecy zwanym Tata Somba. Zapoznanie się z tradycjami, wierzeniami mieszkańców krainy Tamberma a przede wszystkim poznanie, przypominających gliniane fortece, domostw, zwanych Tata Somba.

Dzień 11
Rano przekroczenie granicy z Togo i wizyta w Kara. Stolicy regionu północnego. Wizyta w miasteczku Niamtougou – poznanie mieszkańców i ich codzienności. Wizyta w miejscowym ośrodku zdrowia. Zwiedzanie tradycyjnej jadłodajni w Kara. Wizyta w immigration i przedłużenie togijskiej wizy. Wizyta w okolicach Kaffem Kabie i poznanie życia mieszkańców z grupy etnicznej Kabie. Po okolicy oprowadzi nas mieszkający w okolicy od 20 lat, polski misjonarz Robert.

Dzień 12
Przejazd do Sokodé. Po drodze mijamy piękne wzniesienia w okolicy Alédjo. Wieczorem, pokazy „tańca ognia” będące tradycją grupy etnicznej Tem. (oczywiście o ile w tym okresie mogą być organizowane. Nie zawsze tradycja na to pozwala). Pokazy odbywają się w okolicach miasta Sokodé.

Dzień 13
Po drodze wizyta w klasztorze  Danyi – Dzobegan, słynącego z upraw i produkcji doskonałej, togijskiej, kawy. Po drodze będziemy mijać wsie zatopione w tropikalnej przyrodzie.

Dzień 14
Wizyta w okolicznych, tropikalnych lasach, przy wodospadach, zwiedzanie pobliskich osad, zapoznanie się z tradycją grupy etnicznej Ewe, zamieszkującej południowe Togo i sąsiednią Ghanę. Poznanie miejscowych gatunków roślin oraz licznych tutaj motyli.
Wizyta w Regionalnym Centrum Rzemiosła, wizyta w manufakturze AKLALA  produkującej tkaniny metodą batiku, wizyta w kooperatywie produkującej tradycyjną czekoladę CHOCO TOGO.

Dzień 15
Rano przejazd do Lomé. Przeprawa przez granicę do Ghany w Lome i uzyskanie wiz do Ghany. Dojazd do Sogakope nad rzeką Volta.

Dzień 16
Po drodze wizyta na tamie w Akosombo  tworzącej drugi, największy sztuczny zbiornik wodny na świecie.
Zwiedzanie miejscowości Koforidua słynącej z wytwarzania tradycyjnych korali, nieodłącznego elementu tradycji vodoun) oraz targu we wsi Agomania.

Dzień 17
Po drodze wizyta w niedzielnych celebrach miejscowych kościołów chrześcijańskich - Śpiewające kościoły Ghany
Po  południu odpoczynek w rybackiej osadzie, na plaży w Winneba, gdzie tropikalna roślinność dociera niemalże do samego morza.

Dzień 18
Rano przejazd do Mankessim, gdzie odwiedzimy przedszkole imienia Janusza Korczaka. Bardzo dobry przykład świetnie działającego projektu pomocy rozwojowej. Projekt jest polską inicjatywą. Wieczorem przejazd do Cape Coast. Zwiedzanie kolonialnego miasta i portugalsko – brytyjskiego, niewolniczego fortu.

Dzień 19
Raniutko przejazd i zwiedzanie Kakum National Park z jego linowymi mostami. Przejazd do sąsiedniej Elmina – zwiedzanie pięknie położonego kolonialnego miasta. Pokazy tradycyjnych tańców z okolic Elmina. Spotkanie z polskim wolontariuszem i poznanie jego podopiecznych.

Dzień 20
Zwiedzanie Accry, James Town. Wizyta na targu Mokola. Ostatnie zakupy na targu rzemiosła.
Wieczorem wylot.

TRASA WYPRAWY:

Benin, togo i Ghana na zdjęciach:

2300 EUR

+ bilety lotnicze

Cena obejmuje:

 • Noclegi w wynajmowanych domach do naszej dyspozycji lub hotelach klasy turystycznej. Pokoje jedynki, dla par małżeńskie dwójki
 • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
 • Ubezpieczenie KL/NWW podróżne (Koszty leczenia: 200.000 EUR, NNW: 50.000 zł, OC 60.000 Eur)
 • Transport autobusami, jeepami, motorami na całej trasie podróży
 • Opiekę polskiego pilota
 • Permity na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Biletów lotniczych ok. 3 300 PLN*
 • Wizy do krajów gdzie pojedziemy (15*2Eu Togo, 50Eu Benin, Ghana 100-200 usd). Wizy pomagamy załatwić, ale można też samemu o nie aplikować
 • Wyżywienia (około 15 USD max. za dobę)
 • Zakupy (to teren bardzo bogaty w afrykańska sztukę…) można więc zakupić fetysze, maski
 • Zwyczajowych napiwków

*Bilet lotniczy z Berlina do rozliczenia