fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

BENIN TOGO GHANA GRUPY ETNICZNE AFRYKAŃSKIE VOODOO
19.11.2023
-
08.12.2023
21
dni
CENA:
2900 EUR + bilety lotnicze ok. 3300 PLN (z Berlina)

BENIN TOGO GHANA

RÓŻNORODNOŚĆ ETNICZNA - AFRYKAŃSKIE VOODOO - PRZYRODA AFRYKI ZACHODNIEJ

Benin Togo Ghana to podróż z Poza Trasą przez trzy niezwykłe kraje Afryki Zachodniej. W Beninie poznamy bliżej kulturę Voodoo wudu, która to właśnie w Afryce Zachodniej ma swoje korzenie. Kraj ten słynie ze wspaniałego lokalnego rzemiosła artystycznego, licznych targów i gwarnych kolorowych typowo afrykańskich bazarów. Zrobimy zakupy na targach fetyszy, na których dostępny jest często dość zaskakujący asortyment. W Beninie zwanym wcześniej Dahomej, dotrzemy też do tzw. Drogi Niewolników w Ouidah. Miejsca, w którym schwytani i sprzedani jako niewolnicy mieszkańcy Afryki żegnali się na zawsze ze swoją ojczyzną. Togo to niezwykle ciekawy kraj położony nad Zatoką Gwinejską. Tutaj będziemy mieli możliwości poznać obyczaje miejscowych społeczności, takie jak Taniec Ognia w Sokode czy lokalne, animistyczne wierzenia. Ghana jako jedno z pierwszych krajów Afryki Zachodnie zdobyło niepodległości. Jego nazwa w języku Asante oznacza „Król - Wojownik”. W Ghanie zobaczymy wspaniałe postkolonialne zabytki oraz dziką przyrodę. Benin Togo Ghana są terenami mocno zróżnicowanymi pod względem etnicznym i kulturowym oraz wyznaniowym. Na naszej trasie gościć będziemy między innymi u społeczności Tofinou, Cocoussi, Bariba, Somba, Kabye, Tem i Ewe.

Benin Togo Ghana to kraje, w których nowoczesność przeplata się z tradycją i pradawnymi rytuałami. Nasza wyprawa Togo Benin Ghana prowadzi nieodkrytymi szlakami Afryki Zachodniej ku niezwykłej kulturze. W jej trakcie odwiedzimy wiele wiosek i spróbujemy podejrzeć codzienne życie ich mieszkańców. Nasza podróż po Afryce będzie odbiegała od standardowych wycieczek. Jest to wyjazd dla ludzi, którzy podczas swoich podróży pragną poznawać, doświadczać oraz aktywnie współtworzyć ich przebieg. Należy pamiętać, że pomimo zaplanowanej trasy, ze względu na specyficzne warunki afrykańskie – będziemy na bieżąco dopasowywać trasę i noclegi do możliwości. Podczas wyjazdu mogą wystąpić nieoczekiwane zmiany. Często zdarza się, że jesteśmy zapraszani  do uczestnictwa w miejscowych obrzędach, świętach czy uroczystościach. Są to doskonałe okazje, aby zobaczyć prawdziwe oblicze Afryki i poznać bliżej jej mieszkańców. Z całą pewnością to doświadczenia i przygody, z których nie warto rezygnować bo celem wyjazdu jest spotkanie z autentyczną Afryką Zachodnią i jej mieszkańcami. 

Autor programu Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

BENIN TOGO GHANA - PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy lub Berlina do Lome w Togo. Spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą na trzy godziny przed wylotem. Przylot do Lome w godzinach wieczornych. Na lotnisku powitanie grupy przez lokalnego pilota i przewodnika Poza Trasą Adventure. Transfer do hotelu. Zakwaterowanie i nocleg w Lome.

Benin Togo Ghana

Dzień 2. Togo - Lome / Agbodrafo / Togoville / Aneho / Glidji // Benin - Grand Popo / lud Mina

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie stolicy Togo - Lome.  Miasto leży nad Zatoką Gwinejską tuż przy granicy z Ghaną. Założone zostało w XVIII wieku przez lud Ewe. W czasach kolonizacji Afryki, Lome należało kolejno do terenów niemieckich, brytyjskich i francuskich. Największy rozkwit miasta Lome nastąpił w latach 60-tych XX wieku, kiedy to Togo odzyskało niepodległość. W stylu życia mieszkańców miasta i architekturze wciąż widoczna jest bogata historia i wpływy różnorodnych kultur. To one stworzyły unikalną atmosferę tego niewielkiego, lecz mocno kosmopolitycznego miasta. Zwiedzanie Lome rozpoczniemy od przejazdu nadmorskim bulwarem. Krótki spacer centrum miasta, gdzie wciąż czuć kolonialną przeszłość. Następnie wybierzemy się na targ fetyszy, gdzie kupić można wszelkiego rodzaju magiczne produkty, mikstury i talizmany. Jest to miejsce odwiedzane przez wyznawców lokalnych animistycznych religii. Zaopatrują się oni tu w przedmioty niezbędne do praktykowania swoich kultów. Na targu Akodessewa Fetish Market sprzedawanych jest też wiele amuletów, talizmanów Voodoo - w tym przynoszący szczęście i mający wielorakie zastosowanie gris-gris. Spacer po tym niesamowicie kolorowym bazarze, będzie doskonałą okazją do przyjrzenia się codzienności miasta i jego mieszkańców. Poznamy też miejscowe rękodzieło artystyczne, z piękna którego słynie cała Afryka Zachodnia. Następnie podróż wzdłuż wybrzeża Togo w kierunku wschodnim. Tereny te są częścią tzw. Wybrzeża Niewolniczego. W okresie od XVI do XIX wieku wybrzeże było centrum handu i wywozu niewolników. Na trasie zwiedzimy miasto Agbodrafo położone w pobliżu Jeziora Togo. Obejrzymy tu między innymi Dom Niewolników (Woold Home) i inne ślady historii związanej z niewolnictwem. Kolejnym przystankiem na trasie będzie miasto Togoville, położone na północnym wybrzeżu Jeziora Togo. Miasto jest znanym ośrodkiem praktykowania voodoo, znajduje się tu Święty Las. Następnie wizyta w miasteczkach Aneho i Glidji. Poznanie kultury i tradycji ludu Mina, który przybył w te okolice około czterysta lat temu z okolic El Mina - terenów współczesnej Ghany. (Na te tereny dotrzemy pod koniec naszej wyprawy). Późnym popołudniem lub wieczorem dojazd do Grand Popo, gdzie zatrzymamy się na nocleg. Grand Popo słynie z pięknych piaszczystych plaż, ogromnych fal i sielskiej atmosfery. Odpoczynek i relaks na plaży lub przy basenie. Nocleg w Grand Popo. 

Uwaga: Jeżeli tego dnia w okolicy będzie odbywał się tradycyjny pogrzeb, będziemy w nim uczestniczyć. Wspólnie z tańczącym konduktem pogrzebowym odprowadzimy ciało zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku.

Benin Togo Ghana

Dzień 3. Benin - Grand Popo / Bouche du Roy / Seko

Przed południem wizyta w rezerwacie biosfery Bouche du Roy, położonym przy przy ujściu rzeki Mono. Wycieczka rejs łodzią wśród  wysepek porośniętych lasami mangrowymi. Poznamy lokalną faunę i florę. Wizyta na wysepce, gdzie pozyskiwana jest sól. Popołudniu przeprawa łodzią przez rzekę i wizyta we wiosce Seko po togijskiej stronie. Seko to na pierwszy rzut oka typowa afrykańska wioska - wąskie uliczki, plac targowy, centralnie usytuowane wielkie drzewo. Obejrzeć można tu jednak coś wyjątkowego i niesamowitego - taniec duchów Zangbeto - tradycyjnych strażników nocy voodoo. W Seko jest aż siedmiu Zangbeto a ich taniec prowadzony jest przez znanego i szanowanego lokalnego czarownika. Nocleg w okolicy. 

Dzień 4. Benin - wioska rybacka / Se / Ouidah

Rano gościć będziemy w jednej ze szkół EDU Afryka (w pobliżu Auberge). Następnie wizyta w niewielkiej osadzie rybackiej, gdzie miejscowi rybacy zaprezentują nam tradycyjne metody połowów. W pobliskiej wiosce poznamy metody przetwarzania ryb. Kolejnym punktem programu będzie wizyta w miejscowości Sé, która znana jest z wyrobów ceramicznych z gliny. Wizyta w warsztatach ceramicznych, gdzie wytwarzane są gliniane naczynia. Dalsza podróż do Ouidah, miasta nazywanego kolebką VooDoo wudu. Nocleg w Ouidah.

Dzień 5. Benin - Ouidah

Zwiedzanie miasta Ouidah zwanego często stolicą kultu voodoo, który w Beninie w roku 1996 oficjalnie uznany został za jedną z religii. Ouidah ma długą historię. Było ono jednym z głównych miejsc, skąd odpływały statki z niewolnikami i dokąd wielu niewolników wróciło po wyzwoleniu. Znajduje się tu niemalże czterokilometrowa Droga Niewolników. Drogą tą podążali schwytani niewolnicy i stanowiła ona ostatni etap trasy, tuż przed wejściem na pokład statku wiążącego ich do Ameryki. Obejrzymy między innymi Bramę bez Powrotu, studnię, gdzie schwytani musieli zmywać swoje afrykańskie grzechy, Drzewo Zapomnienia, wybudowany przez Portugalczyków fort São João Batista oraz odrestaurowany Dom Brazylijski. W Ouidah zwanym kolebką voodoo zwiedzimy również miejsca związane z tym kultem, między innymi Święty Las Kpassé oraz Świątynię Pytonów, gdzie żyją węże wykorzystywane w ceremoniach voodoo. Podczas spaceru po Ouidah odnajdziemy też liczne rzeźby związane z voodoo oraz animistycznymi bóstwami i wierzeniami. Nocleg w Ouidah lub przejazd do Kotonu i nocleg w Kotonu (Cotonou).

Togo Benin wyjazd

Dzień 6. Benin - Kotonu (Cotonou) / Ganvie - Jezioro Nokoue / lud Tofinou

Po śniadaniu przejazd, po czym rejs łodzią motorową do wioski Ganvie, gdzie żyje społeczność Tofinou. Ganvie zbudowana została na palach na Jeziorze Nokoue i często zwana jest Wenecją Afryki. Jest to jedna z ostatnich ocalałych wiosek na palach, które zostały zbudowane w tej okolicy około 400 lat temu. Ludność z plemienia Tofinou budowała wioski jeziorze aby uciec przez łowcami niewolników - wojownikami Fon z Królestwa Dahomej. Łowcom niewolników z powodów religijnych nie wolno było podróżować drogą wodną. Dzięki takiej lokalizacji wiosek Tofinou mogli czuć się bezpiecznie.  Zwiedzimy wioskę i spotkamy się z jej mieszkańcami. Obecnie ludność Ganvie zajmuje się głównie rybołówstwem. Zobaczymy małe pirogi, na których handlarze sprzedają warzywa i owoce pochodzące z głębi lądu. Ganvie wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie wizyta na targu rzemiosła w Kotonu (Cotonou) oraz na Dantokpa Market (Tokpa), który jest największym plenerowym rynkiem w Afryce Zachodniej. Towary stąd wędrują do Nigru i Burkina Faso - krajów leżących na północ od Beninu. Nocleg w Kotonu (Cotonou). 

Ganvie

Dzień 7. Benin - Abomey / Bohicon / lud Cocoussi

Rano wyjazd do miasta Abomey. Abomey zostało założone w połowie XVII wieku jako stolica ludu Fon - Królestwa Dahomeju . Między XVII a końcem XVIII wieku królestwem władało kolejno dwunastu królów. Każdy z nich budował swoją siedzibę wewnątrz kompleksu otoczonego murami z gliny. Budowle zachowywały podobieństwo w stylu architektury, organizacji przestrzeni i doborze materiałów. W pierwszej połowie XIX wieku Dahomej podbijał sąsiednie państewka tego regionu. Dzięki temu zdobywał tysiące jeńców, których następnie sprzedawał jako niewolników. Wielu z tych podbojów, Dahomej dokonał przy pomocy niezwykle brutalnego żeńskiego oddziału złożonego z dwunastu tysięcy kobiet. W Abomey znajdują się ruiny pałaców królewskich, które wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dwa z nich zostały zrekonstruowane i obecnie pełnią rolę muzeów. Ściany pałaców udekorowane są reliefami - symbolami dawnych władców Królestwa Dahomeju. Można zobaczyć tu także należące do dawnych królów trony, ołtarze, posągi, stroje i broń. Następnie wizyta w społeczności Cocoussi - czcicieli fetysza Cocou. Spotkanie z mieszkańcami, pokazy tradycyjnych tańców Cocoussi. Dalsza podróż do Bohicon, które częściowo zbudowane jest z podziemnych tuneli. Za czasów podbojów Królestwa Dahomej tunele stanowiły schronienie dla miejscowej ludności, która w ten sposób ukrywała się przed łowcami niewolników. Nocleg w Bohicon. 

Dzień 8. Benin - Dassa Zoume

Po śniadaniu podróż w okolice Dassa, leżącego w środkowym Beninie. Wizyta w wioskach położonych na zalesionych wzgórzach w okolicy Dassa, na których spotkać można fa, czyli uzdrowicieli i wróżbiarzy. Poznamy bliżej życie i codzienne zajęcia mieszkańców. Odwiedzimy miejsca kultu voodoo. W okolicach Dassa znajduje się też grota, w której objawiła się Matka Boska. Wizyta przy świętej skale, gdzie miejscowa ludność ukrywała się przed łowcami niewolników. Nocleg w Dassa Zoume. 

Togo Benin wyjazd

Dzień 9. Benin - Nikki / lud Bariba / (Festival Gani)

Po śniadaniu wyjazd do miasta Nikki, które uważane jest za stolicę ludu Bariba. W mieście znajduje się również siedziba króla Bariba. Na terenach tych pod koniec XVIII wieku istniało Królestwo Bariba. W Nikki corocznie na przełomie listopada i grudnia odbywa się Festival Gani, podczas którego obserwować można tradycyjne tańce plemienne i pokazy jeździeckie. Po dotarciu do Nikki, spacer podczas którego zwiedzimy najważniejsze punkty miasta. Spotkanie ze społecznością Bariba. Nocleg w Nikki. 

*Data festiwalu jest ruchoma i związana z kalendarzem księżycowym. Dokładny termin zależy jest także od konsultacji z duchami i nie jest jeszcze znany. Będziemy czujni! Kiedy tylko pojawi się informacja o terminie, pobyt w Nikki będziemy starać się dopasować tak aby móc wziąć udział w uroczystościach. W przypadku uczestniczenia w święcie Festival Gaani w Nikki – program dalszej części podróży może zostać przesunięty o jeden dzień.

Dzień 10. Benin - Natitingou / Boukombe / lud Somba

Wyjazd do miasta Natitingou. Miasto założone zostało przez lud Waama a obecnie zamieszkują je również między innymi społeczności Fulani, Ditarami zwani inaczej Somba, Fon oraz Dendi. W mieście znajduje się muzeum etnograficzne poświęcone mieszkańcom gór Atakora. Góry otaczające miasto mają istotne znaczenie dla lokalnych wyznawców animistycznych religii, który uważają, iż w górach zamieszkują duchy. Muzeum Etnograficzne mieści się we francuskim domu kolonialnym zbudowanym w 1915 roku. Interesująca ekspozycja przybliża między innymi kulturę i tradycje ludu Somba (Ditaram). Ciekawe jest zwłaszcza tradycyjne budownictwo Somba - budują oni tzw. Tata Somba - okrągłe piętrowe chaty przypominające gliniane fortece.

Tata Somba

Następnie spacer po lokalnym targu. Targ to oczywiście najczęściej najlepsze miejsce do poznania lokalnej społeczności i jej życia codziennego. (Opcjonalnie wizyta w Kouande – osadzie oddalonej od Natitingou o 40 km). Późnym popołudniem podróż do Boukombe. W tych okolicach położone są osady ludu Somba. Poznamy tu bliżej społeczność Somba, jej wierzenia, tradycje i oczywiście niezwykle ciekawą architekturę. Noc spędzimy w tradycyjnej Tata Somba na wyższym poziomie - dachu, gdzie tradycyjnie znajdują się sypialnie domostw. Nocleg w Boukombe. 

Dzień 11. Benin // Togo - Kara / Niamtougou / lud Kabye

Po śniadaniu wyjazd w kierunku granicy między Beninem a Togo. Przejazd szutrowymi drogami przez majestatyczne górzyste tereny. Przekroczenie granicy z Togo. Wizyta w mieście Niamtougou, gdzie poznamy bliżej codzienne życie typowego togijskiego miasta i jego mieszkańców. Odwiedzimy miejscowy ośrodek zdrowia. Podróż do miasta Kara, stolicy regionu północnego, gdzie gościć będziemy w lokalnej jadłodajni. Następnie podróż na tereny wzgórz Kouffe, zamieszkałych przez społeczność Kabye. Po okolicy oprowadzi nas mieszkający tu od ponad dwudziestu lat polski misjonarz Robert. Gościć będziemy w tradycyjnej osadzie Kabye, gdzie przyjrzymy się jak wygląda codzienne życie tej społeczności. Obejrzymy tradycyjne budownictwo - okrągłe gliniane chaty zwane Soukala. Kabye zajmują się rolnictwem, produkcją narzędzi, zwłaszcza tych do użytku rolniczego, garncarstwem oraz kowalstwem. Co ciekawe tutejsi kowale nie używają w swojej pracy młotów kowalskich a jedynie ciężkich kamieni. Kabye produkują także piwo jaglane, którego chętni będą mogli spróbować. Nocleg w okolicy. 

Dzień 12. Togo - Sokode / lud Tem

Rano wyjazd w kierunku południa Togo do miasta Sokode. W trakcie podróży mijać będziemy malowniczo zalesione góry Akwapim. Po drodze zatrzymamy się przy Aledjo Kadara - charakterystycznej formacji skalnej. Po dotarciu do Sokode, spacer i krótkie zwiedzanie tego różnorodnego etnicznie miasta. Późne popołudnie i wieczór spędzimy w wiosce społeczności Tem, słynącej z „Tańca Ognia”. Ceremonia Tańca Ognia rozpoczyna się po zmroku. Najpierw przygotowywane jest rytualne ognisko, czemu towarzyszy dźwięk bębnów wprowadzających w trans. Tancerze w trakcie tańca przemieszczają się po żarzącym się palenisku. Tańcząc przybliżają do swoich ciał a nawet ust płonące pochodnie i żarzące się drwa. Nie powoduje to u ich ani bólu, ani jakichkolwiek poparzeń czy urazów. Wśród tancerzy spotkać można także tzw. pożeraczy ognia, którzy bez najmniejszego problemu przegryzają i połykają płonący żar. Wieczór spędzimy przyglądając się rytualnym Tańcom z Ogniem (oczywiście o ile wódz wioski wyrazi na nie zgodę). To doświadczenie z pewnością na długo zapadnie nam w pamięć. Nocleg w okolicy. 

Dzień 13. Todo - Płaskowyż Danyi - klasztor Dzobegan

Rano kontynuować będziemy podróż w kierunku południa Togo. W trakcie podróży mijać będziemy wioski leżące w malowniczych okolicach otoczonych bujną tropikalną przyrodą. Po drodze wizyta w benedyktyńskim klasztorze Dzobegan. Klasztor założyli mnisi pochodzący z Francji. Na terenach wokół klasztoru, wraz z okoliczną ludnością uprawiają oni doskonałą togijską kawę i owoce. Prowadzone są tu też szkolenia rolnicze dla miejscowych rolników. Nocleg w okolicy.

Dzień 14. Togo - wycieczka po okolicy Kpalime / lud Ewe / Wizyta w Regionalnym Centrum Rzemiosła

Poranna wycieczka wśród lasów tropikalnych w okolicach miasta Kpalime. Na trasie przepiękna bujna przyroda togijska, wodospady i piękne krajobrazy. Mijać będziemy niewielkie lokalne osady i wioski. Wraz z lokalnym przewodnikiem poznamy bogactwo fauny i flory. Szczególnie interesujące są endemiczne motyle i owady. Region ten znany jest z ogromnych plantacji ananasów i palm oraz uprawy i handlu kakao oraz kawą. Popołudniu wizyta w wiosce ludu Ewe, zamieszkującego okolice południowego Togo i sąsiedniej Ghany. Następnie wizyta w Regionalnym Centrum Rzemiosła, wizyta w manufakturze AKLALA  produkującej tkaniny metodą batiku, wizyta w kooperatywie produkującej doskonałą lokalną czekoladę CHOCO TOGO.

Togo Benin wyjazd

Dzień 15. Togo - Lome / Ghana - Sogakope

Rano wyjazd do Lome. Następnie przeprawa przez granicę między Togo a Ghaną. Załatwienie formalności wizowych i wjazdowych. Dalsza podróż do Sogakope nad rzeką Volta. Nocleg w Sogakope.

Dzień 16. Ghana - Akosombo / Koforidua

Po drodze wizyta przy tamie w Akosombo tworzącej drugi, największy sztuczny zbiornik wodny na świecie. Zwiedzanie miejscowości Koforidua słynącej z wytwarzania tradycyjnych korali, nieodłącznego elementu tradycji voodoo wudu oraz targu we wsi Agomania.

Dzień 17.  Ghana - Śpiewające Kościoły Ghany / plaża Winneba

Po drodze wizyta i udział w celebrach miejscowych kościołów chrześcijańskich - Śpiewające Kościoły Ghany. Popołudniu odpoczynek w rybackiej osadzie położonej przy plaży w Winneba. To przepiękna plaża, gdzie tropikalna roślinność dociera niemalże do samego morza. Nocleg w okolicy.

Togo Benin Ghana

Dzień 18. Ghana - Mankessim / Cape Coast

Rano przejazd do Mankessim, gdzie odwiedzimy przedszkole imienia Janusza Korczaka. Bardzo dobry przykład świetnie działającego projektu pomocy rozwojowej. Projekt jest polską inicjatywą. Wieczorem przejazd do Cape Coast. Zwiedzanie kolonialnego miasta i portugalsko – brytyjskiego, niewolniczego fortu.

Dzień 19. Ghana - Kakum National Park / Elmina

Wczesnym rankiem przejazd i zwiedzanie Kakum National Park z jego linowymi mostami. Przejazd do sąsiedniej Elmina – zwiedzanie pięknie położonego kolonialnego miasta. Pokazy tradycyjnych tańców z okolic Elmina. Spotkanie z polskim wolontariuszem i poznanie jego podopiecznych.

Dzień 20. Ghana - Accra 

Zwiedzanie Accra - stolicy Ghany. James Town i wizyta na targu Mokola. Ostatnie zakupy na targu rzemiosła. Transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Wylot do Warszawy lub Berlina.

Dzień 21. 

Przylot do Warszawy lub Berlina.

TRASA WYCIECZKI:

CENA: 2900EUR

+ bilety lotnicze ok. 3300 PLN (z Berlina)

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa / Berlin - Lome - Accra - Warszawa / Berlin  - z Berlina ok. 3 300 PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Noclegi w wynajmowanych domach do dyspozycji grupy lub hotelach klasy turystycznej (pokoje jednoosobowe lub dla par pokoje dwuosobowe) 
 • Transport autobusami, jeepami, motorami na całej trasie podróży zgodnie z programem
 • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
 • Opiekę polskiego pilota
 • Opiekę lokalnego przewodnika angielskojęzycznego
 • Permity na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NW podróżne (Koszty leczenia: 600.000 PLN)
 • Koszty polisy od rezygnacji w przypadku sytuacji nadzwyczajnej (w przypadku Covid)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Koszulkę firmową
 • Relację fotograficzną z wyjazdu

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wiz (ok. 30 EUR Togo, 50 EUR Benin, Ghana 100-200 USD). Wizy pomagamy załatwić, można również o nie aplikować samodzielnie
 • Kosztów wyżywienia (około 15 USD za dobę / osoba)
 • Zwyczajowych napiwków
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych  (Zwiedzać będziemy miejsca, gdzie kupić można różnorodne wyroby artystyczne i tradycyjną sztukę afrykańska. Będzie można kupić tu m.in.: fetysze, maski i inne tradycyjne przedmioty związane z lokalnymi wierzeniami).

Benin togo Ghana na zdjęciach: