fbpx

kontakt@pozatrasa.pl
+48 22 350 73 46

Tristan da Cunha Rejs z Kapsztadu
zamów
sobie termin
32
dni
CENA:
Skontaktuj się z nami!

TRISTAN DA CUNHA REJS Z KAPSZTADU

Tristan da Cunha Rejs z Kapsztadu - to wyprawa z Poza Trasą do jednego z do najbardziej odizolowanych siedlisk ludzkich na świecie. Tristan da Cunha to główna z wysp archipelagu o tej samej nazwie położonych na południowych wodach Atlantyku. To miejsce skąd wszędzie daleko – Kapsztad w Republice Południowej Afryki, z którego rozpoczniemy naszą wyprawę znajduje się aż 2800 km stąd, do najbliższej Wyspy Świętej Heleny aż 2.400 km. Jeśli dodamy do tego fakt, że można tu dotrzeć jedynie statkiem a rejsy realizowane są tylko dziesięć razy w roku, mamy pełny obraz odosobnienia tego zupełnie niesamowitego miejsca.

Tristan da Cunha to wyspa – wulkan, na której północnych zboczach rozłożyła się jedyna osada - Edynburg Siedmiu Mórz (Edinburgh of the Seven Seas), zamieszkała przez niewiele ponad 260 mieszkańców. Archipelag odkryty został w początkach XVI wieku. W 1506 roku dotarli tu w trakcie podróży do Indii, portugalscy żeglarze pod wodzą Tristao da Cunha. Właśnie od niego grupa wysp przyjęła swą nazwę. Portugalczycy nanieśli jednak jedynie archipelag na mapy, w zejściu na ląd przeszkodził sztorm. Pierwsza osoba postawiła swą nogę na tym lądzie dopiero 200 lat później. Wyspy zbadali Francuzi, szukając możliwości osadniczych i kolonizacji tych wysp – chyba nie były one sprzyjające, skoro wyspy wciąż pozostały niezamieszkane. Pierwszym stałym mieszkańcem stał się w 1810 roku Jonathan Lambert z Ameryki, a w 1812 roku wyspę ostatecznie przejęli Brytyjczycy, którzy zainstalowali tu swe wojska. Od tej chwili archipelag stanowi terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii. Liczba statków przepływających wśród wulkanicznych wysp zaczęła się mocno zmniejszać po wybudowaniu Kanału Sueskiego, który skrócił i kompletnie zmienił szlaki handlowe. Od tej chwili rozpoczęła się, trwająca do dziś, izolacja archipelagu. Dzięki temu udało się tu zachować niemal dziewiczą przyrodę, nie ma też tłumu turystów odwiedzających najważniejsze atrakcje. W zamian mamy ciszę, spokój, niemal szkockie krajobrazy i niezwykle interesującą faunę, dla której Tristan da Cunha jest swoistym pomostem między Antarktydą a cieplejszymi lądami. Spotkamy tu więc pingwiny, foki, rzadkie gatunki morskich ptaków. Archipelag znajduje się również na szlaku wędrówek wielu gatunków wielorybów. Coś dla siebie znajdą tu miłośnicy pieszych wycieczek oraz górskich wędrówek po zboczach wciąż czynnego wulkanu Queens Mary’s Peak.

Obecnie na wyspie mieszka niespełna 270 stałych mieszkańców, większość jest ze sobą spokrewniona. Do ich dyspozycji jest port, szkoła, dwa kościoły, szpital, supermarket, a nawet basen i pole golfowe. Nas z pewnością zainteresuje mikroskopijne muzeum oraz sklepik z pamiątkami. Mieszkańcy wyspy mają duże zamiłowanie do alkoholu – według statystyk każdy dorosły mieszkaniec wypija 4 litry whisky miesięcznie! Hodowane są owce i krowy ale ich liczba ze względu na wielkość zasobów wyspy jest ograniczona. Wielu Tristańczyków prowadzi pensjonaty oraz zajmuje się przewodnictwem. Niestety na wyspie jest niewiele miejsc, które można odwiedzić bez  „towarzystwa” miejscowego opiekuna. Wyspa nie jest jednak dobrym miejscem dla osób lubiących być cały czas w internetowym kontakcie ze światem. Łączność na wyspie odbywa się tylko za pośrednictwem satelity – internet jest więc mocno ograniczony i bardzo drogi.

7-9-dniowy pobyt na wyspie (wszystko zależy od aktualizowanego nieustannie rozkładu jazdy statków odwiedzających to miejsce) wiąże się z koniecznością odbycia tygodniowego rejsu w każdą ze stron. Nasza wyprawa będzie więc propozycją dla osób szukających z jednej strony wyciszenia, z drugiej zaś pragnących ujrzeć jedno z najbardziej fascynujących miejsc na naszym globie! Przy okazji zobaczymy też Kapsztad, najsłynniejsze południowoafrykańskie miasto (będące jego stolicą legislacyjną) z kolonialnymi zabytkami, Przylądkiem Dobrej Nadziei, Górą Stołową, wspaniałą przyrodą i dziesiątkami innych atrakcji.

Uwaga! Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na statku – rezerwacja musi nastąpić najpóźniej na pół roku przed planowanym rejsem.

Autor programu Michał Woźniak. Copyright © Poza Trasą Adventure.

PROGRAM PODRÓŻY:

Dzień 1.

Wylot z Warszawy lub Berlina do Kapsztadu w Republice Południowej Afryki. Transfer do hotelu. Nocleg.

Dzień 2. - 4. Kapsztad

Zwiedzanie Kapsztadu. Obejrzymy założoną przez Holendrów najstarsza część miasta z fortem Zamkiem Dobrej Nadziei – leżącą przy przylądku o tej samej nazwie. Kolejnymi punktami programu będzie Góra Stołowa, na którą wjedziemy kolejką linową, Ogród Botaniczny Kirstenbosch – jeden z największych i najpiękniejszych na świecie, Bo-Kaap – niezwykle kolorowa dzielnica muzułmańska zamieszkana przez sprowadzonych tu przez Holendrów robotników z Indonezji, Malezji, Cejlonu i Madagaskaru, Wzgórze Sygnałowe, z którego codziennie w południe oddawana jest armatnia salwa ogłaszającą połowę dnia, Nabrzeże Wiktorii i Alfreda z licznymi knajpkami, targiem rybnym i dziesiątkami sklepików wszystkich możliwych branż. Ewentualnie wizyta w township – jednej z licznych dzielnic biedy zamieszkałej przez połowę mieszkańców metropolii.

Dzień 5. - 12. Rejs

Rejs na wyspę Tristan da Cunha.

Dzień 13. - 20. Tristan da Cunha

Pobyt na wyspie – spacery i trekkingi. Podglądanie dziko żyjących "mieszkańców" wyspy (pingwiny, foki, morskie ptaki). Dla chętnych wyprawa z przewodnikiem (obowiązkowym) na szczyt wulkanu (2061 m n.p.m.). Możliwość organizacji wycieczki na bezludną wysepkę Nightingale lub dookoła Tristan da Cunha.

Dzień 21. - 28. Rejs

Rejs powrotny do Kapsztadu.

Dzień 29. - 31.

Pobyt w Kapsztadzie - dni rezerwowe związane z nieregularnością rozkładu jazdy statków. Odpoczynek i plażowanie. Ewentualnie wycieczka do Przylądka Igielnego.

Dzień 32.

Powrót do Warszawy

TRISTAN DA CUNHA REJS Z KAPSZTADU - TRASA WYCIECZKI:

CENA: Skontaktuj się z nami!

Cena obejmuje:

 • Bilety lotnicze Warszawa / Berlin - Kapsztad - Warszawa / Berlin ok. PLN  *Koszt do rozliczenia wg ceny zakupu
 • Pobyt i zwiedzanie Kapsztadu
 • Rejs na Tristan da Cunha
 • 7- lub 9-dniowy pobyt na wyspie (długość pobytu zależy od aktualizowanego nieustannie rozkładu jazdy statków!)
 • Noclegi w hotelach 3* lub hotelach klasy turystycznej
 • Transport taxi, jeep, autobusy, prom i wszelką możliwą komunikacją na trasie
 • Wycieczki z przewodnikami
 • Opiekę polskiego pilota
 • Permity na wjazdy do miejsc, gdzie są wymagane
 • Pozwolenia na trekkingi
 • Koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
 • Ubezpieczenie KL/NWW/OC podróżne
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów wyżywienia (ok. 25 USD dziennie / osoba)
 • Zwyczajowych napiwków (ok.  USD)
 • Innych atrakcji fakultatywnych i innych wydatków osobistych

TRISTAN DA CUNHA REJS KAPSZTAD - AFRYKA

Tristan da Cunha Kapsztad Afryka - Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj i oglądaj relacje z podróży i wypraw: TRISTAN DA CUNHA

Poznaj nasze pozostałe wyprawy do Afryki: Afryka z Poza Trasą